Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Big Bang sau o Minune?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Well, here we are.
De ceva timp mi-a atras atentia ( nici eu nu stiu de ce si cum) modul in acre a aparut Pamantul. Cu totii stim teoria religioasa in care se spune ca Dumnezeu l-ar fi creat in 7 zile din nimic, insa ar mai fi si teoria stiintifica ( care mi-a atras atentia mult mai mult) care spune ca universul ar fi aparul in urma exploziei numita Big Bang. In urma exploziei, s-ar fi creat anumite particule care au adus la aparitia materiei din care s-au creat intai stelele apoi galaxiile si tot asa.
Ambele teorii au dovezi, insa care este cea reala? Pot fi ambele? "Da" mi-am zis eu acum cateva zile cand am ajuns la o concluzie cum ca in Biblie nu este specificat ca atunci cand a fost creata lumea vazuta ( universul ) Big Bang-ul nu ar fi avut nici un rol. Insa tot am multe semne de intrebare.
Astept pareri.

P.s. : Daca mai este un thread ca acesta ( eu nu am gasit unul) rog ca al meu sa fie sters. Multumesc!
Eu cred in ambele teorii.Salata nu se face singura,ci o prepara cineva. Smile
Niciodata sa nu incetezi a afla adevarul.
Citat:Ambele teorii au dovezi,
No realy?
Nu stiu ce intelegi tu prin cuvantul dovada....
Pai, Big Bang a fost dovedit in mod stintifiic de cercetatori, iar pentru cealalta varianta avem Biblia [ care nu putem spune ca a fost scrisa doar ca sa se afle cineva in treaba] si mai avem si minunile, unele chiar recente din zilele noastre.
Acum, asta zic eu, tocmai deaia v-am cerut parerea. e.o
BIG Bang este o teorie,nu are un suport stiintific complex,altfel nu s-ar mai incerca descoperirea "particulei lui Dumnezeu" pt a afla mai multe dintre mistere universului,cat despre Biblie...poate sa constituie un adevar doar prin experimentarea directa a fiecarui individ,dobandit credinta,caci altfel se ajunge la ateism.
Nu era vorba ca nu e ok sa dezbati chestii religioase pe aici? o.o

In fine, parerea mea este ca nu putem sti daca a fost ceva sau nu a fost, sa nu uitam ca pana acum cateva sute de ani populatia planetei, Biserica and all, credea cu tarie ca Pamantul este plat, si, cu toata revolutia stiintifica si studiile de specialitate, eu personal nu exclud ca adevarul sa fie ceva ce mintea noastra inca nu poate concepe. Asa cum mii de generatii de oameni nu puteau concepe un Pamant rotund, adevarul e foarte probabil peste puterea noastra de intelegere.
Ma declar la fel de pasionata de subiectul asta ca si de "viata de dupa moarte". Si ador "viata de dupa moarte"~
Big Bang? In niciun caz. O fi fost dovedit stiintifica, insa nu mi-au adus dovezi clare, suficient de clare, incat sa ma convinga. * ce sa spun, sunt o necredincioasa~ * Dumnezeu? Nu cred in el. Si atunci vine intrebarea: de unde venim? Nu?
Nu ne tragem din maimute * dupa cum a spus Darwin *, nici nu ne inrudim cu dinozaurii si nu am baut ceai cu Hristos asteptand ca Biblia sa se scrie; asta e sigur. Cred ca unele mistere trebuie sa ramana mistere. Altfel, unde ar mai fi magia? Daca ar fi sa dau o explicatie proprie... Ar fi una copilaroasa si plina de tampeni. 21 Cum ca, intr-o zi, Universul s-a saturat sa fie atat de gol si s-a hotarat sa creeze ceva galaxii si planete. Iar pe cea mai frumoasa a numit-o Terra. Si fiind atat de frumoasa, a zis ca vrea sa faca si ceva chestii umblatoare, ca sa aiba la ce se uita * era scump un tv si nu isi permitea *.
Dar, cel mai bine: Magia sta in mister, asa ca de ce sa spulberam pana si ultima farama din magia ramasa? Si asa nu mai credem in nimic. Macar in faptul ca suntem aparuti prin magie sa credem~
(25-03-2013, 06:33 PM)VandaQ A scris: [ -> ]
Dar, cel mai bine: Magia sta in mister, asa ca de ce sa spulberam pana si ultima farama din magia ramasa? Si asa nu mai credem in nimic. Macar in faptul ca suntem aparuti prin magie sa credem~


Multi oameni cred in multe chesti. Putini sunt aceai care cred in "mister", un lucru cat se poate de inutil pentru abele tabere. Pentru o societate inapoiata orice stiinta suficient de avansata este magie. Sa renegi progresul pentru a pastra ceva inutil ca "misterul" este mai rau ca orice. In orice directie ai progresa tot este mai bine decat sa plafonezi.

Personal cred in Big Bang, dar nu exclud interventia divina. Nu am gasit insa o dovada personala de interventie divina in orice parte a vietii mele si pana cand voi avea una voi continua sa vizualizez lume pe calea stiintifica. Pentru ca mai devreme sau mai tarziu, daca nu ne autodistrugem, toate secretele fizicului vor fi ale noastre
Eu sincer niciodata nu m-am intrebat de unde vin, pentru ca as sta sa ma gandesc cum a inceputut totul tot as ajunge la concluzia ca scopul nostru este sa murim si m-as intrista!
Poate a fost o explozie poate a fost dumnezeu sau alta entitate, nu prea conteaza!
Conteaza ca suntem aici, suntem bine, nu sunt razboaie si totul este bine-n lume, ma rog aproape totul!
Subiectul Big Bang vs Dumnezeu a creat lumea, nu este nou, el este si va fi ramane un mare semn de intrebare. Desigur, oamenii de stiinta se dau peste cap sa caute dovezi ce sustin ipoteza stiintifica. Pe de alta parte, religiosii, sustin cu tarie ca Dumnezeu a creat lumea. Dar care e adevarul? Pana la urma din aceasta cauza se numesc ipoteze, nimeni nu poate fi 100% convins ca are dreptate. Cum nu avem o masina a timpului sa calatorim acum cateva miliarde de ani, si cum mintea umana e limitata in ce priveste intelegerea anumitor concepte, putem doar sa afirmam ca adevarul e undeva la mijloc. Intr-o cearta, fiecare are punctul lui de vedere pentru "a da cat mai bine", iar adevarul este undeva la mijloc intotdeauna, dar nici unul dintre participantii la cearta nu realizeaza acest lucru.
Putem doar sa facem un exercitiu de imaginatie si sa ne gandim noi, cu propria minte, care este metoda cea mai plauzibila prin care a fost creata lumea.
Personal, eu nu cred nimic, teoria stiintifica mi se pare prea stiintifica si nu prea poate explica nici ea totul, chiar daca este stiintifica. In ce priveste teoria religioasa, ar explica mai multe, dar nu are o baza stiintifica confirmata si tine un pic cam mult de supranatural. Ironic. Pana la urma daca ar fi un pic din amandoua s-ar completa reciproc, nu?
Asadar, Big Bang sau minune, ramane inca un mister ce ne va "bantui" mintile mult timp.
Pagini: 1 2