Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Vinerea se intampla multe
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pai avand in vedere faptul ca m-am saturat de fcuri Naruto am venit cu ceva total nou. Povestea aceasta nu este cea originala. Aici sunt alte personaje, in cea originala sunt cateva mici schimbari. Stiu, numele este banal insa idea povestii mi-a venit in urma cu cateva luni iar titlul l-am ales impreuna cu o prietena deoarece aceasta poveste are o oarecare legatura cu clasa mea. Oricum, fara alte introduceri, Lectura placuta.
PS: Stiu foarte bine ca nu este la fel ca celelalte pe care le scriu, nu ma prea pricep sa relatez la persoana a III-a, adica imi este cu mult mai usor la persoana I insa totul are un inceput. Fara alte introducer va urez inca o data lectura placuta.


Vinerea se intampla multe

Capitolul 1
Bun venit

Cristalele se ciocnesc brutal de asfaltul rece formand la finalul calatoriei lor un lac plin de durere. Cerul intristat nu lasa mareata luna sa-si arate chipul obosit locuitorilor plaiului obosit. Din cand in cand sageti de lumina isi fac aparitia pe bolta cereasca dupa care sunete infioratoare urmeaza.
Dupa cateva ore de agonie, vremea se potoleste treptat lasand luna sa se strecoare printre blocurile vechi insa nu pentru mult timp deoarece soarele isi ia locul facand luna sa-l paraseasca pe al sau.

Sagetile luminoase ale soarelui isi fac aparitia intr-o incapere mica in care o tanara doarme insa nu pentru mult deoarece linistea care domnea in camera este perturbata de zgomotul asurzitor al soneriei telefonului ce o anunta ca dimineata abia a inceput iar ea are de invata pentru ultima zi a saptamanii. Tanara isi strecoara mana prin patura cautand micul obiect ce a avut curajul sa-i deranjeze somnul. Dupa minute in care soneria nu a dat semne cum ca ar avea de gand sa se opreasca tanara gaseste sursa zgomotului si il opreste dupa care incearca sa cada din nou prada somnului care nu mai are de gand sa se intoarca la aceasta.
Dupa minute de agonie aceasta se ridica usor de pe patul moale incepnad sa-si intinda fiecare muschi al trupului. Parul sau brunet, putin mai lung de umeri cade usor ciufulit pe spate in timp ce ochii caprui incearca sa se obisnuiasca cu lumina din incapere. Dupa minute in sir in care aceasta ramane nemiscata telefonul suna din nou, de aceasta data o persoana fiind faptasul sunetului. Destul de lenesa, Ann ia telefonul si raspunde plictisita.

-Neata, se aude o voce plina de viata. Ann, nu uita, astazi chiulim de la ultimele doua ore.

-Nu am uitat, mai vrei si altceva Sonia? inteaba tanara fiind vizibil enervata de apelul celei mai bune prietene.

Fara a mai adauga ceva, Ann inchide telefonul, izbindu-l de perete fara a-i pasa ca micul obiect este singurul cu care poate lua contact cu prietenii sau parintii care mereu sunt la servici. Fara a mai sta pe ganduri, bruneta se indreapta catre dulapul ei luandu-si o pereche de panataloni negri si un tricou de aceasi culoare dupa care se tranteste pe scaunul de la birou pentru a invata pentru materiile care le incepe peste cateva ore.

In alta parte, Sonia, o tanara de aceasi varsta cu Ann, tot bruneta insa parul ei fiind putin mai deschis si ochii caprui spre negru se tranteste inapoi in patul eu pufos. Parul ciufulit, tuns bob ii mangaie chipul in timp ce tanara se joaca cu piercul din limba facut de curand. Mai sta cateva minute fara a se clinti din pat dupa care se ridica si se indreapte spre birou pentru a invata.

Simte ca ziua care abia a inceput va fi una de neuitat insa motivul nu-l stie chiar deloc. Fata isi ridica privirea care ia contact cu calendarul de pe perete care arata data. 13. Vineri 13. Ce coincidenta. Tanara isi da ochii peste cap amuzata de propriile ganduri dupa care priveste din nou caietul de chimie plin cu formule.

Se spune ca timpul este cel mai mare dusman al unui om.

Acelasi lucru il poate spune si Ann care dupa ore intregi de citit lectiile pentru ziua respectiva se ridica triumfatoare si is arunca in ghiozdan cartile si caietele impreuna cu penarul. Priveste ceasul care arata ora doisprezece si un sfert. Tanara isi da ochii peste cap dupa care se indreapta spre dulapul ei luandu-si o pereche de blugi albastri si un tricou negru peste care isi mai ia o camasa albatra in carouri si o pereche de tenisi negri. In timp ce-si ia ghiozdanul telefonul rasuna din nou in incapere, de aceasta data fiind altcineva la celalalt capat al firului. Raspunde ceva mai voioasa in timp ce incuie usa apartamentului.

Dupa cateva replici schimbate cu persoana de la celalat capat al firului, Ann inchide telefonul in timp ce se indreapta spre destinatia ei si anume scoala unde ajunge intr-un timp relativ scurt. Intra in curtea scolii fiind intampinata de colegii ei care discutau despre diferite lucruri. Aceasta ii saluta dupa care privirea si-o indreapta catre intrarea in scoala care este bine pazita de catre paznicul scolii si in acelasi timp un bun prieten al elevilor, domnul Johnson. Fara sa-si de-a seama, soneria suna anuntandu-i pe elevi ca pot intra in incinta scolii unde isi vor petrece urmatoarele cinci respectiv sase ore.

Bruneta urca treptele fiind paralela fata de subiectele de discutie ale colegilor sai pana cand este anuntata de Elizabeth ca au ajuns in clasa. Fara a mai adauga ceva sau a-i multumi colegei sale pentru avertisment aceasta intra in clasa. Tinta ei este fixa si anume ultima banca de pe randul de la fereastra unde va sta timp de patru ore impreuna cu colegul ei, Mike. Fara a mai spune ceva se indreapta catre locul de la fereastra si isi arunca geanta pe banca in timp ce se aseaza pe unul dintre scaune .

Priveste clasa destul de scarbita in timp ce-si prinde parul intr-o coada la spate. Privirea este atrasa de colegii care isi fac aparitia in clasa fara oprire. Fiind mult prea adancita in gandurile ei bolnave, fata nu isi da seama ca Mike se afla in fata ei, parca cerandu-i voie sa-l lase sa se aseza pe scaun. Ann se ridica fara a mai comenta dupa care isi cauta prietena cu privirea. Zambetul ii apare pe chip cand Sonia isi face aparitia pe usa. Fara a mai sta pe ganduri, bruneta alearga catre prietena ei imbratisand-o fara motiv dupa care ii arunca geanta nimerind in capul unui coleg si parasesc impreuna clasa.

-Ce s-a intamplat? intreaba Sonia vizibil incurcata de comportamentul prietenei ei.

-Mor de plictiseala si vreau sa vine ultimele doua ore.

-Vor veni ele insa trebuie sa trecem peste primele care sunt un calvar, adauga Sonia in timp ce rade de propriile ganduri.

Ann se uita intrebatoare la prietena ei care rade fara motiv insa isi da ochii peste cap dandu-si seama ca nu este o noutate comportamentul tinerei. Cele doua tinere pasesc in baia plina de multe altele care se ocupa de propria infatisarea. Dandu-si seama ca este prea aglomerat Ann ramane afara si priveste scarile pe care urca profesorii. Fara sa-si de-a seama prietena ei o privea ingrijorata.
Hai ca las acum comentariu. Deci:

chipul obosit locuitorilor plaiului obosit. Repetitie. Ai grija. Foloseste sinonime. Uneori nu se observa aceste repetitii care pot fi suparatoare dar aici da. Data viitoare fi mai atenta. ( x2 obosit )

si ia locul facand luna sa-l paraseasca pe al sau sau. Nu stiu la ce te.ai referit la sfarsit. Al sau sau ? Ori ai tastat din greseala inca o data cuvantul Sau si nu ai mai terminat propozitia ori nu stiu o.O.

Sagetile luminoase ale soarelui isi fac aparitia intr-o incapere mica in care o tanara doarme insa nu pentru mult deoarece linistea care domnea in camera este perturbata de zgomotul asurzitor al soneriei telefonului ce o anunta ca dimineata abia a inceput iar ea are de invata pentru ultima zi a saptamanii. Este o fraza lunga si incurcata. Ai grija, desparteste.le prin virgula, nu prea stii sa pui virgula, iar repeti unele cuvinte din primul paragraf, mi se pare prea curand sa le repeti. Aici pe mine m.ai facut sa mi se intoarca limba in gura. Deci ai grija.

In rest mai aceleasi greseli. Ai unele greseli de tastare care se observa, adica sunt prea evidente. Cam mananci literele, ti.e foame :)) ? Propozitiile tale, adica mai bine zis fraze sunt foarte incurcate. Fa.le mai mici ca sa intelegem si noi ceva. Dupa ce termin de citit o fraza nu mai inteleg nimic. Uneori incearca sa le mai desparti cu virgula sau punct si incepi o alta propozitiie cu litera mare. Faci repetitii, adica asa mi se pare mie. La inceput a fost dar ai grija cu ele, poti folosi multe sinonime, sunt din belsug. Naratiunea este ok, dar dezvolt.o , mereu se poate mai bine. Descrierea, fiindca narezi la persoana a treia este mai greu sa ma faci sa simt acele sentimente, dar mai adauga, aici nu prea mi.a placut, data viitoare sper sa fie mai bine. Actiunea umpic grabita. Numele personajelor imi plac, chiar daca Ann este cam tipic si banal o.O. Numele ficului imi place si este original. In schimb numele capitolului nu mi.a placut,Bun Venit ? Doar atat ? Puteai sa ii gasesti un tilu mult mai bun. In fine, cam attat ca ma grabesc la scoala :D