Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Basmele devin realitate
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Disclaimer: Nu detin nici un personaj - inafara de cele create de mine - ce ii apartin lui Masashi Kishimoti din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje, intamplari.

Buna, am sa incerc si eu sa imi fac propriul fic. Sper sa va placa, si sa ma iertati pentru greselile din tasta.

CAPITOLUL 1

Este o zi insorita de primavara. Merg linistita pe strada. Era cald si frumos, iar eu ma gandeam la ce haine sa imi mai iau. Am castigat multi bani, mi-am luat o casa la mare, langa plaja, cu flori de diferite specii colorate fiu in galben, roz, albastru deschis si chiar si rosu, un catel si o pisicuta, amandoi sunt pui mici, dar imi lipseste ceva. Sunt singura, cu toate ca am douazeci de ani, simt ca vreau sa stau cu cineva in casa. Las asta pentru mai tarziu, pentru ca ma gandesc ca sa merg acasa, si sa ma duc sa ma plimb pe plaja.

Merg ce merg, si in fata mea vad o fata care plangea pe o banca. Statea cu capul in palme, si plangea in fata statiei de metrou. Ma duc spre ea si o intreb ce a patit
-Mama si tata au plecat in alta tara din cauza datoriilor, si eu am ramas singura la camin, chiar de ziua mea!
La camin? ma intreb in mintea mea, stiind ca si eu am fost la camin.
-Cum te cheama? Nu vrei sa srai la mine?
-Sakura, multumesc mult, sper sa nu te deranjez.
-Eu sunt Tsunade.
Cele doua se ridica, dar Tsunade stia ce are Sakura in suflet. Este ca si cum ti s-ar rasuci cutitul in rana, dar este si mai rau. In cateva ore, vor ajunge la aeroport, si nu o vor mai putea suna. Sper ca suferinta Sakurei sa nu o afecteze prea tare, cum ma afectat pe mine. Inca tin minte imaginile acelea, cand masina in care eram eu mama si tata a intrat intr-un camion. As fi preferat sa mor eu, doar ca ei sa traiasca. Dar Dumnezeu mia crutat viata, eram doar un copil de opt ani. Mama aproape ca a supravietuit, mia zis ceva, mia zis sa nu o plang, ca o sa ne vedem intr-o zi.

Dupa cateva minute de merg ajungem la casa. Era mare, cu doua etaje, vopsita in galben. Acoperisul era rosu. Avea o bucatarie, camera de zi, camera de oaspeti, o baie si doua camere. Una a lui Tsunade, iar cealalta va fi a Sakurei. In bucatarie este un aragaz, un frigider mare, o masa din lemn de cires cu cinci scaune in jurul ei. Era varuita in alb, are trei dulapuri si o ghiuveta. In baie este o cabina moderna de dus, cu multe produsa, o ghiuveta si un wc. Baia era varuita albastru foarte deschis. Camera Sakurei era roz deschis, exact ca parul ei, si la fereastra are o perdea rosie cu roz si verde, un birou, laptopul si un pat mare cu lenjerie roz. Camera lui Tsunade era foarte frumoasa, avea chiar si un televizor cu plazma ca in camera de zi si de oaspeti, un pat mare si moale cu lenjeria rosie, avea si ea un birou si un calculator, si fereastra care lasa lumina sa patrunda in camera, deoarece nu avea perdea.
-Sakura, iti place camera ta? Dupa ce iti pui hainele in dressing, nu ai vrea sa mergem sa facem o plimbare pe plaja?
-Bine, dar eu nu am mai fost pana acum. Nu am vazut marea sau nisipul, doar mi-am imaginat.
Sakura isi lua valiza si merse sa isi puna hainele in dressing, dupa care isi lua o rochita scurta pana la genunchi lejera de culoare albastru deschis, si o pereche de sandale albastre, cu un mic trandafir tot albastru. Tsunade se imbraca cu o fusta putin mai sus de genunci care era verde, si niste sandale cu multe cureluse.

Dupa cinci minute de mers, au ajuns la plaja. Sakura era uimita de acel peisaj mirific pe care nu il mai vazuse. Valurile se loveau cu putere de mal si provoca un sunet galagios dar si placut in acelasi timp. Soarele isi trimite razele catre nisipul care era de acum incins, si il facea sa para ca sclipeste. deasupra apei limpede zburau pescarusii care ciripeau cantecul vietii lor, iar scoicile aduse la mal de catre apa erau minunate, parca sunt facute de mana omului, doar ca natura a creat nu numai aceste scoici, ci si acest peisaj mirific. Sakura casca ochii mari, si se uita speriata dar si uluita de acest peisaj care nu ii dadea pace.
-Sakura, iti place? o intreba Tsunade zambind
-Da, dar as fi vrut ca sa fie aiici si mama si tata.
Tsunade o lua de mana si amandoua incepu sa se plimbe pe langa apa, care din cand in cand le lovea picioarele. Sakura ii spunea despre trecutul ei, care era unul destul de frumos, la fel si Tsunade. Cand Sakura auzi ce sa intamplat cu parintii lui Tsunade, se sperie, si isi dadu seama ca nu e singura care trece printr-o depresie, dar Tsunade a avut o soarta cruda, pana in acest moment, cand este bogata si nu mai are griji pe cap. Dar Sakura era curioasa de un singur lucru, de ce are un semn ca acela pe frunte.
-Pai, este un cristal mov, l-am primit de la parintii mei, inainte sa moara. Mie nu mia placut prima data, dar dupa ce au murit mi-am dat seama ca stiau ce o sa se intample, se spune ca aduce noroc. Probabil ca mi l-au dat ca sa nu mor cu ei in accident.
Cele doua se plimba, si se plimba, pana ce trecuse de ora sase. Tsunade se gandi sa mearga acasa, pentru ca Sakura se duce la scoala maine. Este aproape vara, si de la anu ea va fi la liceu. Tsunade lucreaza ca profesoara la un liceu de arte, ea ii invata pe copii sa deseneze.
-Sakura, la ce liceu te vei duce?
-Eu as vrea sa ma duc la liceul de arte, imi place mult sa pictez si cred ca am talent, asta imi zic oamenii crae ma vad desenand.
-Eu lucrez ca profesoara, si in acelasi timp si directoare la liceul de arte, si chiar m-as bucura daca ai venni.
Fata accepta bucuroasa, dupa care pleca acasa. Se intuneca din ce in ce mai tare, iar Sakurei ii era frica. Duca inci minute de mers, au ajuns acasa. Tsunade o ruga sa deseneze, ca sa vada si ea talentul ei. Incepe sa deseneze, si totul parca era chiar in fata ta, doar ca era facut in creion pe o hartie. Si dupa doua minute de desenat, iti poti da seama ca ea a desenat ce a vazut la plaja. Era un desen chiar reusit.In timp ce fata desena, Tsunade facu un ceai de menta. Cele doua incepu sa soarbe din lichidul cald. Tsunade o mai ajuta la detalii, si asa se facu si ora sapte. Tsunade o intreba pe Sakura daca vrea sa manance un iaurt, iar aceasta ii spuse un simplu "Da, multumesc.".

Dupa o jumatate de ora, cele doua s-au dus in camerele lor. Sakura se gandi sa isi faca ghiozdanul, dar se gandi si la noul coleg, pe care diriginta a zis ca ii va fi coleg de banca daca vrea. Intr-un sertar din birou avea puse cartile. Ea deschide usor sertarul, se uita in orar si observa ca are sase ore, de la ora 11:30 pana la ora 5:00 prima ora era dirigentia, a doua ora era Romana, a treia ora era Matematica, a patra ora Muzica, a cincia ora era Chimia si ultima ora era Engleza. Isi scoase cartile si caietele necesare, si incepu sa isi faca temele. Incepu cu matematica, si trebuia sa rezolve sapte exercitii. Doua dintre ele erau cu ecuatii si inecuatii, iar restul erau probleme de geometrie.

Tsunade era si ea in camera ei, si isi deschise televizorul, si se uita la telenovela ei preferata, Narcisa Salbetica. Dupa un sfert de ora, ii suna telefonul. IPhone 4 negru. Raspunse, si se pare ca era Kurenai, care o invita la Mall. Tsunade ii spuse ca nu v-a sta mult, si ii explica toata situatia. Kurenai intelese, si ii promise ca nu vor sta mult.

Seara veni, si Tsunade si Sakura se culca. Luna si stelutele sale mici parca se plimbau pe cer. Acum era ora opt dimineata.

Tsunade s-a trezit, se duce la baie si isi ia periuta si pasta de dinti. Pune pasta de dinti pe perie, si incepe sa isi curate "perlele" albe. Se spala si pe fata, si se sterse cu prosopul moale. Dupa intra in cabina de dus, si dadu drumul la apa. Alese un cel de dus cu miros de trandafiri. Dupa ce se spala, se sterse la cap si pe corp si se piaptana, si se imbraca cu un maieu alb cu negru si roz si o pereche de blugi scurti mai sus cu vreo doua palme de genunchi. Su duce in camera Sakurei, si o trezi usor.
-Sakura, esti gata de scoala? zice Tsunade zambind
-Mmm... da
Sakura se ridica somnoroasa si se indrepta spre baie, isi spala dintii dupa care se piaptana si se imbraca. Ea se imbraca in uniforma, fusta specifica care este scurta cam cat o palma mai sus de genunchi si un maeu. Isi ia si vestuta, dupa care isi ia ghiozdanul si se indreapta spre scoala.

Era ora doua. Tsunade este cu Kurenai la Mall, si se uita la haine. Tsunade primeste un telefon si aude vocea calda a fratelui sau
-Tsunade, iti pot face o vizita la ora doua?
-Desigur, dar sa stii ca acum sunt plecata, deci sa nu faci cadeobicei sa fii cu o ora mai devreme.
Dupa ce inchise, Kurenai ii propuse sa mearga acasa, deoarece este de ajuns la cate cumparaturi au facut. Cele doua chema un taxi, si s-au dus acasa.

~Sakura~

Am ajuns la scoala, si este deja ora noua jumatate. Deci voi avea timp sa vorbesc cu prietenii mei. Am intrat pe poarta scolii, si imi place ce vad. Totul este lafel de frumos, aceeasi copaci, aceleasi floricele viu colorate si este tot lafel de curat in curtea si terenul scolii. Ma asez pe o banca si imi scot o carte de romana, si incep sa repet.
Clopotelul suna de intrare, iar eu imi pun cartea repede in geanta si plec spre clasa. Cand ajung, ma asez in banca langa colegul meu de banca, Sasuke. Se crede atat de tare, dar pentru mine nu este. Se tot da pe langa mine si imi face compimente dar eu nu il bag in seama. Pe usa intra diriginta, si un nou coleg.
-Buna copii, el este noul vostru coleg, Neji Hyiuga, se ofera vre-o fata sa steie cu el?
Doar eu am mana sus.
-Sakura, bine, vei sta cu Neji iar Sasuke va sta singur.
Imi i-au cartile si ma asez in prima banca din mijloc, iar Sasuke se duce in a doua banca tot de pe randul din mijloc. Dupa ce sa prezentat in fata clasei, se pune in banca si incepem orele.



Este ora doua, si la usa a sunat cineva. Cred ca este Nawaki, fratele meu. Deschid usor usa si il vad cu zambetul pe buze.
-Buna draga sora. imi zice el intristandu-se
-Buna, intra inauntru.
Cei doi se aseza pe canapea, iar Nawaki ii spune ca azi la ora 4 el o sa plece in Paris ca sa lucreze. Eram cam trista, si stiam ca daca ias oferi niste bani nu ar accepta, pentru ca l-am intrebat din prima zi in care am primit atati bani. Dupa ce vorbesc, se face ora trei jumatate, si Nawaki pleaca, dar ii face un cadou, un lant cu un cristal verde.
-Multumesc Nawaki, sper sa mai vorbim macar la telefon, daca nu poti pe mess.
Nawaki pleca, iar Tsunade incepu sa lacrimeze.


-La scoala-

Sa facut ora cinci. Ma gandesc sa ma plimb si prin parc inainte sa merg acasa. Si cand spun casa ma refer la Tsunade. Cobor scarile scolii, si cand am iesit din scoala il vad pe Sasuke care ma prinde de mana din spate si imi spune pe o voce rea:
-Deci nu mai vrrei sa stai cu mine? O sa regreti pentru asta!
Imi trag mana cu putere din stransoare si incep sa fuc, dar sunt prinsa de par. Noroc ca atunci coboara cineva, se pare ca este chiar Neji.
-Hei tu! Las-o in pace pe rozalie! zice Neji
Sasuke imi da drumul la p[ar si pleca bombanind tot felul de lucruri. Cei doi se privesc timp de un minut, dupa care Sakura rupe tacerea
-Multumesc ca nu l-ai lasat pe Sasuke sa ma bata.
-Pentru nimic, dar nu as fi fost acolo daca nu as fi vrut sa te cunosc, mergem in parc?
Fata spuse un simplu "da", dupa care pleca.

-In parc-

Cei doi ajunse, si se aseza pe o banca. Sakura il intreba tot felul de lucruri, cum ar fi ce ii place, unde vrea sa se duca la liceu si cand este nascut. La fel si el, dar dupa lui Neji ii veni o intrebare in cap, care nu era sigur daca so o intrebe sau nu
-Sakura, tu... Sasuke este cumva... prietenul tau? intreaba Neji plin de curiozitate
-Nu, nici intr-un milion de ani nu s-ar intampla ca eu sa fiu cu el.
Se facu cinci jumate, iar Sakura vru sa plece, iar Neji o intreba daca vrea sa o conduca pana acasa. Ea nu era sigura de raspuns, dar la insistentele lui a acceptat.
fic mutat la sectiunea corespunzatoare ^_^. fi mai atenta pe viitor draguta
Hey, deci sunt prima care o sa'ti comenteze fic'ul. Deci titlul este interesant si vreau sa vad continuarea si ce legatura are titulul cu fic'ul.Ideea mi se pare destul de originala caci eu nu am mai intalnit'o. Descriere ai dar poti mai mult de atat. Actiunea este destul de buna dar poti sa pui multa. Dialogul nu mi se pare sec. Deci sper sa nu te superi ca ti'am zis ca descriere si actiune poti pune mai multa. Si mie mi se spune si incerc sa pun mai multa caci vreau sa evoluez nu sa involuez. Gresli de tastatura:
cel- gel
vrrei- vrei
so o: - s-o
- sa o
Mi mi s'a parut ca trebuia pus stea in loc de steie " ... se ofera vre-o fata sa steie cu el? "
Deci te rog sa nu te supere comentariul meu si deabia astept sa ma anunti cu continuarea.
Bun, deci am venit cu next, sper sa va placa, si astept comentarii :D

CAPITOLUL 2

Se facu cinci jumate, iar Sakura vru sa plece, iar Neji o intreba daca vrea sa o conduca pana acasa. Ea nu era sigura de raspuns, dar la insistentele lui a acceptat. Cei doi mergeau linistiti pe strazile orasului Konoha, pana cand ajunse in fata casei unde statea acum Sakura. Isi luara ramas bun, dupa care Sakura intra in casa cu zambetul pe buze. Se duce drept in camera ei. Camd ajunge, isi scoate un caiet mic si roz cu o inimioara pe care scrie "Floare de Cires", iar pe spate scrie "Jurnal". Ea isi lua pixul care scria mov, si incepu sa scrie tot ce i s-a intamplat azi. "Orele au fost plictisitoare, dar ma bucur ca am scapat de Sasuke. Acum stau cu noul coleg al clasei, Neji. Are ochii lila, parul lui saten este prins jos intr-o coada si este mai inalt ca mine. Cred ca sora lui este Hinata, pentru ca seamana si au si acelasi nume de familie. Cat despre Sasuke, ultima data cand a stat cu o fata care s-a mutat din banca a batut-o mar pana a bagat-o si in spital, iar mie cred ca imi sapa groapa acum. Dar o sa vina verisoara mea, Karin. Este o roscata, cu ochii tot rosii, poarta mereu o camasa alb spre roz, niste pantaloni scurti cat doua palme mai sus de genunchi si o pereche de cizne pana la genunchi. Isi tine parul prins intr-o coada de cele mai multe ori, si acum nu mai poarta ochelari. Este o fata foarte rea, cand am fost la ea acasa, a vrut sa imi arate piscina, si ma aruncat in ea, dupa care s-a aruncat si ea, si a zis ca eu am aruncat-o si ca dupa m-am aruncat ca sa dau vina pe ea. Sper ca ziua de maine sa fie mai buna, cu toate ca nu cred ca o sa fie asa." Dupa ce termina de scris, isi pune inapoi jurnalul de unde l-a luat si ii suna telefonul. Ea raspunde, si se pare ca este Hinata, cea mai buna prietena a ei. Cele doua vorbesc sa se intalneasca in parc, dupa o jumatate de ora. Sakura accepta, dupa care inchise. Ea coboara in bucatarie si isi ia un pahar, dupa care toarna apa minerala in el. Soarbe din lichidul incolor, dupa care se duce sus ca sa se schimbe. Isi lua un maeu roz, si o pereche de blugi megri doua palme putin mai sus de genunchi. Si o pereche de pantofi care nu erau cu toc cui, legati de picior cam pana pe la genunchi de culoare roz deschis. Fata iesi, si se indrepta spre parc. Pe drum vedea tot felul de oameni, masini, si la un moment il vazu pe Sasuke ce astepta sa treaca o masina ca sa poata ajunge pe partea cealalta, unde era Sakura. Fata incepe sa fuga, pana cand ajunge in parc, unde o vazu si pe Hinata, care era imbracata intr-un tricou mov si niste blugi o palma mai sus de genunchi. Avea niste pantofi cu toc, care nu erau cui si erau legati de picior. Sakura ii spuse ca o urmareste Sasuke, si ca trebuie sa fuga cat mai repede. Cele doua incep sa fuga, iar Sasuke aproape le ajungea din urma.
-Sakura, du-te fara mine, nu mai pot sa alerg.
Hinata incerca sa alerge, dar abia putea. Sakura era din ce in ce mai speriata. Sasuke se apropie de ea, si o prinse da mana.
Buna scumpa. Pai am venit, dar cu critica in sac, deci sa incepem:
Titlu imi place. Oare de ce?:)) asa Am sa vorbesc despre modurile de expunere: descrierea o papa pisica. Aveai momente in care ziceai ceva frumos, puneai descriere si dupa poc. Pune descriere la greu, avand in vedere ca Tsunade a suferit puteai descrie acolo la greu. Primil capitol lung si nu prea reusit. Nu incerca sa faci capitole kilometrice, ca mine, daca nu iti iese. Adica fa unul mediu, e bun si de 40 de randuri atata timp cat e frumos. Vezi ca o dai in bara cu nararea. Ori persoana intai, ori persoana a treia? Nu mai inteleg uneori. Ai grijat.

Deci incearca sa te pui in locul personajului, sa simti macar o parte din ceea ce simte acel personaj. Modeleazal cum vrei, dupa placut tau, oferai o parte din tine, ca sa zic asa. Dialogul e plictisitor, adica tu ai incercat sa introduci personajele prin el, dar nu ti-a iesit. Actiunea e cam fugarita uneori. Mai ales cu Sasuke. Stop ca am ajuns si la el: chiar asa de rau e? ooo in fine, ma bucur ca Neji a facut-o pe salvatorul. aaa in primul capitol tin sa cred ca ai facut ceva gen doi in unu.:))

Greseli, ai grija la ele. Al doilea capitol, bine macar ca nu e mare:)) si aici lipseste descrierea, tu incerci dar nu iti iese. Zau ca il faci cam exagerat pe Sasuke, tragi pisica de coada cam tare, dar e ficu tau.
Revin la primul capitol, da te-am cam ametit, dar mi-am adus aminte de ceva. Ai scri acolo: La scoala, In parc, zau mai ametit. Deci nu mai stiam cine povesteste: Sakura sau tu(ca narator, pers 3)acolo trebuia sa deslusesc eu. In fine, e cam greu daca vrei sa faci asa cum ca ar interveni vocea naratorului in poveste. Nu mereu iese.
"Avea niste pantofi cu toc, care nu erau cui" zau ca nu suna bine. Puneai "Avea o pereche de pantofi cu toc" si era suficient.
Cam asta e critica. Sper ca nu te-am suparat, dar sa stii ca critica e constructiva. Nextu il aduci cand poti si nu te grabi cu el. Sper sa tii cont de ce am zis. Spor la scris si sa ma anunti ca de nu..:)) :bye:
Hello dear.
După cum mai rugat am trecut pe la ficul tău şi m-am gândit să îţi las un comentariu, deşi nu ştiu în ce măsură o să îţi placă ceea ce îţi spun. So, let's see.

Titlul este drăguţ, nu pot spune că mă atrage într-un mod deosebit. Ideea până acum nu mi se pare prea originală, poate o să o faci pe parcurs.
Capitolul 1:
Începutul banal şi destul de comun ( fără supărare). Ai mari probleme cu verbele pe care le foloseşti ba la persoana a III-a, ba la persoana a I-a arată urât, mai ales că descrierea este sărăcăcioasă şi se observă imediat. Ar trebui să te hotărăşti la ce persoană vrei să scrii, pentru că altfel rişti să bagi cititorul în ceaţă şi spun asta pentru că eu am citit de cel puţin două ori pentru a înţelege chiar dacă de obicei sunt foarte atentă.
Dialogul mi s-a părut prea mult şi sec, am văzut că ai repetat unele chestii, arată urât. Acţiunea foarte grăbită încearcă să o mai încetineşti. Naraţiunea trasă de păr pe alocuri.
Descrierea căci încă nu am terminat cu ea este sărăcăcioasă, încearcă să te axezi mai mult pe sentimente şi detalii, dar să nu descri ceva de genu ,,ex masa e mov, dulapul verde'', ci să o faci mai profund ca să zic aşa.
Am văzut destul de multe greşeli şi nu numai cele care ţi-au fost spus, mai sunt şi altele de tastare şi exprimare, dar şi foarte multe repetiţii.
Şi ai probleme cu semnele de punctuaţie pui virgula înaintea lui ,,şi'' este greşit, pentru că nu se pune decât în situaţii destul de rare ca să zic aşa.

Capitolul 2.
Ai aceleaşi greşeli, dar poate pe parcurs o să le remediezi. Din nou naraţiunea a fost trasă de coadă. Ceea ce aş mai vrea să menţionez pentru că nu am spus ar fi să scrii în loc de 5, 10, 24 cinci; zece; douăzeci şi patru fie că e vorba de ore, date, ani pentru că ar da mult mai bine la estetică la care mai ai de lucrat.
Un mic sfat încearcă să scrii din perspectiva unui singur personaj pentru că îţi v-a fii mult mai uşor să descrii.
Cam atât sper că nu te-a supărat comentariu, poate am fost mai dură, dar sper să te îmbunătăţeşiti şi sper că această critică o să îţi fie de ajutor, multă baftă şi să nu renunţii.
Hey, am ajuns si eu pe aici deci sa incepem. Titlu mi se pare destul de interesant. Idea este destul de originala, dar mai trebuie sa o dezvolti. Intradevar, actiunea e grabita si trebuie sa pui descriere mai multa, dialog mai putin si nu mai repet ce au zis Venus-Rozeta si Moxxy.
Mi se pare interesant ca acum Sasuke este rau si ca personajul principal (inafara de Sakura) este Tsunade.
Spor la scris si te rog sa nu uiti sa ma anunti cand pui next.:pls:
Heya, am trecut si eu pe aici, cam tarziu, dar sper ca nu te superi pe mine. Vai, ai facut si tu un fic singura, bravo, ma faci mandra :* Am vazut ca deja ti-au zis altii ca ai ai cam grabit actiunea si ca mai ai nevoie de descriere, deci nu o sa mai repet si eu acelasi lucru. Eu o sa zic ce imi place. Pai, iudeea este destul de originala si imi place, abea astept sa vad cum o sa o dezvolti. In concluzie, pana acum imi place, astept sa vad cum o sa dezvolti ceea ce ai inceput si cum o sa evoluezi. Spor la idei si scris. Astept nextul, care sper sa vina repede si sa ma anunti si pe mine. Te pup dulce de tot scumpa. Bye :bye:
heya, am adus next. Sper sa va placa, mai ales ca acest capitol este special. :d Spor la citit si lasat comentarii :X

CAPITOLUL 3

Hinata incerca sa alerge, dar abia putea. Sakura era din ce in ce mai speriata. Sasuke se apropie de ea, si o prinse da mana. Stransoarea se tot accentua. Sakura se gandea la ce sa faca, pentru ca stia ca va lua o bataie pe cinste. Deja credea ca a si murit, dar din fericire Sasuke ii dadu drumul. Fata isi puse cealalta mana peste cea cu stransoarea, si o mangaia ca si cum ar fi un copil care tocmai sa lovit. Dar nu dupa mult timp poc! Sakura cade jos. Se pare ca brunetul are o mana destul de crea, mai ales ca este si baiat.
-Hai Sasuke, hai omoarama! Daca nu eram eu tu sigur nu ai fi fost asa, uita ce ti-am facut, a fost in urma cu mult timp.
Baiatul se enerva si mai tare, si cand sa o mai loveasca o data pe rozalie ...


~Tsunade~

Ma gandesc la Nawaki. Oare va fi bine? Stiu ca el merge defapt intr-o misiune contra Yakuza, am aflat asta ieri, de la un prieten

FlashBack
Ies usor din casa. Era un frig groaznic. Ma indrept spre casa celui mai bun prieten al fratelui mei. Am de gand sa aflu adevarul, sa stiu macar daca este adevarat ce banuiesc. Ajung, dar cand sa bat la usa se pare ca ea se deschide singura. Imi era frica, mai ales ca pe strada nu era nimeni, iar in camera era si intuneric. Ma sperii si incep sa alerg in strada. In fata mea trece o masina cu o suta km la ora cred, inca un pas si as fi murit. Imi intorc capul spre casa si vad ca de acolo iese o umbra foarte ciudata. La prima vedere ai zice cai un monstru ce vine sa te manance, dar daca te uiti mai bine observi ca este unbrea unui animal. Nu era foarte mare, dar deajuns incat sa te sperie. Arata ca un lui, dar vad ca se aprinde lumina si este doar cu caine care ma maraie. Din casa aud pe cineva care zice
-Cutu! Hai la tata baiatul, asa fii cuminte!
Vad cu se apropie si isi ia pufosenia in brate. De chestia asta pufoasa mam speriat eu? In fine, acum sa vad daca ma poate ajuta cu ce vreau. Ma duc pana aproape de prag, dupa care il intreb serioasa
-Nawaki se duce in misiune impotriva celor din Yakuza, nu?
Barbatul lasa capul in jos, si spune un simplu "Da." La auzul acestor cuvinte izbucni in lacrimi. Daca era prins era omorat pe loc. Acum si cerul plangea. Femeia isi scoate mcrela, era neagra parca in doiu, la fel ca si blondina. Nu mai sta nici un minut si pleca. Stia ca va obtine informatia repede, dar in acelasi timp ii era si frica de acel mic cuvant.


EndFlashBack

Femeia alearga cat se poate de departe. In gandul ei erau mii si mii de intrebari. De e el? De ce nu sunt eu in locul lui? Daca sunt femeie nu inseamna ca nu am dreepturi! Nawaki, o sa te urasc daca mori. Eu, eu, te urasc! Daca ai sti ca pentru mine viata ta inseamna tot, ma simt ca o musca-n lapte, ma simt atat de rau. Stiu ca vei muri. Intuitia imi zice asta. Dar daca nu, o sa tin numai la mine, ca si cum ai fi copilul meu. De ce? De ce tu Nawaki si nu eu? Nu stii cat plang pentru asta? Ma voi razbuna pe cei din Yakuza, chiar cu pretul vietii daca iti vor face ceva. Mai bine plec de maine, sa il ajut. Am centura neagra la karate, si cea albastra la judo, ar trebui sa fie de folos. Dar am ceva cu care nu ma vor putea invinge, o inima plia de dragoste! Atat de multa, incat prefer ca el sa traiasca si eu sa mor chiar si in chinuri daca este nevoie. As vrea ca toata suferinta asta sa ieie sfarsit, ca aceste razboaie sa se termine, tarile, oamenii, societatea, totul sa fie schimbat, schimbat in bine. Dar nu se poate. Daca mar auzi cineva ar zice ca sunt nebuna. Mai bine nu il lasam sa plece in ziua in care a venit la mine. Mai bine il loveam cu ceva in cap, ca sa ramana inconstient si sa il pot opri, sa il pot tine acasa unde ii este locul. Ma doare capul, parca sunt un balon prea tare umflat si trebuie sa fac bum! Nu mai pot, imi pun o mana pe cap, il scutur putin dupa care cad pe jos. Vad ca sunt intr-o balta, nu numai de apa, ci si de durere. Din fericire nu miam spart capul, dar cred ca cedez nervos. Inchid usor ochii, dupa care ii deschid usor, ca sa mai vad doar odata lumina zilei.


~Sakura~

Cand sa imi dea ultima lovitura, vad ca pleaca cu mainile in buzunar. Incepe sa rada haotic, dupa care imi zice un simplu "Pa!". O vad pe Hinata care vine spre mine sa ma ajuta. Ma intreaba daca vreau sa merg la doctor, dar eu ii zic ca nu. O iau de mana si ii propun sa mergem in celalalt parc "Parkul de Botanica din Konoha". Ciudat numele, dar cred ca este si prumos acolo.

Dupa cinci minute de mers cele doua ajung in fata parcului. Era minunat, gardul viu inconjura tot parcu, cararile erau pavate cu niste pietre negre in forma de triunghi, copacii erau de diferite specii, unii chiar de peste o suta de ani. La fiecare era cate o tabliita in care scria niste date despre copac si specie. Intre copaci erau puse diferite flori. Unele erau atat de parfumate, incat credeai ca nu este real ce vezi. O specie de trandafir o atragea pe Sakura cel mai tare. Era un trandafir albastru, care mirosea foarte frumos. Cele doua se plimbau, pana cand au gasit un lac de o splentoare nemaipomenita. Erau doi salcami langa lac. Trilurile pasarilor rasunau peste tot, iar maretul soare isi trimite razele aurii sa se reflecte in oglinda apei. Fluturii colindau si ei, in cautarea florilor. Cele doua dse aseaza pe o banca de langa un salcam, care aproape ca ''imbratisa'' banca. Cele doua incepura sa vorbeasca despre ce sa intamplat. Dupa o ora, rozalia merse acasa. Fata se du direct sus, in camera ei, isi scoate orarul si se uita pe orele de maine. Isi scoate ce ii trebuie, isi face temele si se pune pe somn.


~Tsunade~

Mie rau. Stau trantita pe un pat cam tare, invelita cu o patura moale. Imi deschid ochii si lad o asistenta dragura, care era imbracata intr-un halat alb, cu parul prins sus in coc, era si ea tot blonda. Doua suvite ii atarnau pe fata, crete, precum parul din cap.
Ma ridic incet, dupa care o intreb daca pot pleca. Aceasta imi spune ca da, dar pe propria raspundere. Este deja ora zece diineata.

Ajung acasa. Intru, Si scriu un bilet ca Sakura sa il poata vedea cand vine. Ii las 10.000$ dupa care plec spre avion.
Hey, sunt prima si nu m-ai anuntat, dar ma rog. Sa incepem: imi place mult caputolul. E bine ca ai descris parcul si chiar la-i descris frumos. Am vazut si cateva greseli de scriere: ''lad'' - vad;
''unbrea'' - umbra; ''lui'' - lup; si mai erau dar nu le mai gasesc. Undeva spre sfarsit ai scris la persoana a treia desi era din perspectiva Sakurei, m-ai ametit. E foarte interesant la sfarsit cand Tsunade se duce la avon si cred ca pleca in cautarea fratelui ei.
Oricum te felicit pentru acest capitol, spor la scris si de data asta sa nu uiti sa ma anunti cand pui next.
Pagini: 1 2