Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Sick independence
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
Bunaa * hugs* Ma'm gandit ca creez si eu un alt fic, si sper sa fie cat de cat okay ^ ^ Lectura placuta mina!
Tip critica permisa: Orice fel de crtica. Fiti cat mai duri!

Sick independence

Capitolul unu

Prolog

It's my life .It's now or never .I ain't gonna live forever. I just want to live while I'm alive!

Lumea asta este prea rea pentru a locui noi in ea, este prea dura pentru noi, prea rece, prea aspta! O femeie singura, de obicei nu ar rezista aici, dar de aceea exist eu, sa le arat ca barbatii nu sunt cu nimic mai buni decat noi si ca, puterea feminina va castiga! Independenta si rebela, aceste doua adjective ma definesc cu exactitate, unii ar zice ca sunt nebuna, dar vreau sa lupt pentru femei, vreau sa dovedesc ca eu nu am avut, nu am si nu voi avea nevoie vreo data de un barbat, ca ceea ce poate face o persoana de sexul invers mie pot face si eu! Detest faptul ca barbatii se cred mai 'tari' decat femeile, ca ne fac 'slabe' in fata lor, ca ne cred doar jucarii!

Baieti, feriti-va, deoarece i hate boys!

De unde si acesta ura fata de genul masculin? De la simplul fapt ca tata a lasat-o pe mama singura doar pentru ca aceasta nu a mai suportat sa-i faca mereu pe plac, sa creada ca barbatul este stapanul in casa si ca nu trebuie sa iasa din cuvantul lui. Dar acea persoana pe care am numit-o tata gresea. Gresea amarnic! Lui vreau sa-i dovedesc cel mai mult ca nu am nevoie de el, sau de altii ca el.

Tocmai ma indrept spre locul pe care il detest cel mai mult, liceul. Nu ca as fi o eleva slaba, ba din contra, dar tinand cont ca in clasa sunt optisprezece baieti si cinci fete nu imi surade. Peste tot numai perversi, cocalari si manelisti, si ca sa fim coerenti, mai de graba mor fata mare decat sa ma incurc cu de astia. Tinuta mea este putin, poate putin mai mult excentrica, dar mie imi place. Principiul meu este ca daca mie imi place, ce zice altul nu conteaza! Jeansii mei rosii sangerii ies in evidenta, conturandu-mi fesele, bluza gri mi se muleaza pe corp, avand inscriptia 'Kill you', iar botinele negre cu toc nici prea mic, nici prea mare se potrivesc de minune. Parul meu de un negru abisant cu cateva suvite roscate mi se revarsa pe umeri, pana in zona taliei. Ochii ii am de un verde stins, cate o data ajung sa fie si gri cand ma infurii. Pe umar port o geanta 'Louis Vuitton' neagra, in care am Macbook'ul, telefonul si cateva carti.

- Agg! Agg! Asteapta-ma! Imi aud numele strigat si am intorc catre faptas. Un tip de'a unspea' care tot incearca sa flirteze cu mine. Nu stie cu cine se pune! Nu va merge nici o data cu Agathe Parker!

- Stii ceva pustiu', cara-te mai repede din fata mea, n-am chef de tine azi, acum! Cara-te!

Si cursul vietii mele revine la normal. Drumul asta pana la scoala dureaza prea mult si devine deja stresant. Eh, oricum nu am de gand sa ascult ce trancanesc profesorii la ore, cum zicea si domn' diriginte, care este un profesor excelent de desen, citez ' Aggie, tu traiesti in lumea ta! Un univers paralel noua, asta este un lucru extraodinar!' Cred ca el este singurul profesor pe care il accept, chiar daca este un el, genul atat de detestat de mine. Imi este ca un tata si mereu pot sa ma incred in el, cu toate acestea, nu ma poate schimba! Ura mea fata de genul masculin va fi eterna!

Peisajul poate fi atat de monoton ... La sapte dimineata Los Agelesul este atat de plin, dai de oameni peste tot. Uneori ma gandesc, acesti oameni nu au ce face acasa si umbla ca nebunii pe strazi? Sau dimineata in autobuz, de la ora sase numai mosi si babe care se plimba deoarece bunul nostru primar, Augustin Bennet, un idiot si jumatate, care din pacate imi este ruda, le-a dat abonamente gratuite. Trist, atat de trist ...

Stau si ma gandesc, destul de des, daca am prieteni adevarati. Toti sunt prefacuti, mai putin Abigaill si Beatrice, doua persoane foarte apropiate mie si norocul este de partea mea, suntem si in aceesi clasa, mai exact a zecea B.

Halal si cu timpul asta, am ajuns in 'minunata' curte a scolii, un loc pe care pur si simplu il urasc. Peste tot boboci care alearga de colo-colo, tipic lor, in fiecare an e la fel ... Pasesc indiferenta in incinta scolii, izbindu-ma de vreo doi idioti, ah, o lume prea mica si prea multe persoane cu un IQ redus. Oftez si merg mai departe catre sala mea de clasa. Aveam chimia, o ora dezgustatoare si proful este si el un om de nimic.

- Aggie!

Ma aud, din nou, strigata de o persoana. Clar, azi e o zi proasta!

Sper sa va placat cat-de-cat ^_____^. Si ti'o dedic tie Veronicoo : x !
Am observat ca nimeni nu-ti lasa comm, insa nu am trecunt de asta.
In primul radn e un fic nou, asta inseamna o noua creatie interesanta.
Si pot admite idea ficului e chiar incitanta si interesanta. Ma face sa vreu continuarea si mai mult.

Ok deci am observat ca nu prea ai greseli de nici un fel, imi place ca ai naratiune dar si descriere, nu foarte multa insa e de ajuns incat sa inteleg.
Idea este una pur si simplu geniala, chiar ma duce spre suspans.
Si abia astept sa vad urmatorul capitol, sa gust din urmatoarele tale idei.
Cam atat, inca astept sa vad ce v-a urma.. deci pare ok totul pana acum.

Kiss* Kiss*
Hey ^^ Intr'un final am ajuns si eu pe aici. Fic nou huh? Ideea imi pare destul de frumoasa si abia astept sa vad ce se va intampla in viitor. Chiar am incredere in tine ca o sa faci ceva bun din ficu asta. Descrierea este prezenta in cantitati normale. Pentru primu capitol e de ajuns. Naratiunea este ok pana acum nu prea pot zice prea multe de asta acum. Actiunea nu mi s-a parut ft grabita deci e ok. Dialogu nu a fost sec ceea ce imi place. Greseli de tastare nu am vazut. Oare de ce?:)) Imi place foarte mult personalitatea lui Agathe xD Dar oare nu exista niciun baiat care sa ii cucereasca inimioara?^^ Trebuie sa fie. De asemenea ii ador numele. Ce idei ai :>. So, astept nextu ca sa vad ce iti mai trece prin creieras. Sa ma anunti cand il pui. Buh bye! :*
Pai multumesc ca m-ai anuntat :D

Mi-a placut ideea ficului asta-i sigur. I hate boys too ! :)) Ai descris superb desi cam putin. Nu ai folosit figuri de stil extravagante si mi-a placut intelesul pe care il ofereau. La naratiune te descurci si nimeni nu poate contesta acest lucru. Cred ca e cel mai bine ca ea sa domine intreaga lucrare pentru ca te pricepi si mi se pare oke sa dezvolti asta.
Dialogul ... da nu mai prezinta nimeni interes pentru el si majoritata ficurilor nu au asa ceva. Cele trei sau patru replici au fost dezvoltate perfect. Nu am ce zice.
Am vazut doar doua greseli si anume: in primul paragraf "Lumea asta este prea rea pentru noi [...] prea aspta!" cred ca vroiai sa spui aspra ... si in paragraful trei "Parul meu de un negru abisant cu cateva suvite roscate ..." aici cred ca era abisal ... presupun doar.
Bun deci capitolul a fost cam scurt si descrierea cam putina insa nimic ce nu poate fi rezolvat in timp. Nu ai greseli de exprimare ceea ce este un lucru excelent.

Acestea fiind spuse te rog sa ma anunti cand aduci next-ul pentru ca ideea este originala si ne-ai bagat in suspans cu ultima replica ;))
Succes in continuare! h*u*g*s !
hey sweetie:* ms ca maia nuntat....
Nu pot spune ca urasc baieti..... poate doar un pic.... bine un pic mai mult, dar nu conteaza:)) important e ca nu ii urasc pe toti(inca:)))........
E un inceput promitator, but pot garanta ca atitudine fetei se va schimba atunci cand va intalni un baiat si ciocanul lui cupidon o va lovi drept in cap:)), asa cum am patit eu, doar ca la mine nu si-a facut efectul complet si am ramas cu picioarele fixate in pamanat:))...... asta daca unele maimute se pot numi baieti.... anyway trebuie sa fie cineva acolo si pentru ea... asta desigur daca va aparea vreun baiat in poveste.
Pana atunci ii urez bun venit printre cele care nu ii suporta pe boys.... printre care si eu desigur:))
Abia astept sa vad ce o sa iasa in continuare:*:bye:
Hey! Mersi ca m-ai anuntat, chiar aveam chef sa citesc ceva acum ;;) Pentru inceput mi se pare ok, ideea mi-a placut mult :X Rebela fata asta, imi place mult caracterul ei, uneori parca seamana cu mine :)) Tot ce ai descris tu aici este adevarat, poate un adevar prea conturat, dar asa este. Putini mai sunt in ziua de azi cu scaun la cap, and yes... urasc cocalarii si manelarii ~X( *Ahem* sa revenim la subiect ;)) Descriere ai avut, dialogul, desi nu prea mult, e bun. Prologul mi-a placut mult. Cam atat... spor la scris dear! :*
Lovee * hugZ *, i'm here XD. Uite` nha ca mi-am facut timp sa trec pe la ficul tau [asta nou :> ] si ce bine ca am facut-o. : ))

Asa, deci... greseli de tastare nu am vazut decat doua:
aspta - aspra
Los Agelesul - Los Angelesul
pai, cam astea ar fi cele care mi-au sarit in ochi`XD

La modurile de expunere, ce pot sa zic ?! Totul decurge absolut normal si nu prea am ce sa-ti reprosez. Aaa, stai putin [ numai 2 secunde : o3 ] mi-am amintit ceva ce am sa-ti reprosez >: ) , daca tot ai zis ca vrei comentarii dure... eu totusi o sa fiu blanda^^.
Folosesti prea multe virgule -.-'. Nu exagerezi cu ele, insa am vazut foarte multe virgule puse aiurea si unde trebuiau puse lipseau, deci te rog mult ca pe viitor sa fii mai atenta !


Si ar mai fi o chestie :- ?. Sa ti-o zic, sa nu ti-o zic :- ?. Bine, hai ca ti-o zic : ))
capitolu` asta... a fost mult prea scurt : -w. Sper sa te revansezi cu urmatoru` XD.

asa, so sper sa ma anunti in continuare la fiecare next si eu o sa incerc sa citesc si la las si un comment .
* kisSeZ *
Hey , Mersii ca m-ai anuntat de fic si scuze ca am intarziat cu commu` . Paii , Aggie - personajul principal , chiar imi place personalitatea ei rebela , si mai mult imi place ca este o persoana independenta si ca nu depinde de altii cum fac multii in zilele noastre.
Oricum , Aggie si-a dat seama in ce lume traieste , o lume plina de prostii. Ma rog, mi-a placut descrierea mult , nu prea ai avut dialog , dar in rest totl a fost ok.
Abia astept sa pui capitolul urmator si sa ma anunti cand o sa apara. Pana atunci Succes la scris.
Olla' Sissu'!! Iarta-ma ca a durat atat sa citesc, dar ti-am zis, trebuie sa schimb melodia cand se termina, mai stau de vorba pe mess... alte 2 pahare de apa :)) noroc ca nu am "digestia" apei rapida :))
Ok, hai sa trecem la continutul ficului. Imi place naratiunea, este chiar foarte frumoasa, si se imbina perfect cu descrierea care este destula si la fel si ea, frumoasa. Actiunea nu mi s-a parut deloc grabita, chiar perfecta. Am vazut cateva greseli de tastare, dar sunt mici si nu sunt grave. Imi place ideea ca Agg este mai dura, parca ar fi emo. Marog, asta e alta poveste :))
Cam atat am avut de comentat. Astept urmatorul capitol pentru care eu iti urez mult succes. Bye >:D<
Asa, ca sa nu faci riduri de stres am ajuns aici :P
Pai in primul rand am vazut ca folosesti ghilimea in loc de cratima. Asta duce a limbaj de mess. Si pe langa acest fapt nu arata bine deci daca ai putea sa te dezobisnuiesti ar fi superb. Asa. Intr-adevar, capitolul e prea scurt, nu ca ar fi o mare mare problema pentru mine dar merge sa il faci mai lung. Am vazut ca ai bagat dialog, iti multumesc tare mult :)) ca nu te lasi influentata de ideile acelea ce ma calca pe nervi si spun ca daca folosesti doua sau trei linii de dialog gata, capitolul e cam naspa si acel dialog e sec. Geez. Am sa fac, nu stiu, un protest cu faza asta.
Asa, in rest totul pare in regula. Abia astept sa vad despre ce e vorba in acest nou fic.
Buh Bye !!!
Pagini: 1 2 3 4 5 6