Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Sherlock Holmes
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Hei! Sunt curioasa: este vreun fan Sherlock Holmes pe aici? Cum sunt mai multe variante, eu fac referire la cea din 2010. Cel in care Sherlock este interpretat de un actor sexy, iar obiceiul lui de a-si ridica gulerul este atat de... ma da pe spate 21. Este serialul meu preferat! Contine tot ce are nevoie pentru a fi de calitate: actiune, mister, suspans si amuzament. M-a captat chiar de la primul episod. Sa nu mai spun ca are chiar si unele momente in care Sherlock si John par a fi doi iubiti 21. Iar fiecare final de sezon este groaznic, pentru ca tot timpul ramai cu gura cascata. Ultima data fanii Sherlock au asteptat doi ani pentru urmatorul sezon. Eu am noroc pentru ca ma uit de curand la el, dar deja am ajuns la sezonul trei, iar felul in care s-a terminat sezonul doi m-a lasat in soc. Abia astept sa trec la urmatorul sezon! As recomanda cu mare incredere oricui acest serial.
Acum, pentru cei care nu stiu despre ce este vorba: Sherlock este un detectiv tanar, cu o extraordinara putere de deductie, care incearca sa rezolve diferite cazuri. Actiunea este plasata in secolul 21, in Londra moderna. Intr-o zi, Sherlock face cunostinta cu doctorul John Watson care este un veteran al razboiului. Cei doi se intalnesc datorita aceluiasi motiv: amandoi cauta un coleg pentru a inchiria o casa in Londra. Astfel ajung sa locuiasca impreuna, apoi devin prieteni si fac echipa. Mai tarziu, Sherlock afla ca are un admirator secret, Moriarty , iar intre ei se stabileste o relatie de competitie, Moriarty fiind de partea raului. Si sa nu uit de fratele lui Sherlock, Mycroft , care incearca la inceput sa-l mituiasca pe John Watson ca sa-i ofere informatii despre acesta. Parerea mea este ca acest serial merita vizionat.
Varianta BBC se numeste Sherlock si da, crede-ma, sunt fani Sherlock Holmes pe acest site. Eu una m-am indragostit de genialitatea seriei. Actiunea e atat de inteligent scrisa si interpretata incat te lasa cu gura cascata. Actorii sunt incredibili, ca sa nu mai vorbesc de actorul principal, Benedict Cumberbatch ce ii da eroului o aura incredibila. Fiind extraordinar, genial si in acelasi timp foarte nerecunoscator si nepoliticos, noua lui fata nu e nimic din ceea ce te astepti. Daca tot am ajuns la el, nici nu vreau sa aduc in considerare vocea pe care o are. Tinand cont de faptul ca e vocea dragonului Smaug din The Hobbit: The Desolation of Smaug si il joaca intr-un mod exceptional pe Khan in Star Trek: Into Darkness, nu poti decat sa te intrebi cat talent are. Si intr-adevar, nu iti poti da seama doar cand auzi in ce filme a jucat, dar urmarindu-l. Dar am deviat.
Sezonul unu si doi m-au prins in vraja lor si nu dupa mult timp tanjeam dupa al treilea sezon. Insa creatorii au considerat ca este necesar ca fanii sa astepte doi ani dupa un sezon nou. Deci noi toti am devenit John Watson ce astepta ca Sherlock Holmes sa invie. Si noi, ca si el, nu ne-am pierdut speranta. Si am fost rasplatiti pentru fidelitate. Sezonul trei a fost... neasteptat, putin spus. Tumblr este locul in care un fan al acestei serii isi face veacul si trebuie sa spun, tot timpul cat am asteptat, nebunia a ajuns la cote ingrijoratoare. Dar succesul sezonului trei a garantat sezonul patru si cinci, pentru cei dintre voi care nu stiati. Mary Morstan a intrat in actiune si modul in care personajul ei a fost aduc in ochii fanilor de catre creatori a fost unic si genial. Un personaj feminin puternic si independent ce nu doreste nimic altceva decat liniste in casatoria ei. Nu a intervenit intre cei doi prieteni, ba din contra, i-a adus mai aproape, deoarece realizeaza cat de mult au nevoie unul de celalalt. Ajungand aici, nu am sa intru in detaliile Johnlock deoarece poate multi dintre voi nu ati aprecia asta, dar sunt sigura ca unii stiti despre ce vorbesc.
Moriarty este un raufacator pe care Sherlock nu poate decat sa il admire in nebunia sa. Dand un citat din faimoasele carti: "Oroarea pricinuita de crimele sale mi-a fost atenuata de admiratia pentru iscusinta lui." Asta e tot ce trebuie spus despre relatia celor doi.
Vad ca ma cam lungesc asa ca am sa ajung la o concluzie. Serialul acesta merita vizionat si in cele din urma va promit ca veti ajunge sa il admirati, cu sau fara vointa voastra. DeDal out.