Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Drawings and stuff
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Vad ca nimeni nu a trecut pe aici, such a shame, esti foarte talentata, desi mai ai de lucrat in unele parti. La ochi, nu vad ce e cu spranceana aia, daca este o spranceana, pentru ca daca ai pus acea linie ca sa dai impresia ca ochiul e pe jumatate inchis, nu ti-a iesit. Iar daca e o spranceana, e prea aproape de ochi, si trebuie hasurata cu umbre si cu tot, nu doar o linie. Oh, si glanda lacrimara e mult prea mare. 21
Cea cu fluturele imi place cum ti-a iesit, desi nu vad care e ideea in a dezmembra saraca (,) creatura? Anw, imi place combinatia dintre galben si negru.
Portretul e chiar reusit, imi place cum ai colorat-o in mare parte, doar ca la umeri, unul e mai sus si altul mai jos si arata ciudat.
La manastire am ramas oau, probabil pentru ca eu nu ma pricep la cladiri 21, dar nu conteaza,a iesit foarte frumos, ma intreb cum ar arata si cu umbre peste tot.
The mockingjay (am dat c/p, what the... ce nume) e printre preferatele mele, ai pus umbrele atat de frumos si atent, se vede ca e muncit. D:
Floarea e a doua preferata a mea, ai pus culorile si umbrele foarte atent, precum si detaliile, asta o face atat de reusita.

bafta in continuare. D:
am si eu acuarele dinalea
@Aggie mersi mult pentru comentariu Smile, ca sa iti raspund la intrebare, la ochi aceea trebuia sa fie pleoapa.
Anyway, revin cu alte cateva desene si picturi:
http://lizza-sunshine.deviantart.com/art...1743&qo=34
http://fc02.deviantart.net/fs70/i/2012/2...586lz3.jpg
http://th04.deviantart.net/fs70/PRE/i/20...586mjb.jpg
http://fc07.deviantart.net/fs71/i/2012/2...586mui.jpg

Astept critici si comentarii Smile
Imi place cum iti ies portretele, desi nu-mi place cum te grabesti in unele locuri la hasura, de exemplu la haina ei. Si ar trebui sa incerci sa folosesti umbrele pentru a-l face sa para si mai realist, plus ca da mai bine la estetica.
Crengile copacilor din pictura cu padurea sunt ... um, nu stiu cum sa ma exprim, dar nu arata ca niste crengi adevarate, nici eu nu ma pricep asa bine la crengile copacilor, dar m-a invatat fostul profesor de desen o tehnica de a incerca sa le fac sa par mai realiste. Oricum, asta e ceea ce cred ca ar trebui sa mai exersezi, copacii si pozitionarea lor, mie imi par ca sunt pe cale sa cada. Si in stanga ai pus prea multe trunchiuri de copac in spate si nu mai arata bine.
Trandafirul e cam sters, o fi din cauza camerei foto, si ce-ai facut la saraca foaie? Pare indoita. Imi place cum l-ai detaliat, desi unele umbre nu imi par puse bine.
Si la natura moarta se vede cum te-ai grabit la un moment dat si ai inceput sa mazgalesti in spate. Cand intentionezi sa desenezi natura moarta ai nevoie de multa rabdare ca sa iasa ceva cu adevarat frumos, iar tu nu ai avut in cazul de fata, plus ca este patat? In dreapta. Trecerea de la intuneric la lumina nu ai facut-o bine, trebuie sa fie fina. Degeaba incerci sa faci obiectele corect tehnic daca nu le hasurezi cum trebuie.
Sfaturile mele ar fi sa incerci sa-ti pastrezi desenele ingrijite, sa nu te grabesti cand e vorba de hasurat/detaliat desenele si sa mai lucrezi la crengile copacilor. :3 Succes! <3
Hello Lizz. Iti voi lua in vedere ultimul post, cum primul a fost detaliat de Aggie. Mi-ai facut o impresie buna. Desenele tale arata bine, cu cateva detalii in minus si structura ar fi o problema. Sa incep..
Primul desen- Desenul cu Hayley arata foarte bine. L-am comparat cu originalul si este foarte asemanator. Ochii sunt foarte expresivi, la fel si in priviinta originalului. Ai captat bine lumina pe ochi si ma bucur ca i-ai accentuat pe ei si nu alte parti ale portretului. Per total arata bine, dar (cum exista mereu un „dar”) nasul ar fi o problema. Eu nu inteleg de ce nu pui hasura pe portret. Din creion sau creion colorat nu conteaza. Contrastul dintre gri si culoare pielii nu arata deloc bine. Era mult mai bine daca veneai cu accente de umbra si lumina pe piele,exact ca in poza. Si a doua problema ar fi fata care este prea lunga pentru Hayley, care are o fata micuta. Ochii portretului tau sunt cei mai bine realizati. Data viitoare scoate ochii si mai mult in evidenta prin hasura fina, preferabil cu un creion Hb/B/1B mai mare de atat nu. Data viitoare hasureaza usor zonele umbrite pentru un volum al fetei si pentru un aspect real nu de papusa/cartoon. Buzele sunt bine structurate doar ca lipsite de volum, fiind plate. Cand mai desenezi portrete tine cont: foloseste-te de umbrele si luminile de pe chip pentru o expresie mai profunda si da atentie detaliilor! Atat sa fie pentru desenul acesta. ; )

Al doilea- O padure.. Mhh. Imi plac copacii din spate care sunt in umbra si dau impresia de o padure mare cu un luminis alb in mijloc. Copacii negrii acentuati cu negru sunt toti la fel. *aproape* Diferenta sunt crengi in sus sau mai jos si formatul lor dar este acelasi prototip de copac. Si sunt si prea inclinati intr-o parte. Dezvata-te sa faci copaci lipsiti de viata, pe scurt. Copacii toti sunt diferiti intr-o padure. Cu trunchiuri groase in special, but sunt si paduri de salcam dar pe margini nu in interiorul padurii. Acolo se gasesc adesea stejari. Cum te-ai inspirat cu portretul, incearca sa iei cate o poza a unui copac si sa o analizezi bine. Nu zic ca nu este frumoasa pictura, dar este prea monotona si simpla pentru un artist. Indeparteaza-te, te sfatuiesc, de monotonia si de acest stil pe care toti il pot face. Incearca sa adaugi suflet in lucrare, mai ales prin umbre si lumini care evidentiaza detaliile. Problema la persoanele ca tine, Lizz este lipsa de detalii. Vrei sa termini totul si pac uiti de lucrurile mici. Nu o lua in nume de rau. Eu de sfatuiesc sa incerci pentru tine si talentul tau sa faci ceva cu totul diferit. Sa fii tu speciala perin lucrarile tale. Acum eu vorbesc din punctul unui artist si ce doresti tu sa devii este strict alegerea ta. *paranteza cam lunga si ma intorc la padurea neagraa ..brr* Iarba sau tufisurile de pe sol arata prea intepenite. Agita pensula pe tufisuri si va da o senzatie de miscare. ^^

Al treilea- Un trandafir pe jumatate. Mh… arata bine trandafirul doar ca detaliile sunt gresite. Umbrele sunt o chestie de logica. Vezi petala de dedesupt si pe cea de deasupra ei? Umbrele nu sunt niciodata la fel pe ambele, adica pe margini. Umbra de pe prima petala trebuie sa fie sub petala de sus pentru volum. Logica. Petalele sunt simplu de facut daca te folosesti de umbrele intense . Hasura este una neplacuta. Pentru un trandafir si in general pentru flori, foloseste hasura aceea usoara/fina/delicata,cum doresti sa ii spui. Florile sunt delicate si ele au nevoie de o hasura care sa le reprezinte. Sa nu intingi cu degetul hasura. ^^ Mai exerseaza la flori.

Al patrulea- Naturile statice, unul din subiectele mele preferate. Acum vad. Toate naturile statice care le-am vazut aici au avut 2 defecte: hasura si constructia. In cazul tau constructia este numai buna pentru un incepator. -.- Daca lumina bate din partea stanga nu are ce cauta umbra in spatele vasului , in coltul din partea stanga. Probabil ai simtit nevoia sa incarci locul pentru evidentierea vasului. Gresit. Locurile luminoase sunt accentuate de umbra de pe vas. Tine cont ca pe un vas, lumina nu cade doar pe partea cu umbra, DOAR in partea dreapta sau DOAR in partea stanga. Cade si pe mijloc. Cum umbra si lumina nu vor fi niciodata egale pe o parte si pe alta se vor „ajuta” una pe alta si vor face vasul sa para real. Asta faci prin umbre. Cand hasurezi, pastreaza o liniuta alba subtire intre conturul vasului si hasura. Acea liniuta pastreaza vasul intr-un format real. Nu hasura si apoi sa tragi linia alba cu radiera. Clar nu. Hasura nu o face de mantuiala in spate. Incearca *eu repet de multe ori acelasi lucru* sa iti schimbi stilul de a hasura. Nu hasura „lacom”. Hasureaza lin si incet si vei avea un rezultat, mai incet decat deobicei, dar mult mai bun. Iti garantez.

Acum impresia mea. Talent ai, potential da, ambitie probabil dar esti grabita si trebuie sa acorzi mai multa atentie desenului. Eu cand desenez si cand consider ca am terminat, analizez bine desenul 5 minute si tot imi gasesc ceva gresit, ce nu imi convine si il retusez. Sa nu iti fie frica niciodata sa retusezi desenul gandindu-te ca il vei strica. Atata timp cat tu retusezi, tu desenezi, nu vei gresi nimic si daca da, vei stii cum sa revii poate cu un desen si mai bine sistematizat. Mai ai de lucrat la umbre si asezarea lor in pagina si lumini. Stai linistita, vei invata. Azi putin maine tot asa. In fiecare zi inveti ceva. Accepta critica si consider-o prietena ta. Critica constructiva te va ajuta. 3

Bafta multa si mai astept desenul. * ora 3 dimineata*

@Aggie: asa este, umbrele trandafirului nu sunt bine asezate. Buna obsservatie 3