Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Poezii^^
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.

Inima sfasiata ...
Cu inima sfasiata
Si cu mintea incurcata
Eu stau pe pat si-oftez sonor
In timp ce soarele e acoperit de-un nor .

O lacrima se plelinge pe obrazu-mi
Incet , incet amintindu-mi
De clipele frumoase ale vietii
Petrecute in floarea tineretii .

Era vara , soarele incalzea pamantul
Pe vremea aceea iubeam totul
Ma bucuram in plin de viata
Fara sa ma prinda o oarecare greata.

Deodata o voce-aud din spate
Incercam s-o ingnor , dar din pacate
Aceasta ma striga din ce in ce mai tare
Si in ea se auzea o oarecare ardoare.

Erai tu , cu ochii blanzi si luminosi
Care te priveau atat de curiosi
Te indeamnau sa cazi in mrejea lor
Cand ii priveai iti dadea un fior.

Eu te-am iubit ... si inca te iubesc
Mai ceva ca un lucru ceresc
Tu esti lumina vietii mele
Si detinatorul inimi mele ...

Acum totul s-a sfarsit
Cand tu m-ai parasit
Am uitat ce este viata ...
Si odata cu ea si speranta.

Acu ma pun in pat , cu gandul
Ca te voi visa pe tine ..
Voi visa clipele noastra
Care erau pline de afectiune ...

The End !
Citat:Ma bucuram din plin de viata

Citat:Incercam s-o ignor , dar din pacate

Citat:Cand ii priveai iti dadeau un fior.

Citat:Si detinatorul inimii mele ...

Voi visa clipele noastre

Helău, începătoare. nu?

Why do you hate diacritice?

Anyway, încearcă elemente de prozodie data viitoare, pentru armonie, echilibru şi valoare.
Încearcă pe viitor să rimezi cu diferite părţi de vorbire. Subt cu adj, verb cu pron, adv cu numeral, etc. Ai să vezi că o să iasă mult mai bine, şi-n plus e mai greu să faci aşa decât să rimezi, cu articole hotărâte, sau verbe la acelaşi mod, etc:)

La final ai renunţat la rima împerecheată pentru o rimă încrucişată pe jumătate\\\".
Şi tine şi afecţiune sunt o rimă slabă, foarte greu de observat când citeşti, mai ales că e un vers între cele două versuri ce rimează ceea ce micşorează şi mai mult senzaţia de rimă.

Ideea na, nu pot spune că e originală, , partenerul a părăsit-o , ea mâhnind, ducându-i dorul.

Eniuei, e un prim-pas ÅŸi acesta.

Sper că te vei îmbunătăţii la următoare.
Bye!
hello, nu sunt tocmai cea mai potrivita sa-mi dau cu parerea dar totusi o sa o fac atat cat pot
presupun ca esti incepatoare cum e prima poezie pe care o postezi, sau nu?

pai, in primul rand nu se pune spatiu inainte de semnele de ortofrafie sau de punctele de suspensie, nu e corect deci te rog sa corectezi aspecul asta
dupa titlu trebuia sa lasi un rand liber, arata ingramadit, stiu ca ai scris titlul ingrosat dar asta nu ajunge ca sa-l detasezi de continutul poeziei

si acel \"the end\" nu prea cred ca are ce cauta la sfarsitul unei poezi, dar asta e doar parerea mea, nu zic ca nu ai voie sau nu e corect

cam atat de aspectul fizic, ai o gresala de ortografie tocmai in ultima strofa, primul cuvant, cred ca trebuia sa fie \"acum\" si sper ca e doar o gresala de ortografie si nu ai vrut sa folosesti \"acu\" intr-o poezie

oarecare greata si oarecare ardoare nu ma leg de repetitia cuvantului \"oarecare pentru ca e totusi in doua strofe diferite doar ca arata rau ca folosit \"expresia\" (sau cum vrei sa o numesti) fix la sfarsitul a doua strofe care vin una dupa alta

rimele mi se par cumva fortate, mai degraba ai scris versurile in asa fel incat sa existe rima, mai exact versul sa se termine cu un anumit cuvant care rimeaza cu versul anterior, si eu facem gresala asta dar am ajuns la concluzia ca mai bine renunti la rima...

totusi, ii o poezie draguta, mai ales daca esti la inceput caci asa mi-ai lasat impresia
asa ca nu te lasa si te astept si cu alte creatii :P