Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Petrecerea timpului.

#1
Deci... Ma gandeam la cum isi petrec copii din ziua de azi timpul. Si am observat cateva moduri prin care acestia is consuma timpul.

1. Cluburile/Discotecile. Lol, acest fenomen a luat amploare in ultima vreme. Si daca la inceput, cand acest lucru nu era un fenomen, mergeai doar ca sa dansezi sau sa te distrezi cu prietenii etc., acum aceste locuri sunt frecventate de piti si coca care vor sa fie in centrul atentiei, sa fie in "lumea buna", sa mai agate 1 tip care aparent are ceva bani in conturi sau sa mai agate cate o tipa care e dispusa sa cedeze de la prima intalnire, sau sa bea si sa se faca de ras, dpmdv. Bine nu zic ca toti vor asta, mai sunt si unii care chiar vor sa danseze, sa se distreze.
2. Petrecerile. Aici ma refer la genul ala de petreceri in care lumea se strange la cineva acasa, cumpara bautura cat cuprinde, probabil aduc si ceva fete, pe care probabil nu le-ai vazut niciodata 24. Iar singurul scop e sa te imbeti pana vomitii, de mai multe ori chiar, sau sa faci sex, dupa cum am zis, poate cu persoane pe care nu le stii lol. Si totusi asta e numita distractie. Lol.
3. Sa-ti petreci timpul online. Generatia asta e numita "generatia online". Asa ca multi copii isi petrec mult timp pe asa numitele site-uri de socializare (facebook, twitter, etc.). Sincer nu ar fi nimic in regula, daca lumea n-ar exagera cu asta. Adica lol, cand vezi ca copile de 12-13 ani fug cu tipi de pe facebook sau mai rau, se sinucid sau mai stiu eu ce, lol e aiurea. Sa nu mai zic cat de tare imi vine sa rad cand vad fete/baieti care si-ar face poze oriunde numai sa le posteze pe pe aceste site-uri.
4. Jocurile pe pc/online. Unii aleg sa-si petreaca timpul jucandu-se pe pc. La fel, nu ar fi o problema daca nu ar exagera. Unii exagereaza jucandu-se anumite jocuri si chiar devin dependenti de ele. Stau cu orele si chiar cheltuiesc milioane pe anumite jocuri. In loc sa iasa ei stau sa se joace. Si stiu niste exemple, chiar din prietenii mei, care in loc sa iasa, se joaca. Ma chinui sa-i scot afara si nimic.
5. Petrecerile intre prieteni. Acest tip de petrecere este diferita de cea de la punctul 2. Sunt genul ala de perteceri pe care le faci numai cu prietenii si nu le fac in scopul de a te imbata pana vomiti (asta nu inseamna ca nici nu bei xD), si nici nu ai ca scop sa i-o pui vreounei fete bete, ci ai ca scop distractia, eu stiu, sa radeti, glumiti, dansati, poate chiar niste jocuri ceva.
6. Iesirile. Poi asta consta in diferite activitati in aer liber, cu prietenii, gen terase, gratare, plimbari in parc, eu stiu, sporturi, sau chiar la o samanata, de vorba pe trotuar 24. Sau iesiri in oras, gen cinema, biliard, si alte chestii.

Acum vreau sa va intreb care este activitatea voastra preferata? Sau activitatile daca sunt mai multe.
Si ce parere aveti despre aceste activitati? Poate aveti alta parere.
Eu sincer, prefer activitatile 5 si 6. Pt ca prefer sa petrec timp cu prietenii si sa ma distrez, si sa-mi si mai amintesc a 2-a zi ce am facut. xD
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!

#2
Mut topicul la Chit-chat lol. Nu mi se pare topic de... dezbatere. Când deschideţi un topic de DEZBATERE aveţi grijă să aibă şi un subiect de... DEZBĂTUT. Nu chit-chat, please.
lol.

#3
(16-07-2011, 05:43 PM)Teh A scris: Mut topicul la Chit-chat lol. Nu mi se pare topic de... dezbatere. Când deschideţi un topic de DEZBATERE aveţi grijă să aibă şi un subiect de... DEZBĂTUT. Nu chit-chat, please.
lol.

Nu stiu de ce tie nu ti se pare tie dezbatere, ca mie mi se pare. E un topic in care userii au de, dezbatut cum isi petrec copii timpul liber in ziua de azi. Eu am dat doar cateva exemple, si ei aveau de, dezbatut daca e bine sau nu sau sa-si spuna o opinie sau mai stiu eu ce. Dar in fine. 29
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!

#4
In fine ,sa lasam cearta deoparte si sa impacam taberele ca o sa se ajunga la chestii urate si afara e frumos si nu merita .Cum imi petrec timpul liber ?
1.Stau si ma uit la tavan si la pereti pana adorm,dupa care ma gandesc vreo ora/doua la un animeu pe care l-am vazut sau imi fac un fic imaginar pe care n-am sa-l porstez4
2.Online,lol Dar nu pe Facebook si Twiter,ci pe Zup,ca doar e faimos si merita sa-i dam atentie.Apoi mai caut chestii pe youtube si photobucket,Deci da,majoritatea timpul meu mi-l petrec online.
3.Desi stau mult pe calculator , cand ma plictisesc , incep sa ma joc jocuri la PC si sa ma uit la filme.Sunt jocuri online,deci se pune la sectiunea anterioara ???
4. Sa ies afara cu familia sau la magazinul de haine.Yup!In Rai !
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#5
Nu stiu ce fac tinerii, liceeni, blabla, am cam renuntat sa ma mai invart prin gasti de genul, dar pot sa va spun ce fac eu.

Ma uit la o cantitate de seriale enorma, recently cartoons too. Citesc, destul de rar, though, de obicei trebuie sa imi iau cartea si tigarile si sa ma duc afara daca vreau sa termin ceva si nu merg cu trenul. Pictez si desenez, dar si asta rar. Mai zdragan la chitara, inca invat, Im awful at it. Si stau pe internet, bantui pe forumuri, pe facebook. Joc Sims Social in prostie. 4 Im not a facebook addict, though, am iesit zilele trecute cu prietena care a dat citez "check in" de fiecare data cand s-a mai asezat cineva cu noi la masa. Siii nu in ultimul rand ies la beri cu prietenii mei. Si calatoresc. My boyfriends lives in another city si ma duc destul de des sa-l vad. In cam jumate din timp sunt pe drumuri, rareori in utlimele luni am mai stat acasa si atat.

#6
Reading Fanfiction.
Este viata mea. OTP-urile mele au nevoie de mine, asa de disperate sunt! Si eu dupa ele, normal. Ma fac sa ma infior si sa imi dau palme si ma lasa cu gandul fix unde am terminat sau unde am ramas cu fic-ul, ceea ce imi delecteaza mintea cu mii si mii de continuari, unele mai perverse decat altele.
Mancatul.
Lenevitul.
Sunt experta in astea doua. Le am si ca hobby.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#7
Hai sa o luam pe rand.

1. Nu ma incanta chestiile alea, nici nu vreau sa duc coeficientul mediu de inteligenta din asemenea locuri peste 90 cu prezenta mea acolo. Prefer localurile linistite si de obicei mai retrase. Iasiul are destule, mi-a placut si unul din Timisoara (thx Trix) si Alba-Iulia, desi era cam in renovare si nu l-am putut aprecia bine. Ca sa-mi placa un local trebuie sa fie original, departe de aglomeratiesi cu muzica buna si potrivita ca volum. Am fost, recunosc, la niste karaoke party-uri in club, dar m-am lasat de asemenea sport.

2. Petrecerile cu betii si sex, ca de altfel orice adunare la care lumea face tampenii, ma dezgusta si de obicei le evit. Cateodata insa se intampla sa ma aflu pe acolo cand o petrecere normala o ia razna, caz in care imi gasesc un fotoliu, mananc covrigei si oftez.

3. Urasc siteurile de socializare. Petrec mult timp citind chestii pe net si vorbind cu prietenii, pentru ca multi sunt la distante foarte mari. De asemenea lucrez la siteuri sau invat lucruri noi legate de coding, deci internetul ocupa o mare parte din timpul meu liber.

4. Sunt un gamer, dar la mine pasiunea pentru un joc tine pana cand invat sa il joc bine. Dupa ce totul devine usor, ma plictisesc. Nu dedic mult timp jocurilor in ultima vreme, dar inainte jucam Triburile/TribalWars, un joc de browser, si timp de 4 ani am ajuns foarte bun. Dupa care m-am plictisit.

5. Cam rar chestiile astea, pentru ca daca e ceva cu prietenii, fiecare mai aduce cate 3-4 pe care nu-i stim ceilalti si...punctul 2 4

6. Iesirile astea au evoluat si contina sa evolueze cand vine vorba de anumiti prieteni. Saptamana trecuta am 'iesit' cu un prieten pana in Bucuresti 21 iar la primavara am in plan o 'iesire' pana in Olanda/Germania. Prietenul respectiv e sofer si cum nu ne vedem mult, am ales modul acesta de a iesi.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#8
Cititul
Intotdeauna ma relaxeaza, si cand vreau sa adorm sau ceva, este pe post de 'somnifer' ; momentan m-am apucat sa citesc Pe culmile disperarii - Emil Cioran.
Muzica, desenatul, cantatul, scrisul
Favoritele mele ocupatii ! Muzica ascult oricand, nu conteaza unde sau cum. Desenz mai mult grafica, cand am chef... Cant mai rar, prin casa de obicei, cand fac teme chiar /laughs. Siii scriu pe blog sau foaie cand am o anumita stare, si desigur, inspiratie :3
Mai mult timp mi-l ocupa liceul din pacate, dar intotdeauna gasesc putintel si pentru convorbiri lungi la telefon, teme acasa si invatat + internet ofc.

#9
1. Cluburile/Discotecile.

Personal prefer berariile. Cam oriunde exista "bere la metru". Mai de mult ieseam in cluburi in care muzica era buna (rock), dar s-a cam spart gasca asa ca e mai usor sa iesim la o bere decat in club

2. Petrecerile.

Nu am fost niciodata la petreceri random la cineva necunoscut acasa. Poate nu aveam prieteni dinastia. Eu personal nu as lasa un necunoscut sa bea la mine in casa

3. Sa-ti petreci timpul online.

Facebook, 9gag, AnimeZup si fanfiction.net sunt cele vizitate in general

4. Jocurile pe pc/online.

Mai exista si consola, desi in ultima vreme nu prea am mai jucat chestii decat daca au o poveste foarte buna sustinuta de un gameplay decent sau daca joaca si prietenii mei si facem ceva online

5. Petrecerile intre prieteni.

Mai des in ultima vreme. Am inceput sa facem game night pe consola sau un poker sau pur si simplu bagam un film pe blu-ray

6. Iesirile.

Inainte erau mai dese. Faceam plimbari la negru (alegeam noaptea o directie si mergeam pana cand gaseam un oras interesant). Asa am vizitat Alexandria, Targoviste si altele 4

7. Cititul este desigur o activitate foarte importanta

8. Mersul la cinema. Sunt multe filme ce merita vazute pe marele ecran

Altceva nu as putea sa adaug decat efectiv pierderea de vreme 106
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#10
Hmm, cum ne petrecem noi copii timpul in ziua de azi ?
Eu una fac parte din mai multe gasti cu diferite feluri de persoane, iar cei mai ' nebuni ' dintre cei cu care stau sunt unii de pe langa liceu.
1. Da, beau destul de des, si se imbata ajungandu-se la scandaluri monstru, cu tigani, sabii si ' Haoleu, te tai ! Sa moara mama ! '. - cel putin asa am auzit din povestile celor mai mari.
2. Gameri nu prea sunt niciunul inafara de mine. 9
3. Persoane straine nu au fost niciodata, sau nu cand eram eu prin preajma atunci cand mai dau cate o petrecere.
4. NU SUNTEM OBSEDATI DE NET. 21))
5. Iesim cam peste tot, ne distram, ca doar suntem tineri.
Norocul meu ca am o ambitie de fier si mai sunt si minora grupului, deci nu m-am molipsit decat cu fumatul. :-'.

Iar ca activitati preferate, jocurile, ma joc mult Lineage si altele de genul si bineinteles cititul si scrisul. 39
Unde se termina visele, moartea respira
Doar luna si urletul de lup ma inspira
Traieste-ti visl daca nu ai curaj sa traiesti
Ca un copil batran dependent de povesti.
[Imagine: CatGirl_Signature_by_BarasDesign.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)