Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Green Street Hooligans
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Atunci cand Matt (Elijah Wood) este dat afara pe nedrept din cadrul facultatii Harvard, se hotaraste sa faca o vizita surorii sale in Anglia. Ajuns pe teritoriul tarii unde la robinet curge bere si copiii sunt invatati sa joace fotbal inca din premergator, Matt il intalneste pe Pete Dunham (Charlie Hunnam) , fratele cumnatului lui Matt. Lasand la o parte arborele genealogic incurcat, lui Pete ii este dat in grija noul venit si nu este multumit ca trebuie sa aduca un yankeu la pub-ul in care fanii lui West Ham United se intalnesc. Datorita nationalitatii lui, Matt trezeste banuieli in cadrul grupului si cu toate ca este acceptat uletrior de majoritate, Bovver (Leo Gregory) se lasa greu de induplecat. De aici pleaca o serie de conflicte si atunci cand gruparea rivala a suporterilor lui West Ham este implicata, lucrurile iau o intorsatura tragica.

Nu am de gand sa dau mai multe detalii din plot, deoarece filmul este prea bun si nu vreau sa fac spoilere.

Dupa cum ati vazut, il avem in distributie pe Elijah Wood, da el, hobbitul care ne-a facut pe toti sa ne holbam in ecrane inca 5 minute dupa terminarea oricarui film din trilogia "Stapanul inelelor" si care, chiar fara par in exces pe picioare, poate interpreta exceptional orice rol.
De partea cealalta il avem pe Charlie Hunnam ce il interpreteaza pe Pete. Personal, nu am vazut nici-o productie cinematografica in care sa apara Hunnam, dar rolul pe care il interpreteaza in acest film imi da impresia ca este un actor talentat.
Un alt personaj din film este Steve, cumnatul lui Matt. Nu am dat multe detalii despre el in plot fiindca joaca un rol cheie si astfel as fi dezvaluit un moment important din film. In fine, am tinut sa mentionez acest personaj deoarece este interpretat de catre unul dintre actorii mei favoriti si anume Marc Warren, de care am aflat din "Hustle" si care a mai avut o aparitie minora in "Doctor Who" si "Wanted"

Revenind la povestea filmului, trebuie sa mentionez ca acesta este plin de brutalitate, violenta fizica si nu il persoanelor sub 12 ani, insa lasand la o parte acest aspect, filmul ne pune in fata o poveste plina de insemnatate ce ne poate da o lectie despre ce inseamna devotamentul si nu pentru o echipa de fotbal, asa cum pare la prima vedere, ci devotamentul fata de prieteni si familie si cum violenta nu poate fi singura optiune pentru aprarea celor dragi.
Ca o nota personala, adaug faptul ca soundtrack-ul a fost unul foarte bun, m-au impresionat melodii ca "One Blood" a lui Terrence Jay si tot aici m-am indragostit de imnul echipei West Ham- I'm forever blowing bubbles (are un titlu putin cam gay, dar compenseaza prin versuri).

Trailer.
Cum ai spus si tu, un film foarte bun, plin de adevar. Este al doilea film in care il vad pe Elijah Wood, dupa trilologia ,,Stapanul Inelelor" si sincer nu mi-l imaginam jucand alt rol si vad ca o face foarte bine. Lucrul care mi-a placut cel mai mult a fost legatura intre problemele dintre superterii echipelor si cele personale ale familiei lui Matt. Finalul, tragic si neasteptat, m-a impresionat foarte mult. Urmeaza acum sa vad partea a 2-a de care am auzit acum cateva zile 4!