Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Praf de stele.
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Asa,deobicei nu fac poezii(deci sun foarte incepatoare) dar nah,m-a lovit inspiratia cu trenu.Asa,cititi si faceti-va cruce daca e rau rau,da' comentati,de bine sau de rau,cum vreti.

Pulberi de stele

I-am adunat privirile
Din pulberi de stele si fum
Din valuri de pe toate marile,
Si le-am lasat undeva departe,
Pe drum.

Si le-am gasit albastre cum erau
Ca o dimineata in ochii lui,
Lucind usor ma cuprindeau,
Pictand culorile rasaritului

Critici,pareri,orice.Doar sa fie cat mai multe =)
Citat:m-a lovit inspiratia cu trenu
Era mai simpatic daca te lovea cu avionul.
Poate atunci titlul nu era o melodie a celor de la Vita-de-Vie. (good tastes, anyway)

Sincer, observ ca in general se leaga de rime si ritm. Cel mai mult, intr-o poezie, conteaza ideea...esenta, continut-> deepness. Rime poate face orice prost.( Poezie ...poezie ;) )

Cat despre poezia ta, pe langa faptul ca nu ii pot simti profunzimea, mi-se pare cam...absurda: Ai adunat o privire, ai lasat-o, te-ai uitat iar la ea si sincer, nu pot sa inteleg cum te pot "cuprinde" culorile rasaritului.

Nu e rau-rau-rau, si in niciun caz, bine-bine.

Keep trying, poate... ;)
Lalala,inca una.Nu e cine stie ce,dar mda...


Pot sa simnt sufletul picaturilor de ploaie
Pe varfurile degetelor mele
Raceala lor n-obraji ma taie
Si inghetate-mi ating buzele.

Si ploaia canta,canta batand in geam
Iar gandurile le simnt tot mai grele
Furtuna tot mai aproape-o auzeam
Sunt picaturi sau lacrimile mele?

E siropoasa dar dah,asa ma simnt in ultima vreme..=(
Uite o noua poezie, iar tu ai cam uitat sa ma anunti, nu? Pai nu-i nimic, macar sper sa fiu inca prima.
So... poezia este chiar draguta, dar sincer chiar mai mult imi placea prima. Ai folosit exact acelasi tip de rima precum cealalta, si cam ce titlu ar avea aceasta? Ok nici nu mai stiu ce sa iti zic, da mi-a placut, dar ma asteptam la altceva.
So... te rog anunta-ma si pe mine cand pui urmatoarea poezie...