Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Oh, well.
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Well, o colega s-a indragostit de pictura si m-am gandit sa incerc si eu, cu vechile creioane colorate din clasele primare. Sunt facute liber, imaginea era in fata mea, pe desktop. M-a apucat febra dar acum m-am potolit. Daca aveti timpul necesar si sunteti destul de chillax pentru un com, astept sfaturi si altele. Mi-ar place sa devin mai buna, e fun.

[Imagine: OStSj2l.jpg]

[Imagine: GisUPhc.png]
Salutare, DeDal, se pare ca te-a lovit si pe tine febra artistica, good for you, sesiunea asta scoate ce este mai bun din noi, se pare XD

Anyway, prima imagine il avem desigur pe Renji Abarai, personajul tau favorit din cate stiu eu. Nu ti-a iesit rau, insa pot observa anumite improvizatii ale fizionomiei fetei. Una ar fi nasul, acesta trebuie sa fie ceva mai lung si ascutit si destul de bine delimitat, tu l-ai facut aici cam prea carn. De asemenea, ochii aceia nu sunt deloc ai lui Renji, daca vei observa genele lui formeaza un unghi foarte ascutit la intersectia lor, in genul unui ">", pe cand la tine e in forma de U intors la 90 de grade, genele sunt mult prea curbe....you with me? De asemenea, genele de sus trebuie sa fie mai bine definite, cu un contur negru mai pronuntat decat cele de jos. Iar un ultim aspect ar fi mandibula, aceasta este foarte bine accentuata si pronuntata la Renji, in opinia mea ar fi trebuit sa vii cu linia de contur a acesteia si mai jos, deoarece la tine unghiul dintre mandibula si linia urechii este de vreo 100 de grade, pe cand la Renji vine cam la 120-130 de grade, trebuia sa vii mult mai jos cu aceasta....daca te vei uita la cateva imagini din anime mai din profil vei observa ca asa este. Anyway, este o incercare buna, DeDal, sunt sigur ca daca vei mai exersa, o sa devii din ce in ce mai buna....mai important este sa te distrezi si sa te simti bine desenand decat sa ai nu stiu ce precizie tehnica.

A doua imagine cu Masaomi este awesome, chiar seamana foarte bine cu personajul din Durarara, iar expresia fetei este cat se poate de vie. Bine, el in anime este blond, pe cand aici l-ai facut mai grena, insa probabil nu ai avut culoarea potrivita la indemana. Singura remarca pe care o am este in legatura ca nasul, dupa cum stim el nu prea are unul, de-abia este vizibil, sunt doar doua liniute mititele ce se observa cu greu mai ales daca este si in miscare, insa acestea la el nu se unesc cum o fac la tine in desen, spatiul dintre ele este unul destul de evident. De asemenea, marimea lor este si mai mica, foarte putin peste lungimea unui punct de creion neascutit.

Sper ca febra aceasta nu se va duce cu una cu doua si ca ne vei mai arata pe viitor si alte desene. Ja ne.
You guys, thank you so much, nu ma asteptam la doua comentarii, sunteti cei mai tari. Multumesc pentru sfaturi, o sa tin cont de ele si nu o sa ma lase febra, asta cu siguranta. E prea distractiv xD! Daca tot sunteti asa buni cu mine, mai pun doua. Here we go xD!
Primul, Grimmjow, il iubesc, e genial, nu ma satur sa o spun. Si apoi m-am gandit sa ma distrez putin cu Tobi, pentru ca e un baiat bun si o merita xD. Imi pare rau pentru ca va pun sa va intoarceti in stanga si in dreapta =]].

[Imagine: gCgHk4E.png]

[Imagine: 9UgHIrI.png]
In cinstea noului sezon Kuroko no Basuke, o serie superba xD!

[Imagine: 4DHaU9C.png]

[Imagine: 07AIw6f.png]
Talent si potential, este vizibil ca le ai. Greselile ti le-au punctat ceilalti. Mai exerseaza ca sa iti intre in mana anumite lucruri, cum ar fi proportiile, asezarea ochilor, gurii, samd. Mai ai un picut de lucrat aici. Nu te sfatuiesc neaparat sa iti trasezi linii fine si contururi ca in arhitectura - mie una imi omoara pofta de desenat, folosesc ochiometrul. Le vei observa singur, vei incepe sa le simti odata cu antrenamentul, ma refer la linia si simetria ochilor, centrarea gurii, nasului, incadrarea fetei, precum si altele, daca vei incepe sa desenezi corpuri. De asemenea, nu te opri aici. Invata sa pui umbre si lumini, sa pui, poate, si un fundal adecvat; de asemenea incearca sa faci si lucrari din mintea ta. Bafta.
Dar vad ca lucrezi nu gluma! Si ceva din harnicia asta a ta imi da si mie o stare care se vrea a fi artsy.

Cum zicea, mai sus, si @Fata cu par de foc -potential ai. Se simte in modul in care manuiesti creionul - siguranta aceea a mainii. Cu toate acestea ai nevoie de atentie suplimentara la detalii, atat cele de natura anatomica, cat si cele legate de coloring. Repet, te admir pentru modul in care folosesti culoarea, in ciuda faptului ca nu te-ai avantat inca in creearea depth-ului (umbre, highlights,etc). Ce-mi place nespus de mult e faptul ca lucrezi curat (- nicio urma inafara conturului, nimic inestetic, sters cu guma si lasat anapoda.)

Sunt curioasa ce tip de foaie,creion folosesti?

Keep up the good work!
Heya guys xD si multumesc mult, mult pentru comentarii. Am urmat sfatul si am incercat sa folosesc putina umbra, am mai scos culorile ca sa ma obisnuiesc sa o folosesc. Din pacate nu imi mai functioneaza scanner-ul, nu stiu de ce, asa ca am apelat la solutii mai originale xD. Nu stiu cat de bine se vad umbrele. Si da, sunt cam obsedata cu Renji, I know. Daca doriti sa imi mai dati sfaturi, cu cea mai mare placere xD!
Edit: @Ashtoreth nimic special, hartie A4 si creioane colorate de clasele primare. Si mi-am dat seama ca imi e mai usor sa lucrez cu un creion micut, de compas.

[Imagine: cVJ0tAN.jpg]

[Imagine: 1SdDh2w.jpg]
DeDal, ultimele doua desene cu Renji arata de parca sunt scoase direct dintr-un panel manga din Bleach....progresul este uimitor fata de primul. Contururile sunt mult mai bine accentuate, liniile mai precise, anatomia mult imbunatatita si se vede ca ai incercat sa experimentezi un pic si cu umbrele, insa fara a te complica prea mult ceea ce e foarte bine pana ajungi sa te obisnuiesti in a le utiliza corect. De asemenea, sunt surprins la randu-mi cat de curat ai lucrat, iar faptul ca ai ales sa mai scoti din culori a pus si mai bine in evidenta acest aspect, deoarece rezultatul final parea un pic mai messy inainte cu acestea. Imi place ca ai si incercat sa insufli si putin dinamism desenelor de data asta, mai ales in cazul primului unde Renji isi trage gulerul.

Eu unul sunt impresionat si totodata curios sa observ cat de mult vei mai evolua, deoarece mi se pare ca ai facut un mare salt cu aceste lucrari, so keep it up. Poate pe viitor, odata ce vei capata si mai multa incredere in abilitatile tale, vei incerca sa reprezinti personajele pe de-a-ntregul, nu doar prin portrete....intr-adevar e mult mai dificil, mai ales din punct de vedere anatomic si al proportiilor, but i think you will get there pretty soon at this rate.
Multumesc pentru comentariu si sfaturi. Am incercat sa le aplic, asa ca am luat doi tipi si am mers putin mai jos, adica gat, piept, cateva degete. Dar mie imi pare ca sunt prea ososi. Ceva nu e in regula si nu pot sa imi dau seama ce anume. This kills da mood.

[Imagine: sYaOe5x.jpg]

[Imagine: YzcYOEw.jpg]
Pagini: 1 2