Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Acelasi eu
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
a new one...m-am decis sa il postez si pe asta poate va place si acest gen (monologuri)
sper sa intelegeti mesajul :))

Acelasi eu


Incet incet, zilele imi trec, ma tem de moarte la fel ca oricine, si nu imi mai e rusine sa spun ce am tinut atata timp in mine. Soapte ascunse, tipete surde, ganduri mute, acum prind viata, prin cuvant si litera; caci vorbele sunt de prisos, oricum nu ma intelege nimeni... doar tu! La ce folosesc vorbele cand desi vrei sa faci bine pentru ei e tot prost?

Renunta la copilarie, fi tu insa-ti si ignora-le mofturile, graieste sincer cu mult curaj, si pune suflet in cea ce faci, e atat de simplu insa tu nu vrei sa intelegi. Pentru tine totul e un infern unde din cand in cand apare un fir balai de lumina, ce iti linisteste simtirea. Incearca macar odata sa zambesti din inima, pune un strop din sufletul tau intr-un zambet, si atunci vei vedea prin alti ochi lumea.

Mereu spui asta, dar niciodata nu reusesc, desi incerc din rasputeri, pur si simplu nu imi iese! Am suferit prea mult inca de la o varsta frageda pentru a mai putea, vedea lumea cu alti ochii. Eu am lumea mea, tigarea, muzica, gandurile, vina, si mintea mea si... pe tine. Ma refugiez aici de cate ori simt nevoie, atunci cand sunt trist, atunci cand...

Atunci cand ce? Trebuie sa realizezi ca nimeni si nimic in lume nu e mai pretios in viata decat dorinta de a trai, e ceva divin ce iti alearga prin vene in fiecae zi, nu renunta, incearca sa iti dai tie o a doua sansa, sa dai lumii o noua sansa. Ei nu merita sacrificiul doar ea. Pentru ea trebuie sa lupti, si sa devi puternic. Trezeste-te!

Vorbesti ca si cum totul ar fi usor, ca si cum ai pocni din degete si totul s-ar transforma intrun peisaj de basm cu zane si spiridusi, insa nu e asa. Si sti asta, o sti foarte bine. Nu mai support ignoranta lor, de ce, de ce mereu eu sunt ciudatul, de ce nu imi pot vedea partile bune. Trebuie sa intelegi ca viata e un infern, si desi multi imi spun sa ma duc dracu, nu am cum caci sunt deja acolo.

___________________________

hope you enjoy this one to u can leave comments and stuff like that they would be really appreciated
hmmm scri foarte frumos
din textul asta reiese ca ai suferit sau suferi...sti este ciudat dar foarte multe din lucrurile pe care le-ai scris aici le-am gandit si eu...
eu una m-am refugiat in scris si in lumea anime-urilor si muzicii...de fiecare data cand citeste ceea ce scri ma simt ciudat...un lucru iti pot spune sa nu te lasi niciodata de scris
am observat doar doua mici greselute de tastare..dar numai conteaza
spor la scris incontinuare^_^
Raiul te asteapta, doar inchide ochi si spune la revedere !
Acelasi peisaj monoton, de care deja m-am saturat. Aceleasi personae inganfate care te folosesc. M-am saturat !
Imi vine sa tip, dar imi este frica, frica sa imi exprim sentimentele. Si oricum cine m-ar asculta?

Iti spun eu... nimeni, si vrei sa sti si de ce? Pentru ca in mintea lor esti un ciudat care sare brusc de la fericire la tristete, asta nu inteleg ei. Nu inteleg adevarta ta calitate, aceea calitate pe care nici tu nu o intelegi, iti este frica sa o expui, iar atunci cand o faci, ei nu inteleg. Incerci sa fi bun cu ei, dar... nu te alegi decat cu comentari de prost gust.

Dar... de ce nu pot intelege, as vrea sa fiu ascultat, as vrea ca lumea sa ma inteleaga, de ce este atat de greu. Ma inchid in mine, nici o rasuflare nu scot din mine, ma inchid si impart totul cu tine. Aceste mici detail acre ale vietii mele, ce incerc acum sa le pun pe o foaie.
Ma ascund dupa cuvinte, si sintagme scrise, gandesc, traiesc si imi fac atatea vise. Lupt cu mine insami, simt ca ma comport ciudat, de ce?

Off, off teama asta de tine insuti ce face din tine. Tu chiar nu realizezi ca ascunzandu-te nimic nu iti iese bine. Respectul lor niciodata nu il vei avea, e doar un nod incalcit al vieti, iar tu nu faci decat sa il incurci mai rau. Incearca doar un mic exercitiu pune totul pe balanta si vei vedea rezultatul... nu rezolvi nimic.

O tigare, o lama, o cafea, foaia si creionul, un mod perfect de a te exprima, sa simti sangele cum curge in timp ce scrii. Las creionul jos pun mana pe casca ce o am in fata, o duc la gura si dau sa beau, insa raman cu lichidul in gura, in timp ce duc cana spre masa. Ma gandesc la un mod placut de a imi exprima sentimentele, sunt sincer si imi place cea ce fac, ma regasesc pe mine. Ahh! Cat de hilar, aceste lucruri marunte pentru ei sunt nimicuri, nimicuri cu un sens ascuns, ei nu inteleg, sosotesc intre ei pe la spate. Grr ! As vrea sa ii vad tarandu-se la picioarele mele, sa ii vad in chinuri. Ironic caci nu ma recunosc pe mine, unde sunt eu in toate astea?
si dupa cum spuneam scri super tare...k de obicei ma regasesc iar aici
sa lamurim ceva renunta odata la tigarile alea...k o singura data dak mai scri de ele, ma reapuc si eu de fumat
iar te-ai grabit si ai avut greselute de tastare-_-
pff spor la scris ^_^ de abia astept sa vad ce se mai intampla^_^

Bloody_Alice13

Chiar scrii frumos...M-am regasit in tot ce ai spus tu.
Reusesti sa transmiti exact acele emotii puternice si apasatoare.
So, spor la scris, si, chiar vreau sa vad cum ai sa continui!^_^