Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Burnin' day
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.

Mikael

Cepter uan(Chapter one)

Era o zi, ca oricare alta,inceputa cu o dimineata.Mikael deschide ochii pentru a gusta lumina vietii de zi cu zi,insa un gand ii fulgera prin minte.Un singur cuvant inocent, "vacanta"si 15 semne de "!!" .Da foarte corect,era vacanta,prima zi de vacanta de vara.Deci,normal,Mikael s-a culcat inapoi apasat de o lene teribila.
"Ta na na na!Noapte albastraaaaaaaaa bate la fereastraaaaaaaaa" se aude melodia de pe telefonul sau.Se ridica suparat din pat si se duce sa isi ia telefonul.Evident ,in loc sa raspunda il arunca de perete.dar apoi realizeaza,ca defapt,il suna iubita.In clipa in care l-a ridicat sa il arunce a vazut scris pe ecran :"Apeleaza Pisi".Se arunca repede peste un scaun si peste o masuta ,intr-un salt curajos in speranta de a-si salva relatia.
Nu avea nimica telefonul,doar ca ii sarise bateria .Incearca repede sa ii puna bateria,se streseaza,nu reuseste...Il mai arunca odata.Il ia ,il sterge,isi cere scuze si pune in final,bateria la loc.Reuseste deci,sa isi sune prietena,si sa ii zica:

-Alo,pisi,scuze, mi-a cazut telefonul si mi ....

-Taci,taci!Nu minti,raspunse o voce aspra mai ceva ca a lui naomi,stiu ca mi-ai inchis intentionat!

-Poftim ?!!? nu e adevarat,dulceata,a fost o greseala.

-Am aflat totul despre tine si ....Dar ceva se intamplase,s-a intrerupt legatura.

Mikael observa ca telefonul sau era descarcat.isi spunea in sinea lui:"Shit,acuma nebuna asta crede ca iar i-am inchis,dar ce ma-sa voia sa zica:zuppy03: ".Stiind ca acuma relatia cu gagica asta s-a dus,prietenul nostru pleaca pe afara,si asa ca se trezise.

Afara,surpriza,la ora aceea erau o droaie de copii .Mikael,se duce,mirat la prietenii sai si le spune:

-Sal,ba cemefe?

-Salut,uite stateam pe afara.

-Cine a murit? E pomana ceva?Ce e cu toti astia pe aici?

-Cum??,face unul dintre aia,nu ai auzit cea mai noua bomba!? cea mai mai misto veste,cea mai tare barfa!?


-Ahh...nu, duhhhh,abia am iesit.

-Chiar nu stii ?

-Nu

-Nici noi,de-aia stam pe aicia ,zise un cocalar dand din umeri.

-Tu taci ma,zise Mikael,nu te-am batut ieri?

-Nu,zise cocalarul,putin speriat.

-Aaaaaa,scuza-ma,te bat azi.Ieri -am batut pe altu,Offff,ce semanati voi manelistii ,spuse Mikael cu o privire ce dadea de banuit.

-Ba,Mikael!?Striga un smecher.

-Wazzzzap?

-Mai faci trucuri d-alea,scamatorii?

-Da,de ce?vrei sa iti fac unul? scuze,nu am cartile.Pot sa le iau pe ale tale?zise Mikael,scotand un pachet de carti din haina smecherului.

Toti au ramas masca la faza asta,sau au tipat:"Ana,ba,esti nebun!?"

-Da,de ce?Eu acuma vin de la spitalu 9,au zis ca nu accepta nebuni ca mine,am furat toate ceasurile de la medici.Apropo,am un cadou pentru tine,John(asa il chema pe baiat).

Mikael baga mana in buzunar si scoate ceasul lui John si i-l ofera.Acuma toti de fata izbunesc in ras si tipete si incep sa fuga unii dintre ei,de parca ar fi vazut moartea cu ochii.Nu ca nu ar fi adevarat,insa Mikael este intrebat de cel putin 2 ori pe zi in realitate,Esti *ala cu coarne* sau Ti-ai vandut sufletul, si pe mess,ca acum au toti tzaranii mess si intra si il intreaba aceleasi lucruri,de cel putin 5-6 ori pe zi,deja ajunge la media de 7 .Alteori este intrebat ,daca face la un grup mai mare cu fete si baieti:Ai iubita ? sau,in cele mai rele cazuri,si din fericire,foarte rar : Ai iubit!?!?La care Mikael deschide telefonu si pune melodia cu "Noapte albastra".

Ei bine,nu prea vreau sa intram in amanunte dar mai zic si ca cel mai des este intrebat :De unde le stii?Imi arati si mie? sau invata-ma! la care mereu,raspunde ironic :Nu stiu,nu ma intreba ,ridicand din umeri.

Acum,revenind la actiune:

-Moama,frate,esti prea tare,tu ti-ai vandut sufletul?

-Crezi ca mai stiu ce fac la betie,raspunde Mikael cu un aer de betivan adevarat. Tu de ce crezi ca sunt asa confuz cand ma gandesc cu cine si unde am dormit?Dar acest lucru ii aduse aminte lui Mikael de iubita sa.

-Dar serios acum,spuse Mikael,ce e cu atatia copii pe aici?

-Iti spun eu !Se auzi vocea unei fete cu ochi,normali, tot asa ,o pereche, cu parul maroniu ca [cenzura] si care ii facea ochi ducli eroului nostru.Noua veste e ca urmeaza sa vina la noi in oras niste vedete .

-Vedete!??intreba Mikael mirat .Altele in afara de mine?

Toata lumea izbucni in ras,apoi fata lamuri:

-Pai da ,si cum circula barfele,ne-am adunat toti si ne gandim cine ar putea fi.

Acum o mare galagie incepu si toti vorbeau in legea lor ,isi dadeau cu parerea.Mikael nu zicea nimic,nu il interesa evenimentul.Dar totusi il apasa gandul ca iubita e suparata pe el,si nu putea sa priceapa de ce ii pasa,el nu era asa de sentimental.

Ca sa scape de aglomeratie,Mikael lua 2 amici si pleca sa se plimbe.

-Unde mergem mai intai,intreba Gary,unul dintre amici,la bancutza sau la magazin?

-Pai,la magazin mai intai,ca sa iau un alt pachet de tigari,asta e cam gol.

In magazin nu era coada mare,doua persoane asteptau sa dea banii si sa plece.Ca de regula,Mikael saluta vanzatoarele,si ele normal i-au raspuns cu "Buna ,magicianule",normal ca doar asta era meseria lui.A luat un pachet de tigari din vitrina si s-a dus sa plateasca.Nu stia de ce,dar simtea ceva ciudat,deoarece el avea un simt dezvoltat,cel de-al 6 simt!Deci nu multi stiau,acest baiat era special,putea sa prezica viitorul si multe altele,de aceea si-a ales meseria aceasta,putea ghici foarte bine.Dar ceva parca il apasa pe inima,stia ca ceva nu e bine.Totul era prea simplu,totul decurgea lin,sigur nu e ceva de bine.Whatever,Mikael ia produsu,desi afara ,se vedea un frumos anunt pe geam :"Interzis vanzarea de bauturi aclcoolice si tigari minorilor",da cui ii pasa? traim in tara asta de doi bani,care mai e faza?

-Ba,spuse unu din prieteni,care a stat afara tot timpul acesta,Mikael,esti nebun,tocmai a trecut pe aicia gagica-ta cu o gasca de homalai,si era nervoasa rau, eu m-am ascuns repede sa nu ma ia la intrebari...totul s-a intampat la o miime de secunda,ai avut noroc ca nu ai iesit din magazin atunci.

-Sa mori tu ?

-Sa mor daca nu asta am vazut

-Bine ma,asta e,acum hai sa mergem la bancutza,ok?

-Bine,hai.Dar sa avem grija.

Odata ajunsi la bancuta,se apuca sa fumeze cei doi,dar Mikael era prea presat de ganduri.Se gandea daca asta era chestia rea care o prevestea sau ce o sa se intample,multe ganduri ii treceau prin cap saracutzului baiat amenintat de o bataie teribila.Dintr-o data,cei doi s-au ridicat si au avut un impuls sa plece dar vocea lui Mikael i-a oprit.

-Ce faceti ma?

-Pai tu nu vezi cine vine ?

-Cine?

-Ma-ta!?

-Ce ma!? vezi ca te bag in coma!

-A,pardon,mi s-a parut,scuze omule,era o femeie, care semana cu mama ta.

Dupa ce s-au asezat amandoi inapoi pe banca,iarasi au avut un impuls sa plece deoarece au vazut ceva.

-Acuma ce mai e?

-Ceva foarte rau.

-Iarasi gagica-mea cu gasca aia?

-Mai rau.

-Garda?

-Mai rau ,spuse ala speriat.

-Ce e ma asa rau,de intrece si garda si gasca aia?

-E mult mai rau,vine mama!!!

In acel moment,toate berile,tigarile,pachetele de tigari si brichetele au fost inlocuite instantaneu cu carti de joc,elastice,mingi de burete,lurcuri care defapt,le foloseau ei cand faceau specatacole de magie.De data asta nu i-a prins mama lui Gary.

-Gary,ce faci?exersezi cu Mikael si Newton?

-Da mama,spuse Gary inocent,dand cu mana la o parte voalul de fum .

-Da mie mi se pare ca sunteti la gratar,cam mult fum.Sa ma anuntati cand e gata,spuse mama lui facand cu mana in semn de "la revedere".

Toti 3 baietii au ramas masca.nu stiau ce sa mai zica.
deci...onoarea de a fi prima;))o//oasa...ce sa spun... ... imi place:)asta in primul rand:)
acum : incearca ca intre dialoguri sa nu mai pui space...nush...nu da bine
greseli de tastare nu am vazut... [ poate sunt eu mai obosita acum si nu le vad :D:ask: ]
altele nu mai am ce sa zic... sper ca,continuarea sa vina repede... :) deabia astept sa vad ce se intampla
JaNe!!!:bye::bye:
Deci,normal,Mikael s-a culcat inapoi apasat de o lene teribila. - niciodata,dar niciodata sa nu mai incepi propozitiile cu 'deci' da? cu 'deci' incep in general concluziile iar din moment ce doar ai inceput,nu prea ai ce concluziona :)
Il mai arunca odata. - fii atent.. odata este sinonim cu 'candva' ca sa exprimi o actiune repetata,scrii separat 'o data' , intelegi?
ce ma-sa voia sa zica:zuppy03: - :zuppy03: ? emoticons prin ficuri, lol, revolutionar ...
Afara,surpriza,la ora aceea erau o droaie de copii afara - ai repetat,fii putin mai atent pe viitor ^_^

mda, per total,greseli de tastare si exprimare o armata...desi probabil vrea sa fie un fic ...amuzant? :bored: nu ti-a prea iesit:P
incearca sa legi ideile intr-un ritm fara sa introduci termenii de 'cocalari' or smth, pentru ca nu e prea impresionant,intelegi?

in fine, astept urmatorul capitol sa pot privi si judeca intr-o perspectiva mai larga ^_^
Ok ...un singur cuvant > LOL
Nu e amuzant..dar e penal ceea ce reiese din fic >
1) Mikael e doar un golan... un manelist ca restul -_- un drogat posibil...
2) Prietenii lui sunt la fel
Si acum o intrebre > Mikael din fic esti tu?

Inafara de : ba,ma, tu, ma-ta, injuraturi si amenintari :-? nu stiu cu ce sa iti atrag atentia...
Actiunea merge asa repede incat nici nu inteleg ce/cum/unde
Faza e ca ai vrut neaparat sa faci ficul asta si ti-ai folosit limabjul tau ...
Faza tare > Asta e fic romana& engleza
Erau si cuvinte straine pe acolo
Poate ne pui si poze..ca am rade mai tare..
Imi dau seama ca nextul va fi cu + ...doar Mikael e un golanas...poate el sa traiasca doua capitole doar din tigari si alcool?...ii mai trebuie si altele...

Deci...ai scris cam labartat si ce sa mai zic...Poate devine super eroul asta Mikael cu raze x si alte "smecherii" mai cuminte
Apropo> nu e "cemefe" ci c�m�f�

dark_ang3l

Asa...=))nu voi comenta absolu nimic. De ce? Pentru ca imi placeee =))
De ce imi place? Pentru ca esti sincer. Nu te ascunzi dupa epitete si metafore si spui exact ceea ce gandesti. Nu Melyeter mikael din fic nu e el :)). E penal ficul si cum eu apreciez originalitatea, acesta mi se pare unul foarte original:bv: E ceva diferit :) care nu a mai fost vazut pe site, ceva care ilustreaza viata reala a adolescentilor din ziua de azi(uneori buna iar alteori foarte rea). Cam atat am de spus abia astept nextu=)) Noapte albastraaaa=)) Ja ne :bye: :*

Mikael

Chapter 2

Dar totusi,Mikael era inca apasat de ganduri.Oare de ce mai avea inca senzatia aceea de pericol?Deci,gasca nu il prinsese,jandarmii nici atat, si mai ales,nu il vazuse nici mama lui Gary,dar ce era ? ce i se intampla?!
-Hai ma ,plecam?,intreba unul din cei doi prieteni ai lui Mikael,deja ma plictisesc.
-Ok,rosti Mikael,stai asa sa termin si eu berea asta.Nu te stresa,stai flex ca nu ne urmareste nimeni,cred,desi nu sunt sigur.Aceste cuvinte ii cam speriau pe cei doi amici.
-Auzi,dar ce s-a intamplat cu prietena ta? ce are cu tine?
In acel moment,Mikael,arunca berea, lua tot ce avea cu el si ii trase pe cei doi amici cu el .Intr-un gest nebun si de neinteles el sari peste tot ce ii statea in cala,o banca ,o masa, chiar si un gard si ii lua pe cei doi cu el.
-Ce ai ma!? Esti idiot!? era sa imi uit tigarile!striga unul din ei.CE ai patit? ti-a intrat o rama in chiloti!?
-Nu,deja o aveam,dar nu stiu,am simtti ceva ca ,nu stiu ,ceva rau ,adica un sentiment ciudat,foarte ciudat.
-Esti nebun.Uite,din cauza izbucnirii tale mi-am uitat bricheta pe masa!
Cand acesta se duse sa o recupereze ,era la distanta de cel putin 15-20 de metri,deoarece Mikael il tarase pana acolo,dar in acel moment, a vazut ceva ce nu ar fi crezut vreodata ca va vedea.Un copac s-a rupt din radacini si a cazut exact peste ocul unde erau baietii,ba chiar ramurile sale groase au ajuns la cativa centimetrii de Gary,mai mai sa il ucida.Nimeni nu se astepta la asta,Mikael tocmai le salvase vietile.
-Woow...,reusi unul din baieti sa rosteasca inca speriat,si tremurand din tot corpul.Nu ...nu.. cum...mormai el.
-Nici eu ... mormai Gary,stiind cam ce voia sa spuna celalalt.
-Visez!?? da-mi o pa....dar cesta nu reusi sa rosteasca tot si o palmuta mare si grea se lipi de fata sa.Auu!!Boule,glumeam!Dar totusi,nu imi vine sa cred,deci,la limita toate se intampla azi la limita.
-Da,ai dreptate,rosti intr-un final Mikael,dupa cateva minute de tacere profunda,probabil ca nu v-am zis ,dar am un secret.
Dar nu reusi sa le zica fiindca auzi cateva persoane strigand:
-Derbedeilor!Ce ati mai facut!?Nu e de ajuns ca stateati aicia zilnic,acum mai si defrisati zona!
-Taci din gura mamaie!sa zici mersi ca nu ti l-am bagat in casa,tipa Mikael furios.
-Asa e ,femeie nebuna,taci ca nu ai dreptate,ai noroc ca nu vin sa te bat chiar eu,se auzi vocea unui barbat,ii certi degeaba,cum sa darame ei un copac,am fost de fata,am vazut cum cel de acolo,*arata spre Mikael* i-a salvat pe ceilalti si i-a tras dupa el ca sa nu fie striviti de copac!Numai judeca tu ca habar nu ai ,uita-te la tine...
Dar cei trei au plecat,lasandu-i pe cei doi sa se certe in voie,eh, asta e Romania, pensionarii considera toti tinerii golani,tinerii ii insulta pe batrani ca au gura prea mare,si vice-versa,babe incapatanate,tineri fumand fara jena,band bere,vin,si tot ce le pica in mana,in special fetele,care deobicei au in mana multe lucruri ,chiar si cele de 11-12 ani,cele mai obsedate dorind doar sa se dezvirgineze,asa,ca e la moda,fite peste fite,dar sa revenim al povestea noastra.
Toti trei se plimbau,cu directia spre parc,dar nici unul nu zicea nimic,toti trei mergeau cu mainile in buzunar si capul plecat.Toti isi puneau aceeasi intrebare:Ce a fost aia?Fiecare pas ii facea sa devina si mai ingandurati si mai speriati.Ajunsi la parc,au vazut exact ceea ce le lipsea:Tigani,pitzipoance si copii mici.
-Ia uitati-va ba pe aici,e vreunu cunoscut,vreunu din SKM?probabil va intrebati ce este SKM,ei bine ,este un grup foarte interesant,acest fenomen e numit "gasca".SKB nu avea decat 4 conducatori,Mikael,Gary,John,Yoh,ei coordonau totul,ce cum si unde o sa faca,pe cine vor sa bata,si cine si-a mai luat bataie in ultima vreme ca sa il razbune.Aceasta gasca era foarte cunoscuta,nimeni nu se lua de ei,cine ii vedea ori ii saluta frumos,ori mai bine ii ocolea.Aveau scopuri comune si hobbyuri de asemenea,cei 4 lideri se ocupau in special cu magie si specatacole de genul asta,iar restul,ori invatau inca,ori faceau altele,dar tot ceva de genul spectaculos,profitabil.
-Ba,uite-l pe Yoh,spuse John,fii atent ca vine de acolo.
-Unde ma? nu ma fa chior ca te bat pana orbesti!
-Pe strada aia,nu vezi?
-A da,zi mersi.
-De ce ?
-Ca nu te bat.
-Da ce-am facut ma!?
-Aproape ca m-ai facut sa te bat degeaba iarasi.
-Mikael,John,Gary,ce faceti ma!?,intreba Yoh.
-Bine,prin parc,tu?de unde vi?
-Eu ma plimbam pe aicia si ghici ce am vazut.
-Pai,in primul rand,bancutza distrusa de un copac si in al doilea rand,o gasca de homalai,printre care era si iubita ta.
-Nimic nou,dar cand s-a intamplat asta?Acum 7 minute,zise
MIkael uitandu-se la ceas.
-Da,de unde stii? iarasi vreun truc nou?
-Ba,ati auzit? iarasi s-a intamplat la o miime de secunda!spuse Mikael catre cei doi,ignorand vorbele celuilalt.

Mikael

Am lipsit vreo 3-4 zile de pe site,in urma unui ban :zuppy05: Dar m-am intors sa continui :-B,scuze daca v-am facut sa asteptati.

Al treilea capitol


Putin cam speriati de incidente baietii incearca sa continuie ziua normal.Dar normal era deja un cuvant care numai se afle in vocabularul lor.Nimica nu mai era "normal" de la o vreme.Revenind la poveste:
-Mikael?intreba unul dintre ei.
-Ce e ma ?
-Ai chef sa mergem undeva in oras,azi?
-Diseara ma,nu acuma,ca mi-e lene sa ma mai misc de aicia.
-Da cu cine mergem?
-Nu stiu,ma,iei si tu vreo 3-4 prieteni si vezi,poate are vreunu masina,ca asa...
Dar numai apuca sa termine ce avea de zis,deoarece ,tocmai aparuse acea gasca.Totul s-a intamplat intr-o secunda.O singura clipa a fost de ajuns ca 4 matahale sa vina si sa il prinda pe eroul nostru si sa -l puna la pamant.

Aly

si eu va anunt ca mikael nu va mai continua acest fic in urma altui ban pentru clone -__-

~~thread closed~~