Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Maine
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Si stiu ca viata mea va incepe maine. Cand eu, vulturul, voi pleca din cuib...Craaaaaaa!
Hm...cred ca gresesc...Oare vulturii fac "craaaaaa"? Nu cred.Nu conteaza. Era doar o comparatie.
Maine imi voi lua chitara si voi pleca, imi voi lua caietul si voi zbura, imi voi lua libertatea in maini si o voi simti.Maine...
Oare acest cuvant a avut vreodata o semnificatie mai profunda decat aceasta? O zi de liberate profunda? Ceva ce nu piere? Nu cred...maine. Doar un cuvant oarecare pentru ceilalti in afara de mine si de "ei" ("ei" fiind cei ce-mi impartasesc dorintele,visele,trairile,emotiile, gandurile).
Multi oameni il folosesc pentru a restabilii o intalnire ("maine la aceeasi ora"), altii pentru a descrie emotiile inaintea unui examen ("maine dau examenul de capacitate"),dar eu, numai eu il folosesc ca pe un cuvant de libertate ("Maine, da, maine voi simti cum inima va zburda prin corpul meu fara sa ma chinui sa o tin in frau. O,da, ziua demainein care voi sta cu fata la mare si voi canta liberatea, voi simti caldura prieteniei mult mai puternica decat cea a focului care ne va lumina in noaptea neagra!").
"Cand simti ca esti fericit , cand simti ca ai cunoscut niste oameni pe care nu-i vei uita niciodata si ii vei indragi toata viata, cand simti ce simt eu, iti vei da seama ca iti este de ajuns muzica si o chitara, plaja si marea, prietenii si nimic mai mult."
Si cand zic "maine" vorbesc de o zi care nu e departe, vorbesc de o zi care e mai aproape decat crezi, o zi care ramane ca o clepsidra si care se apropie din ce in ce mai tare cu fiecare secunda care trece, la fel ca nisipul. Se poate sfarsi inainte de a incepe!


In casti se aude "You're beautiful " de James Blunt. Ma gandesc la ea si cum o s-o las in spate. Mama. O sa-mi lipseasca. Chiar si atunci cand plec cu prietenii intr-un weekend afara din oras. Mama. Prietena mea. Mama. Iubita mea mama.
Intru in camera si incepe sa gesticuleze. Nu aud nimic din ce ma intreaba,dar dau aprobator din cap. Isi pune mainile in sold,asa cum obisnuia sa faca si bunica. Si de ea mi-e dor. Imi daucastilejos ca sa pot auzi ce tot spune.
-Sper sa nu te strice Bucurestiul!imi zice asezandu-se pe pat langa mine.
-Asa sper si eu,ii spun ghiontind-o.
-Nu glumi acum. Stii bine ca o sa-mi fie dor de tine.
-Da ,mama. Stiu. Stiu la fel cum si tu stii ca o sa-mi lipsesti. De ce crezi ca esti singura care iubeste?
-Nu-mi spune ca esti indragostit de o fata si de aceea pleci,zice ridicandu-se in capul oaselor si ma priveste suspicioasa.
-De fapt,da. Iubesc o femeie extraordinara, pentru care mi-as da viata.Tu,mama!
O iau in brate si ii simt lacrimile calde pe umarul meu.Urasc despartirile. Se desprinde din bratele mele si placa din camera.
-Femeile!
Nu am incercat nicodata sa le inteleg. Sunt emotive, stresate,stresante,aberante,dar iubitoare,frumoase si sfinte. Nu incerc sa o descriu pe mama,insa este femeia pe care am sa o respect toata viata mea.
Aud telefonul bipaind. Un mesaj nou.
"Frate,am o super-tipa aici pe care vreau sa o cunosti."
Mihai. I-as da cu un papuc in cap daca nu ar fi deja acolo. E plecat de doua zile si deja are tipa si pentru mine. Omul asta nu sta nicio secunda. Nu are timp nici sa respire. O spun de parca nu i-ar placea.
Imi pun perna in cap,cu castilein urechi incerc sa adorm. Maine e o zi lunga...
Aceasta este prima avertizare.

Te rog sa treci pe la Reguli generale Fan Fiction si de asemenea pe la Ghidul incepatorului si sa te conformezi. Nu este mult de citit, si trebuie aplicate de fiecare data cand mai postezi ceva, indiferent daca este oneshot sau poveste in sine.


Multumesc.