Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Intre curaj si lasitate [+14]
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Povestea este editata si imbunatatita. Lectura placuta!

Capitolul I

Acum mult timp, cand inca imi era frica de intuneric, de ziua mea am primit noste obiecte ciudate: o bucata lunga de fier cam de 1,65m inaltime si 30 cm grosime , doua discuri mici si o bucata mare si grea de otel.
Am fugit in camera mea si am inceput sa plang, dar fratele meu mai mare a venit la mine, si strambandu-se m-a facut sa rad. El era cu 10 ani mai mare decat mine si manuia perfect sabia scurta cu care ma aparase de nenumarate ori luptand cu caini turbati, lupi sau chiar ursi.
Din acea zi m-am gandit si razgandit cu privire la semnificatia cadoului si nu m-am lamurit pana cand...

Tocmai imi terminasem antrenamentul in manuirea sabiei lungi, cand deodata s-a auzit o explozie si tipete de groaza. Parintii mei au iesit imediat din casa, i-au soptit ceva fratelui meu, si-au luat sabile si au fugit spre locul exploziei. Acesta m-a luat de mana si m-a tras in casa pana in fata unui perete, unde a lovit puternic intr-un loc anume. O trapa s-a deschis, iar fratele meu impingandu-ma in ea mi-a spus:"N-am timp de explicatii! Fugi prin acest pasaj! Vei ajunge in padure, unde s-o iei la dreapta si apoi sa fugi pana cand o sa cazi jos de oboseala!"
-Dar... am spus eu cu lacrimi in ochi.
Fratele meu era mai serios ca oricand...
-Nici un dar! Pleaca si ia asta cu tine! E timpul s-o folosesti!
Imi dadu vechiul sac cu lucrurlie primite de ziua mea: bara de fier, discurile si bucata de otel. Am fugit si am continuat sa fug pana cand am lesinat de oboseala.
M-am trezit intr-o cocioaba. Un om cu barba lunga pana la genunchi si alba ca neaua mi-a spus ca m-a gasit lesinat inconjurat de o haita de lupi in timp ce cauta lemne pentru foc. Cum a reusit sa ma salveze e secretul lui, eu n-am aflat pana in ziua de azi. Apoi mi-a aruncat sacul in maini. Speriat, l-am intrebat unde sunt si cine este.
-Toate acestea le vei afla la timpul potrivit, invatacelule; la timpul potrivit... mi-a spus batranul.
M-a lasat sa locuies cu el, mi-a dat haine si mancare si s-a comportat cu mine ca un strabunic. El dormea, eu muncem pe rupte.
Urmatoarea zi, in timp ce adunam lemne pentru foc, am simtit o prezenta in spatele meu. Ma intorc-nimic... Fug speriat spre casa mosului, intru si-i spun acestuia:
-Ajutor, ceva sau cineva ma urmareste!
-Pe aici nu trece nimeni, dar totusi o sa verific. Iar tu, incuie usa bine si nu o deschide pana cand soarele va resari!
Timpul trecea greu: o secunda era un minut, un minut o ora, o ora o zi...
Cum soarele a rasarit am auzit trei ciocanituri in usa si vocea mosului care ma ruga sa-i deschid. I-am deschis si l-am intrebat daca a gasit pe cineva. Mosul mi-a raspuns:" Ha, ha, fiule, doar niste umbre, doar niste umbre...". Nedumerit m-am dus la culcare uitand de mos. Am avut un cosmar... Am visat ca sunt urmarit de un demon care vroia sa ma manance. Cand tocmai ma prinsese, a aparut mosul care s-a luptat pe viata si pe moarte cu demonul.
A castigat demonul si si-a continuat "vanatoarea". Cand tocmai ma prinsese din nou si vroia sa ma inhate, un sforait grozav m-a trezit: era batranul langa mine ,care, mai mirosea si ciudat. Nu mai intelegeam nimic. M-am uitat la mos si avea maxilarul schimbat iar gura ii mirosea a carne stricata. Cum s-a sculat i-am povestit totul si parea ingrijorat. Mosul a luat o decizie: Ma va antrena si se va spala pe dinti de acum in colo! M-a invatat o multime de tehnici si atacuri pe care nici nu credeam ca exista, cum ar fi tehnica spalarii pe spate si tehnica spalarii podelelor. Apoi mi-a spus o poveste despre un mare razboinic care a infruntat raul, l-a invins, si a fost posedat de acesta. Apoi, cu o privire grava mi-a spus ca v-a veni o zi in care va trebui sa luptam pentru soarta umanitatii.
Mirat m-am uitat in ochii lui care lacrimau. L-am incurajat spunandu-i ca toate se vor rezolva. Fericit si induiosat m-a imbratisat.
Intr-o seara mosul mi-a spus:
-Ma voi incuia in aceasra camera. Ia cheia si iesi! Sa nu deschizi in ruptul capului, altfel lucruri rele se pot intampla!
-Bine! i-am spus eu.
Apoi mosul m-a pus sa incui. S-au auzit tipete si urlete, iar vocea mosului usor schimbata ma implora sa-i deschid. Intr-un final mi-a spus ca stie unde-i cel mai pretios lucru pe care-l aveam. Amintindu-mi de fratele meu, i-am deschis usa fara sovaiala. Eram prea orbit de iubirea frateasca ca sa mai pot judeca limpede.
Usa se deschisese incet...Batranelul s-a intors si mi-a spus:
-Sti povestea cu razboinicul care a infruntat intunericul? Ei, bine- eu eram!
Apoi s-a transformat in demonul din vis si m-a atacat. Mi-am luat sacul si am fugit...Demonul dupa mine... Am fugit pana am dat de o "mare" de morti. Se pare ca recent tocmai fusese un mare si devastator razboi.
Ajuns, demonul a inceput sa absoarba cadavrele cu placere. Profitand de ocazie am fugit pana am ajuns intr-un sat indepartat unde am invatat tainele fieraritului si ale maturatului pe jos cat si pe cele ale lingusitului si slugarniciei.
Din metalele ce le posedam, cele din sac-oare cum l-am putut tari pana aici?- mi-am construit doua sabii si o armura, si am multumit parintilor in gand...

Peste 5 ani:

Aveam 20 de ani. Devenisem maiestru in arta sabiei lungi si am hotarat sa ma intorc in satul meu.
Ajuns, am gasit satul in ruine. Acolo era doar un mos care mi-a povestit ca o forta mai puternica decat demonul care ma cauta mi-a distrus satul. L-am intrebat de unde stie de demon. S-a uitat la mine si s-a transformat in demonul care ma haituia, atacandu-ma, dar fratele meu a aparut dintr-un nor de fum-cum a facut asta?- si a blocat lovitua. S-au luptat pe viata si pe moarte-caci eu eram prea preocupat sa casc gura. Fratele meu era agil si puternic, dar la fel si demonul.
Apoi a aparut ca din pamant mosul care mi-a spus ca din cadavrele devorate, demonul s-a clonat. Apoi a disparut intr-un nor de fum-iar eu m-am intrebat: ce-i aia clonare?. Clona-demon m-a atacat. M-am luptat pe viata si pe moarte cu adversari imaginari imitand lupta dintre fratele meu si demon pana cand l-am invins-fratele meu invingandu-l pe cel real.
Pe moarte, demonul a intrat in fratele meu. La fel a facut si celalalt-cel din imaginatia mea, desigur.
Devastat mi-am aruncat sabia din mana si am fugit spre un drogat din apropiere
-Frate! Tu nu esti asa! Te rog, izgoneste-l!
Apoi am tras cateva fumuri si am avut senzatia ca camaradul meu ma ataca.
O lovitura de sabie si eram la pamant...priveam norii pentru ultima oara... Singele imi curge... Totul se intuneca, iar luna rasare victorioasa asupra soarelui. Ma mai uit inca o data la fratele meu... Sufletul mi se ridica si cu o vointa nemaintalnita, sufletul meu intra in fratele meu pentru a-l elibera.
Ajuns, ma lupt cu demonii care reusesc intr-un final sa ma inlantuie. Strig spre fratele meu sa ma ajute:
-Frate, suntem in corpul tau! Tu ai puterea!
Fratele meu se lupta vitejeste dar nu putea sa faca fata trupului meu cu puterea demonilor in el, asa ca mi-a dat mie comanda trupului sau-si am gandit: Ce grozav sunt!-. M-am ridicat, l-am atacat pe demon-adica pe cel din trupul meu-, l-am imobilizat si l-am scos din trupul meu-invinetind ceea ce acum nu prea mult timp imi gazduise sufletul.
Invinsesem...



Capitolul II



Sangeca sangele meu era un razboinic care punea mare pret pe onoare, pe cand eu eram un luptator dornic de razbunare-sau un mare lenes. Cea mai mare onoare din acele timpuri era sa fi garda personala a imparatului. Asa ca ne-am despartit. Eu m-am dus sa strang o armata pentru a lupta cu clanul Van-clanul demonilor-, iar fratele meu s-a dus la imparat pentru a-si indeplini visul.

Imparatul era un razboinic neintrecut in manuirea sabiei lungi, usor de manipulat, dar cu un suflet de aur.

Probele pentru a deveni garda personala a imparatului erau:

Proba I:

Proba vitezei: presupunea alergarea pe un traseu de 10km, iar primii 100 castigau.

Proba II:

Proba evitarii: presupunea ca concurantii sa se fereasca de sagetile si sulitele aruncate in ei; ultimii 20 ramasi in viata castigau.

Proba III:

Proba armelor: candidatii luptau intre ei pana la moarte. Ultimii 5 ramasi in viata castigau.

Proba IV:

Proba hotilor: cei 5 candidati, (obligatoriu 5) trebuiau sa elimine 200 de hoti. Primii 3 castigau.

Proba V:

Proba imparatului: presupunea apararea imparatului de asasinii trimisi.


La ultima proba insa, magistratii imparatului, care de mult timp vroiau sa se descotoroseasca de imparat trimiteau asasini adevarati, fara stirea acestuia. Pana acum imparatul a putut sa se apere, dar de ceva timp era bolnav la pat.

Intr-o dimineata , fratele meu a ajuns la castel si s-a inscris pentru functia de gardian al regelui. Si asa a inceput sa dea probele necesare:

Prima proba:

Cei 1000 de candidati se pregatesc si... START! Fug cu totii ca din gura de sarpe. Fratele meu e printre primii!
Traseul era o carare care inconjura muntele si ducea in varful acestuia.
Fug ei ce fug pana cand la mijlocul cursei cararea se termina intr-un hau. Au cazut multi... Au ramas 300. Au inceput sa se catere pe munte, dar cineva arunca bolovani din varf... 50 au fost loviti. Cei 250 au ajuns in varf , cand deodata un fum intunecat ia inconjurat... Toti razboinicii si-au scos sabile... Deodata din fum au aparut 300 de ninja intunecati. Au inceput lupta. Fratele meu i-a imbarbatat:
-Acum ca am ajuns atat de departe sa continuam! Pentru gloorie, imparat si onoare!
Razboinicii incurajati au luptat cum n-au mai luptat in viata lor...
A fost o lupta sangeroasa...
Fratele meu s-a avntat in mijlocul luptei, a sarit si a doborat doi ninja, apoi s-a concentrat si si-a marit viteza la maxim, dupa care a inceput sa secere dusmanii.
Lupta a durat toata noaptea... Cu toate eforturile fratelui meu, din pretendenti au ramas doar 50, incluzandu-l. Au atins steagul si au scos un urlet de victorie:
-Au! Au! Au!


Proba a II-a

Imediat ce au atins steagul, 1000 de sageti au intunecat cerul. Luptatorii si-au vazut moartea in fata... Fratele meu a strigat:
-Sa ne folosim indemanarea pentru a ne proteja!
-Da! au strigat razboinicii incurajati.
Au atacat copacii, i-au taiat extrem de repede si i-au pus in forma de acoperis, dupa care s-au bagat sub el.
Sagetile cadeau... Au strapuns o parte din acoperis si au tot cazut...
O zi si o noapte a continuat ploaia de sageti. Douazeci si cinci de razboinici au murit..

Proba a III-a


Razboinicii ramasi s-au uitat unii la altii...O legatura se formase intre ei: erau prieteni; 20 au renuntat si le-au spus:
-Cand veti fi in pericol, vom veni...
Proba a IV-a

Cei 5 razboinici au atacat 20 de ninja intunecati...I-au invins usor, asa ca s-au asezat sa manance. O ora mai tarziu, au aparut 300 de ninja care i-au incercuit... Imediat 20 au fost strapunsi de sageti venite de nicaieri... Cei 5 s-au ridicat si au reinceput lupta... Sagetile continuau sa doboare inamici, cand un ninja i-a observat pe cei 20 arcasi si i-au atacat. Cei 20 inarmati doar cu arcuri au fost usor invinsi, reusind sa infranga 80 de adversari in total.... Cei 5 vazand ce s-a intamplat, plini de furie au luptat si mai vartos. S-au pus spate-n spate si au format un dans al sabilor care semana cu un arici care venea amenintator spre ninja...
Ninja infranti s-au transformat in fum... ultimul inainte sa moara a aruncat doua ace inveninate in 2 razboinici,carel-au doborat o secunda mai tarziu...
Intristati, cei doi razboinici si cu fratele meu s-au intors la castel.[/size]

Proba a V-a


Razboinicii s-au dus la imparat si s-au inchinat, apoi au mers in locurile strategice din camera acestuia si au plantat capcane.
A venit noaptea...
Urletele si tipetele asasinilor s-au auzit intruna, pana cand ultimii 20 dintre acestia au intrat la imparat si au incercat sa-l asasineze, dar fratele meu i-a doborat pe toti,in timp ce ceilalti doi pazeau celelalte intrari. A doua zi au primit mandrii functia de gardieni ai regelui.
Apoi fratele meu cu cei doi au fost numiti gardieni ai imparatului.


Capitolul III


Merg si merg si iar merg...Am dat de un sat parasit.Se pare ca a fost ars din temelii. M-am plimbat si m-am intrebat ce s-o fi intamplat , cand am aflat m-am infricosat deoarece am dat peste ninja intunecati care devorau taranii capturati.
O furie oarba m-a cuprins...Totul s-a intunecat in fata ochilor mei. Nu mai puteam sa gandesc, sa-mi controlez corpul. Fara sa vreau mi-am scos sabia si am atacat criminalii ninja. A fost un atac rapid care necesita multa dexteritate si agilitate. Erau 5 ninja intunecati cu un semn in forma de sarpe pe mana, semn care arata faptul ca acestia erau superiori luptatorilor ninja intunecati obisnuiti.
M-au atacat
Am lovit cu putere. Unul dintre ei mi-a blocat atacul iar celalalt mi-a atacat mana stanga. Am evitat lovitura. L-am inpins cu piciorul pe primul, si l-am eliminat pe al doilea, care s-a transformat in fum si a disparut. Cei 4 m-au atacat. Am facut acelasi lucru. Primul mi-a blocat sabia,al doilea mi-a atacat pieptul cu o sabie scurta, dar m-am ferit, al treilea mi-a atacat mana dreapta in care tineam sabia, dar l-am inpins in cel de-al doilea. Apoi mi-am scos cealalta sabie, cu care l-am doborat pe primul. Cei trei si-au mai scos cate un pumnal fiecare. Am intins mainile, m-am aplecat usor in fata si m-am invartit creand un dans al sabiilor. Un ninja m-a atacat, a blocat prima sabie, iar a doua i-a pus capat . Ceilalti doi s-au contopit formand cea mai inspaimantatoare creatura care a existat vreodata; un Uruk.
Urukul era imaginea a tuturor celor mai mari frici ale victimei. Aceasta isi bantuia victimele si le speria pana le seca de puteri; intr-un final le poseda corpul si se transforma intr-un demon cu puterile celui pe care tocmai il distrusese; era un vampir la alt nivel.
Inspaimantat pana in maduva oaselor, am inceput sa ma retrag pas cu pas. Creatura a ras demonic, facandu-ma sa ma speriu si mai rau. Apo s-a aplecat si mi-a soptit la ureche:
-Te voi bantui pana la moarte, iar dupa ce vei muri, te voi poseda si il voi cauta pe fratele tau!
Tocmai se pregatea sa ma sperie si mai rau cand, deodata vechiul meu sensei, batranelul, a aparut si l-a pocnit pe demon cu bastonul sau. Demonul a fugit mancand pamantul de spaima, iar mosuletul a venit catre mine si mi-a povestit ca atunci cand am invins demonul l-am eliberat.
Mi-a multumit si a disparut...
Extrem de speriat si mirat de cele intamplate, m-am hotarat sa las sabia de-oparte, sa renunt la visul meu la tot...
Am renuntat la razboi si am plecat in lume in cautarea dragostei si am cautat-o pana am ajuns in satul Trigun, unde am intalnit-o pe...
Ma plimbam prin sat, cand deodata ceva imi zgarie bratul. Imi ridic mana si observ in spatele meu un cutit cu sangele-mi pe lama sa. Imi scot sabia si ma uit atent in jur... Observ o silueta cu un cutit in mana... Silueta dispare dupa un zid si arunca in mine 2 cutite. Fiind noapte, nu am observat atacul si sunt ranit. Inchid ochii si ma concentrez dupa care astept... Aud pasi... Un cuti a fost aruncat spre mine; il prind... Simt doua prezente in spatele meu... Scot sabia din teaca si o arunc, pastrez teaca, cu care lovesc... Hm... Doar o inchipuire... Deschid ochii acum acomodati cu intunericul si urmaresc silueta... Aceasta fuge si arunca cu cutit spre mine pe care il evit cu usurinta... O ajung si o lovesc cu teaca. Ea lesina. O ridic si o duc intr-un han din apropiere, unde o las peste noapte. apoi am mers afara unde mi-am recuperat sabia. In ziua urmatoare merg la hotel pentru a interoga prizonierul. Intru in camera unde gasesc o minunata si splendida femeie. Mirat, o cercetez si descopar ca avea in posesie o gama de cutite asemanatoare cu cele care m-au ranit. O scol, ma observa, se sperie si scoate un cutit amenintandu-ma. I-am pus mana mea peste a ei si am intrebat-o daca-si doreste atat de mult sa ma omoare.
S-a uitat in ochii mei si m-a sarutat... A fost dragoste la prima vedere. Ea a fost a mea iar eu am fost al ei.
Ne-am trezit dimineata si amintindu-mi intamplarea in care am fost ranit am intrebat-o de ce m-a atacat. S-a cam codit dar pana la urma mi-a destainuit faptul ca apartinea unui clan de asasini temuti pe care guvernul vroia sa-l distruga de mult. Indragostit, mi-am oferit ajutorul, femeia multumindu-mi cu un sarut. M-am hotarat sa ma infiltrez in guvern si sa-i lovesc din interor.[size=medium] Am plecat la castel la fratele meu unde am aflat ca imparatul murise, fratele meu fusese numit sublocotenent, fapt care l-a devastat si dezonorat. Inainte de a pleca am intocmit cu iubita mea un plan genial... Ajuns la castel m-am inscris pentru functia de locotenent, unde am luat postul floare la ureche. Vrand sa ma distrez am chemat o dansatoare oarba si am pus-o sa ma distreze. A cerut 12 tobe si esarfa ei care avea can 3m. Am aruncat un bob de mazare pe masa, iar dansatoarea auzind zgomotul a lovit cu esarfa toba care scotea zgomotul asemanator. Minunat, am aruncat doua boabe, apoi trei. Ea a batut in 2 tobe, apoi trei scotand exact aceleasi sunete ca boabele care loveau masa. Mirat, am aruncat toate boabele pe masa. Dansatoarea oarba a ascultat cu atentie si a repetat toate sunetele, terminand cu scoaterea sabiei din esarfa si atacandu-ma cu ea. M-am ferit cat de bine am putut si am reusit sa evit toate atacurilr, dupa care gardienii au prins-o si au intemnitat-o.
In ziua urmatoare, am discutat cu fratele meu despre clanul de asasini pe care vroia guvernul sa-l distruga.
Am intocmit un plan cu el in care trebuia sa o elibereze pe fata , cu care sa evadeze , dupa care sa o urmareasca si sa o protejeze pana la clanul asasinilor, unde aflandu-le locatia sa se intoarca pentru a raporta guvernului care v-a trimite o armata.
Pereti umezi, ganganii misunau peste tot, oameni carorara li se puteau vedea oasele de slabi ce erau, vaiete, urlete; asa era temnita in care era inchisa dansatoarea oarba. Deodata, fratele meu a lovit doi gardieni, care au lesinat pe loc, a distrus temnita in care era inchisa dansatoarea si a eliberat-o
Recunoscatoare, i-a multumit. Au fugit impreuna spre padure. Am trimis gardieni special antrenati de mine sa-i urmareasca. Apoi am incalecat un cal, si am plecat in cautarea lor.
Au fugit pana gardienii mei i-au ajuns. Fratele meu a ochit cu arcul si a tras 5 sageti. Femeia, auzind tipetele gardienilor, uimita l-a intrebat pe fratele meu:
-Care ti-e numele, viteaz razboinic?
-Vant, a raspuns dupa o clipa de gandire.
-De ce vant?
-Vantul nu poate fi controlat. Face ce vrea si trece de orice obstacole.
Grdienii antrenati de mine si-au scos sagetile din haina si s-au intors la casele lor, dar...
Vant simte prezenta unor razboinici , isi scoate sabia si-i asteapta. Acestia erau imbracati in armura argintie, cu insemnul guvernului pe ei. Luptatorii guvernului au atacat. Fratele meu si-a scos sabia si a inceput sa se lupte cu ei. In timpul luptei le-a soptit:
-Nu stiti cine sunt? Nu stiti planul?
-Stim doar ca esti un inamic al guvernului care a eliberat prizoniera si care trebuie ucis, au spus soldatii in timp ce incercau sa-i gaseasca un punct slab fratelui meu. Fratele meu s-a aparat. Cand era cat pe ce sa fie doborat de un soldat, femeia a aruncatt un shuriken care a doborat soldatul. Cu durere in suflet, fratele meu a doborat soldatii guvernului. Femeia i-a admirat calitatile, dandu-i un sarut. Fratele meu a plecat spre mine la un loc de intalnire secret si m-a intrebat ce e cu soldatii cei noi. I-am spus ca sunt trimisii guvernului si ca acestia vor incerca sa-l omoare si ca ar fi bine sa se apere cu taisul sabiei. Indurerat si furios s-a intors la oarba, care tocmai se spala. Vant uimit de frumusetea-i coplesitoare, a admirat-o indelung. Intr-un tarziu, aceasta i-a spus:
-Nu e frumos sa te uiti!
-Daca n-ai fi vrut sa ma uit, te-ai fi acoperit, doar m-ai auzit, nu-i asa?
Fata i-a raspuns printr-un zambet. Au plecat mai departe. Luptatorii guvernului i-au atacat, dar sute de shurikenuri i-au doborat. Nesigur fratele meu a intrebat-o ce se petrece. Ea n-a spus nimic. Vant s-a hotarat sa renunte. Femeia l-a pipait pe ochi si l-a intrebat daca o iubeste. Fratele meu s-a codit. Oarba a plecat suparata continuandu-si singura calatoria. A mers ce a mers si deodata oarba se trezeste inconjurata de razboinicii guvernului. A inceput sa se lupte cu vitejie. Intre timp Vant se gandea daca o iubeste sau nu si dandu-si seama cat de mult tine la ea, a fugit in urma ei. A gasit-o luptandu-se cu inamicii. Si-a scos sabia, s-a concentrat, dobandind viteza uimitoare si a secerat gardienii. Apoi a luat-o pe cal si au mers mai departe. Ajunsi la "baza" asasinilor, Vant a aflat de la mine faptul ca guvernul a trimis armata pentru distrugerea asasinilor. Vant mi-a spus ca nu e lupta lui, dar femeia oarba l-a oprit si au facu dragoste. Apoi ea si-a deschis ochii si i-a povestit ca nu e oarba ci ca s-a folosit de acest truc pentru a aparea fara aparare. Vrand sa vorbesc cu fratele meu, i-am aflat asupra faptului implinit. Distrus de cele vazute si stiind ca femeia oarba era marea iubire a vietii mele pe care am intalnit-o in satul Trigun, m-am retras sub un copac si am plans. Am aflat de la sefa asasinilor faptul ca armata guvernului trebuia sa soseasca in curand. Fratele meu afland vestea, a vorbit cu "oarba", rugand-o sa plece impreuna, argumentand cu faptul ca acesta nu e razboiul lor. Fata nu a vrut, fratele meu a plecat singur. A sovait un pic, apoi a incalecat si s-a dus dupa el. A calarit ca vantul si ca gandul si cand aproape ajunsese la destinatie, am aruncat doua surikene, unul in umbra celuilalt. Ea a aruncat un suriken, care s-a intersectat cu unul dintre ale mele, celalalt, intrandu-i in inima. A cazut. Razbunarea mea era implinita, dar fratele meu din dragoste s-a intors din drum si cand a vazut ce facusem, ne-am privit cu ura-n cohi, apoi ne-am scos sabile si ne-am atacat. Manuiam amndoi sabia excelent. El s-a concentrat, eu am facut "dansul sabilor" si ne-am ranit reciproc. Sangele nostru cadea pe jos ca ploaia, cand deodata fata s-a sculat si a inceput sa-si scoata shurikenul din inima.
-Stai! Vei muri daca ti-l scoti, am tipat eu si fratele meu. Si l-a scos si a murit. Cu tristetea in suflet, am plecat amandoi spre cararile noastre total opuse.Fratele meu spre imparat, eu spre asasini. Pe drum insa m-am intalnit cu Uruk-ul care ma bantuia. A intrat in mine si m-a posedat. In ultilmile-mi clipe de control, mi-am scos sabia si m-am sinucis.Nu pentru mine ci pentru mult iubitu-mi frate.


Viata e o carare plina de peripetii care te duce spre necunoscut...
interesant. Nu am mai vazut acest gen de poveste, dar pot afirma ca este bine construita. Ideea in sine este draguta, pot spune ca nu am mai citit dar ceva ma face sa mai vreau o continuare.

Ai grija la tehnoredactare, am vazut mici greselute de tastare, nu erau multe dar strica aspectul textului. In rest, ei bine am vazut o usoara grabirea a actiunii dar numai un pic.

In rest imi place. Devine interesant si chiar as dori sa citesc in continuare.
Sper ca vei pune si capitolul doi. In general nu mai iau dupa cantitate ci dupa clalitate.

ja ne
Oho , un fic nou . Sa vedem ce e aici :

te otel - de otel
cucare - cu care ( e si cacofonie )

Din acea zi mi-am detestat parintii, crezand ca si-au batut joc de mine, si i-am detestat pana acum cand... - nu prea are sens fraza asta

meiau - mei au
a lovi - a lovit
dinou - din nou
spis - spus
aceasra - aceasta
ruptil - ruptul
atcat - atacat
vintecara - vindecara
trupil - trupul
dinnou - din nou

Deci , povestea nu e asa de rea , dar cu exprimarea esti la pamant ! Mamicuta , e plin de repetitii capitolul asta . Amesteci verbele , cele prezente cu cele trecute ...e o mare invalmaseala pe acolo . Unele parti ale capitolului sunt neclare datorita exprimarii tale care nu e deloc multumitoare . Vezi ca nu-mi place ca ai atatea greseli , ai putea incerca sa le reduci . Si ai mare grija cu exprimarea . In fine , pune urmatorul capitol ! Gambate kudasai !
Am trecut si eu pe aici si mi-a atras atentia titlul si am inceput sa citesc.Imi place e originala.(M-ai oprit dintr-un continuu dans-pe muzika arabeasca)In fine sa las asta...stai sa-mi trag sufletul.Bun,mi-am revenit sunt curioasa ce va urma.Adevarul este ca m-a kam emotionat povestea ta...(mai aveam putin si plangeam...cred k de vina e bautura...am baut de revelion...ha ha ha da cine n-a baut?!)
Astept capitolul urmator si nu mai grabi acctiunea!Te rooog!:zuppy05:
O poveste yaoi nu scri?:zuppy05:
(am intrebat sa nu ma injuri)
Of of of....sa mor cand am vazut ..sa incepem deci :

eramun - eram un (s-a inventat space bar serios )

,,Probele pentru a deveni garda personala a imparatului erau:

Proba I:

Proba vitezei: presupunea alergarea pe un traseu de 10km, iar primii 100 castigau.

Proba II:

Proba evitarii: presupunea ca concurantii sa se fereasca de sagetile si sulitele aruncate in ei; ultimii 20 ramasi in viata castigau.

Proba III:

Proba armelor: candidatii luptau intre ei pana la moarte; ultimii 5 ramasi in viata castigau.

Proba IV:

Proba hotilor:cei 5 candidati, (obligatoriu 5) trebuiau sa elimine 200 de hoti. Primii 3 castigau.

Proba V:

Proba imparatului: presupunea simularea unui atac asupra imparatului, iar potentialii gardieni trebuiau sa-l apere; supravietuitorii castigau '' - sa nu te mai prind vreodata ca faci asa ceva intr-un fic...e inadmisibil...nu serios stii ce urat e ? deci te rog eu , puteai sa formulezi altfel

La ultima proba insa, magistratii imparatului, care de mult timp vroiau sa se descotoroseasca de imparat trimiteau asasini adevarati, fara stirea acestuia. Pana acum imparatul a putut sa se apere, dar de ceva timp era bolnav la pat - nasoala exprimarea asta...serios tu ai mari probleme aici

ia inconjurat - vai de capul meu...am gresit de ma pedepseste dumnezeu in halul asta...cum sa scrii mey asa ? se scrie i-a inconjurat...vrei sa-ti explic de ce sau stii ?

sabile - sabiile
gloorie - glorie
Rayboinicii - razboinicii
luptatcum - luptat cum
avntat - avantat

Fratele meu s-a avntat in mijlocul luptei, a sarit si a doborat doi ninja, apoi s-a concentrat si si-a marit viteza la maxim, dupa care a inceput sa secere dusmanii.
Lupta a durat toata noaptea... Cu toate eforturile fratelui meu, din pretendenti au ramas doar 50, incluzandu-l. Au atins steagul si au scos un urlet de victorie:
-Au! Au! Au! - aiurea aiurea aiurea X__X' nu am inteles mare lucru

pe cei 20 de pretendenti la slujba de gardian - wtf ? poate pe al 20-lea...vai de mine ...

Concluzie : e o varza in capul meu ca si in capul tau....o mare varza..nu am priceput mai nimic . Actiune grabita , exprimare proasta...punctuatie aiurea....idei amestecate...nu e bun deloc capitolul...m-ai zapacit de cap pe bune ! Of of of.....X_X' Nu-mi place deloc...te-am laudat degeaba ! Sunt dezamagita !

Acum capitolul III :

M-am plimbat si m-am intrebat ce s-o fi intamplat , cand am aflat m-am infricosat deoarece am dat peste ninja intunecati care devorau taranii capturati. - nu ca tu ma omori cu exprimarea asta

inpins - impins...o sa turbez pana la urma...nu stii ca inainte de b si p se pune m ? O_O

Urukul era imaginea a tuturor celor mai mari frici ale victimei - aiurea exprimarea....doamne , cred ca daca s-ar afla in fata mea as vedea numai greseli de gramatica in fata ochilor X_X'

speriu - sperii
Apo - apoi

-Te voi bantui pana la moarte, iar dupa ce vei muri, te voi poseda si il voi cauta pe fratele tau! HAHAHAHAHAHA! - ma simt ca la desenele animate de pe cartoon network :( wtf ?

de-oparte - deoparte

Concluzie : ma doare capul si m-ai tampit in ultimul hal . Ai o gramada de greseli , nu gasesc nici macar o lauda pe care as putea sa ti-o aduc . Praf capitolele astea , foarte praf ! Nu imi place si nu am inteles nimic....Ma gandesc serios daca sa mai trec pe aici ! M-ai dezamagit profund ! Pacat !
Well....merci de comentul de la speranta dragotei si astept unu si al misterle intunericului(Renee x Yoko)
Povestea ta mi se pare interesanta si ai un mod de a releta excelent.
Se vede ca esti baiat dupa modul in care povestesti intreaga actiune(este un compliment)
Ai cerut ceva idei...Pai....sa vedem....nu prea am inspiratie,dar poate fiind baiat ti se pare o idee rea,dar de ce nu introduci ceva dragoste???
Bineinteles nu yaoi,ci intre baiat si o fata,care poate sa il placa si pe fratele tau.
In fine decizia iti apartine....Ai multa imaginatie si te-as sfatui sa faci si un fic care sa fie despre o lume moderna.:zuppy02:
Spor la scirs!!
well, well, am sa corectez in amanuntit captolul, probabil dupa ce am sa clarific amanuntit ideile pentru care nu ati putut intelege ideea de baza.

Descrierea- buna, dar puteai pune mai mult. Dat fiindca ca actiunea in sine se petrece in tipuri mai medievale, nu poti sa descrii prea multe. Oricum, mi-a placut cand ai descris scenele de lupta. Imi place ca scrii din perspectiva personajului si se vede ca te-ai introdus acolo.

Naratiunea-nu este grabita, din contra are un fir care se desfasoara lent, deseori ma gandesc ca pe alcuri ai grabit-o, dar normal ca nu e grabita si ca sa-ti dai seama daca o grabesti uita-te la descriere. Iar daca vrei sa vezi de ce este grabita, uitati-va la ideea de baza.

Dialogul-bunicel, dar nu chiar perfect. Ai grija sa dezvolti frazele atunci cand un personaj vorbeste, asa incat replicile sa nu fie seci. ;)

Tehnoredactarea este buna. Dar nu chiar foarte buna fiindca am remarcat greselile si chiar trebuie sa te atentionez. Whereva` ai grija cum tastezi.

Citat:-Te voi bantui pana la moarte, iar dupa ce vei muri, te voi poseda si il voi cauta pe fratele tau!

aici m-ai dus cu gandul la o poveste veche, apropae basm de demukt, in care printii se luptau cu dragonii fiorosi, pentru a salva printesa. :D
Chiar mi-a placut asta.

Citat:Am renuntat la razboi si am plecat in lume in cautarea dragostei si am cautat-o pana am ajuns in satul Trigun, unde am intalnit-o pe...

wow pe cine a intalnit-o pe cine pe cine? :X
ai suspans nu gluma, nu neg ca ai avut greseli care mi-au sarit in cap, dar ai suspans nu gluma. Si asta este foarte bine ;)
Macar nu este plictisitor.


off topic:
Citat:Nu imi place si nu am inteles nimic...

daca nu iti place nu citit. Eu cred ca citesti numai ca sa bagi si tu o critica
whereva`
Imi pare rau ca voi asta intelegeti din ce fac eu ! E sincer problema voastra daca aveti chef de laude de genul : ,, wow e super , pune repede continuarea '' . Daca astfel de cititori va doriti , ei bine , imi pare rau ca nu ma incadrez in descriere . Storymaker , nu te critic pentru a renunta , ci pentru a te imbunatati , da vad ca munca mea nu e inteleasa . Ei bine , continua ,,fara mine'' cum ai zis tu ! Eu una nu pot sa citesc un capitol si sa-l laud daca are asemenea greseli .

Aly

storymaker te mananca fundu rau de tot sa stii
daca tu incepi sa zici la lume ce sa faca atuncea iti bag eu tie niste reugli pe gat
citeste regulamentul forumului apoi cle de la fanficiton crezi ca ala e hal de fic scris cu dimensiunea aia imensa? >_< btw ai luat ban ^__^ stii tu spamul de ieri acumulat cu tot spamul de aici 5 randuri doar de smiley frumos frumos :zuppy05: nu uita ca ai voie doar la 3 abateri sau ai interzisa psotarea la fanficiton acuma daca ai ceva de plans plangete :zuppy06: dute la admini sau vino chiar la mine dar ai intrebut masura
Pai...
Mi se pare o poveste interesanta , dar sincer modul tau de exprimare lasa mult de dorit.Sa-ti dau un sfat: fa-ti un colaborator.Ai nevoie de asa ceva.In al doilea rand...cand se lupta ...mai multa descriere(ar deveni mai interesant asa).Cam asta am avut de zis; succes in continuare...Pa pa.