Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Adolescenta si secretele ei.
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Dupa parerea mea, adolescenta este o perioada dificila, de trecere de la stadiul de copil, la stadiul de om matur. Este o perioada grea, in care ne dezvoltam atat din punct de vedere fizic, cat si moral, sufleteste, sentimental etc. In aceasta perioada incep sa apara primele responsabilitati. In timpul copilariei nu prea sunt responabilitati, dar deja de la varsta adolescentei incep sa apara. Adolescenta este o perioada confuza, o perioada in care nu stim cu adevarat ce vrem, ne invartim in jurul unor puncte fixe, nestiind de fapt farmecul lor. Din aceasta perioada, poate chiar mai repede apar "primele manifestari ale iubirii", cum se zice, si totusi neconstientizand adevarata semnificatie a iubirii, rolul ei si adevarata valoare. O confundam adeseori cu o joaca, care mai apoi se transforma in asa zisele "lacrimi de iubire". Nu constientizam ca aceasta "iubire" este un joc, este un joc care ne transforma, ne ajuta sa constientizam ca viata nu este numai roz, ca sunt si lacrimi, ca nu obtinem intotdeauna ceea ce ne dorim. Asadar adolescenta este, dupa parerea mea cam cea mai dificila parte a vietii, cand sentimentele ne sunt nedeslusite, nu constientizam adevarata valoare a vietii. In toata aceasta perioada de tranzitie, trebuie sa fim foarte atenti in comportamentul nostru, pentru ca mai tarziu sa nu ne para rau de ceea ce am facut, sa ne traim adolescenta in asa fel incat sa nu ne para rau mai tarziu. Pentru ca o data devenind oameni maturi, trecutul ne poate afecta viitoare familie, copiii si totodata viitorul.

Asa deci, spuneti-va parerea. Ce credeti despre aceasta perioada si veni-ti cu argumente. Smile
[Imagine: Adolescenta-1.jpeg]
E cea mai frumoasa perioada a vietii. Poti sa faci cam toate prostiile care iti trec prin cap fara sa primesti pedepse prea mari.
@kashim: asa e. Poti sa faci ce trasnai vrei pe perioada adolescentei.

Este o perioada de care ma-am despartit. Am trait cele mai frumoase clipe. Si acum traies clipe frumoase. Imi aduc aminte cum ma jucam in generala si de prima iubire. 10 PE care eu am incheiat-o. : )) Si fiind vorba de iubire, nu am fost niciodata "lacoma" dupa un baiat, in asa fel sa ii cad la picioare. Adolescenta este o perioada din viata fiecarui om, cu care greu este uitata. Fie din motive bune fie din motive rele.

Eu imi aduc aminte de momentele bune din ea. Si cea mai inspaimantatoare a fost cand m-m blocat 30 min in lift. Dar timpul trece si ajungi la maturiatate pana la urma. Si totul e frumos si in perioada asta.
helau
Pai in primul rand, nu devii chiar matur, asa cum ai spus mai sus. Si nu inteleg de ce toata lumea aduce vorba de iubire cand se vorbeste despre adolescenta. Aia nu prea e iubire. Acum nu poti sa zici ca e iubire daca ai avut 100 de prieteni/e si nu e niciunul mai special. Unii nu prea stiu sa traiasca aceasta perioada pe bune. Altii se maturizeaza prea repede. Parca si vad pitipoancele alea la 13-14 ani care se cred nu-stiu-ce mature. Fiti copilarosi, traiti-va viata, dudes.
Adolescenta este o perioada minunata. Primesti mai multa libertate si totusi sunt persoane care te trateaza inca ca pe un copil ceea ce e, dupa parerea mea super. Sunt zile in care crezi ca lumea se invarte in jurul tau si esti cea mai minunata, mai desteapta si mai frumoasa persoana din intreg Universul. Totusi sunt si zile in care crezi ca iti cade cerul in cap si simti ca esti cel mai mare ratat. Atunci, insa, apar familia si prietenii si, ca prin magie, iti dai seama ca esti foarte norocos deoarece nu esti singur, cineva chiar isi doreste ca tu sa fi fericit.

Bineinteles, adolescenta este caracterizata si de nenumaratele tampenii pe care fiecare dintre noi le face.
Daca reusesti sa gasesti un echilbru intre prostiile pe care le faci si timpul petrecut ca un "copil cuminte" poti cu usurinta sa iti dai seama ca adolescenta e una dintre cele mai frumoase perioade ale vietii.

Cam asta a fost parerea mea.
Merci mult ca va-ti spus parerea si sper ca o ve-ti face in continuare. Ma bucur ca aveti puncte de vedere diferite de ale mele. Sper sa va placa topicul si sa scrie-ti in continuare.
Spamspamspamspamspamspamspamspamspamspamspamspamspamspamspamspamspam.