Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Destinul unei iubiri
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Destinul unei iubiri

Citat:Disclaimer: Nu detin nici un personaj din anime-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/ intamplari.
Intr-un final m-am hotarat sa scriu si eu un fic, e o idee de moment asa ca inca nu m-am prea gandit cum o sa se desfasoare lucrurile. Acest capitol e o introducere in viata Sakurei. E primul meu fic si sper din tot sufletul sa va placa cat de cat! So... Enjoy it.
Capitolul I
Dragoste, un cuvant pe care nu l-am mai simtit de mult timp, mai exact de zece ani, de cand parintii mei au murit intr-un accident de masina. In prezent locuiesc cu fratele meu Daisuke intr-un apartament din centrul capitalei romaniei, mai exact, Bucuresti. Numele meu este Sakura Haruno si am 16 ani, sunt cu doi ani mai mica decat fratele meu. De maine, voi incepe prima mea zii de liceu in clasa a 10-a. Avand in vedere ca abea m-am mutat in oras nu cunosc pe nimeni, dar sper sa-mi fac cati mai multi prieteni.
Din instinct, am observat ca este ora doisprezece. M-am ridicat lenesa din pat indreptandu-ma spre baie pentru a-mi face siesta obisnuita de dimineata. Vrand sa intru in incapere am observat ca usa era inchuiata, am batut la usa strigand la Daisuke sa se grabeasca. Acesta a iesit din baie imbracat intr-o pereche de blugi si o camasa descheiata la aproape toti nasturii. Parul sau de un rosu intens ii scotea ochii verzi ca smaraldul in evidenta.
- Pacat ca esti fratele meu! am zis eu privindu-l in timp ce zambeam.
-Se pare ca cineva s-a trezit bine-dispus astazi si are chef de glume! a zis el ciufulindu-mi parul
-Hei, nu mai sun un copil sa-mi faci asta! am zis eu enervata deoarece ma trata ca pe un copil.
Daisuke a zambit in timp ce se indrepta spre camera sa. Am pasit lenesa pe gresia bleo din baie. Dupa aproximativ douazeci de minute am iesit intrand in camera mea. Mi-am ales din dulap o rochie de culoare verde care imi scotea parul de un roz bombon in evidenta. M-am incaltat cu o pereche de sandale legate pe picior si am iesit din camera mea indreptandu-ma vioaie spre iesire. " O plimbare prin parc nu-mi strica" mi-am zis in timp ce coboram scarile. De indata ce am iesit din bloc, frigul a pus stapanire pe trupul meu determinandu-l sa tremure. Se parea ca avea sa ploua, proasta idee am avut cu tinuta mea, dar lenea mea imensa, nu m-a mai lasat sa ma intorc in apartament pentru a lua ceva pe mine asa ca m-am indreptat cu pasi marunti spre parcul care se vedea in departare. Ajunsa acolo m-am asezat pe un leagan in timp ce priveam cerul innorat. Norii cenusi au acoperit soarele care inca incerca sa ii invinga reluandu-si locul pe bolta cereasca. Privind mai atenta in jur am constatat ca am ramas singura in parc. M-am ridicat de pe leagan inaintand cu pasi lenti spre miile de flori multicolore care se infatisau in fata mea creand un peisaj feeric parca desprins din basme. Am decis ca ar fi timpul sa imi indrept pasii spre casa stiind ca fratele meu isi facea griji pentru mine si chiar asa era. Decum am intrat pe usa m-a asalt cu intrebari de genu " Unde ai fost?" , " De ce nu m-ai anuntat ca pleci?" si multe altele. I-am rspuns calma ca aveam nevoie de putin aer asa ca am decis sa fac o plimbare prin parc. Dupa cateva minute in care fratele meu mi-a tinut morala am zis, mai bine spu am tipat.
-Nu te mai purta cu mine ca si cum as fi un copil. Poate ca sunt mai mica decat tine, dar asta nu iti da dreptul sa imi ti morala ori de cate ori ies sa ma plimb!
Nu l-am mai laat sa zica nimic si am intrat in camera mea ca o furtuna trantind usa in urma mea. Stiam ca avea dreptate si nu trebuia sa-i spun acele vorbe. Nu stiu ce s-a intamplat cu mine de am spus asta, nu ma mai recunosc. Unde a disparut fata aia inocenta care acum cativa ani avea un zambet imens pe chip si era pusa doar pe nazbatii? Cred ca stiu raspunsul la aceasta intrebare, a disparut odata cu moartea parintiilor mei. M-am trantit pe pat in timp ce siroaie de lacrimi mi de prelingeau pe pielea alba ca neaua. Intr-un final am adormit cu gandul la parintii mei. M-am trezit abea a doua zi la ora sase. M-am ridicat rapid din pat zambind pregatita pentru o noua zi. Parca si uitasem ca seara trecuta ma certasem cu fratele meu, defapt, eu ii reprosasem cateva lucruri de care regret acum ca i le-am spus. Am intrat in baie facandu-mi siesta dupa care am intrat din nou in camera. Ca tinuta, mi-am ales o pereche de blugi pana, o bluza neagra si adidasi negri. Mi-am pus rucsacul pe umar iesind din camera. Inainte de a intra in bucatarie l-am vazut pe fratele meu dormind pe canapeaua din living, m-am indreptat usor spre el sarutandu-l pe frunte si chiar daca nu ma auzea, i-am soptit ca imi pare rau pentru noaptea trecuta. M-am ridicat de pe canapea iesind incet pe usa nevrand sa-mi trezesc fratele. In drum spre scoala m-am oprit sub coroana unui cires care isi scutura florile creand o stare de melancolie. Dupa ceva timp m-am trezit din visare si mi-a continat drumul. Neobservand cum a trecut timpul, am constatat ca deja eram in curtea liceului care era plin de adolescenti. Nevrand sa ies prea mult in evidenta, m-am refugiat la umbra unui cires privind cerul infinit de o nuanta minunata de albastru. In fata mea a venit un baiat inalt cu paru negru si ochii tot de aceeasi culoare abisala. Acesta mi-a zambit usor vrand sa zica ceva.
-Buna, numele meu e Sasuke Uchiha, tu trebuie sa fi eleva cea noua, nu?
Am zambit dand aprobator din cap invitandu-l sa se aseze langa mine.
-Eu ma numesc Sakura Haruno, incantata! am zis in timp ce il priveam. Parea un tip de treaba, ochii lui exprimau blandete si incredere. Din vorba-n vorba am aflat ca are aceeasi varsta cu mine si spre fericirea noastra eram in aceeasi clasa. Se pare ca mi-am facut deja un prieten. Dupa cateva minute ne-am hotarat sa ne indreptam spre clasa. Cand am ajuns, am ramas placut surprinsa de aspectul acesteia. Incaperea avea peretii de culoare alba, patru ferestre imense si banci de cate doua persoane. Eu si cu Sasuke ne-am asezat in penultima banca de la geam. Plictisita, mi-am pus castile de la Mp-3 in urechi si am inceput sa ascult muzica. Muzica ce ma desprindea de lumea umana si ma facea sa simt ca zbor, era ca un fel de drog pentru mine, un drog care ma facea sa uit, macar pentru cateva momente de toata suferinta din trecut. Dintr-o data usa clasei se deschide brusc si pe ea intra o fata cu parul blond si ochii albastri, la prima vedere parea de treaba. Aceasta s-a indreptat spre noi si se uita cu ura la mine zicand catre Sasuke.
-Cum poti sa stai in banca cu acest specimen?
Fiindca aveam dat incet la Mp-3 am auzit ce a zis ea, dar am decis sa ma prefac ca nu am auzit nimic, nu doaream sa imi fac dusmani din prima zi de scoala.
-Nu inteleg cu ce te deranjaza pe tine asta, surioara! a zis Sasuke in timp ce o privea
Ce? am ramas absolut surprinsa, cum adica ea sa fie sora lui Sasuke? Trebuie sa recunsc ca nu i se asemana deloc la comportament dar nici la infatisare. Dupa ce Ino a plecat din clasa l-am intrebat pe Sasuke daca e adevarat ceea ce tocmai auzisem. Acesta a ras usor
-Da, e sora mea vitrega. Parintii mei au adoptat-o de la niste oameni care nu o doareau.
-Asa se exp;ica! am zis eu, dar fara sa vreau am zis-o cu voce tare. acesta s-a uitat intrebator la mine. Nu mai conteaza, uita! am continuat eu zambindu-i.
Dupa mai mult timp de asteptare, profesorul a ajuns in clasa urmat de un baiat cu par blond si ochi albastri care avea un corp bine-lucrat.
-Tu? am zis eu stupefiata. Toata clasa se uita la mine ciudat, dar nu imi pasa. De ce mi se intampla doar mie asta?
___________________

Cam asta a fost tot pentru astazi sper sa va placa si va rog mult, daca tot cititi sa dati si un comm ca sa stiu si eu ce as putea imbunatati la fic! Stiu ca primul capitol a fost plictisitor si cam mic, dar voi incerca sa nu mai fie asa si urmatoarele.
Deci ai inceput un fic. Avand in vedere ca e primul tau fic iti urez succes la el si la urmatoarele.
Pai deocamdata nu pot spune nimic de idee decat ca jumatate am mai vazut-o (Sakura orfana de mica) si jumatate e originala(Sasuke si Ino sunt frati).
Un capitol mai lung nu ar strica asa ca incearca sa te exprimi mai pe "larg" daca as putea zice asa.
Dialog a fost si nu a fost sec ceea ce e bine.
Naratiune ai cam 70%-75% din capitol.
Descrierea cam putina dar merge. Ai putea sa lucri putin la ea.
Vreau sa vad un capitol in care tu ai evoluat.
Bye si Gambate!

P.S.: Daca te-a suparat comentariul meu vb pe mess. Ia ID de la profil
Iti multumesc foarte mult pentru comm!
Stiu ca fiku nu e prea bun dar o sa ma straduiesc sa fak nextu' mai bun.
Iti multumesc inca odata si sper sa treci si pe la celelalte capitole.
Dupa cum vad nimanui nu-i place fiku meu.
Dar pana nu o sa mai am mai multe comm'uri nu o sa pun nextu' sa fie clar!
Nuuu, trebuie sa pui nextu. N-am lasat com ca abea l-am citit:)) Mi-a placut mult capitolul. Din cate am citit, imi dau seama ca e fic NaruSaku. Am dreptate? Mi-a placut capitolul, desi n-ai prea avut multa descriere, dar asta se poate rezova. Naratiunea ai avut, dialogul nu a fost sec. Pentru inceput, ideea mi se pare originala, da vedem pe parcurs. Greseli de tastare nu am vazut, ceea ce e foarte bine.
Astept nexti:X
Chu & Gambate:*
Iti multumesc pentru incurajari JustLove!
Nu, nu e fic NaruSaku..., defapt nu...adica nu mai spun nimik o sa vezi tu!
Continuarea incerc sa o pun maine, defapt, promit ca o sa o pun maine, as pune-o akm, dar mai am de lucrat. Dar maine sigur pun capitolul urmator!
Bye si mersi inca odata pentru comm si incurajari ;;)
lets see what we have here...hmm...nu am prins faza exact...actiunea se dasfasoara in Bucuresti, dar pana acum toate personajele au nume japoneze:-|...si cum se face ca sunt toate (ma rog...aproape toate) in aceeasi scoala si culmea in aceeasi clasa...ar fi fost mai natural daca ar fi fost in Japonia (nu conta orasul:P)
ai o greseala de tastare care mi-a sarit in ochi romaniei:Romaniei
alta chestie e faptul ca ai schimabt complet (la 180 de grade) personalitatea lui Sasuke:(...pacat pt ca mie imi place felul lui mai misterios si introvertit:-"
capitolul e cam scurt si nu prea am ce comenta in plus...astept continuare si mai vedem

spor la lucru:D

***candy bar***

Buna! Am trecut si eu pe la ficul tau ...si mi-am zis ca o sa las si un com. Imi place ficul foarte mult in principiu. Titlul este atractiv si foarte bine ales. Ideea este originala...cel putin eu nu am mai citit un fic in care sasuke si ino sa fie frati. Dialogul a fost putin si bun , nu te-ai axat numai pe el, ceea ce imi place deasemenea. Ai avut naratiune frumoasa , iar la descriere mai poti lucra ( oricum e bine ca exista si nimeni nu reuseste sa aiba un fic bogat in descriere inca de la primul capitol). Capitolul este scurtulet si nu te condamn pentru acest lucru pentru ca stiu ce inseamna timpul...insa este foarte bine aranjat in pagina, adica este bine din punct de vedere estetic. Greseli de tastare , sincer nu am vazut prea multe , oricum nu imi place sa le enumar. Pana data viitoare multi :*si Spor la scris ! .

P.S: Sa ma anunti cand ai pus nextu ! :*
Am revenit! Va multumesc tuturor pentru comm'uri si sper ca acest capitol sa va placa mai mult. A da, era sa uit, funky_angel, se presupune ca asta este un fic asa ca modelez personajele dupa bunul meu plac, si am vrut sa-l fac pe Sasuke prietenos pentru a se potrivi cu ideeile pe care le am in minte. Vreau sa fie un fic original si Sasuke sa nu fie bad boy. Daca nu iti convine, nu mai citi, nu te obliga nimeni sa faci asta. Sper ca nu te-a suparat ce am zis, dar eu spun totul pe fata, asta e felul meu de a fi.
Capitolul II

Toti cei prezenti in clasa se uitau la mine ciudat, cand mi-am dat seama ca am zis cu voce tare, mi-am trantit capul de banca ramanand asa mult timp. Nu imi venea sa cred, ce cauta el aici? Cred ca ar trebui sa va lamuresc si pe voi. Baiatul acela se numeste Alexander si a fost primul meu iubit pe cand eram in clasa a VIII-a. Il iubeam, si inca il iubesc, dar nici in ruptul capului nu o sa-i arat asta. La sfarsitul anului scolar, m-a parasit sub pretextul ca pleaca in Germania cu parintii sai, insa, un lucru imi e neclar, de ce s-a intors acum cand incepeam incet, incet sa-l uit. " Viata e nedreapta" mi-am zis ridicandu-mi capul de pe banca intalnind privirea perversa a lui Alex. Mi-am intors rapid capul spre Sasuke care ma privea intrebator. Nu am dat importanta prea mare acestui amanunt si mi-am indreptat privirea spre ceasul maroniu de pe perete care indica ora 8:45. Mai erau cinci minute pana la pauza, presimt ca anul acesta scolar va fi unul plin de surprize si neprevazut. Intr-un sfarsit sunetul libertatii s-a auzit, nemaistand pe ganduri am zbughit-o pe usa inaintea profesorului care ma privea ciudat. Dupa ce am iesit din clasa m-am mai linistit si am inceput sa merg normal pe coridor. Deodata, am simtit o mana calda incolacindu-se in jurul gatului meu, cand mi-am intors capul nu l-am vazut pe nimeni altul decat Alex.
-Se pare ca pisicuta mea a crescut! a zis el trecandu-si mana prin parul meu. Am incercat sa plec, dar m-a prins de incheietura mainii intorcandu-ma cu fata spre el. l-am privit in ochii sai perversi dar totodata atat de protectori. As fi vrut sa-i simt din nou buzele acaparandu-le pe ale mele intr-un sarut pasional asa cum se intampla acum trei ani. Trezindu-ma din visare, am observat ca Alex se apropia periculos de mine asa ca mi-am scuturat capul pentru a-mi reveni si m-am dat inapoi.
-Mda, am crescut si nu mai sunt acea fata prostuta care era indragostita de tine! i-am zis in timp ce ma eliberasem din stransoare si ma indreptam spre clasa. Nici mie nu imi vine sa cred cat de bine imi pot ascunde sentimentele. Se pare ca o noua Sakura a iesit la iveala dupa mult timp in care am incercat sa o ingrop adanc in inima mea. Ajunsa in incapere m-am indreptat spre banca ignorandu-l pe Sasuke care cred ca dorea sa afle o explicatie despre reactia mea atunci cand l-am vazut pe Alex. Chiar daca imi era prieten nu doaream sa-i spun adevarul, cel putin nu acum. M-am asezat in banca asteptand plictisita sosirea profesorului.
******
" Asta va fi interesant" gandea Alex indreptandu-se cu pasi lenti spre clasa.
Dupa cateva minute pe usa a intrat un barbat in varsta de treizeci de ani cu parul alb lasat intr-o parte, care era imbracat intr-un costum negru si cravata rosie. El era dirigintele clasei a X-a B
- Buna ziua! Eu sunt dirigintele vostru, numele meu e Kakashi Hatake! a zis el in timp ce le zambea elevilor.
Acesta i-a anuntat ca urmatoarele ore nu le vor face si ca pot pleca acasa. Sakura s-a ridicat incet din banca luandu-si rucsacul pe umar si iesind din clasa. Adancita in ganduri, nu si-a dat seama ca ajunsese in fata blocului in care locuia. A urcat in fuga scarile pana a ajuns la usa apartamentului, si-a scos cheile din buzunar deschizand usa si patrunzand in casa. A inchis usa in urma ei trantindu-se obosita pe canapeaua din living. A reflextat pentru cateva momente la tot ce i s-a intamplat in prima zi de liceu, dupa care a intrat in camera ei care avea culoarea peretilor de un verde crud si tavanul era alb. Patul fetei se afla langa fereastra care avea perdelele de culoare alba cu imprimeuri crem. Covorul avea culoarea crem peste care era asezata o masuta din sticla. pe peretele din partea de sud, era asezat biroul fetei pe care era asezat laptopul si cateva carti. Sakura s-a imbracat cu o pereche de pijamale roz cu ursuleti si s-a reintors in living dand drumul la TV si butonand plictisita telecomanda. Dintr-o data, atentia fetei i-a fost captata de telefonul care vibra pe masa din sufragerie. La luat in mana si a vazut ca pe ecran scria "Andreea" a raspuns entuziasmata salutand-o pe fata de la celalalt fir.
-Buna Sakura! Am sa iti dau o veste care sper ca te va bucura. Ma voi muta in Bucuresti si voi merge la acelasi liceu cu tine.
Auzind asta, Sakura s-a ridicat sarind in sus de bucurie. Andreea era cea mai buna prietena a fetei cu un an mai mare ca ea. Avea parul blond si ochii verzi ce exprimau sinceritate si uneori timiditate. Dupa alte cateva minute in care cele doua fete au discutat cateva lucruri neimportante Sakura si-a luat la revedere de la fata inchizand clapeta telefonului. L-a lasat pe masa si s-a indreptat spre bucatarie amintindu-si ca nu mancase nimic de seara trecuta. A scos din frigider niste lapte punandu-l pe masa si dupa aceea s-a indreptat spre dulap luand o cutie cu cereale. A turnat cate putin din fiecare intr-un bol, dupa aceea s-a asezat la masa si a inceput sa manance! Dupa ce a terminat, si-a spalat castronul si la pus la locul sau vrand sa iese din bucatarie, dar tocmai atunci intra fratele sau care mirosea a alcool. Acesta se sprijinea de tocul usii pentru a nu cadea. Sakura vazandu-l si-a pus mana la gura pentru ca niciodata nu si-a vazut fratele beat. I-a pus mana in jurul gatului ei si l-a pus pe canapeaua din camera lui. Fata s-a asezat langa el privindu-l dezamagita.
-Sa nu mai faci asta... a zis ea, dar vorbea singura pentru ca Daisuke deja adormise.
S-a ridicat de pe canapea intrand in camera ei. S-a trantit pe pat incercand sa doarma. Dupa mai multe ganduri legate de Alex si parintii ei a reusit sa se desprinda de lumea oamenilor si sa intre in cea a viselor.
A doua zi, soarele si-a trimis razele sale fierbinti in camera fetei reusind intr-un final sa o trezeasca. Sakura si-a deschis ochii murmurand cateva injuraturi printre dinti. S-a ridicat din pat luandu-si cateva haine din dulap si intrand in baie. Dupa cateva minute a iesit deja imbracata si-a luat ghiozdanul, dar inainte sa plece l-a cautat cu privirea pe fratele sau insa nu l-a vazut si a presupus ca inca dormea. Si-a dat ochii peste cap iesind din apartament. A coborat in graba scarile deoarece era in intarziere. In fata blocului o astepta Alex. Aceasta s-a uitat ciudat la el zicand
-De unde sti tu unde locuiesc?
Baiatul i-a zambit in timp ce a apucat-o de brat si au inceput sa inainteze spre liceu.
-Draguta, am si eu sursele mele!
Sakura s-a indepartat putin de el privindu-l putin nervoasa.
-Nu incepe din nou, sti foarte bine ca nu imi place sa mi se zica "draguta" . Alex a zambit in coltul gurii prinzand-o de mana si tragand-o in bratele sale. A stat putin pe ganduri dupa care a zis
-Sa sti ca eu in toti anii astia nu te-am uitat! Sakura l-a privit uimita in ochii sai care exprimau sinceritate. Acesta nu a mai stat pe ganduri uand-o prin surprindere cu un sarut scurt pe buze. Fata s-a inrosit putin luand-o inainte. Si-a atins cu degetul buzele in timp ce zambea usor, s-a oprit putin intorcandu-se cu fata spre baiat avand un zambet micut pe buze. S-a apropiat de el soptindu-i timida ceva la ureche. Alex a zambit fericit luand-o in brate si dandu-i un sarut pasional. Limba lui s-a strecurat cu usurinta in cavitatea bucala a fetei explorand-o in voie. Nu le pasa ca se sarutau in strada sau ca cineva ii putea vedea, se simteau bine si asta conta. Dupa ce sarutul s-a terminat, s-au privit o clipa in ochi dupa care au inaintat catre scoala tinandu-se de mana.
________________________________
Asta a fost tot pentru asta. Imi pare foarte rau ca e atat de mic, dar sunt presata de timp. Nu stiu exact cand voi pune continuare pentru ca am cateva probleme de rezolvat! As vrea sa ma intelegeti si daca se poate sa nu imi reprosati ca acest capitol a fost cam mic pentru ca deja stiu asta. As face capitole si mi mari, dar nu prea am mult timp la dispozitie1 Sper sa va placa capitolul asta. L-am pus in seara asta deoarece maine sunt plecata si vreau sa ma tin de promisiune!

***candy bar***

Am aparut si la nextu' care imi place foarte mult. Ai pus mai multa descriere ceea ce mi-a placut la nebunie. Dialogul nu a fost deloc sec, si replicile au fost uimotoare.Naratiunea este buna, si imi place felul tau de a povesti, cu lux de amanunte si pe intelesul tuturor ( esti o povestitoare foarte buna ;)) ). Este ficul tau si tu alegi caracterul personajelor, dupa cum ai si zis si mie numi displace ca sasuke nu este un bad boy, pentru ca sunt ideile tale si ...deabia astept uratorul capitol sa vad ce iti mai trece prin cap. Greselute nu am vazut, sa fiu sincera nici nu am prea urmarit...oricui i se poate intampla sa greseasca sta in firea oricarui om . Pana cand pui nextu multi :* si spor la scris!
Hei am ajuns si eu pe aici. Am sa incerc sa iti las comentariu la fiecare capitol. Sper sa pot.
Capitolul e destul de interesant dar ceva ma macina. E fic Sasusaku?
Descrierea, dialogul si naratiunea mi-au placut.
As vrea sa imi spui daca e sau nu fic Sasusaku.
Next, next, next repede. Succes in continuare.
Pagini: 1 2