Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Clasa de Nebuni
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Disclaimer:Nu detin nici un personaj din mangaul/animeul Naruto si nu fac profit de pe urma acestora
Hey Zupperi!Am picat si eu aici cu un fic!Sper sa va placa si sa va amuze in acelas timp.;):?: Daca mai vedeti ficul asta pe un stie tot al meu este!:P
Cap I
Eu si clasa mea

“Plictiseala mareeeeee!”......Ora de franceza.Opt si douazeci de minute dimineata!Ochii imi pica in gura de oboseala..... “Nu se mai terminaaaa odataaaa!’’Profu trancane, si trancane si iar trancane ca o gasca sau ami degraba bibilica.Stau in banca cu prietena mea cea mai buna, Ishina, sau Shina, Uchiha, sora geamana cu Itachi si prostul de Sasuke.Stau cu mana in falca si desenez un trandafir pe caiet, fara sa imi pese de profu care ne explica un exercitiu de cand a inceput ora.Sunt prea concentrata in desenarea trandafirului. Shina incepe deodata sa rada usor, dar imediat incepe si mai tare.Eu ma uit la ea fara sa stiu de ce se amuza asa si deodata zaresc ca nebunul de Kisame cade de pe scaun de la atata fatait pe el.Am inceput si eu sa rad asa tare incat nu mai aveam suflu.Nu mai puteam sa respir.
-Shinaaaa, mor, mor!strig eu catre prietena mea care si ea nu mai putea
-Fetelor terminati.I-a spuneti-mi la ce exercitiu suntem noi?spune profu’ care chiar pe noi se trezi sa ne intrebe
M-am cutremurat....nu stiu la ce exercitiu suntem!Arunc o privire catre Naruto, care era in a doua banca cum imi arata pe degete numarul exercitiului.Se isteriza in spatele profului pana cand:
-Uzumaki!Ce faci acolo?tipa profu’ intorcandu-se brusc cu fata spre el
Naruto se sperie asa tare incat cade de pe scaun.
-Uzumaki, ce doamne iarta-ma faci pe jos?intreaba iar profu’
-Pai...imi caut pixul domn profesor.spune el prefacandu-se ca isi cauta pixul
Am chicotit usor.Mdea...asta e fratele meu nebun.Ca tot venind vorba, haideti sa ma prezint. Ma cheama Ayame Uzumaki.Da cum ati auzit: sunt sora cu Naruto, pe langa asta si gemeni....Cu toate ca parul meu nu este blond, ci roz, dar am aceleasi semne ca ale lui Naruto, adica acele trei zgarieturi pe ambii obraji.Ciudat, nu?Am 19 ani si sunt la Liceul Primului Hokaghe.Cel mai tare liceu!Sunt clasa a 12-a A sau pentru profesori: Clasa de Nebuni.Cea mai nebuna clasa vazuta de ei pana acum.Aici avem....tocilari....fete frumoase...baieti dragutzi si sexy si tot felul de specimene.In total suntem 28 si deja profesorii zic ca sunem multi.Adevarul este ca:suntem noi nebuni, dar invatam bine.
Eu sunt o fire vesela si nebuna de-a dreptul.Ador sa ma distrez si niciodata nu intarzi la vreo petrecere!Clasa noastra este si ea extrem de unita.Chiulim ca sa mergem la cinema, facem misto de profesori, ne sustinem unul pe altul si stim sa traim fiecare secunda la maxim!Ce sa mai zic dragi prieteni?Nebunie totala!!!Ii innebunim pe profesori de cap si le intindem nervii cat putem de tare!
Ora de franceza trece intr-un sfarsit.Imediat ce profu’ iese din clasa, galagia incepe.Shina se muta la loc in banca ei, pentru ca in ora de franceza ne-am mutat dupa bunul plac.Am facut un schimb de locuri intr-un fel.Treaba este ca eu stau singura... in bancuta fara sa am cu cine vorbi, iar ea sta cu Sasori.Acum avem romana, cu cel mai tare diriginte din tot liceul si anume: Kakashi.Il ador pe omul asta!E cel mai de treaba profesor, cu toate ca ne mai cearta el, cand vine vorba de o problema mare.In rest e un om extraordinar!Ma asez pe banca si incep sa ma uit la nebunii din clasa.Shina vine catre mine si imi da o palma peste fund.
-Ce nabia ai, Shina?o intreb eu trasarind usor la palma data de ea crezand ca e vrunul din colegii mei
-Ah, nebuna de mine!Auzi ia fii atenta, am auzit ca o sa avem doi colegi noi.Amandoi sunt baieti!spune ea entuziasmata
-Oooo, e rost de vanatoare de baieti draguti!Sper sa nu ma dezamageasca.spun eu zambind pervers si apropiindu-ma de tabla
Am inceput sa desenez pe tabla un monstru hidos.Un cap imens..un corp facut numai din betisoare, cornite, un ochi mai mare si unul mai mic, colti si limba scoasa....Tot ce imi trece prin minte asta desenez.Deasupra lui am scris mare ‘’SASUKE’’.A da, nu il suport pe Sasuke.Sper ca nu va suparati fanelor, dar eu il urasc mai mult decat orice.Pur si simplu nu imi place persoana lui!Se da asa mare si tare si se crede cel mai frumos si destept dintre toti.De undeee....pana si dragul meu coleg, Zetsu e mai frumos ca el!Oricum...cand Sasuke vede opera mea de arta de pe tabla se enerveaza, ia buretele si sterge desenul apoi vine spre mine furios si incepe:
-Ayameee!Nu ma enerva!
-Usor baiete...dar recunoaste desenul ala semana leit cu tine.spun eu zambind
-Tuuu...spune Sasuke asa nervos incat vru sa imi dea o palma
Cineva il opri.Era Naruto, fratiorul meu iubit!Il lua de brat si il calma pe domnul mare si tare!I-am multumit lui Naruto apoi eu si Shina ne-am dus la magazin sa ne luam cate ceva pentru ca muream de foame.Pff si e de abia a 2 a ora.Ajunsa inapoi in clasa,ma urc pe banca din nou si incep sa discut cu Shina:
-Ma intreb cum or sa arate baietii aia doi.Daca sunt urati or sa zboare afara in suturi!
-Da.....Avand in vedere ca noi doua nu avem prieteni...Cine stie...aa...aa? imi spune Shina dandu-mi un ghiont cu cotul

:)) Deci...pana aduc nextul vreau critici ca sa stiu unde am gresit si sa ma corectez si pareri ca sa vad daca ficul meu este bun de ceva.:nh: Va pup.:bye:
Un nou fic .Si sunt prima care dau comm. :ha:
Deci ... eu nu prea am vazut greseli de exprimare sau de tastare. Problema :nu prea ai avut descriere. ( de ex. cum arata clasa sau profesorii;desigur,cei care s-au uitat la Naruto stiu,dar ceilalti ...)Si cum arata Shina ? Poate nu am vazut eu cand ai scris asta.Naratiunea este grabita, dar eu cred ca asa si trebuie.Adica ... este o clasa de nebuni plini de nergie ,deci si actiunea va trebui sa fie mai rapida.Sau gresesc eu ???Dar in celelalte capitole sa n-o faci PREA grabita.Atunci nu ar mai fi acelasi lucru.Dialogul a fost si el ok .Nu ai avut probleme, sunt sigura de asta.
Din descrierea pe care ai avut-o mi-am dat seama ca "Sakura"(Ayame) este sora lui Naruto , nu ?Si din cate am vazut, tu il urasti pe Sasuke. Concluzie : NU e un fic Sasusaku :yes: (sper ca am dreptate).Sa nu ne abatem de la subiect. Mie mi-a placut ,dar totusi,poate ar mai trebui sa lucrezi la naratiune si la descriere putin.
Sa nu te dai batuta si sa vi cu nextul cand poti .Sper sa fie la fel de funny.Acesta este punctul forte al intregului fic.
Spor la scris si bafta ! Bye ! :bye:
Heyy, fic nou, ideei noi... mie imi place cum suna ;)

O sa iti las o critica mai amanuntita si poate putin cam dura, sper sa nu te superi dar numai asa poti sa evoluezi, daca nu iti place imi dai un pm si se rezolva tot. :D

Estetica... lasa de dorit. Adica, incearca dupa fiecare semn de punctuatie ( . , ; ! ? ) sa lasi un spatiu. Daca nu intelegi la ce ma refer uite-te la comm-ul meu cum las eu dupa fiecare semn. Al doilea lucru` care nu imi place este ca dupa " Hey Zupperi!Am picat si... " ai fu putut lasa inca un cand inainte sa scri " Cap I ". Ce nu imi place din nou este ca scri " Cap I " in loc sa scri Capitolul 1/I ... stiu-stiu si mie uneori imi este lene dar sunt doar cateva litere in plus ;). Din nou si dupa ce ai scris " Cap I " puteai lasa inca un spatiu intre numarul capitolului si numele acestuia.

Citat:Aici avem....tocilari....fete frumoase...baieti dragutzi si sexy si tot felul de specimene.

Ai prea multe puncte de suspensie ( ... ), mai redu si tu din ele adica exact aceeasi propozitie de mai sus ar fi aratat mai bine si mai estetic daca inlocuiai punctele de suspensie cu virgula.

Aici avem tocilari, fete frumoase, baieti dragutzi si sexy si tot felul de specimene.

!!Atentie!! Daca poti si ai rabdare ( eu uneori chiar nu am ) incearca sa scri cu diacritice ( ã ).

Dialogul mi se pare sec si deloc interesant sincera sa fiu. Daca este asa o clasa de nebuni fa-l putin mai picant. Incearca sa dezvolti mai mult propozitiile pentru ca dialogul joaca un rol foarte important intr-un fic, daca este neinteresant face cititorul sa lase ficul si sa isi caute altul.

Actiunea am inteles ca trebuie sa decurga foarte repede pentru ca este o clasa de nebuni, dar la tine acum este ora opt si douazeci, acum a trecut ora de mate a inceput ora de romana acum e ora doua. Adica actiunea decurge totusi prea repede. Si daca tot sunt nebuni, punei sa faca lucruri mai nebunesti adica iti dau un exemplu` ( noi chiar avem o clasa de nebuni :))) la noi se bat cu cornurile, fug de profesori, asculta muzica la maxim in ora... chestii mai ciudate, la tine nu ai spus decat ca vorbeati in ora si ala a cazut dupa scaun.

Naratiunea este bunicica dar se putea si mai bine.

Descrierea o ai dar in cantitati foarte mici. Adica incearca sa le combini, sa descri locul, personajele si sentimentele lor. De exemplu spune ce parere avea Ayame despre clasa ca si camera, ce simtea cand se uita la anumiti colegi, de ce era Ayame cea mai buna prietena, ce parere avea despre peisajul de afara ( astfel daca sti cum, poti descrie peisajul si sentimelntele profunde ale fetei fata de el in acelasi timp ). La tine nu am vazut decat sa spui ca e " extraordinar sau de treaba" atat. Nu ai descris persoanajele in amanunt cum arata, ce fel de carater au, cum sunt imbracate... Sau ai putea sa ne descrii de ce u ii place persoana lui Sasuke.

Greseli de tastare/exprimare nu am vazut ceea ce este foarte bine :D. Insa... ceea ce nu imi place deloc este ca am observat ca scri cu "tz" adica " dragutz " de exemplu. Nu mai stiu daca era intr-un singur loc sau peste tot deci nu stiu daca ti-a scapat pe tastatura din greseala sau e obisnuinta de la messenger. Daca e obinuinta incearca sa te corectezi de doua-trei ori inainte sa poste zi capiolul si asigurate ca ai scris ok.

Cateva mici observatii:

Incearca sa faci capitolele mai lungi.
Sa mai lasi si tu alineate pentru ca uneori lipsa lor deranjeaza la privirea cititorul.
Fa tot poti sa scri toate cifrele in litere. De exemplu` 19 ( nouaspe` sau nouasprezece ) cum imi place tie mai mult.
Incearca sa pui mai multa descriere in tot :D.

Pai incearca sa ti cont de sfaturile mele, eu am incercat sa nu fiu dura si o sa mai trec sa vad cum evoluezi ;). Multa inspiratie si noroc :* Te pup papa.
Doamne:...: Nu stiam ca sunt asa bata la ficuri, dar oricum eu aduc next...Sper ca de data asta o sa fie mai bine si Mykoto Ayame nu e Sakura.Ayame e un personaj si Sakura e alt personaj.Presupun ca parul roz te-a indus in eroare.


Capitolul 2
Colegii noi


Cinci minute expirate, iar dirigul nu apare.Oare ce il retine atata? Daca mai lipseste mult toti cei din clasa vor exploda si prin “exploda” vreau sa zic: tipete, rasete, urlete si bubuituri de toata frumusetea.Avand in vedere ca suntem clasa a 12-a si ca toata lumea crede ca ne-a venit mintea la cap, noi ne purtam mai rau ca in scoala generala.Arunco o privire prin clasa in care observ ca deja colegii mei incep sa trancane.Sakura bineinteles cu domnul Sasuke.Avreti sa stiti de ce il urasc eu pe Sasuke?Ei bine, ce urasc eu la el este ca vorbeste cu un ton gen:”eu stiu tot” si are niste gesturi gen:”toate fetele sunt la picioarele mele”.Ai ratat doua, desteptule!Eu siShina, nu ne lasam duse de nas asa usor ca celelalte.Shina idem Ishina este cea mai buna prietena a mea din gradinita.Am invatat la aceeeasi scoala si iata ca intamplarea a facut sa intram la acelas liceu, in aceasi clasa.Fata asta arata de milioane.Este inalta, bine dezvoltata(adica cu forme ce lasa baietii cu ochi cat cepele), ochii ei sunt de culoarea ciocolatei cu lapte.O nuanta de caprui frumos de te face sa nu te saturi privindu-i.Fata ei este rotunda pe langa care sta parul sau negru(doar e din clanul Uchiha), inegal si mediu.Este o adevarata prietena.Stie sa tina secrete, este energica si la fel ca toti cei din clasa ii place sa isi consume energia in cluburi si alte locuri unde se iveste vreo petrecere monstru.
Deodata capul dirigului nostru, Kakashi se iveste de dupa usa, apoi si restul corpului.Intra in clasa rasufand din greu si trantind catalogul pe masa se aseaza jos scotand un oftat destul de galagios.Kakashi...prima oara cand am auzit de el m-am gandit ca va fi un diriginte sever, dar m-am inselat amarnic.E cel mai tare profesor din cate am vazut si pe care poate sa-l aiba un elev.El de fiecare data ne ia apararea cand facem vreo tampenie(asta daca nu este grava) si ne invoieste de la ore daca se intampla sa nu facem.(asta ca sa nu stam degeaba)Preda romana si stie sa explice bine, astfel incat toti sa intelegem de la el, iar daca nu, repeta la sfarsitul orei intr-un rezumat mic lectia pana si cel din urma prinde ideea.E destul de tanar si nu e casatorit inca.Majoritatea profesorilor nostri nu sunt casatoriti, o sa vedeti voi care pe parcurs.Fizicul lui nu arata rau, adica nu e nici gras nici slab si are fata ovala si ascutita in barbie.Parul si-l face mereu tepi, intr-o parte, iar ochii ii sunt de culoare verde inchis.Prea ocupata ca sa-l descriu, am observat tarziu ca a inceput sa vorbeasca:
-Iertati-ma copii!Am fost retinut de niste treburi care nu trebuiau amanate si cand am terminat a trebuit sa alerg pe scari pana la voi.
Nimeni nu a raspuns.Toata lumea era cuminte, acum cand Kakashi a intrat pe usa, ca altfel... ai,ai,ai!!Nebunie curata...
-Inainte sa incepem ora de romana, vreau sa va prezint doi colegi noi.Sper ca o sa ii primiti bine si sa va intelegeti al fel de bine.continua Kakashi
Usa se deschise din nou si de acolo aparura doi baieti.Wow, sunt mai draguti de cat imi imaginam eu.Primul era blond cu niste ochi albastrii asa de frumosi si lipezi.Intra cu zambetul pe buze incantat de noua lui clasa si noii sai colegi.Parea a fi unul de-al nostru.Fizicul destul de bun, iar zambetul lui asa de simpatic!Un adevarat nebun ca si noi...Nu va ii va fi greu sa se integreze.Sunt sigura de asta!Al doilea baiat e la fel de simpatic ca si primul. Ochi mov ma facu sa simt un fior pe sirea spinarii si un fizic la fel de bine lucrat.Nu zambeste, nici macar nu incearca.Ma intreb de ce...Nu dada niciun semn de entuziasm si de abia ca se uita la noii lui colegi.Oare nu e multumit de noua sa clasa sau a venit aici din obligatia parintilor?Trebuie sa aflu.
-El este Len!spune Kakashi punand mana pe umarul baiatului blond.Iar el este Hidan.continua, aratandu-l pe cel de-al doilea
-Foarte bine.spun eu ridicandu-ma din banca. Sa va intampinam cum trebuie.Eu sunt Ayame Uzumaki, sora geamana cu Naruto Uzumaki.Ma bucur sa va cunosc si sper ca o sa va simtiti bine aici cu noi.
Amandoi m-au privit, m-au analizat si spre surprinderea mea si Hidan a inceput sa zambeasca usor si au da din cap semn ca se bucura.Deci Hidan, iti trebuia doar un mic impuls ca sa zambesti.
-Atunci,bun venit in clasa de nebuni!Ah, iertati!Rectific: clasa a 12-a A!spun eu zambind si aratand spre banci in care colegii me ii-au salutat militareste pe cei doi
M-am uitat la cei doi care au facut la fel.Am avut mici indoieli despre Hidan, dar se pare ca e destul de incantat de clasa asta.Presupun ca l-a suparat porecla de “clasa de nebuni”. Cine stie la ce s-o fi gandit?Profesorii astia niciodata nu foloesc termenul clasa a 12-a A, ci clasa de nebuni, mereu!
Deci nu credeam ca se poate mai bine!Hidan a picat fix cu mine in banca.Ceea ce inseamna ca pot sa-l cunosc mai bine in ora de fizica, sigur Pain, profesorul de fizica, nu se va supara.Asa am si facut.Am intrat in vorba cu el si am aflat ca din pacate el nu are parinti.Avionul in care se aflau parintii sai s-a prabusit si nimeni nu a scapat.El era acasa cu matusa sa si avea doar opt ani cand nenorocirea asta s-a intamplat.Acum el sta singur intr-o casa destul de mare, deoarece matusa lui a plecat sa lucreze in strainatate si in fiecare luna ii trimite o anumita suma de bani pentru a se descurca cu casa, liceul si alte nevoi.
-Asta e ingrozitor.Imi pare rau.zic eu lasand capul plecat
-Nu ai de ce.M-am obisnuit sa stau singur.imi raspunde el
Hm...Vrea sa para tare.Tipic baietilor.Nu vrea sa se arate sentimental in fata mea, dar nu si-a dat seama ca eu am observat de mult.La cate specimene de baieti am eu in clasa pe langa asta si fratele meu cu care stau sub acelas acoperis, am ajuns sa stiu tot comportamenul lor.
Am mai aflat ca el nu prea stie sa se distreze pentru ca pana acum nu a avut multi prieteni.Deci va trebui sa-l invat eu!Profesoara Ayame in actiune!Baiatul asta e de treaba, mai trebuiesc cateva retusari si va fi unul de-al nostru.Voi fi nevoita sa-l invat sa danseze, sa rada, sa se distreze cum poate el mai bine!Nu-i o problema, nu am mai facut asta inainte, dar cred ca e usor sa inveti pe cineva ce ineamna distractia si sa o pui si in practicare.
Dupa ore, chiar in curtea scolii i-am mai pus o ultima intrebare impreuna cu fartele meu Naruto:
-Spune-mi, fumezi?
-Da...De ceva timp.imi raspunde el
In secunda do ii-am lipit o palma peste fata si pe un ton grav am spus:
-Te omori singur!Imi pare rau ca te-am lovit, dar nu m-am putut abtine!Afla de la mine ca nimeni din clasa noastra nu fumeaza...Toata lumea este constienta ca daca fumezi mori mai tanar!Deci te rog eu, schimba-ti obiceiul.Noi nu fumam, dar bem la petreceri.
-Si cum vrei sa fac asta?ma intreaba el frecandu-si obrazul strang care era putin rosu de la palma mea
-Da-mi mie pachetul ala de tigari.raspunde Naruto stiind ca sigur are la el
-Cine te-a invatat asta a fost un prost.Am sa iti arat cate boli poate provoca fumatul si ai sa te ingrozesti la fel cum m-am ingrozit si eu, iar eu nu-s fumatoare!zic eu punandu-mi mainile in sold
-Foarte bine...Daca tu zici, poftim si asa dadeam pe ele jumatate din banii trimisi de la matusa.spune Hidan dandu-i pachetul lui Naruto
-Ma bucur ca esti constient de asta. Acum mai trebuie doar sa te opui dorintei de a targe fumul ala infect in organismul tau si ai sa vezi ca treptat nu o sa mai simti nevoia.spune Naruto aruncand intrec pachetul de tigari la gunoi
Hidan se multumi doar sa dea din cap si dupa aceasta discutie ne-am despartit, eu cu Naruto indreptandu-ma catre casa.A fost mai usor decat credeam sa-l fac sa renunte la fumat.Urasc tigarile la fel de mult pe cat urasc oamenii care fumeaza, iar eu nu am de gand sa-l urasc pe Hidan numai din cauza unor “scobitori” ce iti distrug organismul lent si fara sa stii.

Ei bine...Sper ca de data aceasta a fost mai bine.:ask: Mai vreau pareri si critici!
:bye:
Prima la comentat !! Dau edit ca sa imi pastrez locul :))

Citat:Doamne Nu stiam ca sunt asa bata la ficurio mica apostrofare :)) nimeni nu se naste scriitor, dar oricum eu aduc next...spaceSper ca de data asta o sa fie mai bine si Mykoto Ayame nu e Sakura.spaceAyame e un personaj si Sakura e alt personaj.Presupun ca parul roz te-a indus in eroare.


Capitolul 2
Colegii noi


Cinci minute expirate, iar dirigul nu apare.space Oare ce il retine atata? Daca mai lipseste mult toti cei din clasa vor exploda si prin “exploda” vreau sa zic: tipete, rasete, urlete si bubuituri de toata frumusetea.space Avand in vedere ca suntem clasa a 12-a si ca toata lumea crede ca ne-a venit mintea la cap, noi ne purtam mai rau ca in scoala generala.space Arunco o Arunc o privire prin clasa in care observ ca deja colegii mei incep sa trancane.space Sakura bineinteles cu domnul Sasuke.space Avreti aici trebuia sa scri ori Aaa, vreti ori Vreti sa stiti de ce il urasc eu pe Sasuke?spaceEi bine, ce urasc eu la el este ca vorbeste cu un ton gen:space ”eu stiu tot” si are niste gesturi gen:space”toate fetele sunt la picioarele mele”.spaceAi ratat doua, desteptule!space Eu siShinaAici ai doua greseli in primul rand Eu si Shina iar in al doilea rand suna mai bine Eu impreuna cu Shina, nu ne lasam duse de nas asa usor ca celelalte.space Shina idemcred ca suna mai frumos le fel ca sau precum Ishina este cea mai buna prietena a mea din gradinita.space Am invatat la aceeeasiaceeasi scoala si iata ca intamplarea a facut sa intram la acelasacelasi liceu, in aceasiaceeasi clasa.space Fata asta arata de milioane.space Este inalta, bine dezvoltata(adica cu forme ce lasa baietii cu ochi cat cepele)aici ai fi putu scrie intre liniute( liniutele de pauza cred ca le-ai facut nu? " - " ), ochii ei sunt de culoarea ciocolatei cu lapte.spaceO nuanta de caprui frumos de te face sa nu te saturi privindu-i.space Fata ei este rotunda pe langa care sta parul sau negru(doar e din clanul Uchiha)ti-am scris mai sus in ce trebuie transformate parantezele, inegal si mediu.space Este o adevarata prietena.space Stie sa tina secrete, este energica si la fel ca toti cei din clasa ii place sa isi consume energia in cluburi si alte locuri unde se iveste vreo petrecere monstru.
Deodata capul dirigului nostru,virgula asta nu are ce cauta aici Kakashi se iveste de dupa usa, apoi si restul corpului.space Intra in clasa rasufandrasufland din greu si trantind catalogul pe masavirgula se aseaza jos scotand un oftat destul de galagios.space Kakashi...space prima oara cand am auzit de el m-am gandit ca va fi un diriginte sever, dar m-am inselat amarnic.space E cel mai tare profesor din cate am vazut si pe care poate sa-l aiba un elev.spaceEl de fiecare data ne ia apararea cand facem vreo tampenie(asta daca nu este grava)ti-am mai zis de paranteze si ne invoieste de la ore daca se intampla sa nu facem.daca ai pus paranteza punctul nu are ce cauta aici trebuie sa fie dupa(asta ca sa nu stam degeaba)despre paranteza ti-am spus Preda romana si stie sa explice bine, astfel incat toti sa intelegem de la el, iar daca nu, repeta la sfarsitul orei intr-un rezumat mic lectia pana si cel din urma prinde ideea.space E destul de tanar si nu e casatorit inca.space Majoritatea profesorilor nostri nu sunt casatoriti, o sa vedeti voi care pe parcurs.spaceFizicul lui nu arata rau, adica nu e nici gras nici slab si are fata ovala si ascutita in barbie.spaceParul si-l face mereu tepi, intr-o parte, iar ochii ii sunt de culoare verde inchis.space Prea ocupata ca sa-l descriu, am observat tarziu ca a inceput sa vorbeasca:
-Iertati-ma copii!spaceAm fost retinut de niste treburi care nu trebuiau amanate si cand am terminat a trebuit sa alerg pe scari pana la voi.
Nimeni nu a raspuns.spaceToata lumea era cuminte, acum cand Kakashi a intrat pe usa, ca altfel... ai,space ai,space ai!!space Nebunie curata...
-Inainte sa incepem ora de romana, vreau sa va prezint doi colegi noi.space Sper ca o sa ii primiti bine si sa va intelegeti al fel de bine.space continuaContinua Kakashi punct
Usa se deschise din nou si de acolo aparura doi baieti.space Wow, sunt mai draguti de cat imi imaginam eu.space Primul era blond cu niste ochi albastrii asa de frumosi si lipezi.space Intra cu zambetul pe buze incantat de noua lui clasa si noii sai colegi.space Parea a fi unul de-al nostru.space Fizicul destul de bun, iar zambetul lui asa de simpatic!space Un adevarat nebun ca si noi...space Nu va ii va fi greu sa se integreze.space Sunt sigura de asta!space Al doilea baiat e la fel de simpatic ca si primul. OchiOchiii mov ma facu sa simt un fior pe sirea spinarii si un fizic la fel de bine lucrat.space Nu zambeste, nici macar nu incearca.spaceMa intreb de ce... spaceNu dadadadea niciun semn de entuziasm si de abia ca se uita la noii lui colegi.space Oare nu e multumit de noua sa clasa sau a venit aici din obligatia parintilor?space Trebuie sa aflu.
-El este Len!space spune Kakashi punand mana pe umarul baiatului blond.space Iar el este Hidan.space continuaContinua, aratandu-l pe cel de-al doileapunct
-Foarte bine.in afara de space mai trebuie mentionat ca aici punctul nu avea ce cauta trebuia pus semnul exclamarii spun eu ridicandu-ma din banca. Sa va intampinam cum trebuie.space Eu sunt Ayame Uzumaki, sora geamana cu Naruto Uzumaki.space Ma bucur sa va cunosc si sper ca o sa va simtiti bine aici cu noi.
Amandoi m-au privit, m-au analizat si spre surprinderea mea si Hidan a inceput sa zambeasca usor si au da din cap semn ca se bucura.space Deci Hidan, iti trebuia doar un mic impuls ca sa zambesti.
-Atunci,space bun venit in clasa de nebuni!space Ah, iertati!Rectific: clasa a 12-a A!space spun eu zambind si aratand spre banci in care colegii me ii-aui-au salutat militareste pe cei doipunct
M-am uitat la cei doi care au facut la fel.space Am avut mici indoieli despre Hidan, dar se pare ca e destul de incantat de clasa asta.space Presupun ca l-a suparat porecla de “clasa de nebuni”. Cine stie la ce s-o fi gandit?space Profesorii astia niciodata nu foloesc termenul clasa a 12-a A, ci clasa de nebuni, mereu!
Deci nu credeam ca se poate mai bine!spaceHidan a picat fix cu mine in banca.space Ceea ce inseamna ca pot sa-l cunosc mai bine in ora de fizica, sigur Paineu stiam ca se scrie Pein pentru ca Pain inseamna in limba engleza durere dar tu dai numele profilor cum vrei :D, profesorul de fizica, nu se va supara.space Asa am si facut.space Am intrat in vorba cu el si am aflat ca din pacate el nu are parinti.space Avionul in care se aflau parintii sai s-a prabusit si nimeni nu a scapat.space El era acasa cu matusa sa si avea doar opt ani cand nenorocirea asta s-a intamplat.space Acum el sta singur intr-o casa destul de mare, deoarece matusa lui a plecat sa lucreze in strainatate si in fiecare luna ii trimite o anumita suma de bani pentru a se descurca cu casa, liceul si alte nevoi.
-Asta e ingrozitor.spaceImi pare rau.spacezic eu lasand capul plecat
-Nu ai de ce.spaceM-am obisnuit sa stau singur.space imiImi raspunde elpunct
Hm...space Vrea sa para tare.space Tipic baietilor.space Nu vrea sa se arate sentimental in fata mea, dar nu si-a dat seama ca eu am observat de mult.space La cate specimene de baieti am eu in clasa pe langa asta si fratele meu cu care stau sub acelas acoperis, am ajuns sa stiu tot comportamenul lor.
Am mai aflat ca el nu prea stie sa se distreze pentru ca pana acum nu a avut multi prieteni.space Deci va trebui sa-l invat eu!space Profesoara Ayame in actiune!space Baiatul asta e de treaba, mai trebuiesc cateva retusari si va fi unul de-al nostru.space Voi fi nevoita sa-l invat sa danseze, sa rada, sa se distreze cum poate el mai bine!space Nu-i o problema, nu am mai facut asta inainte, dar cred ca e usor sa inveti pe cineva ce ineamna distractia si sa o pui si in practicare.
Dupa ore, chiar in curtea scolii i-am mai pus o ultima intrebare impreuna cu fartele meu Naruto:
-Spune-mi, fumezi?
-Da...space De ceva timp.space imiImi raspunde elpunct
In secunda dodoi ii-ami-am lipit o palma peste fata si pe un ton grav am spus:
-Te omori singur!space Imi pare rau ca te-am lovit, dar nu m-am putut abtine!space Afla de la mine ca nimeni din clasa noastra nu fumeaza...space Toata lumea este constienta ca daca fumezi mori mai tanar!space Deci te rog eu, schimba-ti obiceiul.space Noi nu fumam, dar bem la petreceri.
-Si cum vrei sa fac asta?space ma intreaba el frecandu-si obrazul strang care era putin rosu de la palma meapunct
-Da-mi mie pachetul ala de tigari.space raspundeRaspunde Naruto stiind ca sigur are la elpunct
-Cine te-a invatat asta a fost un prost.Am sa iti arat cate boli poate provoca fumatul si ai sa te ingrozesti la fel cum m-am ingrozit si eu, iar eu nu-s fumatoare!space zicZic eu punandu-mi mainile in soldpunct
-Foarte bine...space Daca tu zici, poftim si asa dadeam pe ele jumatate din banii trimisi de la matusa.space spuneSpune Hidan dandu-i pachetul lui Narutopunct
-Ma bucur ca esti constient de asta. Acum mai trebuie doar sa te opui dorintei de a targe fumul ala infect in organismul tau si ai sa vezi ca treptat nu o sa mai simti nevoia.space spuneSpune Naruto aruncand intrec pachetul de tigari la gunoipunct
Hidan se multumi doar sa dea din cap si dupa aceasta discutie ne-am despartit, eu cu Naruto indreptandu-ma catre casa.space A fost mai usor decat credeam sa-l fac sa renunte la fumat.space Urasc tigarile la fel de mult pe cat urasc oamenii care fumeaza, iar eu nu am de gand sa-l urasc pe Hidan numai din cauza unor “scobitori” ce iti distrug organismul lent si fara sa stii.

Ei bine...space Sper ca de data aceasta a fost mai bine. Mai vreau pareri si critici!Ca doresti critici e un lucru bun :)) sper sa te multumesc cu lunga mea critica :P

Am revenit! Ce pot sa spun, sunt mandra :D! Ai evoluat mult fata de ultimul capitol si vad ca mi-ai urmat sfaturile aproape pe toate si unele doar in proportie de 50-60% dar e ok. Pe parcurs sunt sigura ca o sa fie 100%

Deci... :

Estetica pot spune ca s-a imbunatatit. Dar am observat ca in unele locuri nu ai lasat space. Incearca sa remediezi asta te rog. Imi place insa ca in unele locuri ai lasat asta inseamna ca incerci sa ti cont de sfaturile mele. Recunosc si mie mi-a fost greu la inceput sa ma obisnuiesc. Inca o data imi place si ca ai lasat un rand inainte sa scri numarul capitolului. Imi place si ca ai scris Capitolul 2 si nu ai mai folosit prescurtari.

Actiunea a decurs chiar bine. Nu a fost deloc grabita ceea ce este ok.

Naratiunea s-a imbunatit si imi place.

Descrierea vad ca ai adaugat-o si pe ea. Se putea si mai bine, de exemplu puteai face un FlashBack in text despre cum a fost cand l-a intalnit Ayame prima data pe Kakashi sau mai era inca undeva dar nu mai stiu sigur acum. Ai adaugat si descrierea personajelor ceea ce este foarte bine. Dar se putea si mai bine ;).

Dialogul se vede ca incerci si ca lucrezi la el si pot spune ca a evoluat si nu mai este neinteresant.

Greseli de scriere/tastare/exprimare am vazut cateva. Ti-am mai spus, inainte sa postezi incearca sa citesti o data cel putin capitolul ca sa te verifici, dar citeste cu mare atentie. Daca nu ai chef roaga pe cineva :D.

Vad ca ai facut capitolul mai lung si ca ai renuntat la expresiile folosite pe messenger ceea ce este foarte bine.

Ideea este originala si nu cred ca am mai intalnit-o pana acum. Asta pentru ca uitasem sa iti spun din primul comentariu.

Inca un mic sfat :D de fapt mai mult o atentionare, intr-un fic nu arata frumos parantezele, mai bine spus nu au ce cauta!
Si inca un sfat, ai putea pune link-uri cu poze ca personajele pe are le descrii, daca doresti gasesti :D.

Ce pot sa zic decat ca acest fic are un potential urias daca te stradui si se vede ca incerci. Abia astept sa vad ce idei mai ai ;)). O sa iti urmaresc evolutia, multa inspiratie, chef de scris si ne vedem data viitoare.

P.S. Te rog sa ma scuzi daca am mancat vro litera dar ma doare mana :))
Ohayo !
Nu ai mai folosit atat de multe puncte de suspensie.Dar am vazut cateva enunturi care nu aveau nici un semn de punctuatie la sfarsit.Erau enunturi fantoma care nu se terminau... :ask: Dar nu-i problema mare.
La estetica eu n-am ce comenta; nu ma prea pricep. Daca te uiti din departare, ficul arata chiar bine.
Naratiune : Nu a mai fost atat de grabita, dar n-a fost nici lenta. A fost cum trebuia sa fie.
Dialogul: Acum enunturile sunt mai lungi, deci te descurci mai bine decat la primul capitol.
Descriere: Aici ii dau dreptate la Pustoaica_cu_ochii_verzi. Poate era mai bine sa apara si un flashback despre cum l-a intalnit pe Kakashi sau unde i-a auzit pentru prima data numele.
Nu prea ai descris sentimente. Cum s-a simtit Ayame cand l-a vazut pe Hidan sau daca i-a amintit de cineva sau de ceva. Pentru a fi mai funny ficul, puteai sa faci comparatii. De exemplu, sa-l compari pe Sasuke (pe care-l urasti) cu ceva ce urasti la fel de mult. Ai putea incerca si cateva porecle crazy care sa faca mai amuzant ficul.
Greseli de tastare: Am vazut cateva, dar foarte putine. Puteai sa te mai uiti inca o data peste fic inainte sa-l postezi. Stiu, este obositor...
Concluzie : Ficul este ok si titlul este foarte bine ales. Poate mai trebuie sa lucrezi putin la descriere.
Bine ... acum am ramas fara idei si nu mai stiu ce sa comentez. Cam atat pentru moment ! Spor la scris si astept nextul ! Ja ne !
Hey! Am adus next :pfiu:. Sper ca nextul asta sa o multumeasca pe Pustoaica_cu_ochii_verzi!:*

Capitolul 3
Amintiri dureroase

In drum spre liceu am vrobit cu Naruto despre ce o sa facem in week-end-ul asta si ne-am hotarat sa mergem la club cu toata clasa. ’’Inclusiv cu Hidan..... Muhahahahah!’’. Sa speram ca va vrea si el sa vina. Acolo este locul cel mai potrivit pentru prima lectie despre distractie. Il voi invata tot ce stiu. Presupun ca de baut nu e foarte greu, adica ce cretin nu stie sa bea? Toti din clasa bem, insa niciodata nu sarim calul, din cauza fricii fata de coma alcoolica. De cand un coleg de-al nostru a patit ce a patit...
~Flashback~
Bass-ul melodiei imi rasuna in urechi facandu-mi timpanele sa vibreze, in timp ce corpul meu se misca usor si provocator. Intr-o mica pauza, pentru a-mi trage sufletul, ma duc la masa unde toti colegii mei s-au stabilit. Ma asez usor pe canapeaua rosie si imi savurez sucul privindu-mi prietenii. Am inceput sa ii studiez, vrand sa aflu cat de beti sunt. Dupa cateva calcule mi-au iesit toti! Cel mai rau fiind Axel. Un baiat de inaltime medie, de bani gata, cu parul tuns intr-un fel neobisnuit- adica intr-o parte tuns scurt, iar in cealalta parte lasat lung, lasandu-l sa cada pe ochiul stang- cu ochii de culoarea ierbii-dupa care eu nu ma mai satur- si o personalitate destul de dura. Ii place mereu sa se dea in spectacol si sa fie el mereu pe locul unu, indiferent de ce “competitie” este vorba. Se pare ca de data asta se afla pe locul unu la concursul: “Cel mai beat dintre toti!”. Vad cum imi face semn sa vin langa el. Zis si facut. Ma asezat langa el si l-am intrebat daca doreste ceva, in momentul ala apropiindu-se de urechea mea si soptindu-mi:
-Te iubesc mult Ayame, sper sa nu te sperii daca..., s-a oprit brusc
Oare face misto de mine? Ma uit in ochii lui si atunci observ ca sclipirea din ei dispare, iar dupa asta ii inchide. Cred ca a adormit, dar ca sa fiu sigura ii iau pulsul. Cum pun degetele pe vena de la gatul lui tot sangele imi ingheata in corp si in ochii mei sunt inundati pe loc de lacrimi. Cativa din colegii mei, care erau pe canapeaua pararela cu mine, au ramas si ei incremeniti. Simt cum, Axel cade pe umarul meu si refuzand sa cred ca a murit l-am lovit in spate cu pumnul tipand:
-Axel! Nu ma face sa te bat asa rau incat sa te scot din starea asta de ebrietate!
Dupa asta l-am strans tare in brate si am inceput sa plang udandu-i tricoul. Mi-am dat seama ca nu mai are cum sa ma auda, cum sa imi raspunda si cum sa ma faca sa ma oftic- asa cum facea el mereu cand ma enerva- si stiu acum ca nu o s-o mai faca niciodata. Prietenii mei au sunat la ambulanta, dar mult prea tarziu. Ar fii trebuit sa imi dau seama ca nu e bine daca bea atata, dar mintea mea proasta nu a reactionat!
~End flasback~
A doua zi l-am condus pe Axel pe ultimul drum, iar in aceeasi zi impreuna cu toti prietenii mei am jurat ca nu vom mai sari niciodata calul asa cum am facut in acea seara. O saptamana, dupa asta, am regretat ca nu l-am oprit din baut. Stiam ca ma iubea, dar nu i-am dat importanta, iar din cauza asta regretele mele erau mult mai dureroase. Poate avea el personalitatea aceea de baiat dur, dar cu noi a fost precum un frate. De aceea nimeni nu l-a uitat...
Sunt trezita la ralitate de fratele meu care ma striga pe nume. Tin minte foarte bine ca la inmormantarea lui Axel i-am udat rau tricoul lui Naruto, din cauza ca plansesem numai pe umarul lui.
-S-a intamplat ceva, Ayame? Ma intreaba Naruto
-Nu...-fac o pauza mica- Farte...Il mai tii minte pe Axel? Intreb eu uitandu-ma spre cerul innorat
-Da. Il tin minte foarte bine. Un adevarat prieten, chiar daca avea acea personalitate... Imi raspunde, uitandu-se si el la cer si zambind.
-La acelas lucru m-am gandit si eu!
-L-ai iubit asa-i? Ma intreaba Naruto
-Da, dar se pare ca mi-am dat seama prea tarziu. Atat de tarziu incat nu i-am mai putut spune... Raspund eu privind spre drumul pe care paseau picioarele mele
-Ei bine, poate ca acum te aude...Cine stie poate a fost mereu cu ochii pe tine de acolo de sus. Imi raspunde fratele meu
-Poate, dar nu prea cred asta. Daca Axel e suparat pe mine pentru ca nu i-am spus? Raspund eu privind in continuare asfaltul
-Eh! Hai surioara, fruntea sus. El niciodata nu s-a suparat pe tine si nici acum nu cred ca este. Deci linisteste-te. Ma incurajeaza Naruto punandu-si bratul dupa gatul meu facandu-ma sa il privesc
Ah, asta e fratele meu Naruto. El intodeauna imi este aproape, cu mult mai aproape decat ceilalti. Ma sprijina, ma incurajeaza, ma face sa rad si ma iubeste la fel de mult pe cat il iubesc si eu pe el.
Gandindu-ma la Axel si multumindu-i lui Dumnezeu ca mi-a dat un asemenea frate- si geaman- nu am observat cat de repede a trecut timpul, ca iata ma vad in fata liceului. O cladire imensa, cu multe ferestre, o usa dubla ca sa poata intra si cei care vor sa treaca pragul mai multi deodata, un clopotel asurzitor si profesori care mai decare!
Intrad in clasa sunt intampinata foarte frumos -adica cu timpanele sparte din cauza galagiei de negescris- si cu Shina urlandu-mi in cap ca s-a cuplat cu Len.
-Asa repede?! Intreb eu aruncandu-mi ghiozdanul pe banca
-Da! E o scumpete de baiat! Imi raspunde ea
-Serios? Unde ati stat sa va cunoasteti? Intreb eu ducandu-mala tabla si incercand sa scriu ceva
-Pai aseara pe plaja! A fosta sa romantic!-face o pauza mica timp in care se uita la mine- Ce incerci sa scrii?
-Asta! Raspund eu dandu-ma la o parte
Am scris pe tabla: “Petrecere! Sambata asta la clubul Energy Music, ora 20:00!” mare si frumos ca sa vada tot poporul.Imediat primesc numai raspunsuri pozitie, iar Hidan.... Ei bine... Si el a acceptat, vrand sa vada cum o sa-l invat eu sa se distreze. Oh, Hidan ai sa vezi tu!
E cam scurt, dar ma cam grabesc! Scuzati daca am greseli de ortografie, l-am corectat, dar in graba si poate ca am mai scapat pe acolo vreo greseluta! V-am pupat! :bye:
Hellow dulceata>:D< Pai sincera sa fiu capitolul m-a multumit in cantitate de 80-85%:-bd

Let's start honey ;;) :

Estetica chiar ca este buna acum :). Ceea ce ma face foarte fericita! Oh, ei bine am mai vazut cateva locuri in care ai uitat sa pui punct cum ar fi ( -Asa repede?! Intreb eu aruncandu-mi ghiozdanul pe banca) si era mai frumos daca lasai Enter inainte si dupa Flasback si parca iar ai inceput sa folosesti cam multe puncte de suspensi si pe ici pe colo ai mai uitat cate un space. In rest nu am vazut nimic legat de estetica care sa ma deranjeze.

Greseli de tastare/exprimarepai ai cam avut:

vrobit - vorbit
ralitate - realitate
acelas - acelasi
intrad - intrand
negescris - nedescris
ducanduma la - ducandu-ma la
pozitie - pozitive

Si inca una care nu imi mai sare in ochi acum :))

Actiunea mi s-a parut cam grabita in acel FlashBack... puteai descrie mai lin, mai usor cu putin mai multe sentimente. Tu l-ai cam fortat acel flashback.

Descrierea a fost bunicica in cantitati acceptabile. Dar... :)) ( mereu exista un "dar" ) se putea si mai bine. Sau eu cel putin cred ca tu ai putea mult mai mult.

Naratiunea a fost chiar buna. Nu am nimic de reprosat.

Dialogul nu a fost in exces si a fost bine conceput.

In incheiere, tot ce pot spune este ca ai mai evoluat un pic ( mai mult ). Deci sincere felicitari. Tine-o tot asa si o sa iti urmaresc ficul in continuare si abia astept sa vad cu ce ne mai surprinzi si cum o sa evoluezi :*. Bye-bye
Heyy...Uitai ca am venit cu next! Sorry ca am intarziat:D.

Capitolul 4
Betigas



Ma aflu in clubul Energy Music. Este ora opt si cinci minute seara, iar jumatate din colegii mei nu au sosit, printre care si Hidan. Deocamdata suntem 10 persoane din 30. Ce or face atata? Cat le ia sa se pregatesca? Hai ca la fete fac o exceptie, pentru ca noi pierdem cate o ora la baie sa ne aranjam si cand plecam de acasa ne mai uitam odata in oglinda ca sa fim sigure ca nu avem vreun firicel rebel prin par sau mai stiu eu ce teroare, cum ar fi: sa se intinda rimelul sau sa fi depasit contrul buzelor. Crima nu alta! Bun, nu vreau sa ma laud, insa nu prea stau sa ma aranjez. Trantesc un strugurel pe buze, putin rimel etc. etc. Urasc fetele alea care isi pun o tona de machiaj pe fata si tot ca dracu’ arata! Sau alea care se imbraca provocator si le vezi suncile iesind din fusta sau pantaloni. Pentru baieti este o adevarata sechele! Nici cu asta nu vreau sa ma laud pentru ca nu ma cred eu regina frumusetii, insa incerc sa imi pastrez silueta. Adica nu-s nici gasa nici slaba, nici perfecta dar nici imperfecta. Si fratele meu este la fel. Nu e Fat-Frumos pe cal alb, dar nici un tocilar din acela cu dinti de castor, cu cosuri amestecate cu pistrui pe fata si slab de atarna hainele de pe el. Are o fata simpatica ce mereu zambeste si niste ochi de un albastru limpede de nu te mai saturi de ei. Bine, eu una m-am saturat ca doar stau cu el sub acelas acoperis, dar asta e partea a doua.
Muzica imi bubuie in urechi, dar nu ma apuc de dans pana nu vin toti. Printre mutimea care dansa pe ring am dat de capatana inconfundabila a lui Lee. E ca si cum ar avea un castron in cap. M-am dus la el lasandu-l pe fratele meu la bar. M-am strecurat printre dansatori, printre care un tampit mi-a pleznit o palma peste fund de am spus ca nu o sa ma mai asez jos niciodata.
-Lee, unde sunt ceilalti? intreb eu venind spre acesta frecandu-mi dosul
-Hey Ayame, esti gata pentru party?! intreaba acesta neintelegand ce le-am intrebat
Lee ma ia de mana si incepe sa ma invarta apoi incepe sa danseze ca un Hopa-Mitica amestecat cu niste miscari din anii ’70. Am tipat la el de 3 ori da nu m-a auzit asa ca i-am dat o palma peste fata, acesta revenindu-si imediat si tipand:
-Ce?! Unde arde?!
-Lee! Te-am intrebat: “unde sunt ceilalti?”!
-Ohh...Vin acum. Erau in spatele meu acum cateva minute. Eu am venit cu masina, ei erau pe jos. imi raspunde el intr-un sfarsit
Am dat apropabtor din cap semn ca am inteles si m-am dus inapoi la Naruto, de data asta ocolind ringul de dans de frica ca ma trezesc cu inca o palma peste dos. Nu dupa mult timp colegii mei au inceput sa apara incetul cu incetul pana cand toata gasca fu completa. Bineinteles ca eu am sarit sa-l intampin pe Hidan pentru ca este inca nou aici si vreau ca eu sa-i fiu calauza. Sper ca s-a gandit bine la incidentul cu tigarile. Daca il mai prind o singura data cu o chestie daia am sa-i rup gatul atat lui cat si tigarii-asta daca tigara are gat-. Noi bineinteles ca imediat dupa ce ne-am intalnit ne-am facut comozi si prin “comozi” vreau sa zic ca am dat drumul distractiei, dansului si bauturii.
-Hidan, acum o intrebare vitala! il intreb pe baiat, vazad ca sta jos ca unu dala cu probleme de mers-am uitat cum se numeste-
-Si anume? ma intreaba el prefacandu-se speriat
-Stii sa dansezi? il intreb eu repede asezandu-ma pe canapea langa el
Frica lui artificiala se transforma intr-o frica adevarata. Se uita putin la mine mut dupa care imi raspunsese negativ. L-am intrebat de ce, iar acesta mi-a raspuns doar cu umerii in semn ca nu stie. Atunci am sa-l invat! Nu am mai facut asa niciodata, adica sa invat un baiat sa danseze, dar nu cred ca e extrem de greu. Trebuie doar sa-l fac sa prinda gustul muzicii si de acolo se va descurca singur-cred, sper...da Doamne!-. L-am luat de brat si am incercat sa il ridic, insa el nici ca s-a clintit din loc.
-Haide! Nu e asa greu! Te rog frumos!, ma rog eu de el. Ridica-te!
-Nu! Stiu ce vrei sa faci!, imi raspunde el uitandu-se in alta parte, mana lui dreapta fiind trasa de mine incontinuu
-De ce nu vrei sa dansezi?, intreb eu inca tragand de bratul lui
-Pentru ca nu vreau!
Am simtit cum si-a tras bratul din mainile mele, iar eu mi-ai pierdut echilibrul si m-am dat in spate cazand peste un baiat necunoscut.
-Esti o mare proasta, ai baut prea mult si nu mai stii sa mergi, fato?! tipa el nervos la mine
-Iarta-ma, Mister Perfectiune, dar m-am impiedicat! Si nu nu-s betiva ca tine! Tu mirosi de la o posta a bautura! raspund eu obraznic ridicandu-ma de pe el
-Fato, tu chiar vrei bataie? ma intreaba baiatul enervat pana in maduva
-Nu mi-e frica de tine! Ma mir ca in urma cazaturii nu ti-ai rupt scula...Din cate am simtit e cat o scobitoare! ii reprosez eu
Baiatul peste care cazusem se facuse rosu la fata de nervi. Un baiat cam de 20 de ani asa, cu parul negru si tuns scurt, ochii mari de culoarea cafelei cu lapte, dar fizicul lasa de dorit. Nu prea pare sa aiba conditie fizica si in ciuda faptului m-am trezit imediat cu o palma zdravana peste obraz.-Unde sunt cei 7 ani de acasa baiatule?! Sa dai intr-o fata?-. O palma foarte grea. Locul unde am fost pleznita ma doare si nu imi pot stapani lacrimile.-Nu vreau sa par o plangacioasa, dar eu plang acum de nervi! Cum poti da intr-o fata?! Asta-i lipsa de bun simti din partea unui bat ca el!-
Am simtit cum sunt luata in brate si stransa tare, apoi am auzit doua voci cunoscute: cea a lui Naruto si spre surprinderea mea, cea a lui Hidan. Mi-am sters lacrimile si m-am uitat spre Betigas-adica baiatul care ma lovise-. Se pare ca fratele meu se cearta cu el, ceea ce inseamna ca cel care m-a luat in brate e Hidan. Wow, ce reactie neasteptata Nu credeam ca imi va lua apararea!
-Vreti si voi bataie?! tipa Betigas
-Indraznesti sa dai in sora mea? Tu care esti mai mare ca ea cu un an? tipa Naruto la el
-Tu care ar trebui sa nu te enervezi doar pentru doua vorbe in vant! continua si Hidan
-Ma doare undeva! tipa Betigas la randul lui, vrand sa para zmeu
Mi-am revenit repede in simtiri si cat ai zice peste m-am departat de Hidan si apropiindu-ma de baiat i-am dat un pumn in fata cu toata puterea mea.
-Poate ca am plans ca mi-ai dat o palma, dar tu ai sa te vaiti! spun eu calma
-Tu! Indraznesti sa dai in mine, fato?! Uite-te al tine, de abia daca m-ai atins! imi raspunde el tupeist
-Indraznesc! La fel cum tu ai indraznit sa dai in mine!
-Ha! Doar atat de tare poti sa dai?!
-Pot mai mult de atat! raspund cu curaj
-Sa te vedem!
Betigas isi pusese fata la inaintare cu ochii inchisi, asteptand ca eu sa ii mai dau inca un pumn. Eram neradatoare sa il lovesc, dar Hidan ma apuca de brat si lipindu-si degetul de buze imi face semn sa tac. In secunda doi Hidan il loveste pe Betigas in moaca cu putere. Baiatul cade jos vaitanduse si punandu-si mana la gura din cauza durerii insuportabile. Naruto incepu sa rada, iar eu cu ochii cat farfuriile si cu gura cascata -numai buna pentru muste- m-am uitat la Hidan care isi freca palmele una de alta ca si cum ar fi terminat o treaba murdara. Betigas se ridica de jos si plecase de acolo invartindu-se, fiind ametit si din cauza bauturii, dar si din cauza pumnului primit de la o fata pe nume Hidan.
-Te simti bine? ma intreaba Hidan razand mai putin zgomotos decat Naruto
-Esti -fac o puza mica- genial! tip eu sarind la gatu lui
Baiatul asta nu e normal! Nu pot sa cred ca l-a lovit atat de tare doar pentru ca m-a pleznit peste fata. Stiu ca majoritatea baietiilor ar tine cu Betigas, dar se pare ca el e altfel. Poate pentru ca stie ca gasca noastra este unita si ne aparam reciproc. Dupa mine pare a fi un bun coleg si prieten in acelas timp. Ne-a ascultat atunci cu tigarile, asta inseamna ca el cauta sa se integreze cat mai bine in gasca noastra si reuseste!
-Trebuia sa filmez asta! spune Naruto inca razand si tinandu-se de burta. Ayame, data viitoare nu te mai pune cu baieti din astia. imi atrage atentia deveind dintr-o data serios
-Imi pare rau, frate. Multumesc ca m-ai aparat si la fel si tie Hidan. Ma bucur ca v-am avut aproape, pentru ca altfel betigasul ala nu mai scapa cu viata din ghearele mele. spun eu razand de gluma mea prosteasca
Binetineles ca cei doi au ras discret si imediat dupa ce m-am mai rugat putin de Hidan ca sa vina cu mine sa-l invat sa danseze s-a lasat pagubas. Luandu-l cu mine pe ringul de dans, acesta incepu sa isi miste fundul in stanga si in dreapta, restul corpului fiind teapan. Semaana cu un copac si pe langa asta are si o fata gen: “Hai termina ca nu am chef de nimic!”. L-am luat de brate si am inceput sa i le flutur. Am inceput sa rad tare pentru ca acum aveai impresia ca vrea sa decoleze. Bratele lui zici ca-s de gelatina, iar funul lui zici ca i s-a blocat doar pe o anumita miscare si anume: “stanga-dreapta,stanga-dreapta”.
Nu e atat de usor pe cat credeam! Ohh...Va fi o noapte lunga!

Ei bne...Cam atat deocamdata. Ne vedem data viitoare>:D< Bye!!:*
Si poza cu Ayame:
[Imagine: NarutoOC___Yuu_by_HamuSuTaru.png]
I'm first!!:X:X Hello honey. I'm glad you put the next :D

" Heyy...Uitai ca am venit cu next! Sorry ca am intarziat.

Capitolul 4
Betigas


Ma aflu in clubul Energy Music. Este ora opt si cinci minute seara, iar jumatate din colegii mei nu au sosit, printre care si Hidan. Deocamdata suntem 10 persoane din 30. mi-ar fi placut sa scri 10, 30 in litere Ce or face atata? Cat le ia sa se pregatesca? Hai ca la fete fac o exceptie, pentru ca noi pierdem cate o ora la baie sa ne aranjam si cand plecam de acasa ne mai uitam odata in oglinda ca sa fim sigure ca nu avem vreun firicel rebel prin par sau mai stiu eu ce teroare, cum ar fi: sa se intinda rimelul sau sa fi depasit contrul buzelor. Crima nu alta! Bun, nu vreau sa ma laud, insa nu prea stau sa ma aranjez. Trantesc un strugurel pe buze, putin rimel etc. etc. Urasc fetele alea care isi pun o tona de machiaj pe fata si tot ca dracu’ arata! Sau alea care se imbraca provocator si le vezi suncile iesind din fusta sau pantaloni. Pentru baieti este o adevarata sechele! Nici cu asta nu vreau sa ma laud pentru ca nu ma cred eu regina frumusetii, insa incerc sa imi pastrez silueta. Adica nu-s nici gasa nici slaba, nici perfecta dar nici imperfecta. Si fratele meu este la fel. Nu e Fat-Frumos pe cal alb, dar nici un tocilar din acela cu dinti de castor, cu cosuri amestecate cu pistrui pe fata si slab de atarna hainele de pe el. Are o fata simpatica ce mereu zambeste si niste ochi de un albastru limpede de nu te mai saturi de ei. Bine, eu una m-am saturat ca doar stau cu el sub acelas acoperis, dar asta e partea a doua.
Muzica imi bubuie in urechi, dar nu ma apuc de dans pana nu vin toti. Printre mutimea care dansa pe ring am dat de capatana inconfundabila a lui Lee. E ca si cum ar avea un castron in cap. M-am dus la el lasandu-l pe fratele meu la bar. M-am strecurat printre dansatori, printre care un tampit mi-a pleznit o palma peste fund de am spus ca nu o sa ma mai asez jos niciodata.
-Lee, unde sunt ceilalti? intreb eu venind spre acesta frecandu-mi dosul
-Hey Ayame, esti gata pentru party?! intreaba acesta neintelegand ce le-am intrebat punct
Lee ma ia de mana si incepe sa ma invarta apoi incepe sa danseze ca un Hopa-Mitica amestecat cu niste miscari din anii ’70. Am tipat la el de 3 ori da ori scri da` ori dar nu m-a auzit asa ca i-am dat o palma peste fata, acesta revenindu-si imediat si tipand:
-Ce?! Unde arde?!
-Lee! Te-am intrebat: “unde Unde sunt ceilalti?”!
-Ohh... space Vin vin acum. Erau in spatele meu acum cateva minute. Eu am venit cu masina, ei erau pe jos. imi raspunde el intr-un sfarsit punct
Am dat apropabtor aprobator din cap semn ca am inteles si m-am dus inapoi la Naruto, de data asta ocolind ringul de dans de frica ca ma trezesc cu inca o palma peste dos. Nu dupa mult timp colegii mei au inceput sa apara incetul cu incetul pana cand toata gasca fu completa. Bineinteles ca eu am sarit sa-l intampin intampinandu-l pe Hidan pentru ca este inca nou aici si vreau ca eu sa-i fiu calauza. Sper ca s-a gandit bine la incidentul cu tigarile. Daca il mai prind o singura data cu o chestie daia am sa-i rup gatul atat lui cat si tigarii-asta daca tigara are gat-. Noi bineinteles ca imediat dupa ce ne-am intalnit ne-am facut comozi si prin “comozi” vreau sa zic ca am dat drumul distractiei, dansului si bauturii.
-Hidan, acum o intrebare vitala! il intreb pe baiat, vazad ca sta jos ca unu dala cu probleme de mers-am uitat cum se numeste- punct
-Si anume? ma intreaba el prefacandu-se speriat punct
-Stii sa dansezi? il intreb eu repede asezandu-ma pe canapea langa el punct
Frica lui artificiala se transforma intr-o frica adevarata. Se uita putin la mine mut dupa care imi raspunsese raspunse negativ. L-am intrebat de ce, iar acesta mi-a raspuns doar cu umerii in semn ca nu stie. Atunci am sa-l invat! Nu am mai facut asa niciodata, adica sa invat un baiat sa danseze, dar nu cred ca e extrem de greu. Trebuie doar sa-l fac sa prinda gustul muzicii si de acolo se va descurca singur-cred, sper... space da Doamne!-. L-am luat de brat si am incercat sa il ridic, insa el nici ca s-a clintit din loc.
-Haide! Nu e asa greu! Te rog frumos!, semnul exclamarii nu are c cauta aici ori virgula. Corecte sunt ambele semne dar NICIODATA impreuna ma rog eu de el. Ridica-te!
-Nu! Stiu ce vrei sa faci!, la fel ca mai sus imi raspunde el uitandu-se in alta parte, mana lui dreapta fiind trasa de mine incontinuu
-De ce nu vrei sa dansezi?, nu are ce cauta aici virgula intreb eu inca tragand de bratul lui punct
-Pentru ca nu vreau!
Am simtit cum si-a tras bratul din mainile mele, iar eu mi-ai pierdut echilibrul si m-am dat in spate cazand peste un baiat necunoscut.
-Esti o mare proasta, ai baut prea mult si nu mai stii sa mergi, fato?! tipa el nervos la mine punct
-Iarta-ma, Mister Perfectiune, dar m-am impiedicat! Si nu virgula nu-s betiva ca tine! Tu mirosi de la o posta a bautura! raspund eu obraznic ridicandu-ma de pe el punct
-Fato ma deranjeaza ca te tot repeti cu "fato", mi-ar fi placut sa ii adresezi un alt apelativ :D , tu chiar vrei bataie? ma intreaba baiatul enervat pana in maduva suna mai bine " pana in maduva oaselor" ' space
-Nu mi-e frica de tine! Ma mir ca in urma cazaturii nu ti-ai rupt scula... space Din cate am simtit e cat o scobitoare! ii reprosez eu punct
Baiatul peste care cazusem se facuse rosu la fata de nervi. Un baiat cam de 20 de ani asa, cu parul negru si tuns scurt, ochii mari de culoarea cafelei cu lapte, dar fizicul lasa de dorit. Nu prea pare sa aiba conditie fizica si in ciuda faptului m-am trezit imediat cu o palma zdravana peste obraz.-Unde sunt cei 7 ani de acasa baiatule?! Sa dai intr-o fata?-. O palma foarte grea. Locul unde am fost pleznita ma doare si nu imi pot stapani lacrimile.-Nu vreau sa par o plangacioasa, dar eu plang acum de nervi! Cum poti da intr-o fata?! Asta-i lipsa de bun simti din partea unui bat ca el!- punct
Am simtit cum sunt luata in brate si stransa tare, apoi am auzit doua voci cunoscute: cea a lui Naruto si spre surprinderea mea, cea a lui Hidan. Mi-am sters lacrimile si m-am uitat spre Betigas-adica baiatul care ma lovise-. Se pare ca fratele meu se cearta cu el, ceea ce inseamna ca cel care m-a luat in brate e Hidan. Wow, ce reactie neasteptata punct Nu credeam ca imi va lua apararea!
-Vreti si voi bataie?! tipa Betigas punct
-Indraznesti sa dai in sora mea? Tu care esti mai mare ca ea cu un an? tipa Naruto la el punct
-Tu care ar trebui sa nu te enervezi doar pentru doua vorbe in vant! continua si Hidan punct
-Ma doare undeva! tipa Betigas la randul lui, vrand sa para zmeu punct
Mi-am revenit repede in simtiri si cat ai zice peste m-am departat de Hidan si apropiindu-ma de baiat si i-am dat un pumn in fata cu toata puterea mea.
-Poate ca am plans ca mi-ai dat o palma, dar tu ai sa te vaiti! spun eu calma punct
-Tu! Indraznesti sa dai in mine, fato?! Uite-te al tine, de abia daca m-ai atins! imi raspunde el tupeist punct
-Indraznesc! La fel cum tu ai indraznit sa dai in mine!
-Ha! Doar atat de tare poti sa dai?!
-Pot mai mult de atat! raspund cu curaj nu mi-a placuta cu curaj ; punct
-Sa te vedem!
Betigas isi pusese fata la inaintare cu ochii inchisi, asteptand ca eu sa ii mai dau inca un pumn. Eram neradatoare sa il lovesc, dar Hidan ma apuca de brat si lipindu-si degetul de buze imi face semn sa tac. In secunda doi Hidan il loveste pe Betigas in moaca cu putere. Baiatul cade jos vaitanduse si punandu-si mana la gura din cauza durerii insuportabile. Naruto incepu sa rada, iar eu cu ochii cat farfuriile si cu gura cascata -numai buna pentru muste- m-am uitat la Hidan care isi freca palmele una de alta ca si cum ar fi terminat o treaba murdara. Betigas se ridica de jos si plecase de acolo invartindu-se, fiind ametit si din cauza bauturii, dar si din cauza pumnului primit de la o fata fata O.O sau fatza ?? aici, nescriind cu diacritice nu se prea intelege pe nume Hidan.
-Te simti bine? ma intreaba Hidan razand mai putin zgomotos decat Naruto punct
-Esti -fac o puza mica- genial! tip eu sarind la gatu ori gatu` ori gatul lui punct
Baiatul asta nu e normal! Nu pot sa cred ca l-a lovit atat de tare doar pentru ca m-a pleznit peste fata. Stiu ca majoritatea baietiilor baietilor ar tine cu Betigas, dar se pare ca el e altfel. Poate pentru ca stie ca gasca noastra este unita si ne aparam reciproc. Dupa mine pare a fi un bun coleg si prieten in acelas timp. Ne-a ascultat atunci cu tigarile, asta inseamna ca el cauta sa se integreze cat mai bine in gasca noastra si reuseste!
-Trebuia sa filmez asta! spune Naruto inca razand si tinandu-se de burta. Ayame, data viitoare nu te mai pune cu baieti din astia. imi atrage atentia deveind dintr-o data serios punct
-Imi pare rau, frate. Multumesc ca m-ai aparat si la fel si tie Hidan. Ma bucur ca v-am avut aproape, pentru ca altfel betigasul ala nu mai scapa cu viata din ghearele mele. spun eu razand de gluma mea prosteasca punct
Binetineles ca cei doi au ras discret si imediat dupa ce m-am mai rugat putin de Hidan ca sa vina cu mine sa-l invat sa danseze s-a lasat pagubas. Luandu-l cu mine pe ringul de dans, acesta incepu sa isi miste fundul in stanga si in dreapta, restul corpului fiind teapan. Semaana Semana cu un copac si pe langa asta are si o fata gen: “Hai termina ca nu am chef de nimic!”. L-am luat de brate si am inceput sa i le flutur. Am inceput sa rad tare pentru ca acum aveai impresia ca vrea sa decoleze. Bratele lui zici ca-s de gelatina, iar funul lui zici ca i s-a blocat doar pe o anumita miscare si anume: “stanga-dreapta,stanga-dreapta”.
Nu e atat de usor pe cat credeam! Ohh...Va fi o noapte lunga!

Ei bne...Cam atat deocamdata. Ne vedem data viitoare Bye!! "

Descriere... vad ca ai adaugat :D, ceea ce ma face foarte dericita.

Dialogul la un moment dat a devenit cam monoton... desi replicile ar fi trebui sa sune scurte si intereseante, au fost scurte si plictisitoare. :D

Naratiunea a fot prezenta, in cantitati mari => foarte bine!!!

Actiunea nu mi s-a parut prea grabita.

Greselile ti le-am enumarat.

Estetica s-a imbunatatit considerabil.

Ceea ce nu imi place chiar deloc :
1. Este ca i-ai schimbat starea lui Ayame prea repede. Adica, acum e cu gura mare, dupa plange, dupa iar are tupeu... e prea repede aceasta schimbare, daca chiar vrei sa fie prezenta incearca sa treci mai lent de la o stare la alta.
2. Ca ai cam grbit actiune cand a fost acel conflict cu " Betigas ".
3. Ca nu ai descris mai profund si mai mult dansul, sentimentul care il avea cand dansa cu Hidand... sa descrii mai mult miscarile.

Ceea ce imi place la nebunie :

1. Ca ai evoluat foarte mult.
2. Ca te straduiesti sa evoluezi.
3. Ai avut niste faze la care chiar am ras.
4. Ca nu te dai batuta.
5. Ca, cu fiecare next ma surprinzi.

Spor la scris in continuare :*
Pagini: 1 2