Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: POTM - Mai - Vot
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
POTM - MAI - VOT
TEMA: PEISAJE
Cum se voteaza?


Fiecare membru al forum-ului poate vota, chiar si cei care concureaza - desigur, nu propria fotografie -. Cei care decid sa participe cu cate un vot, sunt nevoiti sa-si argumenteze alegerea/alegerile. Puteti vota maxim trei fotografii

Un mic detaliu:
DE DATA VIITOARE ESTE INTERZISA PARTICIPAREA CU FOTOGRAFII GROSOLAN EDITATE
- preventiv -
Votarea se va termina pe data de treizeci si unu mai, ora 00:00.


Fotografia numar 1
Este dragut realizata. Imi place foarte mult ca ai ales un unghi ( destul de simplu de gasit ) care scote in evidenta imensitatea cerului in combinatie cu apa. Se succed amandoua intr-o linie numita orizont. Foarte dragut, atat acea portiune de deal ce apare intre imensul albastru, cat si iarba uscata de la baza fotografiei. Totusi, ai scos mult prea mult imensul din fotografie. Imi da impresia de infinit, oferind cerului o panorama mult mai puternica decat a apei. Nu e nimic in neregula cu asta. Se sincronizeaza in tema si e bine, insa cerul in perioada in care ai capturat imaginea e cam simplut, fara nori imensi si frumosi, fara pasari, soare... Intelegi tu. Cred ca fotografia era mult mai in regula daca mai taiai din cer; votez!

Fotografia numar 4
Ai prins in cadru atat apa, cerul, banca, palmierul, cat si o mare parte din pavaj, ce da imaginii tenta de modern combinat cu clasic. Mi s-a faut deja pofta sa stau pe acea banca si sa admir peisajul doar uitandu-ma la unghiul din care e facuta fotografia. Si stii ce-mi mai place? Soarele ce trimite miraculos razele lui spre noi, privitorii. Devine cam neclara in partea stanga, iar in mijlocul imaginii nu imi dau seama daca e un stalp sau un om, lol. Aceasta fotografie transmite multe, de aceea am ales-o; votez!
Ah Doamne, dupa ce m-a rugat Daria sa votez aici ... evident, nu am mai rezistat presiunii 21
On:

Voi alege fotografiile pe care le votez, comentandu-le doar pe acestea.
Fotografia numarul 2
Nu stiu daca e mai veche poza (ca banuiesc ca-i undeva la mare) /laugh. Imi place cum ai surprins valurile, cat si pescarusii din cadru. Cred ca mergea daca surprindeai si putin din cer, imi da impresia ca-i prea plina fotografia ; ai editat-o putin cam mult, nu cred ca era nevoie de un border... Dar ma rog, imi place, deci votez.

Fotografia numarul 4
Ah! De cand nu am mai vazut un palmier si un apus atat de frumos :3 Nu pot spune ca ideea e foarte originala (u know, faza cu apusul and stuff), dar peisajul surprins de tine ma calmeaza, sa zic asa. Ai reusit sa redai emotie si alte sentimente placute prin poza ta. Hmm, cred ca era mai ok daca mai 'taiai' putin din partea dreapta, incat sa fie mai observabila marea. Votez.

Fotografia numarul 6 (am luat-o din doi in doi, lol)
Aici nu prea imi plac crengile din partea stanga... sau poate copacii din partea dreapta. Dunno, puteai face in asa fel incat sa prinzi in cadru ori pomii din dreapta, ori pe cei din stanga. Ca imi da impresia de 'aglomeratie' daca intelegi... Peisajul in sine e dragut si mi se pare foarte cunoscut :]] *ah! Targovistea?*
In orice caz, votez si aici.

Bafta in continuare, fotografilor!
Prima fotografie e draguta, dar nu ma uimeste cu ceva. Totusi, bravo.
A doua fotografie: frumos, doar claritatea o strica.
A treia e neclara si nu imi prea place.
A patra e frumoasa, desi cu o claritate doar putin mai intalta se vedea mult mai bine, dar acum fiecare se descurca cu ce are.
A cincea fotografie: imi place padurea din spate si cum se vede cerul in spate. Poza e buna, (destul de) clara si etc. Buna treaba!
A sasea: cea care imi place. Culorile sunt bune, peisajul e (destul de) bun si etc.

Aleg ultimele trei fotografii.
Voi lua cateva poze si le voi comenta, apoi la final voi alege...

Nr 3.
Din cauza luminii soarelui, poza pare neclara la prima vedere. Daca nu ai un aparat mai bun care sa 'rezolve' soarele, sa faca sa arate cum trebuie, elimina lumina lui din cadru... Dupa ce se termina concursul, vreau sa aflu unde e facuta.

Nr 6.
E putin trecuta prin ps, asa-i? Daca nu, ai un aparat bun[ma refer la felul cum se vede.] Poza e stricata de partea dreapta. Daca prindeai cei 5 copaci si orasul din spate, sau ce e, era mia bine...

Nr 2. VOTEZ
Imi plac la nebunie valurile si culoarea lor. Ale dracu ele microorganisme... Imi place ca au intrat si pasarile alea[pescarusi?] in cadru...

Nr 5. VOTEZ
Imi place ca e mult verde, si pe langa celelalte pare mult mai clara. Imi place si unghiul ales... adica poza are cam tot: copaci, nori, apa, case etc

La celelalte nu comentez.... 4
Fotografia 1 VOTEZ: Imi place cum s-au imbinat elementele: apa, cerul si pamantul. Poza este clara, se intelege, iar peisajul este frumos.
Fotografia 4 VOTEZ: Imi place cum ai surprins soarele si faleza, de asemenea si apa cu vaporul s-au imbinat perfect cu peisajul. Imaginea este clara si de o calitate buna. Nu inteleg ce cauta acea persoana acolo, dar oricum fotografia e frumoasa.
Fotografia 3 VOTEZ: Imi place cum se vede pe alocuri curcubeul, peisajul este frumos, imi place cum au fost surprinsi copacii si apa. Si cerul de asemenea se imbina perfect cu celelalte elemente. Claritatea si calitatea sunt bune.

Fotografia 2: Imi place cum ai surprins apa,dar nu inteleg cum ai putut surprinde cerul negru?Claritatea este ok, pe margine e cam neclara, dar peisajul in sine e frumos.
Fotografia 5: S-au imbinat frumos toate elementele, imi place ca apare si cerul si apa si padurea in peisaj. Claritatea este buna si calitatea la fel.
Fotografia 6: Este putin cam neclara, poate din cauza luminii. Peisajul este surprins intr-un cadru frumos in care se imbina toate elementele. Si satul a fost surprins bine, cu casele si fermele.

Votez fotografiile: 1, 3 si 4. Succes in continuare!!