Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Amintiri....
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Inspirat din intamplari reale, fic-ul este povestea tinerei Tomoyo Kitsune si a prieteniei sale cu misterioasa May Asano dar si alte aventuri...

Cap. 1 Noul coleg

Era o zi insorita de 15 septembrie. Elevii nu pareau atat de tristi de inceperea scolii, deoarece afara era cald si bine.
Pe poarta celui mai prestigios liceu din Tokyo, paseau dua fete in varsta de 14 ani. Una din ele era Tomoyo Kitsune, o fata vesela si visatoare ale carei bucle negre precum noptile sumbre de noiembrie ii atingeau umerii si se asortau perfect cu ochii de aceasi culoare, iar cealalta era May Asano, o fata inalta cu parul saten si privirea misterioasa de culoarea ciocolatei ce era incadrata intr-o pereche de ochelari cu rame albastre si subtiri.
Cele doua se alaturara unui grup de elevi de varsta lor, pentru a fi prezente la deschiderea anului scolar pe care il incepeau.
In timp ce Tomoyo se alatura discutiei unor colege, May privea la multimea de elevi si profesori din curte, dar atentia se indrepta catre un baiat NOU care se alatura clasei lor. May isi atentiona prietena sa fie si ea atenta la "pustiul nou".
Insa diriginta incepu sa il prezinte si elevii devenira atenti. Dar din acea galagie care era in curte, fetele pricepura doar ca il cheama Akato.
Ei bine, acest Akato era un baietas cu ochii verzi (aproape galbeni) si parul blond de culoare spicelor de grau coapte.
Cand ajunsera in clasa, fetele se asezara in ultima banca din randul de la perete. Si Akato.... cine stie (cine era atent la el).
Dupa ce diriginta le tinu un discurs despre importanta clasei a VIII-a, incepu sa ii schimbe din banci pe elevi si prima mutare fu sa o puna pe Tomoyo in banca cu un elev pe nume Saru Pay si pe May cu Akato.
Fetele se cam enervara, deoarece ele erau prietene de cand aveau 2 ani.
Ele erau mereu nedespartite si se ajutau tot timpul, fiind mereu una alaturi de cealalta in momentele grele deoarece si mamele lor erau prietene din copilarie.
Dar soarta nu le-a lasat in aceasi banca (cel putin atunci).
Dupa acea zi, cele doua se indreptara catre blocul in care locuiau. In drumul spre casa, May incepu sa il faca pe Akato in toate felurile si nu se opri pana cand Tomoyo ii sopti ceva la ureche.
La auzul acelor lucruri, May isi trase una peste obraz si facu o fata tampa in timp ce Akato trecu pe langa ele si intra in sacara unui bloc spunand:
-Fete nebune.... (pe un ton amuzat)
Cele doua isi continuara drumul si discutia ce a ajuns la o concluzie isteata din parte lui Tomoyo:
-May, incearca sa-l cunosti. (spuse Tomoyo care capatase o aliura inteligenta fata de cea disperata a prietenei sale)
Dar dupa o saptamana in care May nici macar nu a schmbat vreun' cuvant cu colegul ei, Tomoyo s-a hotarat sa actioneze. Ea l-a rugat pe prietenul ei cel mai bun, Kansuke Momiji sa o ajute, spionandu-l pe Akato.
Kansuke ar fi ajutat-o in orice facea. Tomoyo ii era o buna prietena si tinea la ea.
Deci, imediat dupa terminarea scolii, Kansuke se duse la football deoarece era sigur ca il va gasi si pe noul venit acolo.
Si bineinteles ca il gasi. Kansuke asculta conversatia lui Akato cu Ren, un blondin popular pe care nu il prea suporta.
-Buna! Pot juca si eu? intreba Akato.
-Ah.... da. (spuse Ren)
-Apropo... eu sunt Akato Midorikawa. (continua Akato)
-Si eu Ren Naekino, dar asta nu inseamna ca vom sta tot meciul la vorba deci prinde Midori-chan. (din acea zi, lui Akato ramanandu-i porecla "Midori")
A doua zi, Tomoyo primise "raportul" din partea lui Kansuke si i-l spuse si prietenei sale. De asemenea, Kansuke aflase si ca orasul natal al lui Akato era Kyoto, o alta informatie pe care o primisera fetele.
In acea zi dupa scoala, fetele incepura sa comunice cu Akato, primul pas fiind sa urle la el dupa partea cealalta a trotuarului:
-La revedere Midori-kun!!
Dar desigur ca mai aveau multe aventuri pana la prietenia pe care urma sa o aiba.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Akato: [Imagine: Pierre2.jpg]
Tomoyo: [Imagine: tsuki-chan15.jpg]
May: [Imagine: 02199.jpg]
Kansuke: [Imagine: Dion.jpg]
Ren: [Imagine: ren.jpg]
Ai grabit actiunea.
Puteai sa descrii mai pe larg,... Puteai sa descrii mai mult. Era sa ma pierd in fic-ul tau cand m-am apucat de citit.
Pfff... Ai cateva greseli de exprimare ( lipsesc virgule )...
Ideea e interesanta, dar nu ai nici figuri de stil, nici descriere multa. Puteai sa descrii cum reactineaza Akato cand aude ca fata aceea il vorbea de rau...
Ai grija la descriere si la exprimare.
Succes. See ya!
Citat:Era o zi insorita de 15 septembrie. Elevii nu pareau atat de tristi de inceperea scolii, deoarece afara era cald si bine.
Ma omoara astfel de inceputuri!!! Deci, in primul rand, nu ma intereseaza ce zi era, bine ca nu ai pus si anul!! [am mai vazut cazuri] Si, in al doilea rand, nu imi spune nimic faptul ca era cald si bine...nu te supara dar ai fost cam zgarcita cu descrierea aici...

In rest nu prea am de facut comentarii, insa stiu sigur ca atunci cand te plictisesti de descriere, nu o mai faci.[Cu toate ca descrierea din unele locuri m-o lasat masca.] De exemplu, l-ai lasat pe Akato asa pasiv cand a aflat ca cineva il vorbeste de rau...lui ii e totuna...
[Don't forget: Vesnica problema cu gramatica...]

Nu am vrut sa sune asa de rau, dar daca te-a deranjat ceva in postul meu, te rog sa-mi trimiti un PM. Erau doar niste sfaturi...
Gambate!!
Cap. 2 Petrecerea (Partea 1)

Toamna incepu sa-si faca simtita prezenta prin covorul de frunze colorat in cele mai calde culori care se imbinau perfect cu plumburiul rece al cerului ce invaluise blandul soare in mantaua lui intunecata.
Dar chiar si in aceste zile mohorate, scolarii nostri aveau ceva de facut. De exemplu, cele doua prietene Tomoyo si May care se plimbau pe holul scolii discutand despre evenimentul saptamanii:
-Si... ce ai sa porti, May? intreba Tomoyo, curioasa ca de obicei.
-Eu am sa port cea mai frumoasa bluza din casa. Tu ce vei purta? spuse May care intrase in largul discutiei.
-Eu voi purta bluza mov si bluza maro. (spuse Tomoyo cu mandrie)
-Iti sta bine in ele. (o complimenta May)
-Multumesc, amiga! (raspunse Tomoyo cu un accent spaniol amuzant si cele 2 fete incepura sa rada)
-Sal! spuse o fata cu parul de culoarea nisipului si ochii ciocolatii ce straluceau dragalas.
-Buna, Iris. (spusera cele 2 prietene, ne fiind prea entuziasmate)
-Veniti la petrecerea mea? intreba Iris cu un zambet copilaros pe fatza.
-Desigur. (raspunsera May si Tomoyo)
-Vineri la ora 6. Sa nu uitati! spuse Iris si pleca mai departe sa ii anunte si pe ceilalti.
-Tom... (spuse incet May catre prietena ei dupa ce pleca Iris)
-Da. Ce e? intreba Tomoyo la fel de incet.
-Nu stiu daca ar trebui sa mergem... adica sunt si alea acolo si...
-Defineste "alea", May.
-Ma refer la Raya si Maya, desteapto! Si in plus ma refer si la Odessa si Ino.
-Mai lasa-le! Adica... nu o sa fie nu mai ele acolo. Ne vom distra, ai sa vezi.
-Sper sa ai dreptate. (ii zise May oftand cu ingrijorare)
Intre timp, Kansuke era si el ocupat cu pregatirile, dar nu pentru petrecerea lui Iris ci pentru propria-i petrecere ca era doar cu doua zile mai "tanar" decat Iris. Dar trebuia sa mearga oricum la petrecerea ei ca era invitat si aceasta perioada parea pentru el mai agitata decat oricare alta din an.
Dar cine l-ar fi putut ajuta pe "bietul'' baiat cand el nu primea niciodata ajutorul nimanui deoarece credea ca daca vrei ceva bine facut trebuie sa ti-l faci singur, desi lui nu prea ii iesea nimic de unul singur dar incerca macar.
Si totusi, trecand peste toata agitatia din acea saptamana sa nu ne indepartam prea mult de la subiectul principal: PETRECERILE
Ei bine, vineri la ora 6, May si Tomoyo plecara impreuna de-acasa deoarece stateau in acelasi bloc si de intalnira cu Kansuke care era inconjurat ca de obicei de "protectoarele" lui "prietene" Odessa, Ino si Purin.
-Mergem? intreba May usor dezinteresata.
-Desigur. (raspunse Kansuke, dupa care plecara toti spre casa Irisei)
Ajunsi acolo, erau asteptati de Iris si de prietenele ei Raya si Maya care stateau langa ea si isi aratau zambetul acela inselator pe care Tomoyo nu il suporta.
-Sal! spuse Iris intuziasmata.
-Sal. (spusera si Maya cu Raya care erau foarte "pretioase" ca de obicei)
-Buna! spusera politicos invitatii.
-Poftiti inauntru! continua Iris si ceilalti pasira in casa.
La inceputul petrecerii, Iris dadu drumul la muzica si toti invitatii dansara putin sa se mai elibereze de griji. Cu toti se distrau minunat si important este ca erau impreuna.
Apoi Iris se gandi la un joc interesant in care invitatii se impart in echipe si creeaza propria lor sceneta de comedie.
Bineinteles, ca echipa Tomoyei a castigat deoarece fata asta chiar se pricepe la compus orice de la compuneri la scenarii. Si de data asta nu s-a lasat mai prejos:
-Bine. (incepu ea) May, tu vei fii prezentatoarea bagareata de la emisiunea aia care imipaca familii.
-OK. (raspunse May zambind)
-Kansuke, tu vei fi mama lui Akato.
-Bine. (raspunse Kansuke razand)
-Si eu... (spuse Tomoyo zambins malefic si frecandu-si palmele) voi fi Midori-kun. E usor sa improvizati.... deci ma bazez pe voi. Hai sa ii distram pe oamenii astia, bine?
-S-a facut! spusera May si Kansuke, dupa care cei 3 prieteni batura palma.
-Si acum, echipa Tomoyei! anunta Iris si cei 3 prieteni incepura sa interpreteze.
-Buna seara! spuse May cu o voce grava. In aceasta seara, o avem invitata pe doamna Midoricawa.
-Buna seara! spuse Kansuke cu o voce pitigaiata de femeie de te zgaria pe creier.
-Doamna Midoricawa... am auzit ca vreti sa va gasiti fiul. (continua May cu aceasi voce grava de cucoana)
-Vreau sa-l gasesc pe nesabuit c-a fugit de-acasa al-naibii! spuse Kansuke pe un ton pitigaiat si tare de te surzeste.
-Pai atunci... al doilea invitat pe care il avem este... Akato Midoricawa! spuse Maya cu fals intuziasm si Tomoyo intra in camera cu un mers din ala relaxat de paraca mai avea putin si-si lua zborul precum al lui Akato.
-Ce faci aici, mamuca? intreba Tomoyo care isi facuse vocea sa sune precum a lui Akato.
-Unde-ai fost, nerusinatule?! striga Kansuke.
-La oras, mamuca. (raspunse Tomoyo cu un ton din ala semi-relaxat cum are Akato atunci cand incearca sa se elibereze de vreo' vina)
-Treci inapoi la tara sa hranesti animalele! Treci! striga Kansuke si o inpise pe Tomoyo afara din camera.
Astfel, sceneta lor se sfarsi si invitatii care se distrasera copios ii aplaudara.
In continuare, mancara pizza si tort si mai avura multe alte distractii, dupa care a trebuit sa plece acasa sa se odihneasca deoarece in ziua urmatoare era petrecerea lui Kansuke.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Iris: [Imagine: kerrie2.jpg]
Raya: [Imagine: kerrie7.jpg]
Maya: [Imagine: Sherry3.jpg]
Ino: [Imagine: 31590_1160847618499_123_258lo.jpg]
Odessa: [Imagine: 4991669183a6816053243l.jpg]
Purin: [Imagine: animering1-1.jpg]