Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Sentimente uitate
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Hey buna,aceasta este primul meu fic ever,nu am mai facut nciodata vreunul desi mi-am dorit de mult timp sa o fac,am citit destul de multe ficuri pana acuma si mi-am dorit si eu unul .Sper sa va placa si vreau sa devin cat mai buna si fiind primul meu fic poate nu stiu cum exact trebuie facute lucrurile asa ca astept sfaturi de la voi. Multumesc si sper sa va placa.
P.S:Acesta va fi un fic Sasusaku

Varsta minima: 15
Gen: romance
Limba: romana
Observatii cu privire la continut: -
Tipul de comentariu solicitat: Critica simpla


DISCLAIMER: Nu detin niciunul dintre personaje si nu profit de pe urma acestora.



Capitolul 1



Sasuke P.O.V
-Damn it!am zis eu in timp ce ma uitam la frumusetile ce mergeau pe podium.Eram la un “fashion show” in New York.Poate va intrebati ce cautam acolo.Ei bine eram acolo caci cel mai bun prieten al meu,Naruto ma invitase pentru a vedea “ingerii” de la Victoria’s Secret.Iubita lui Hinata era printe ele si mia zis ca daca o sa fiu baiat cuminte o sa-mi faca si mie cunostiinta cu una din colegele sale si daca tot vorbeam de bunaciuni ei bine, era una care mi-a atras atentia.O tipa inalta,cu forme bine definite si cu niste picioare pana in gat mi-a facut cu ochiul cand a trecut pe langa mine.Chiar ca arata ca un inger ,mai ales cu acele aripi mari si albe puse pe umerii sai…totusi urmatoare parte a show-ului a avut niste aripi mici si rosi ,asa ca de diavolita,nu ca mi-ar displacea sa o vad asa si in viitorul apropiat intr-un alt context, daca intelege-ti ce vreau sa zic.Naruto m-a trezit din visare zicandu-mi ca prezentarea s-a terminat si ca ar trebui sa mergem sa o luam pe Hinata ca sa mergem la “after party”.L-am intrebat cu o stralucire in ochii daca o sa fie si restul modelelor iar el mi-a raspuns zambind sa stau linistit caci sigur voi atrage vreun “inger” cu privirea mea de bad boy.Am inceput sa rad gandindu-ma la cat de irezistibil sunt si i-am zis blondului sa mergem sa ii luam iubitica si sa mergem sa petrecem.

Sakura P.O.V
-Hinata!Hai odata!Arati destul de bine,am zis in timp ce ma uitam la bruneta care se admira de vreo zece minute in oglinda ca sa vada daca I se aseaza rochia bine pe fund.God! si care eu credeam ca sunt narcisista.Rochia mea in schimb cadea perfect pe mine,aceasta fiind una Versace ,alba,mulata si scurta punandu-mi in evidenta piciorele lungi .Am luat-o pe Hinata de mana si ne-am urcat in limuzina spundu-I ca daca intarziem e din vina ei.S-a uitat la mine cu doi ochii mari si lila spundadu-mi ca ii pare rau.Eu am inceput sa rad si i-am zis ca e o actrita foarte buna.Ea a scos limba la mine si a zis ca stie,si mi-a zis ca Naruto i-a zis ca are un cadou special pentru mine.Pentru mine?Ce naiba,imi era deja frica stiind ce minte avea Naruto vechiul meu prieten.
Cat eram pe drum am inceput sa rad si sa povestesc cu Hinata pana am ajuns.Acolo toata lumea a inceput sa ne faca poze pana am intrat in club. L-am zarit la o masa pe Naruto impreuna cu...hm un tip inalt,sexi si misterios.Mi-am zis in gand ca in seara aia cu siguranta o sa ma distrez.Deja tipul a inceput sa ma priveasca pervers gandind-se ca sunt o prada usoara.Ei bine a gresit,in seara asta el o sa fie prada caci eu eram pusa pe fapte mari.Ne-am indreptat spre ei zicandu-i Hinatei ca(,)cred ca stiu care e surpriza lui Naruto.


Scuze daca este prea scurt dar promit ca urmatoarele vor fi mai mari.
Buna!Deci,hai s-o luam cu inceputul.Ceea ce mi-a sarit in ochi a fost faptul ca ai greșeli de ortografie si de punctuatie.Dacă scrii un fic ,ai grija sa îl scrii corect.Imagineaza-ți dacă ai citi o carte care are astfel de greșeli.Ți-ar mai trezi interesul?In al doilea rând,descrierea e seaca.Nu mi-a trezit niciun sentiment.Limbajul nedezvoltat si acea "privire perversa" a lui Sasuke(care apropo,a devenit cliseica) a pus capac.Ideea nu e prea originala.Mentionez ca nu am scris niciun fic si probabil vei spune ca nu sunt in masura sa comentez,dar am citit destule ca sa-mi sau seama când vad unul imperfect.Îmi cer scuze anticipat dacă parerea mea te-a ofensat.Spor la lucru si încearcă sa corectezi urmatoarele capitole.

In primul rand ai amestecat romana cu engleza inca din primul rand, nu se face asa ceva, chiar deloc, nicaieri. Si nu cred ca un baiat "sexy si aratos" ar amesteca romana cu engleza doar ca sa se dea in stamba. Si eu pot sa scriu un cuvant in romana si trei in engleza doar sa arat cat de "cultivata" sunt, dar nu vei intelege nimic.
Trecand peste asta, la titlu nu-si aveau rostul acele puncte de suspensie.
Pui uneori prea multe ghilimele, adica la - petrecea de dupa-, chiar nu trebuiau, pentru ca nu spui ceva cu un inteles ascuns, pur si simplu este petrecerea de dupa, observ ca uneori ai pus spatiu dupa semnele de punctuatie, alteori nu, alteori si in fata si dupa ele.

Ideea nu ma prea atrage, Sasuke aratos, sexy tipu`. Sakura-femeia fatala si se culca cu Sasuke si se indragostesc si se iubesc Maxim am spus.

Eu doar am scris ce era asa mai important, pentru critica descrierii, naratiunii, dialogului, o sa las pe altcineva, deoarece acum nu sunt in spirit. Inca ceva, la sfarsit acel (,), care marcheaza o cacofonie: 1. Nu era o cacofonie
2. Cand se intampla asta ceva, eviti cacofonie, chiar daca poti schimba o propozitie intreaga, nu spui: că virgula când, chiar nu merge.

Atat am avut de spus. La revedere!
Off: Me_Andreea, există MODERATORI care își fac treaba.
On: fic mutat, data viitoare fii mai atentă și numai fă spam în propiul topic oO.
Edit: Fiindcă este un fic nou, ar trebuii să treci pe la acest ghid, care normal ar trebuii în mod obligatoriu să treci pe la el și să-l citești.

Mult succes! !

Va multumesc pentru comentariile si critica lasate.O sa incerc sa scriu mai bine pe viitor,cum am mai zis sunt incepatoare si e primul meu fic deci e normal sa nu fie perfect cat despre greselile de ortografie sa-mi dati si voi exemple cand mi le ziceti pentru ca eu nu le-am vazut sau poate am facut prea in graba capitolul,stiu ca ideea poate e afumata dar o sa incerc sa o schimb,oricum am schimbat-o la faza cu modelele dar o o sa vad eu ce o sa scriu in urmatorul capitol,o sa incerc sa-l fac mai lung si mai bine scris si poate mai original.Mersi inca o data si o sa pun next-ul in curand.

Am adus next-ul,sper ca acesta e mai bine facut decat primul capitol.Astept pareri si sfaturi.Sper sa va placa si scuze daca e prea scurt sau are greseli dar sunt racita si nu ma simt foarte bine.
________________________
Capitolul 2



Sasuke P.O.V

Dintr-o data am zarit-o pe ea, pe aceea care mi-a facut inima sa tresara la prezentare. Era la intrare, cand am vazut ca a inceput sa se indrepte spre noi am inceput sa ranjesc ca un idiot, facand-o sa creada cine stie ce prostii. Nu voiam sa ma considere tipul ala de baiat dar cu aceea fata numai asta cred ca am facut. Parul ei rozaliu cadea perfect pe umerii ei goi iar ochii verzi ma priveau cu o intensitate cum nu cred ca am mai vazut . Se vedea ca stia ce vrea de la viata. S-a dus la Naruto pupandu-l pe ambii obraji si intrebandu-l cum o mai duce. Nu credeam ca se cunosc dar te poti astepta la orice din partea blondului. S-a apropiat de mine si mi-a zis:
- Buna frumosule, eu sunt Sakura, iar numele tau este…?
- Sasuke, am zis in timp ce am ramas mirat de atitudinea ei directa.
- Si ce mai stai aici , nu vii sa dansezi? Oricum si restul prietenelor mele ar vrea sa te cunoasca, mi-a zis in timp ce mi-a aratat un grup de modele de la o masa.
-Haide, am zis in timp ce ma gandeam ca nu am ce pierde.
M-am ridicat si ne-am dus sa dansam. Ea a inceput sa se miste lasciv in jurul meu facandu-ma sa-mi doresc mai mult dar eu nu eram genul acela. Nici macar nu o cunosteam prea bine si deja se dadea la mine. I-am zis ca ar trebui sa luam o pauza si sa ne luam ceva de baut. Am mai stat cateva ore timp in care prezenta ei imi dadea senzatii nestiute pana atunci.Imi placea cum vorbeste,imi placea cum se misca , imi placea felul ei de a fi dar nu stiam daca se putea lega ceva intre noi. La un moment dat un tip blond,cu parul lung s-a apropiat de ea si a luat-o la dans.Dupa aceea au plecat impreuna, ea nici macar luandu-si la revedere de la mine.Atunci mi-am zis ca nu merita si m-am indreptat spre o tipa de la o masa, intreband-o daca nu vrea sa ma insoteasca.M-am dus la Naruto si la Hinata si le-am zis ca am treaba si ca o sa plec. Eram furios in interiorul meu dar stiam ca era din cauza ei.Am mai baut cateva pahare la pub-ul din apropiere cu satena care ma insotea si dupa aceea m-am dus direct acasa incercand sa nu ma mai gandesc la fapta tipei care imi placea sau mai bine zis imi placea caci ea avea iubit.
Urmatoarea dimineata m-am trezit cu o durere groaznica de cap.M-am dus direct la baie si am facut in dus. Apa rece curgea pe mine dandu-mi niste senzatii placute.Stiam ca acela era cel mai bun mod ca sa ma trezesc si sa ma simt mai bine. M-am barbierit si am vazut ce cearcane mari aveam,ochii mei negri candva linistiti acuma erau obositi si tristi.La naiba!Nu credeam ca o sa ma puna asa pe jar Sakura…Dar avea sa-mi treaca.Cand sa ies din baie , am alunecat si am cazut in fund exact ca un copil de zece ani care cade pentru prima data la patinoar.Asa mi-am adus aminte cum era sa fiu cu parintii mei .
Flashback

“-Hai ca poti puiule,o sa vezi ca o sa reusesti, imi zicea mama de pe marginea patinoarului in timp ce tata ma invata cum sta treaba cu patinatul, care pe vremea aceea mi se parea dificil. Am inceput sa dau din picioare si tata mi-a dat drumul crezand ca ma descurc dar dintr-o data am cazut lovindu-ma de gheata rece.Am simtit un fior cum mi-a strapuns corpul dar mi-am zis ca nu trebuie sa-mi dezamagesc parintii asa ca m-am ridicat si am inceput sa patinez zambind la mama care deja isi face griji pentru mine.La sfarsitul zilei mi-a facut cinste cu ciocolata calda ca sa ma simt mai bine.”

End of flashback
Asa gandeam acum cativa ani inainte ca parintii mei sa divorteze.Eu am inceput sa locuiesc de unul singur din clasa a XII-a si in patru ani am inceput sa ma descurc si sa am o slujba. Ca tot veni vorba de munca , m-am ridicat de pe jos si m-am dus sa ma imbrac pentru a pleca la serviciu.Mi-am pus un maieu alb,peste care am pus o camasa albastra desfacuta la nasturi.Mi-am luat o pereche de blugi mai largi albastrii si niste adidasi.Am plecat spre teatrul unde lucram.Ei bine eram actor, nu unul cunoscut dar castigam destul incat sa pot trai decent.Pe drum am dat nas in nas cu o domnisoara grabita,imediat ce a ridicat capul am putut vedea ca era Hinata.Aceasta m-a intrebat daca vreau sa ies la pranz cu ea, Naruto, Sakura si inca cativa prieteni. Am zis ca e ok si ca ne vedem la restaurantul din centru la doispreze. La teatru l-am vazut si pe Naruto care lucra de zor la un décor.I-am povestit ce mi-a zis bruneta si mi-a spus ca stia.
La pranz ne-am indreptat spre restaurant.Acolo am vazut-o pe Hinata si pe alte prietene de alea ei. Ne-am asezat la masa si am vrut sa comandam dar dupa colt ghiciti cine a aparut? Sakurica, draga mea Sakura, era imbracat magnific, iar parul ei facut in bucle imi dadea fiori. Doamne fata asta ma innebunea si cand nu voia. S-a asezat la masa, dar nu inainte de a ne pupa pe toti. La mine a stat cateva secunde in plus facandu-o intentionat astfel incat sa-I simt parfumul.Mi-a aruncat o privire pe sub ochelarii ei fumuri parca intrebandu-ma ce am de eram asa rece . Nu i-am zis nimic si am comandat. Chiar nu stiu daca o durea ca ma comport asa sau doar nu avea altceva de facut. Cand sa cred ca nu se mai poate intampla nimic si ca o sa am un pranz placut a aparut tipul de aseara care plecase cu Sakura. A venit si a pupat-o pe obraz, si ne-a salutat pe restul, dar curios nu s-a asezat langa ea ci s-a asezat langa Ino, o tipa blonda cu ochii albastrii,sora lui Naruto. A incercat sa ma combine o data cu ea dar nu a mers ea iubindu-se prea mult pe sine. Dup ace am mancat cu totii am mai stat la vorba cam o ora si dupa aceea fiecare s-a intors la treaba lui. Inainte sa plec Sakura mi-a zis ca ma asteapta in acelasi loc la opt seara caci avea o surpriza pentru mine. Am zambit smecher,vrand sa ii dau impresia ca stiu la ce se refera.Oricum in seara aceea aveam de gand sa o intreb care este de fapt treaba si ce vrea de la mine. Ma gandeam sa o intreb despre Deidera, caci asa il chema pe tipul blond, si sper sa nu se supere.
Mi-am continuat linistit drumul spre teatru impreuna cu Naruto in timp ce muream de nerabdare sa se faca ora opt. Sper ca rozalia stia ce o astepta.


Ok,am scris si capitolul 3. Nici un comentariu?Haideti lasa-ti acolo parerea voastra ca sa stiu cat de buna e treaba mea,vreau sa invat cum sa fac mai bine, sa stiu greselile si sa ma corectez. Multumesc si uitati capitolul urmator:


Capitolul 3



Sakura P.O.V

Stateam jos savurandu-mi cafeaua la Starbucks. Acolo aveau cafeaua mea preferata. Ma uitam pe geam vazand ca intunericul incepea sa se lase incetul cu incetul peste oras . M-am uitat la ceas si acesta arata 8:30. Oare unde era Sasuke, i-am zis sa fie aici la 8 si el intarzia, m-am gandit in timp ce ma uitam la un cuplu din fata mea. Pareau asa fericitit si privirile din ochii lor erau necunoscute mie. Oare cum era acel sentiment. Lucrul Acela special care sa te faca sa-ti doresti sa vezi aceeasi persoana in fiecare dimineata, sa iti petreci timpul cu persoana care te facea fericita, atunci cand ii zici sau ii auzi numele sa te cuprinda un fior. Oare cum era? Imi ziceam toate acestea caci eu nu mai am simtit iubire de cand inima mi-a fost franta, nu mai stiu cum era, deodata privirea mi-a fost atrasa de brunetul ce tocmai a intrat pe usa. S-a indreptat spre mine avand o expresie neutra pe fata. I-am zambit.
- Dragut ceas, pacat ca nu il folosesti prea des, am zis incercand sa-l enervez putin pentru ca m-a facut sa il astept aproape de o ora.
- Scuze ca am intarziat dar idiotul de Kiba ma tot intreba daca pot sa ii aranjez o intalnire cu tine. De cand te-a vazut la pranz gandul i-a stat numai la tine. Desigur i-am zis cat tu probabil ai pe altcineva si el a plecat dezamagit. A durat cam 30 de minute sa ii explic dar a meritat.
- A meritat zici. Cineva e putin jelos…, mi-am zis in gand. Te-am chemat ca sa te intreb daca poti veni cu mine la o sedinta foto din moment ce Deidera nu poate. Ce zici? O sa te distrezi.
- Deidera, tipul cel blond? Scuze scumpo dar nu o sa indeplinesc functiile iubitului tau, mi-a zis in timp ce parea putin enervat.
- Nu e iubitul meu, e doar un bun prieten, am incercat sa fie ceva intre noi dar el s-a indragostit iremediabil de Ino imediat ce a vazut-o la mine in apartament. Era acolo ca sa imprumute o rochie. S-au vazut, s-au placut, s-au cuplat. Destul de simplu, nu? Deci te mai intreb o data. Vrei sa ma insotesti? Mi-ar face o mare placere.
- Cand e ? a intrebat acesta radicand o spranceana. Daca e in timpul saptamanii sa stii ca nu pot.
- E sambata, dar daca nu vrei e ok, am zis deja iritata ca ma rugam atata de el.
- O sa vin, mi-a zis pe un ton mai cald ce nu se asemana cu vocea lui de gheata ce o avea pana atunci, doar sa ma suni sa-mi zici unde si la ce ora si o sa vin sa te iau, a zis zambind.
O doamne! Ce imi placea zambetul lui, cand il vedeam ma luau totii fiorii si parul lui negru ce ii incadra perfect fata alba ma facea sa ma gandesc ca semana cu… el.
Flashback

“- Sai , Sai! strigam in timp ce el se urca in avion. Ma parasea, asta facea, doar pentru ca a vazut cum un tip ma sarutase la o petrecere. Eu nici macar nu voiam, eu il iubeam pe el dar el nu intelegea.
- Nu pleca! strigam in timp ce lacrimile fierbinti au inceput sa-mi inunde obrajii.
- Nu ma parasii… , am mai zis o data fara puteri cazand in genunchi. “

End of flashback
Asa inima mi-a fost zdrobita prima si ultima oara caci nu mai aveam sa iubesc, era prea greu. Atunci cand m-a parasit prima mea iubire am zis ca nu voi mai iubi, ci doar ma voi distra cu cei care ma vor aborda. Fara dragoste, doar distractie. M-am mai uitat o data la brunetul din fata mea si i-am zis ca trebuie sa plec si ca il voi suna. Nu mai puteam sta alaturi de el, ma simteam prea rau din cauza amintirii si simteam nevoia sa plang. Sper ca nu a vazut pentru ca uram sa plang in fata celor ce imi placeau.
- Sakura, esti bine? m-a intrebat parand ingrijorat. Vrei sa te duc acasa?
- Nu, e in regula ma voi duce singura, te sun eu maine. Noapte buna.
M-am ridicat dorind sa plec mai repede pentru ca deja nu imi mai puteam stapanii lacrimile. Odata ajunsa afara am incercat sa fac cativa pasi dar m-am simtit trasa spre cineva. Deodata am simtit respiratia fierbinte al lui Sasuke in fata mea, a inceput sa ma stranga strans la pieptul lui. Imi placea asa tare desi lacrimile au inceput sa-mi curga din ochii patandu-i camasa. Avea un parfum ce ma inebunea, era mirific. Mi-a ridicat capul cu doua degete si m-a privit adanc in ochii. In ochii lui negrii ma simteam captiva, ma innebuneau pur si simplu.
- Sakura, e totul in regula, de ce plangi frumoaso? Nu ai vrea sa-ti strici ochii. Inceteaza.
Pe masura ce zicea asta lacrimile au inceput sa dispara incetul cu incetul si i-am zis ca acuma ma simteam mai bine datorita lui si ca am inceput sa plang pentru ca mi-am amintit de pisica mea moarta. Grozav Sakura! Acuma cred ca ma considera o idioata dar nu voiam sa-i zic adevarul desi simteam ca ma putea intelege.

Sasuke P.O.V
Cand am auzit ca Deidera nu era iubitul ei m-am simtit usurat si i-am zis ca voi merge cu ea. A stat si m-a privit pret de doua secunde si dupa aceea a lasat privirea in jos. M-am uitat la ea si am putut observa ca era imbracata cu o bluza din lana alba pe gat, o pereche de blugi albastrii rupti in anumite locuri si o pereche de botine albastre cu putina blanita. Avea parul strans intr-o coada in timp ce doua subite ii incadrau chipul angelic. Era inalta deci ma puteam considera norocos ca eram si eu destul de inalt. Deodata am intrebat-o daca e bine pentru ca nu scotea vreun cuvant. A zis ca ma va suna . Am vazut cum s-a ridicat si a plecat dupa aceea mi-a zis noapte buna. Mai avea putin si plangea asa ca am considerat ca daca voi dori sa o cunosc va trebui sa aflu ce avea . M-am dus dupa ea si afara am luat-o de mana si am strans-o la pieptul meu. Deodata lacrimile au inceput sa curga din ochii fetei. Cand am intrebat-o ce are mi-a zis ca ii murise pisica si de asta plangea . Nu o credeam, parea o persoana prea dezghetata ca sa planga pentru asta. M-am gandit ca nu ar trebui sa o fortez sa-mi zica o data ce s-a calmat nu voiam sa ii aduc aminte de ce plangea. M-am uitat in ochii ei verzi ce straluceau in lumina lunii, mi-am apropiat fata de a ei si i-am sarutat buzele rozalii. Stiam ca poate se va calma si se va simti mai bine avand in vedere ca inca tremura. Ea a raspuns sarutului adancindu-l odata ce m-a prins de parul meu negru si m-a tras spre ea .Mi-am zis ca saruta prea bine si mi-am retras fata uitandu-ma in ochii ei si am intrebat-o daca acuma se simtea mai bine. Eu unul ma simteam grozav. Mi-a raspuns printr-o imbratisare stransa. Mi-a zis ca trebuie sa plece acasa pentru ca Hinata dormea la ea si nu voia sa o faca sa astepte. Mi-a mai dat un sarut scurt si s-a urcat in masina ei. Am vazut-o cum a plecat lasandu-ma fara cuvinte. Imi placea. Era singura fata care ma facea sa ma simt asa, special dar aveam sa aflu mai tarziu ca nu era asa de la inceput.
- La naiba! am zis in timp ce telefonul meu suna. Era Naruto, care m-a sunat sa imi zica ca era ziua bunicii lui si nu puteam sa ne vedem azi. Grozav! Era ziua mea libera si prietenul meu cel mai bun avea treaba, dar era ok, aveam sa ii sun pe ceilalti prieteni ai mei. Am inchis telefonul si m-am dus sa fac un dus. Cand am iesit am auzit niste bubuituri in usa .Am iesit doar cu un prosop in jurul taliei in timp ce apa inca curgea pe mine. La usa era doar Garaa care mi-a zis ca da o petrecere mare la el diseara si ca trebuie sa fiu acolo si sa nu uit sa o chem si pe sora mea, Tifa. Am zambit si i-am zis ca o sa fiu acolo. M-am dus si m-am imbracat rapid cu o pereche de blugi negri si cu un tricou de aceeasi culoare, mi-am facut parul si m-am indreptat spre apartamentul surorii mele.
Odata ce am ajuns acolo am batut la usa. In fata mea s-a afisat o bruneta inalta cu parul pana la fund si breton intr-o parte. Ochii ei negrii ma priveau putin enervati. Cred ca am interupt ceva avand in vedere ce purta. O camasa alba ce era desfacuta la cativa nasturii lasandu-i la vedere bustul dezvoltat tinut in frau de un sutien negru, picioarele ei lungi erau de asemenea lasate la vedere caci camasa ii ajungea pana pe sub fund. Ce pot sa zic, eram o familie de frumosi. Cand a vazut cum o priveam si-a tras camasa mai jos arancandu-mi o privire ucigatoare. I-am zis sa stea linistita pentru ca nu era ceva ce sa nu fi vazut avand in vedere ca era mai mica ca mine cu trei ani. M-a poftit inauntru si mi-a zis sa ma fac comod. Din dormitor a aparut un baiat cam de varsta ei cu parul blond si un pierce negru in buza. Era destul de dragut in sensul ca avea trasaturi frumoase. Hmm sora mea stia sa alega. M-a salutat si i-a zis Tifei ca trebuie sa plece la munca. A sarutat-o si m-a salutat. Se pare ca il chema Shin. Mi-am intors ochii spre Tifa care s-a pus in canapea langa mine. I-am spus ca suntem invitati la o petrecere si daca vrea sa vina avand in vedere ca Garaa insusi a chemat-o. A dat ochii peste cap si mi-a zis ca o sa fie acolo la opt. Am salutat-o si am plecat. Pe drum ma gandeam ce pot face pana diseara caci toti prietenii mei ori avea treaba ori stateau cu iubita. M-am gandit sa o sun pe Sakura.
- Hei, buna Sakura, ce faci? am zis o data ce aceasta a raspuns.
- Mai nimica, plictiseala, chiar nu am ce face azi tu?
- Pai ma gandeam sa te intreb daca nu vrei sa iesi azi la o plimbare cu mine caci si eu nu am nimica de facut .
- Sigur, ne vedem la Starbucks in fata in o ora. Trebuie sa inchid te pup.
- Si eu, am zis fericit ca aveam sa-mi vad rozalia azi.
Dupa ce am terminat m-am gandit ca ma simteam ca un copil din scoala generala care isi intreaba prietena daca iese afara. Am chicotit si mi-am zis ca stiu locul perfect unde sa o duc astazi. Va fi interesant.










Im here! Critică simplă, asta şi vei avea. Oricum mari greşeli nu prea ai...
Voi începe cu lucrurile pozitive care m-au facut să sar în sus de fericire: în primul rând scrii foarte lin şi limpede, iar imaginile şi şcenele mi se fomează în cap, totul pare viu şi real, iar asta chiar este esential într-un fic. Te felicit!
Îmi place şi felul în care personajele dau replici, foarte bine gândite şi uşoare, vad totuşi că nu le lipseşte "sclipirea".
Greşelile, pai ar fi urmatoarele: repeti de multe ori aceleaşi cuvinte sau propoziti, ai câteva comparatii care nu îşi au rostul la fel şi unele detalii nesemnificative. Nu trebuie nici să te complici, din contră scrii destul de frumos şi simplu, nu încheia sau începe prin ceva pompos.
Ca de ex:
(04-02-2012 07:08 PM)*|Dea|* Wrote: Dupa ce am terminat m-am gandit ca ma simteam ca un copil din scoala generala care isi intreaba prietena daca iese afara.
Detaliu în plus şi destul de pompos, pe lângă asta nu era nevoie de o astfel de comparatie.
Te puteai reduce la câteva cuvinte şi final.
Flashback şi P.O.V - le vad destul de des, nu spun că sunt inutile sau nu sunt bune, dar consider că ar fi mult mai bine ca la amintiri să pui totul în ghilimele şi să scri cu italics, nu este necesar de acel flashback. La fel şi cu P.O.V, poti pur şi simplu la începuttul capitolului să scrii numele personajului şi gata.
Încă ceva şi am terminat: decât să pui ambele personaje într-un singur capitol, nu mai bine faci un capitol pentru un personaj şi altul pentru celalat, mult mai bine plus dezvolti multe idei.

Gata! Pai succes în continuare cu ficul. <3
Buna lume:D Am venit cu next-ul si sper ca o sa fie pe placul vostru. Ca de obicei astept parerile voastre sincere:).
Multumesc mult pentru comentariu Shaggy, te mai astept, iar Ino.O_me stiu ca ai comentat dar incearca sa scrii mai mult de doua randuri pentru ca faci spam si cred ca de asta ti se sterg posturile. Oricum mersi ca cititi: :)
Enjoy:



Capitolul 4



Sasuke


Ah! Cat iubeam zilele de vara. Totul numai zambete si fericire in insoritul L.A. Zilele fierbinti si fetele si mai si ma faceau sa nu-mi fi dorit sa locuiesc altundeva. La un magazin stateau o gramada de adolescenti mancand inghetata si razand despre diferite chestii. Unii turisti dezorientati imi mai puneau cate o intrebare din cand in cand iar eu ca un bun samaritean le raspundeam in cel mai politicos mod. Modestul de mine. Aveam o stare euforica intru cat stiam ce zi minunata voi avea daca…nu voi intarzia din nou. M-am uitat la ceas speriat si am putut vedea ca era ora 12:30 iar Sakura ma astepta de o ora. Am fugit cat m-au tinut picioarele pana am ajuns in fata la cafenea cand ce sa-mi vada ochii. O tipa inalta , pe tocuri de zece centimetri, imbracata intr-o pereche de blugi negrii scurti, scurti si un maieu alb mulat astepta furioasa. Ochii ei verzi si taiosi ma priveau, de sub ochelarii de soare, urat in timp ce dadea afara fumul de la tigara intr-un fel foarte provocator. Ii placea la nebunie sa se joace cu mine. Am zambit incercand sa fac o fata de catelus sperand ca o sa ma ierte.
- Uchiha, poti sa-ti misti fundul mai incet de atat sau fustitele te-au tinut ocupat? m-a intrebat aceasta sarcastica.
- Aa… pai erau niste turisti si eu… doar eram dragut.
- Ca intotdeauna, il vezi pe tipul blond de acolo?
- Da, tipul ala e Shin, iubitul surorii mele Tifa, l-am cunoscut azi dimineata.
- Ei bine acel 'presupus' iubit, imi face avansuri de 30 de minute si am si numarul lui, mi-a zis Sakura in timp ce eu eram nedumerit.
- Hai sa mergem, am zis grabit. Cursa incepe in doua ore.
- Ce cursa? m-a intrebat aceasta mirata.
- O sa vezi.
Am luat-o de mana si ne-am urcat in frumoasa ei masina, pentru ca a mea era distrusa din cauza unui ‘destept” de amic de al meu. Tipul asta, Kiba, imi facuse praf masina intr-o seara si acuma el trebuia sa se ocupe de ea. M-am urcat la volan si i-am zis Sakurei sa aiba incredere. V-am zis ca era decapotabila masina? Ei bine, nu. Era un frumos Ferrari rosu, nou nout. La un stop, pe trecere au trecut un grup de adolescente, ce pareau sa aibe vreo 17 ani, nu mai mult . Mi-au facut cu ochiul si s-au urcat in masina de langa noi. La volan s-a urcat o tipa roscata ,de vreo 20-21 de ani, cu un trup de zeita si fata de inger. Numai asta nu era caci pe spatele masinii scria “Your nightmare”. Sakura m-a observat si mi-a zis ca s-a facut verde de vreo 5 minute si daca am incetat cu holbatul puteam porni. M-am facut rosu la fata si am inceput sa conduc. Cand am ajuns la destinatie m-am ridicat din masina si nici nu am apucat sa fac vreun pas ca Sakura m-a tras langa ea. Mi-a soptit la ureche incet de tot incat numai eu sa o pot auzi un 'Nu-i nimic.' Mi-a zambit diavolesc si mi-a zis ca isi va lua revansa mai tarziu. S-a apropiat atat de tare de mine incat puteam sa-i simt respiratia fierbinte . Credeam ca voi avea parte de ceva asa ca un premiu de stiu-ca tu-ai-incercat-sa-nu-te-uiti-dupa-alea, dar se pare ca m-am inselat. S-a indepartat de mine si s-a dus sa se uite in stanga si in dreapta la diferitii soferi. Am inteles dupa aceea la ce se referea mai devreme. Pentru a doua zi astazi mi-am zis ca fetei asteia ii placea sa se joace cu mine. Am zambit smecher si mi-am zis ca asta va fi greu de imblanzit. Inainte sa ma indrept spre Sakura m-am gandit sa ma duc sa salut cativa vechi prieteni. M-am dus spre un tip de vreo 22 ani, cu parul verde pal facut tepi si cu o multime de piercing-uri. Cred ca erau la moda. Trebuia sa-mi fac si eu unul, se poarta. Am suras si l-am salutat pe Adam. Acesta mi-a zambit dupa ce si-a dezlipit gura de blonda de langa el. Am inceput sa rad zicandu-i ca am auzit ca e mai mare performanta la sport daca te 'distrezi' inainte.
- Amuzant Uchiha, amuzant. Nu cred ca vrei sa-ti amintesc ce faceai tu in liceu inainte de meciurile de fotbal, mi-a zis zambind strengareste.
Noi doi eram colegi in generala si mai tarziu in liceu. Era blond pe atunci. Noi doi eram ‘trofeele scolii’ in sensul ca fiecare fata visa la noi si noi desigur ca ne distram putin. Bineinteles ca asta s-a schimbat din ziua in care a inceput sa iasa cu sora-mea, iar cand am auzit ce a facut cu ea in noaptea cand i-am lasat singuri acasa, i-am tras o mama de bataie si i-am zis ca daca o s-o raneasca vreodata va avea de aface cu mine. Nu cred ca a avut mare efect asupra lui pentru ca oricum era indragostit lulea de Tifa. Pana intr-o zi…Si acuma imi aduc minte cum s-a certat cu ea intr-o seara din cauza unei 'infidelitati' din partea ei. Atunci ea a inceput sa tipe ca ea a trecut intotdeauna cu privirea cand el se mai imbata pe la vreo petrecere si ajungea in bratele oricarei fete. Am auzit tot pentru ca se intamplase la Adam in apartament iar ei nu stiau ca eu sunt acolo. Ea a plecat furioasa si i-a zis sa nu o mai caute vreodata. Il iubea dar nu il mai suporta cand facea crizele de gelozie. Dupa aceea el nu s-a mai indragostit si am vazut ca desi au trecut 2 ani el inca nu avea o relatie stabila ci in schimb ii placeau doar one night stands.
- Sasuke, Sasuke trezirea! am auzit vocea amicului meu care imi zicea adeseori ca visez prea mult cu ochii deschisi. Ce faci mai te strig de 5 minute sau tu te gandeai la ce faceai in baie in a 10-a cu tipa aia cum o chema…boboaca aia, Anne parca. Si acuma tin minte parul ei roscat dar cred ca tu tii minte cel mai bine, a zis acesta razand.
- Razi cat vrei, dar eu le aveam pe cele mai dragute, i-am spus in timp ce i-am dat una peste brat.
Asa am continuat inca cateva minute cu amintiri pana cand am vazut-o pe rozalie cum se apropia de noi. Mergea ca pe podium si stiam de ce o facea. Adam era acolo si facea ochii cat farfuriile.
- Ce buna…
Dar nu a mai apucat sa zica nimic cand a vazut-o pe Sakura cum mi-a sarit in brate si a inceput sa ma sarute. Mai pasional ca niciodata pot zice.
- Eu ti-am zis ca le am pe cele mai bune, i-am spus lui Adam care avea o fata gen buna-treba-omule.
Am ras si le-am facut cunostiinta.
- Eu sunt Adam, dar ma poti numi 'Visul tau' daca vrei, a zis amicul meu pe un ton de Don Juan.

I-am dat un pumn in brat si a inceput sa se comporte normal desi pe moment totul a fost foarte amuzant. Mi-a zis ca incepe cursa si daca pierde e vina Sakurei ca l-a desconcentrat. Ne-a zambit si s-a urcat in masina. Cursa a fost lunga iar pe primul loc a iesit o tipa Anne parca. Numele asta imi aducea aminte de cineva iar parul ei era roscat. Nu am vazut-o la fata dar am zis ca probabil va fi la urmatoarea cursa si poate imi voi da seama cine e. Pe locul doi a iesit Adam si m-am gandit ca sa-l inveselesc sa-l invit la petrecerea data de amicul meu Garaa. A acceptat iar eu pe moment nu m-am gandit ca o sa vina si Tifa dar mi-am zis ca va fi bine. M-am uitat la ceas si am vazut ca era deja 7:30 iar sora-mea avea sa fie la mine la apartament in jumatate de ora ca sa mergem impreuna la casa de pe plaja a amicului meu roscat. Tot drumul spre casa Sakura nu a zis nici un cuvant iar cand am ajuns in fata casei ei, caci trebuia sa isi ia haine, avea o fata suparata. In casa s-a dus la dus pentru a se racori si mi-a zis ca ma pot face comod. Avea o casa destul de frumoasa si mare. Era decorata cu bun gust. Deodata am auzitt apa de la dus incepand sa curga. Nu m-am putut abtine si am aruncat o privire in baie. Rozalia isi curata trupul ei perfect cu atingeri delicate. Nu am vazut prea mult din corpul ei din moment ce era mult abur. Cand m-am retras incet astfel incat sa nu ma vada m-am simtit prost de ce am facut. Nu credeam ca o sa fac dar fata asta parca cerea ceva mai mult, parca avea o poveste trista ascunsa in spatele chipului ei vesel. A iesit din baie si a venit doar cu un prosop in jurul ei si s-a pus pe canapea langa mine. Si-a pus capul pe umarul meu.
- Sasuke... mie imi , imi pare rau ca nu ti-am vorbit sa am fost pusa pe ganduri tot drumul dar...
Si nu am putut auzi altceva pentru ca un mic scancet de la rozalie m-a facut sa-mi intorc capul si am vazut ca o lacrima i se prelinse pe fata.
- E ok daca nu poti sa-mi zici, te inteleg, cand vei fi pregatita voi fi aici pentru tine.
Odata ce i-am zis asta ea s-a urcat in bratele mele, si-a pus mainile in jurul gatului meu si si-a pus capul pe pieptul meu. Mi-a zis un multumesc stins dupa care a inceput sa ma sarute. Am lasat-o pe ea sa domine ca sa se simta bine. Lucrurile deveneau din ce in ce mai grele pentru mine din moment ce Sakura era doar intr-un prosop, noi trebuia sa fim acasa la mine in 10 minute ca dupa aceea sa plecam la petrecere iar ea ma provoca atat de tare incat voiam sa sar pe ea. Dar in starea in care era si faptul ca nu aveam timp m-au facut sa ma linistesc. M-am dezlipit de ea si i-am zis sa se duca sa se imbrace. Cand s-a intors aproape ca am facut stop cardiac. Era imbracata atat de sexi incat ma gandeam ce bun sunt ca ma pot stapani asa bine, si modest. M-a luat de mana si am pornit spre casa mea ca apoi sa petrecem.

30 de minute mai tarziu

- Sasuke Uchiha, miscati fundul ala mai repede pana nu mai fac cine stie ce prostie!
Asta zicea sora mea Tifa in timp ce statea in fata usii. Ochii ei negrii ma priveau plini de "dragoste" frateasca. Mi-a zis sa ma duc sa ma schimb rapid pentru ca ea cu Sakura asteptau in masina si daca nu ma miscam repede nu mai apucam ziua urmatoare. M-am dus rapid sa ma aranjez stiind ce nervii aves sormea. Nu imi era frica de ea dar era amuzant din cand in cand sa ii fac mofturile de printesa si sa ma prefac supusul ei.
Pe tot parcursul drumului surioara mea draga m-a inebunit pentru ca a vorbit intruna de cat de minunat e Shin. Mi-am zis in gand ca daca ar stie cine ii facea avansuri Sakurei nu ar mai fi asa fericita. Dar nu voiam sa-l demasc pe nenorocitul ala ... inca. Am zambit malefic in timp ce Sakura se privea in oglinda. I-am zis ca e perfecta si sa nu isi faca griji pentru ca oricum numai eu aveam voie sa stau cu ochii pe ea. Am inceput sa ii spun ca oricum nu arata asa special si alte chestii ca sa o fac sa rad. Pe drum am vazut diferite masini care mai de care pline cu tineri care tipau pe geam si aveau muzica data tare. Stiam unde se indreptau. La Garaa, pentru ca el dadea cele mai tari petreceri de cand era in a 9-a in liceu plus ca avea o casa pe plaja. Mi-am zis ca va fi cea mai buna 'reuniune' a noastra , pentru ca asa ne numeam noi micile noastre petreceri.
Cand am ajuns am ramas socat de ce am vazut. Fetele stateau si se uitau cu gura cascata la ce era in fata lor. O casa imensa plina de tineri care petreceau, muzica era data la maxim, lumea era si in casa si pe plaja. Unii deja erau ametiti si se indreptau spre la dormitoarele de la etaj. Am luat-o de Sakura de mana.
- Cu curaj, i-am zis in timp ce ma privea entuziasmata.
Pe Tifa a surprins-o Shin care a imbratisat-o de la spate. Intr-un moment s-au facut nevazuti. Odata intrata in casa Garaa ne-a urat un bun venit calduros si ne-a zis sa ne simtim ca la noi acasa. Ce gluma buna! Oricum toti faceau asta deja. Am simtit cum o pereche de ochii albastrii ma priveau, dar in a doua secunda au disparut si la fel si parul roscat. Deoadata Adam mi-a aparut in fata ochilor si mi-a zis ca a ajuns. I-am spus sa se distreze si nu i-am mentionat 'mica' surpriza. Avea sa o intalneasca el si atunci o sa-mi multumeasca pentru ca Shin va iesi rapid din joc , mai repede de cat a intrat pentru ca nimeni nu-si batea joc se sora mea. Privirile mele s-au atintit asupra ingerului meu care statea la bar cu un pahar in mana si ma astepta. M-am indreptat spre ea cu o aura misterioasa si i-am zis:
- Iubitul tau e plecat, ar fi mai bine sa ne grabim, avem doar cateva ore.
A inceput sa rada semn ca s-a prins de siretlic si m-am apropiat de ea spunandu-i:
- Totusi el e mult mai aratos ca mine.
Am inceput sa radem amandoi si sa dansam. Ne distram de minune. La un moment dat mi-a zis
- Scuze straine dar eu imi vreau iubitul inapoi.
Dupa aceea m-a sarutat si am inceput sa ma comportat din nou ca Sasuke , desi nu era mare diferenta.
Ma simteam incredibil cu ea desi inca simteam o pereche de ochii privindu-ma tot timpul. Era ciudat, voiam sa aflu cine era...


Acum am sa comentez mai mult.Deci: *LOVE THIS FIC!*.Iar ma tii in suspans...dar asta este.CAnd viata e cruda o pui pe gratar si astepti sa sfaraie. Asa Sakura!!Innebuneste-l!!Si Sasuke..mama mama prin cate trece si se abtine sa nu faca vreo prostie. Si inca ceva:daca acei ochi vor interveni intre ei? Pentru ca daca se va intampla asta ma voi teleporta in fic si il/o voi impusca!<Take this!.> Lasand la o parte toate nebuniile mele, astept next! Bafta la scris!
Am adus capitolul 5 scuze daca e prea scurt dar chiar nu am avut chef in seara asta. Bine la inceput am avut cand m-am apucat dar dupa aia nu prea, dar oricum sper sa va placa:) O sa fac doua parti pentru ca sincer nu am nici chef nici timp sa scriu o parte intreaga si imi cer scuze. Sper sa va placa:


Capitolul 5 (Prima parte)


Sakura

Stateam trantita pe pat gandindu-ma la ce voi face azi cu Sasuke. Era dragut dar momentan atat. Nu puteam zice ca am inceput sa dezvolt vreun sentiment pentru el. Era ca oricare altul, desi aseara s-a comportat frumos cu mine. Ma uit pe geam si vad ce zi frumoasa era afara. O da! O noua zi in care voi incerca sa-mi traiesc viata in continuare ca si cum totul ar fi numai lapte si miere. Multi ar spune ca de ce nu ar fi. Daca ar stii ca faima si banii nu-ti aduc totul. Degeaba eram un model celebru. Nimeni nu putea sa inteleaga greutatile acestei meseri. Nimeni nu stia cata munca depuneam ca sa arat bine si cum era atunci cand simteam ca nu mai pot face nimic avand in vedere ca totul timpul trebuia sa mananc sanatos ,sa ma infometez cateodata .Tot timpul eram plecata in diferite locuri pentru prezentari si sedinte foto. Nu aveam timp nici macar pentru o viata personala si nu am nici acuma. Ceea ce imi aduce aminte ca maine am o sedinta foto. Off! Paream fericita dar inauntru eram lipsita de singurele sentimente care m-au mai facut sa traiesc. Mai degraba era un singur sentiment care ma facea sa ma simt ca o persoana vie: iubirea. Dar acuma am pierdut-o si pe aceea si ma simt la fel de goala pe dinauntru ca la inceputul carierei mele. Nu stiu daca voi mai fi capabila sa iubesc, poate imi e frica de asta, recunosc ca sunt o lasa, dar inima mea refuza sa mai primeasca pe cineva in ea. Mi-e frica sa nu mai fiu ranita, din nou…Imediat cum ma gandesc la ceea ce a fost in trecut incep sa resping vreo simtire care m-ar face fericita si iubita . El, acel el m-a distrus ca persoana, pentru ca stia cata nevoie aveam de el, stia ca era ca un drog pentru mine, dar totusi a facut-o. Sufletul meu e gol si asa va fi pana cand va aparea o persoana care ma va face sa simt speciala. Pana atunci voi trai doar ca o umbra a Sakurei de dinainte.
Ma indrept spre dulap si imi aleg niste haine la intamplare si ma duc sa fac un dus. Ma machiez discret, imi iau geanta si perechea mea preferata de ochelari de soare si plec. Ma urc in masina mea cea noua sic and sa pornesc imi aduc aminte ca nu am mancat nimica, dare ram obisnuita cu asta, ma gandeam ca o sa imi iau o cafea de la Starbuks. La semafor opresc si un tip roscat imi face cu ochiul pe langa mine, il ignor si pornesc.
Stau linistita si imi savurez cafeaua privindu-l pe baiatul care m-a servit. Era un blond atragator cu un zambet perfect ce m-a servit impecabil si mi-a si oferit numarul lui de telefon. L-am luat zicandu-mi ca nu-l voi suna probabil dar am vrut sa par draguta. Cand am stat acolo tot imi facea avansuri desi era in timpul serviciului. M-am enervate si am iesit din cafenea. Cand am vazut ceasul mi-am zis ca daca Sasuke nu o sa apara in 10 minute o sa fie mort. Mi-am scos o tigara mentolata si am inceput sa o fumez nervoasa. Stiu ca nu-mi facea bine dar atunci cand eram nervoasa trebuia sa o fac , aveam obiceiul asta prostesc din ziua aceea. Deodata vad un tip inalt brunet care se uita dupa fiecare fata care trecea pe strada. Mi-am dat seama ca era ‘intarziatul’ meu si stiam ca era normal pentru un barbat sa se uite asa. Doar era barbat, era tipic pentru ei. Am inceput sa-l privesc furioasa de sub ochelari. Se holba la mine decand mai avea doar 10 metri sa ajunga. Stiam ca ma adora, pacat de el. Daca va stii ca atunci cand o sa ma plictisesc de el voi trece la urmatorul. Dar sa vedem cum se comporta. Si-a cerut scuze si ne-am urcat in masina. Mergeam la o cursa de masini. Ce romantic! Dar era ok, astfel puteam sa ma razbun pentru ca a intarziat destul de mult. Ce rea eram! In ultimul timp ma comportam cam rautacios cu persoanele, dar asa devenisem, si nici Sasuke nu era mai prejos. Cand am oprit la un stop se uita dupa niste pustoaice de 17 ani care mai erau cu inca o tipa mai in varsta ca ele. Neimpresionant, asta era cuvantul care le descria dar domnul Uchiha deja saliva. I-am zis o replica taioasa si a inceput sa conduca rusinat. Ma simteam putin prost dar asta era doar inceputul plus ca doar ma distram cu el nu era nimic serios. Nu l-as fi ranit vreodata nu sunt asa razbunatoare. Cand am ajuns l-am tras langa mine si i-am zis ca nu era nimic ca s-a uitat dupa fetele alea. Credea ca probabil il voi saruta, dar s-a inselat , mai voiam sa ma joc putin cu el plus ca isi va primi recompensa mai tarziu. M-am indreptat spre niste soferi ca sa vad si eu cum stateau lucrurile. M-am oprit la prima masina iesita in cale, iar din ea a iesit o…fata. Neobisnuit pot spune dar fiecare cu pasiunile lui. Am facut cunostiinta si ea mi i-a aratat pe restul soferilor. Parea de treaba, o chema Anne. De ea s-a apropiat un tip roscat care arata fix ca cel mai bun prieten al lui Sai, Sasori. A imbratisat-o pe roscata iar eu am plecat imediat pentru ca nu doream sa ma vada. Nu voiam sa aud nimic despre prietenul lui plus ca poate ma dispretuia. M-am dus la Sasuke care statea de vorba cu un baiat care era…verde in cap. Ma rog, nu ma plang ca eu eram roz, dar era natural. M-am apropiat de iubitul meu si l-am sarutat pasional. Am facut cunostiinta cu Adam si parea un tip de treaba. Se pare ca el cu Sasuke erau prieteni buni. Ne-am luat la revedere si ne-am dus la mine acasa ca eu sa ma schimb. Pe drum ma simteam ciudat si ma tot gandeam daca sa incep sa-i povestesc brunetului ceva din trecutul meu sau nu. M-am gandit ca acasa ar fi cel mai bine daca i-as zice. Sper sa iasa totul bine....




Promit ca urmatoarea parte va fi mult mai lunga ca asta si inca o data va cer scuze.
Pagini: 1 2