Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Chaos!
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.

Kristall

In liceu era un baiat.
Sa vad daca imi amintesc numele lui.AAA....Tochitubi.Era obsedat de jocuri video si invata cel mai bine din liceu.
Toti din liceu cand auzeau de Tochitubi ziceau imediat:
-Tocilarul!
De aceea el nu vorbea cu nimeni.El in pauze se juca jocuri video.Mereu il vedeai cu jocurile video.
Atunci la liceu trebuia sa vina peste cateva zile o fata.Era noua.Venea dintr-un tinut foarte indepartat.
El nu stia aproape nimic despre ea.Stia doar ca e pasionata de jocuri video ca si el.
Si din acel moment a inceput sa ii placa de ea.
Noaptea nu putea sa doarma din cauza ei.Se gandea tot timpul la ea.
Era cum s-ar spune indragostit de ea.
Cu o noapte inainte sa vina ea el a avut un vis.Si a scris acest lucru si in jurnal.
Suna cam asa:
"Aseara am visat-o pe fata care trebuie sa se transfere azi la liceu.
Era asa frumoasa in vis si incantatoare incat cred ca nu mai puteai sa-ti iei ochii de la ea!Purta o rochie alb cu negru si cu parul ei blond arata asa de bine incat imi venea sa ma duc sa o sarut.Dar trebuia sa fac asta cu cap.Trebuia sa ii dau un sarut dulce ca sa nu-l uite niciodata.
In urmatoarea zi la liceu imi luasem tot felul de chestii:gel,pieptan ca sa arat frumos pentru ea.Pe la pranz am fost si am sarutat-o.Bineinteles ca nu a acceptat sarutul si mi-a dat o palma.Nu prea ma durea.ASTA AM VISAT!"
La scoala,a doua zi nu era imbracat ca un tocilar,se daduse cu gel in cap,iar cei de la scoala erau cat pe ce creada ca nu mai e cel pe care il facea tocilar,era Tochitubi.
La ora de biologie profesorul Youngi a prezentat-o pe Hashima clasei.
Tochitubi in momentul in care a vazut-o a spus in gandul sau:
-Ce frumoasa e!Intradevar era foarte frumoasa.Avea parul lung,pana la solduri,cu ochii ei mari si cu genele de parca ziceai ca e printesa parea ca un inger venit din Rai pentru el.Asta gandea Tochitubi.
Ea s-a asezat langa el pentru ca era singurul loc liber din clasa.
In acel moment Tochitubi a ramas nemiscat si s-a gandit la un singur lucru:Cum sa faca ca sa o cucereasca si ca sa fie cu ea.
In acel moment se rupe linistea din banca cand Tochitubi o intreaba pe Hashina:
-Buna!
Dar ea nu i-a raspuns.
In acel moment Hashima se uita numai la Yuumi,cel mai frumos baiat din clasa.Atunci si-a amintit ca a bagat o cineva in seama.Atunci i-a spus si ea:
-Buna!
Imi pare rau,dar nu eram atenta.Ma gandeam la altceva.
In acel moment se aude soneria si din pacate ei trebuiau sa plece acasa.
El ii spune pa Hashimei si pleaca acasa suparat ca s-au terminat orele si ca nu o s-o mai vada pana maine.





O SA VEDETI CE O SA SE INTAMPLE DATA VIITOARE!

Cam atat.[posturi unite]
-----CONTINUAREA-----


Urmatoarea zi la scoala Tochitubi se purtase ciudat si se tinea numai dupa Hasima.
Orice il vedea isi putea da seama ca e indragostit de ea.
Din aceasta zi el incepuse sa se gandeasca la aspectul sau.
Incepuse sa il preocupe aspectul sau doar din cauza Hashimei.El vroia sa arate frumos doar pentru ea.
Tochitubi spera ca Hashima sa se uite la el.
Dar ea nu il baga in seama.Se uita la ore numai la Yuumi si ii admira splendoarea lui Yuumi.
Bineintzeles ca Tochitubi era foarte gelos pe Yuumi si incepe sa ii faca tot felul de lucruri si ca sa il placa Hashima se poarta mai bine,nu se mai imbraca ca un tocilar.
Face lucruri ciudate,adica lucruri care nu fac tocilarii,ci baietii mai "smecheri".
Incepe sa se ia de Yuumi si sa-l injure.
El se schimba radical pentru Hashima.
Isi schimba tunsoarea,hainele,comportamentul si chiar incepe sa si vorbeasca urat.
Vineri,Tochitubi o vede pe Hashima ca se duce undeva.Adica ca se duce dupa Yuumi.
El o urmareste.
Atunci vede ceva foarte dureros pentru el.
O vede pe Hashima sarutandu-l pe Yuumi.
Acest lucru ii frange inima.
Acum Tochitubi simtea numai ura si razbunare.El vroia sa se razbune pe Yuumi pentru ca a castigat dragostea si respectul Hashimei.




O SA CITITI CEVA INGROZITOR IN URMATORUL!:((....O SA VA FRANGA INIMA!:((

Kristall

Era vineri seara.Era in jur de miezul noptii.
Tochitubi nu putea sa doarma.Se gandea intruna la tradarea de peste zi si la felul cum Hashima la sarutat pe Yuumi,care acum devenise,cum se spune,dusmanul sau de moarte.
Atunci Tochitubi se gandeste la ceva:"Sa o sune pe Hashima ca sa se intalneasca maine.El defapt vroia ca sa se intalneasca maine cu ea ca sa-i dezvaluiasca droagostea pentru ea.
In acel moment,incepe sa tasteze numarul.Cu o voce tremuranda incepe si zice:
-Alo?Tu esti Hashima?
-Da!
-Buna!
-Ma intrebam daca vrei maine sa te intalnesti cu mine ca sa vorbim.
Si,in plus,trebuie sa-ti spun ceva.
Si nu pot sa-ti spun la telefon.
-Nu stiu.Cred ca pot.
-La ce ora?Unde?
-Pai pe la 15:30 e bine?In parc?
-Da.Foarte bine.
-Noapte buna atunci,Hashima.
Sa ai un somn placut.
-Noapte buna!
Atunci am inchis telefonul.
Eram fericit si credeam ca poate maine ii voi saruta buzele trandafirii pe care vroiam de mult sa le ating.
Ma simteam mai puternic acum,dupa ce o sunasem pe Hashima.
Orele mi se pareau zile.Simteam ca nu mai trec aceste ore.
M-am uitat la geam si am vazut ca era deja 5 dimineata.
Era un calvar pentru mine.
Dupa o ora am adormit,dar cu gandul la Hashima.
M-am trezit si vad ca deja era ora 10 dimineata.
Ma duc sa ma spal pe fata si pe dinti si cu stomacul gol,fara un gram de mancare in el,pleaca pe usa de parca l-ar si fugarit cineva.[posturi unite]
corectez acolo unde am spus:m-am uitat la ceas si era deja 5 dim...




ca sa shtiti[posturi unite]
***


El vroia ca sa se duca la magazin ce ii trebuie pentru intalnire.
Era prima intalnire cu o fata dupa 4 ani[cred ca am cam exagerat],adica din scoala generala.
Orele parca treceau acum mai repede.El nici nu si dadea seama ca era deja ora 13:00.
Se duce repede acasa si se imbraca cu cele mai frumoase haine pe care le are.


Mutat la Fan Fiction.

Kristall

***
A sosit si momentul mult asteptat de Tochitubi:intalnirea cu fata pe care o placea,adica intalnirea cu Hashima.
El era in parc de vreo treizeci de minute si o astepta pe ea.
Dintr-o data,in parc,el vede o fata frumoasa,care semana cu Hashima.Atunci el si-a spus in gand:
-E ea!
Picioarele incepuse sa i se inmoaie si pentru un moment ramase nemiscat.
Se gandea la felul cum o sa-i declare dragostea pe care o simte pentru ea.
Hashima s-a asezat pe o banca,iar langa ea se aseaza un baiat.
Cel care se aseaza langa Hasima era insasi Tochitubi.
Cu o voce tremuranda si speriata,el incepe sa vorbeasca cu ea.Ii spune tot felul de chestii,cum ar fi:
-Multumesc ca ai venit!
-Vreau sa-ti spun ceva foarte important pentru mine.
Tochitubi parea foarte serios.
-Sunt numai ochi si urechi!a zis fata speriata.
-Stii,eu din prima zi,cand te-am vazut la scoala am inceput sa te plac!;):D:P
-Noaptea nu pot sa dorm.Ma gandesc numai la tine.
-Sunt,cum se spune,indragostit de tine.
-Azi dimineata am stat o ora in fata oglinzii ca sa vad daca imi sta bine,ca atunci cand ma vezi sa nu te sperii de mine.[am exagerat...dar asta e!Daca asta mi-a venit in minte.;):))]
-Hashima,TE PLAC CU ADEVARAT.
-Te rog,spune-mi ca si tu ma placi!
-E...eu...i...il...pla...plac...p...pe...Yuu...Yuumi!a spus ea pe un ton incet.
In acel moment am simtit ca imi cade cerul in cap.
Cateva minute parca nu mai eram in lumea asta.
Eram foarte dezamagit.
Atunci mi-am zis in gand:
"Trebuie sa ma razbun pe Yuumi.Acest lucru nu se poate!Trebuie sa existe o cale in care sa pot sa castig dragostea Hashimei.
In acel moment,in fata mea,a aparut dusmanul de moarte al meu,Yuumi.
Am ramas impietrit.
Atunci mi-am dat seama de ce era Yuumi acolo.Vroia sa o scoata pe Hashima la o plimbare.Cel putin,asta credeam.
Ea ii cere scuze lu Tochitubi,dar vintervenise ceva si nu mai putea sta.
Tochitubi statea acum singur pe banca,iar daca il vedeai credeai ca e e total izolat de lume.
El s-a dus acasa singur si suparat.
In camera la el,s-a tot gandit la felul cum sa se razbune pe Yuumi,si cu atat mai mult pe Hashima pe care o considera acum o dusmanca.





O sa vedeti ce o sa se intample in next!:D:P
In primul capitol:
Ai repetat "jocuri video";
Ai repetat "ea";

Cu o noapte inainte sa vina ea el a avut un vis.Si a scris acest lucru si in jurnal.
Suna cam asa:->Cu o noapte inainte ca nou-venita sa apara, am avut un vis [scrii din perspectiva lui da?]. Asta s-a hotarat sa scrie si in jurnal. Se facea ca....

Deci el nu o vazuse niciodata, nu era clar-vazator, si totusi se "facea frumos pentru ea"...o ea pe care nici macar nu o cunostea.

In "Continuare":
Pana la urma cum o chema pe tipa??
Hasima, Hashima sau Hashina?
Cat despre partea cu razbunarea...nu crezi ca te-ai descris pe tine?
Adica...fii mai...fantasy...una e realitatea, una e fan-fiction....

In capitolul trei:
Nu inteleg despre ce tradare e vorba?
Daca doi oameni se iubesc, iar al treilea e gelos nu inseamna ca iubitul tipei e un tradator?:|...

In urmatorul ..capitol daca pot sa-i zic asa:

El vroia ca sa se duca la magazin ce ii trebuie pentru intalnire.->El vroia sa se duca la magazin sa isi ia ce ii trebuie pentru intalnire.-Intrebare:Ce putea sa isi ia de la magazin pentru intalnire??...E ilogic...nu crezi?
Era prima intalnire cu o fata dupa 4 ani[cred ca am cam exagerat],adica din scoala generala.->Era prima intalnire cu o fata dupa patru ani, adica din scoala generala.-E mai OK in litere; Nu mai iti scrie opinia in paranteza...asta faci la inceputul sau la sfarsitul capitolului.
-Stii,eu din prima zi,cand te-am vazut la scoala am inceput sa te plac!;)->Eu din prima zi te-am placut. -Fara iconite in mijlocul capitolului.

-E...eu...i...il...pla...plac...p...pe...Yuu...Yuumi!a spus ea pe un ton incet.->Eu il plac pe Yuumi!-Nu ar trebui sa se balbaie el?
In camera la el,s-a tot gandit la felul cum sa se razbune pe Yuumi,si cu atat mai mult pe Hashima pe care o considera acum o dusmanca.->In camera lui s-a tot gandit la felul cum sa se razbune pt Yuumi, dar mai ales pe Hashima, pe care acum o considera un dusman.- De ce era dusman?...ca iubea pe cineva??:-/:-?


Pay..am cam terminat cu gafele din capitole...acum sa iti zic ce ai gresit in general:-" :
Deci...titlul e...ei bine, imi pare rau ca spun asta dar e stupid!
Capitolele sunt exagerat de mici, dialogul este sec, descrierea e mai mult decat insuficienta!....
Hotaraste-te la ce timp scrii, sau din perseptiva cui!...
Ideea e...:-"...aiurea...si nu stiu de ce am impresia ca am mai auzit-o undeva!...
Ai mare grija la descriere, descrie mai mult felul cum arata personajele, tu dupa maxim doua randuri ai terminat de descris fata [de exemplu], descrie camerele, hainele, accesoriile [daca exista], freza [a baietilor, a profesorilor, a fetei...] ....de descris ai ce, dar fa-o!
Si ai grija la dialog, scrie-l pe tot pe un rand!
In rest, ii mai las si pe altii sa vorbeasca;))...
O sa-ti urmaresc ficul...bafta la scris...
Daca te deranjeaza postul meu trimite-mi un PM.
Astept nextul...:|...

P.S.:Am uitat sa iti zic sa lasi spatiu intre semnele de punctuatie:d:p...
A...si scuze pt comentarii...eu zic ca n-am fost chiar asa dura:D;))...
Bye!:*:)

chiriro

magda...
cf may?...te`ai apucat sa scrii fic?

unu` slab.
greseli...
pey ai avut din belsug chiar.
din pacate le`a specificat monik :(
a trebuit sa comenteze ea inaintea mea. :-l...
in fine.
revenind...
descriere - varza
dialog - la fel.

am si eu o curiozitate:
mai astept nextul sau nu`l mai continui?
ma rog...

nu am inteles partile cu dusmanii si razbunarea.
nu cumva au legatura cu viata ta?...scuze...
a fost greseala mea. nu mi`am dat seama ca fiecare scriitor se regaseste in operele sale....:d...
astept continuarea daca o mai pui :) ...

pha:-h
pwp:*:*:*:*

Bellatrix

Draga Magda, am sa-ti dau definitia liniei de dialog pt ca nu cred ca sti sa o folosesti :linia de dialog indic? �nceputul vorbirii fiec?rei persoane care ia parte la o convorbire
:semnul de intrebare indica o nedumerire ,indoiala(....etc)
Si de cand ''de parca ziceai " e corect ?




P.S succes p viitor si sa fi mai atenta te rog






poop :*
of...am de lucru! mult!
"In liceu era un baiat."-> mama, asta-i propozitie de clasa I. si ca veni vorba, intr-un liceu, sincer, pot sa jur ca sunt mult mai multi baieti. a, si un fi nu se incepe asa, intamplator!
"Sa vad daca imi amintesc numele lui.AAA....Tochitubi."-> in primul rand, eu cel putin, pana acum, din cate am citit- si sa stii ca am citit destul de multe carti si o groaza de ficuri!- nu am mai vazut asa ceva. am inteles ca narez la pers a-3-a da totusi! in ce carti ai mai vazut tu asa ceva? si doi, de ce tipi cand spui a-urile alea?si era de ajuns un a, nu erau necesari 3.
"Era obsedat de jocuri video si invata cel mai bine din liceu."-> asta ar trebui sa fie descriere, cred. sa sctii ca nu e deajuns. e foarte seaca si nu imi dezvaluie numic despre personalitatea tipului. in plus e prea putina, mult prea putina!
"Toti din liceu cand auzeau de Tochitubi ziceau imediat: -Tocilarul!"-> nu crezi ca ar suna mult mai bine daca ai spune Atunci cand auzeau de el, toti cei din liceu il catalogau imetiat ca tocilar.? asa cum ai scris tu nu are sens.
"De aceea el nu vorbea cu nimeni.El in pauze se juca jocuri video.Mereu il vedeai cu jocurile video."-> ai repetat cuvantul "el". ai repetat " jocuri video". constructia pe care o au propozitiile este foare aiurea si nu suna deloc natural! trebuie sa lucrezi la naruraletea in scris, iar repetitiile alea ma zgarie pe creier! si nici asta nu se poate numi descriere!
"Atunci la liceu trebuia sa vina peste cateva zile o fata.Era noua.Venea dintr-un tinut foarte indepartat."-> poftim? "atunci" este folosit pentru trecut ca si "candva", "demult" etc. "peste cateva zile", se foloseste clar pentru viitor, si, evident, nu merg puse in aceeasi propozitie! iar ordinea corecta a cuvintelor era, in opinia mea, urmatoarea: In cateva zile, la liceu trebuia sa soseasca o noua eleva, ce venea dintr-o tare indepartata.- eleva si nu fata pentru ca vorbin de liceu si nu de orasi, bloc, cartier etc. si asa eliminam si propozitia aia de cls I cu "Era noua."! si tot asa indepartam si "Venea dintr-un tinut foarte indepartat." care nu se potriveste pentru ca tu pari sa te fi axat pe realist iar expresia se foloseste mai mult la teme fantasy!
"El nu stia aproape nimic despre ea."-> el, ea, el! chiar trebuie sa pui intotdeauna subiect exprimat?! ma inebuneste chiestia asta. si daca tot vrei sa pui, pune si tu subiecte exprimate si prin altceva decat prin pronume personale! si logic ca nu stia prea multe despre ea! doar era noua, ce dumnezeu!
"Stia doar ca e pasionata de jocuri video ca si el."-> si pe asta de unde-o mai aflase, ca doar nu a dat anunt in ziar!
"Si din acel moment a inceput sa ii placa de ea."-> poate ma lamuresti si pe mine de ce ai pus alineat, ca inca nu m-am prins! si de ce nu folosesti fraze? ar suna mult mai bine! so o.o! nici nu a vazut-o si deja ii place de ea?!
"Noaptea nu putea sa doarma din cauza ei.Se gandea tot timpul la ea."-> ma doare capu de la atatea repetitii si iar repetitii! ea, ea si iar ea! si iar propozitii nenaturale si prea putin dezvoltate!mai adauga si tu figuri de stil! cate un epitet pe ici pe colo sa stii ca nu o sa te omoare si crede-ma pe cuvant, va imbunatatii considerabil povestea!
"Era cum s-ar spune indragostit de ea."-> aceasta propozitie este inutila deoarece ai mentionat mai sus ca o placea si chiar daca ar fi fost utila, nu ar fi trebuit sa put alineat, deoarece acesta indica trecerea la o alta ideea iar nu nu ai trecut la o alta idee ci ai dezvoltat una deja inceputa.
"Cu o noapte inainte sa vina ea el a avut un vis."->o...interesant! sa inteleg ca numai in noaptea aceea a visat! si ai mancat o vircula. si iar te-ai repetat! deja ma doare capu' de la atatea repetitii!
"Si a scris acest lucru si in jurnal."-> chiar nu puteai sa legi aceasta propozitie de cea anterioara facand o fraza care sa sune calume?
"Suna cam asa:"-> cine? visul sau jurnalul?aici trebuia sa faci subiec exprimat! si de cand scriu baietii in jurnal? eu cel putin nu stiu nici unul care sa faca asta!
"Aseara am visat-o pe fata care trebuie sa se transfere azi la liceu."-> de ce ai schimbat perspectivca asa de brusc? trebuia sa continui sa narezi la persoana a 3-a. in primul rand, fiind incepatoare, asta ar fi fost mult mai simplu pentru tine!
"In acel moment se rupe linistea din banca cand Tochitubi o intreaba pe Hashina:
-Buna!"-> aoleu! si decant salutul "buna" constituie o intrebate?
ai mai mancat niste linii de dialog si multe virgule!
si zici ca nu e clarvazator? duna cum a spus si monik, se aranja pentru o ea pe care nu o cunostea, dar pe care a visat-o! si s-a luat dupa acel vis, si a avut dreptate! sigur nu are puteri speciale de care ai uitat sa mentionezi?
dat fiind ca lenea a invins, nu voi termina de comentat primul capitol!
PS: scz daca te-am suparat, dar doar prin critici evoluam, nu si prin laude! scuze! daca e cv da pm!