Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Jeux d'Enfants
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
OO viata intreaga pentru a spune Te iubesc
Optzeci de ani pentru derularea unei povesti de dragoste...
si totul din cauza unui joc.
Poate mai bine spus gratie unui joc.

Sophie si Julien au trasat regulile jocului. Ei sunt, pentru tot restul vietii, jucatorii, arbitrii... si deseori sunt chiar victimele. Desfiintand orice tabu, sfidand orice autoritate, batandu-si joc de orice si de oricine, razand, facandu-si singuri rau... Poate ca un singur lucru ii salveaza... faptul ca se iubesc.

Jocul incepe cu un pariu nevinovat... un pariu care sa ii faca sa uite ca mama este grav bolnava... sa uite ca toata clasa ii trateaza ca pe niste amarati de polonezi. Mai tarziu jocul se transforma in ceva adevarat, in cel mai frumos lucru din viata lor. Se iubesc, se joaca. Jocul, dragostea... Dragostea, jocul: pana la urma cel mai simplu lucru este sa fie prieteni.

Pe masura ce viata trece, jocul devine din ce in ce mai intens.
Te iubesc mai mult decat propria mea viata.


Actori principali :

Marion Cotillard- Sophie
Guillaume Canet - Julien
Regia : Yann Samuell

Parerea mea despre film este una buna. il am in calculator, l-am vazut la si pe un site. Eniuei. Actorii au stiut sa-si joace foarte bine rolurile, si mi-a placut enorm de mult de Marion, o fata asa frumoasa si cu o personalitate - heh - chiar puternica si curajoasa. si de Julien mi-a placut + ca arata chiar bine, iar felul in care a jucat m-a atras.

Daca ati vazut filmul, ce credeti despre el ? Sau ati vrea sa-l vedeti ? : )
[Imagine: love_me_if_you_dare_ver1.jpg]
Filmul asta se afla undeva in top 10 filme preferate. Prima data cand am vazut numele si, am vazut ca e in franceza am fost putin: " sa ma uit, sa nu ma uit", pentru ca de obicei filmele de genul nu sunt neaparat cele mai bune.
Pot sa spun ca mi-a placut la nebunie. La inceput a fost cam, ciudat, mi se parea o prostie, asta pana cand au mai crescut ei. Cand arata secventele alea din copilaria celor doi ma gandeam: " asa mici o sa ii tina tot filmul?" Ideea e ca cel putin partea aia a fost foarte trista, mai ales pentru Julien.
Partea mea preferata din film e atunci cand cei doi se intalnesc dupa multi multi multi ani in care nu s-au mai vazut, ea ii face farsa aia aiurita in care el ajunge la spital si ii el insceneaza toata treaba [daca vreti sa aflati ce treaba si ce farsa urmariti filmul pentru ca se merita]. Scena din ploaie este genial de superba.
Filmul ca total a fost bun. Din partea mea primeste un 9 [daca ar fi avut un final fericit pe bune ca i-as fi dat 10, insa asa nu ma lasa inima].
Merita vazut. Cine nu a facut-o pana acum sa se apuce de treaba.
Mi-a placut mult filmul. Era foarte popular printre prietenii mei la un moment dat, si am decis si eu sa ma uit la el si am ramas foarte placut surprinsa, desi ma asteptam sa nu-mi placa pentru ca era in franceza, si nu stiu franceza aproape deloc. Dar, a fost chiar foarte dragut. Ideea cu "te provoc sa ma iubesti" a fost ciresica de pe tort. Si imi amintesc acum vag scene din film, si chiar e amuzant. Recomand filmul asta pentru o zi ploioasa in care nu ai unde sa iesi. Cheama-ti prietena la tine si impresioneaz-o! 21