Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: De ce?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Hi guys, e primul meu oneshots, sper sa va placa.




De ce?



De ce?De ce totul e asa greu in viata​? De ce nu pot zambi cand sunt trista? De ce nu mai poti dezgheti un suflet cand soarele apune? De ce nu pot sa ma joc cu Iarna fara sa adorm? De ce nu pot sa vad dincolo de o inima rece? De ce dragostea e atat de ciudata? De ce omul nu poate aprecia natura? De ce plang cand simt ca nu mai pot face nimic? De ce realitatea doare? De ce nu putem trai intr-o poveste?

Idiferent cat de filozof esti, indiferent cat de mult ai studiat specia unmana mereu va fi o intrebare la care nu vei gasi raspunsul. Fiecare om gandeste in felul lui, fiecare om are parerea lui. Toti suntem diferiti. Eu spre deosebire de alti as dori sa traiesc intr-un basm, unde totul e diferit. Natura vorbeste, se extinde singura si e atat de puternica incat nu o poti rani. Oameni sunt buni, iubirea exista pretutindeni si chiar daca raul se ascunde in colturi intunecate si reci, nu va putea patrunde nici o data in basmul meu. Ehh, dar asta e doar o poveste care oricat de mult mi-ar placea sa existe ea va fi doar un basm.Oameni sunt ciudati. Iubesc, dar nici o data nu sunt fericiti in totalitate; mereu doresc mai mult. Respecta natura, dar va veni timpul cand o vor ranii . Doar cand se intampla un lucru rau de genul unui cutrenur sau al a unei inundatii iti dai seaman cum te pedepseste natura pentru rautatile pe care tu le faci inconstient. Oameni sunt uniti si se respecata, dar pana la urma vor fi trasi de intuneric in colturile lui si nu vor putea iesi de acolo atat de usor cum au intrat. Nu spun ca oameni sunt prosti,ci doar ca omul nu e constient de tot ce face. Daca nu se va opri la timp va distruge natura, va distruge iubirirea cu care o fost creat si nu va mai putea scapa din lanturile singuratatii. Viata e grea si asa va fi mereu. Unul trebuie sa moara ca sa supravietuiasca altul, unul trebuia sa zambeasca ca altul sa fie trist. Doar cu ajutorul curajului, vointei si iubirii vom reusi cu adevarat sa rasupundem la intrebarile imposibile. Daca traiesti viata ca o aventura ea va fi mereu basmul in care tu ai trait, traiesti si vei traii mereu.

MAGIA EXISTA! Trebuie doar sa crezi!
Hahaha! Ce interesant! O reflectie asupra vietii si a relatiei om - natura. foarte misto, dar "MAGIA EXISTA! Trebuie doar sa crezi! " am auzit-o de prea multe ori. Lipsa de originalitate :9 Inlocuieste cu altceva. Oricum, inafara de o reflectie, actiunea lipseste total asa ca introduce ceava actiune si adauga si putina descriere :)