Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Injuratura romaneasca.
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
http://3.bp.blogspot.com/_GfDOPUDKMTY/TO...0/stop.png
Cred ca fiecaruia ii mai scapa cate ceva printre dinti, asa, la nervi. Cum probabil vi se intampla sa auziti pe strada tot felul de vulgaritati si in romana, dar si in engleza asa mi se intampla si mie. In fiecare zi si mai ales acum cand am dat probele de aptitudini pentru liceu si ma aflam in curtea acestuia, am auzit injurand pe toti elevii respinsi. Unii in romana, altii intro engleza deprorabila si cu o pronuntie de balta. Sincer, eu sunt de parere ca daca vrei sa folosesti engleza ar trebui si sa o sti. Plus ca daca stam bine sa ne gandim este foarte nepoliticos sa incepi sa-ti bagi si sa-ti scoti de fata cu trei sute de persoane.
Daca mai este o data postat topicul rog moderatorii sa il stearga, dar eu nu l-am vazut. Smile Sper ca subiectul sa nasca pareri si comentarii.
Enjoi.
M.S. 5
Si pana la urma dezbatem (ma abtin sa nu rad cand zic asta) injuraturile/limbajul vulgar sau pronuntia unei limbi straine?

Cat despre vulgaritati: http://www.youtube.com/watch?v=bNoOusfqwMM
Nici eu n-am vazut. Oricum, mi se pare interesant (ceva bun de dezbatut cand n-ai ce face). Da, injuratura romaneasca o auzi mai pe la toate colturile. Mie mi se par lipsiti de educatie cei care injura, mai ales de fata cu o gloata de oameni, incluzand copii mici de gradinita sau batrani. Inca n-am auzit acele minunatii in engleza, dar daca unii vor sa se dea mari cu engleza lor de balta n-ai ce sa le faci (educatia se primeste inca din gradinita - nu fa aia, nici aia). Nu prea mai am ce sa spun, prea putine idei. 106
Nici macar nu ai zis ce sa discutam...injuraturile? Nu am chef de ipocrizie, citind mai ales primele opinii, injuri pentru ca injuri, pentru ca te simti mai bine, pentru ca altfel nu poti vorbi cu unele persoane...este in folclorul romanesc, e intr-un fel traditie si cultura. Acum nu ma refer la tiganime, desigur, dar un "hai sictir" si "ia-o-n gura" merge 3
@Abbi: ai spus ca e interesant si ca nu prea ai ce spune. Vezi si tu ce vad si eu? 15
In caz ca se va considera ca prin link-ul de mai sus nu mi-am exprimat o parere: sunt doar cuvinte. Cuvinte care salveaza vieti. Gandeste-te cum ar fi daca toti nervii eliminati prin violenta verbala ar fi eliminati prin violenta fizica.
Citat:Acum nu ma refer la tiganime, desigur, dar un "hai sictir" si "ia-o-n gura" merge 3
ia-o-n gura for the win!

on: Ca orice altceva daca nu sunt folosite in exces nu e nicio problema. Cuvintele vulgare merg foarte bine cu scop comic, daca sunt folosite la momentul potrivit.
Deadly, "hai sictir" e turceste.
Trebuie sa fim mandrii ca tara ca putem forma comparative, chiar si oximoronice, pentru cam orice tine de spatiul Carpato-Danubiano-Pontic.

De exemplu, pentru simpla actiune mijlocie de a te imbata, romanul poate aduce ca si comparativ elemente din orice domeniu muncitoresc si nu numai

medicina stomatologie: tras la masea
industrie: beat cui/ranga
agricultura: beat sapa/ciulete
biologie: beat muci
elemente abstracte: beat mort/manga
alimentatie: varza (ex: M-am facut varza)

Suntem o tara mandra si ne mandrim cu asta
(16-06-2011, 10:37 PM)Germinal A scris: [ -> ]Deadly, "hai sictir" e turceste.

Am apreciat gluma.10
What a non sense.
No really. No debating subject.
closed.