Animezup - forum manga si anime
Intrebari/ Nelamuriri - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Diverse (https://www.animezup.com/forum/Forum-Diverse)
+--- Forum: RPG (https://www.animezup.com/forum/Forum-RPG)
+--- Subiect: Intrebari/ Nelamuriri (/Thread-Intrebari-Nelamuriri)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


Intrebari/ Nelamuriri - Lia - 22-01-2012

Pentru ca vor exista persoane care nu vor intelege anumite aspecte ale acestui gen, am sa le rog sa posteze la acest topic si moderatorii vor incerca sa raspunda.


RE: Intrebari/ Nelamuriri - Allen - 25-01-2012

Felicitări ! Mă bucur că s-a redeschis secțiunea, în sfârșit.
Aș avea și eu câteva nelămuriri.

1. Correct me if I'm wrong, but ...în cadrul unui RPG postat pe acest forum se aprobă folosirea unei alte limbi, corect ? *engleza, ofc.*

2. Cum funcționează procedura de "înregistrare" pentru RPG-urile de tip fandom, rămâne la fel ? Dacă da, atunci trecem la numele personajului un OC, iar dacă nu avem, numele canon-ului pe care vrem să-l "întruchipăm" ?

...și 3. Să înțeleg că deschidem noi înșine un thread ( așa cum prevăd regulile ) în secțiunea RPG ? Bănuiesc că nu orice RPG ajunge sub-forum.


Probabil sunt niște întrebări retardate, dar așa sunt eu, retardat și paranoic. Nu vreau să fac greșeli și să vă îngreunez munca, așa că mai bine să mă asigur. xD
Poate o să vin cu niște întrebări mai de doamne-ajută data viitoare.

Well, mulțumesc anticipat și ierta-ți deranjul vă rog.



RE: Intrebari/ Nelamuriri - Lia - 25-01-2012

Da, se aproba folosirea limbii engleze; daca observi bine exista un RPG fandom, bazat pe LOTR, dar acela este privat si momentan ne apartine doar mie si lui DiZ.

Procedura e exact cum am descris-o la reguli. Pentru RPG-urile care nu au subforum facut se inregistreaza RPG in threadul special pentru asta, si apoi personajele in celalalt thread desemnat special.

Nu, nu orice RPG ajunge subforum, dar daca cele existente vor ramane goale, ca urmare a lipsei dorintei initiatorilor de a-l reforma, urmatorul RPG popular ii va lua locul. Dar da, deschideti dupa ce inregistrati RPG-ul (adica povestea, ceea ce in subforum e echivalent cu biroul de informatii) si apoi personajele si deschideti thread cu locatia si ce mai doriti.


RE: Intrebari/ Nelamuriri - Allen - 25-01-2012

Mersi, Uberwald !

Bun, bun. Pe moment mai am o singură problemă.


În cazul RPG-urilor fandom, fondatorul înregistrează doar personajul lui și atât, nu (în același post dacă sunt mai multe,) ? Pe restul le poate lista la înscrierea RPG-ului [cu atașamente gen TAKEN (*username here*.)].
Cu alte cuvinte, dacă eu spre exemplu vreau să-l joc pe Sesshomaru din Inuyasha, îl înregistrez (după ce am înscris RPG-ul firește,) iar celelalte personaje (OC-urile sau canon) pot fi înregistrate în thread de către doritori ?
(cu aprobarea mea, le boss.)


Din nou parcă nu gândesc.
Încă ceva ! Disclaimer-ul îl punem în fiecare topic sau doar atunci când înregistrăm RPG-ul ?



RE: Intrebari/ Nelamuriri - Lia - 25-01-2012

Toate personajele se vor inregistra in acelasi thread, daca vrei la numele personajelor participante din inregistrarea RPG-ului poti adauga link-uri pe rand catre inscrierea fiecarui personaj de gen:

Personaj [User];

Cine va fi interesat de RPG, va vedea care personaje sunt deja luate.

Totusi, de ce nu, bazat pe Universul respectiv, incercati sa introduceti personaje noi?


RE: Intrebari/ Nelamuriri - Allen - 25-01-2012

Deci, efectiv, fondatorul nu mai are treabă cu personajele care intră ?
Doritorii doar le înregistrează în thread-ul pe care l-ați făcut voi, sau mai fac și eu unul ?



RE: Intrebari/ Nelamuriri - Lia - 25-01-2012

Tu nu mai faci niciun thread, of doamne, tocmai m-am plesnit peste fata. Threadurile sunt deja facute de mine si se posteaza colectiv pentru RPG-urile incepatoare, micute. Scuza-ma, dar ce este asa de greu de inteles?

Ai acolo instructiunile si ti-am explicat de doua ori cat am putut de bine.

Nu poti pur si simplu sa imparti tu ce personaje vrei cui vrei, esti initiatorul, dar tu controlezi doar povestea de baza si ai prima alegere la personaje in cazul in care e deschis; daca e privat trebuie sa inviti tu ce useri vrei si sa-si aleaga tot ei personajele.


RE: Intrebari/ Nelamuriri - Ryuu - 25-01-2012

O o nelamurire.
La dialog de cetrebuie neapara sa se pune ghilimele[parca]?
Da la ganduri merge ceea ce si spus, dar la dialog, parerea mea, nu da prea bine. Mie unuia mi se pare ciudat sa vad intr-un topic numai """"""""


RE: Intrebari/ Nelamuriri - Lia - 25-01-2012

Daca stii cum sa faci un dialog, nu va aparea aiurea. Da, super-inteligentule, in conditiile de fata trebuie sa delimitezi cumva dialogul, pentru ca astea sunt conventiile scrierii unei lucrari. Cum arata, arata in orice caz mai bine fata de prostia de sistem dinainte.

Puteti sa ma lasati sa dorm si eu 2 ore sau e nevoie sa stau de paza?


RE: Intrebari/ Nelamuriri - Xpt1 - 27-01-2012

O intrebare: unde sunt threadurile de la 'scoala substitutilor' si de la 'lupta in arena' ?
Si... cand vom putea incepe sa folosim acele sub-sub-...-sub-forumuri? Cand vor fi postate threadurile episoadelor?