Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Traieste viata cu bune si rele .
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Disclaimer:Nu detin niciun personaj din anime-ul Naruto al caror posesor este Kishimoto Masashi si nu fac profit de pe urma personajelor/intamplarilor.

Tobele ... tam....tam...tam ... :))) deci m-am decis sa fac alt fiic ... o sa-l continui si pe ala da mi-a venit azi o idee pt un fic si nu puteam sa mio scot din cap =))


Traieste viata cu bune si rele

Capitolul 1 .


Buna ! Numele meu este Sakura ! Sunt cea mai mica fata a patronului marei firme Haruno, avand doi frati si o sora mai mare, da stiu mare familie nu ? Revenind la mine, sa ma descriu nu prea ma pricep dar o sa incerc pentru voi . Sunt destul de innalta, am parul roz,ochii verzi precum iarba, iar corpul meu este foarte hot de aceia multi ar vrea sa ma aiba dar inca nu s-a gasit baiatul care sa puna lacat inimii mele . Ce e de bine de stiu e ca ma enervez destul de repede . Deci si prin urmare astazi am o gramada de treburi deoarece peste doua zile este 5 iulie si implinesc frumoasa varsta de saptesprezece ani si credeti-ma ca deabea astept asta . Ma ridic plictisita din pat si observ ca este ora 10:00, lenesa ma intrept spre baie facandu-mi toaleta zilnica. Dupa ''ritualul'' meu deschid usa dresig-ului si privesc in stanga-dreapta , astazi ma voi imbraca in mov asa ca imi iau o rochie pana deasupra genunchilor,o pereche de sandale cu toc, o poseta care aveam cele necesare pentru cumparaturi dupa adaug la tinuta un lantisor de argint,niste cercei lungi si o mie de bratari . Cobor gratioasa scarile si ma indrept spre living una sunt intampinata de dragii mei fratiiori, murmur un ,,neata'' plictisit si ma asez la masa . Asa si sa vii descriu pe dracusorii asta care imi sunt frati . Primul nascut Naruto, este innalt ca bradu` si prost ca gardu` , are 23 de ani, ochii ii avea albastii si parul blond . Al doilea dracusor este Sasori acesta era fratele geaman a lui Naruto si seamana al dracului de bine cu el la caracter si putin la fizic numai ca parul il avea rosca . Iar a treia minune a lumii este Karin, are 20 de ani si este foarte matura o persoana pe care te poti baza dar nu mereu stie sa se distreze si cand face panarama nimeni n-o intrece, acesta era innalta,cu un corp de iti sucea mintile, este roscata iar culoare ochilor este asemanatoare cu a mea . Mdaa ... incepe tortura deoarece pe fata idiotului de Sasori a aparut un zambet tampit . Ii arunc o privire sinucigasa spunandu-i
-Sa de-a ciuma in tine daca zici ceva . il amenint in timp ce Naruto inceput sa rada .
-Sakura ! se auzi o voce feminina, se pare ca este a treia minune a lumii. Oftez urmarind-o cu privirea cum se aseza la masa destul de nervoasa . Incerc sa-i zambesc intreband-o pe un ton de copilas ce sa intamplat, iar aceasta intrebare se pare ca nu a fost asa de bine venita in dispozitia acesteia .
-Ma intrebi, ce sa intampla ?imi adreseaza si aceasta o intrebare ridicand din spranceana numai stiu ce sa-i zic deoarece stiu prea bine ce am facut . - Bai copila ! Aseara la ce ora ai venit acasa ? ma intreaba iar eu ma fac mica cat un purice injurindu-i pe cei doi fratiori care mureau de ras, dar spre fericirea mea Karin incepu` sa-i ia si pe ei la intrebari . Dupa ce a terminat cu ce-i doi care au plecat in dormitoarele lor mancand pamantul deoarece cum am mai zis chiar daca ei sunt mai mari cand am plecat din America,parintii stiind prea bine ca Karin este cea mai responsabila dintre noi ia zis sa aiba grija de noi iar conditia ca sa venim innapoi in Konoha a fost sa o ascultam pe ea . Cand incepu sa-mi ti-na si mie ''sfanta predica'' salvata de soneria telefonului, il privesc se pare ca primisem un mesaj, imi era trimis de var`mea Ino care ma chema la mall .
-Aaa...tre sa plec . ii zic Karinei si incerc sa plec dar spre nefericirea mea vocea ei ma oprise .
-Ba nu pleci nicaieri deoarece astazi esti pedepsita . imi zise pe un ton superior fiind destul de serioasa .
-Stf ? O nu... nu poti face asta stii prea bine ca am o mie de cumparaturi de facut pentru petrecerea mea, haide stii prea bine ce inseamna asta pentru mine . ii zic incepand sa ma rag prin casa ca disperata .
- Nu am fost destul de clara ? ma intreaba asezandu-se la masa si savurandu-si micul de jun .
- Dute dracu ! ii zic si ma trantesc pe canapea iar Karin zambind victorioasa deoarece stia ca ma poate controla . Oare ar putea fi ceva mai rau de atat ? o intreb si spre dezamagirea mea am primit raspunsul cand Naruto si Sasori au coborat razand cu pofta de situatia mea . Deschid gura pentru a le zice ceva de dulce dar cineva mi-o lua innainte .
- Ei bine copilasi m-am gandit la altceva, daca tot Sakura e pedepsita nu mi se pare corect ca voi sa va radeti de ea si sa mergeti in oras asa ca nimeni nu va pleca astazi din casa . zise Karin savurandu-si cafeaua . Iar baietii facand o fata de paispe` metri cinzeci injurandu-ma iar eu ridicandu-ma in picioare si fugind spre ei cum faceam cand eram mica sarindu-le in bratesi spunadu-le .
- Bine,idiotii mei dragi daca eu stau in casa si voi nu aveti voie sa iesiti atunci pedeapsa asta este cea buna pe care am primit-o vreodata, va iubeeesc ! le zic zambind rautacioasa si urcand in camera mea dar nu ajungeam pana acolo deoarece am fost intrerupta de iubita mea surioara care ma chemat din nou la ea sper ca nu pentru a-mi tine ''sfanta predica'' . Cobor si cobor de parca mergeam in reluare deoarece nu eram asa nerabdatoare sa imi revad surioara .
-Sakura, vreau ca petrecerea ta sa fie perfecta deoarece la ea va veni cineva foarte important pentru mine . imi zice zambindu-mi
-A despre asta si noi vrem sa va prezentam pe cineva . imi zise si Naruto care se uita la Sasori .
-Hei , hei .. da vad ca va-ti facut planuri pentru petrecerea mea, accentuez petrecerea mea unde eu tre` sa fiu in centrul atentie . le zic revoltata dar Sasori mi-o taia
-Printesa tu mereu esti in centrul atentiei . rase
-Kary` ai zis ca petrecerea trebuie sa fie perfecta atunci, pedeapsa se sfarseste si am voie sa ma duc la mall ? o intreb iar aceasta imi zambeste incepand sa rada impreuna cu cei doi baieti dand afirmativ din cap . Ii imbratisez pe toti strigand un ,,Va iubesc!'' cat ma tineau plamani lundu-mi poseta si iesind in fuga din casa . O sa fie o petrecere perfecta deoarece mai am putine retusuri de facut pentru a iesi perfecta iar pentru asta am nevoie de fetele mele, asa ca le sun si le dau indicatii pentru ce trebuie sa cumpere si unde sa ne intalnim .


Ceva despre fic :
Este vorba despre mai multe cupluri nu,numai SasuSaku...uneori voi mai povesti din perspectiva altor personaje [ daca va deranjeaza sa imi zice-ti :d de cele mai multe ori va fi din perspectiva Sakurei ] dar sa nu va asteptati sa fie o poveste de dragoste deoarece no sa fie ... Putina actiune :> ... mai putin romantism ... mai mult ras si chestii d`astea ... De aceia vreau sa va zic de la inceput ca unele capitole se vor baza pe dialog ... altele pe descriere,depinde


Deci asta este ... sper sa va placa :*
Editez mai incolo
Vreau sa fiu prima sau cel putin asta planuiesc

Edit:
Nu te supara pe mine dar nu mi-a placut. Atata dialog doar ca Karin s-o lase pe Sakura sa iasa afara. Dialogul ai incercat sa-l dezvolți dar tot avea tenta de plictiseala. Descrierea este cam la pamant. Nu mi-a placut ca ai inceput capitolul direct cu Sakura, nu te-ai gandit la altceva? Si la petrecre vine Itachi si Sasuke, nu? MIntea cocosului.
Bafta!

P.S.= Sa ma anunti cand pui capitolul urmator ca sa vad cum realizezi in continuare.
Hmm...prima parere conteaza imi pare rau ca nu tia placut :-s ... si ma deranjat ceva sincera sa fiu...chestia cu ,,Si la petrecre vine Itachi si Sasuke, nu? MIntea cocosului.'' scuza-ma dar :| ... Masa ... [P.S . e o expresie pe care o folosesc mereu nu inseamna ca se adreseaza Mirandei ]
De unde stii ca vine Itachi si Sasuke /:) ...? Estii tu sigura ... /:) ...

P.S.1 : Scuze dar ... chestiile astea ma enerveaza .
P.S.2 : Daca e ceva da-mi un pm xD
Incep cu niste chestiute care cam deranjeaza la unii . Per exemplu :

Citat: Buna ! Numele meu este Sakura ! Sunt cea mai mica fata a patronului marei firme Haruno, avand doi frati si o sora mai mare, da stiu mare familie nu ?

-> Aceasta nu este introducere . Nu cred ca se incepe cu ` ` Buna ! Numele meu este . . . ` ` . Mai lucreaza la introducere .

Citat: Sunt destul de innalta, am parul roz,ochii verzi precum iarba, iar corpul meu este foarte hot de aceia multi ar vrea sa ma aiba dar inca nu s-a gasit baiatul care sa puna lacat inimii mele .

-> Wait a minute ! Asta este descriere de clasa a treia . Este o enumeratie plictisitoare ca in toate ficurile cu Sakura si alte personaje . Multe incep doar astfel de descrieri . ` ` Corpul meu este foarte hot . . . ` ` . Ce este asta ? Este hot ? Nu vrei sa ne zici si ce numar poarta la sutien ?

Citat: deschid usa dresig-ului si privesc in stanga-dreapta

-> Cred ca vroiai sa zici : Usa dresing - ului si cred ca suna mai bine : ` ` privesc in stanga si in dreapta . ` ` .

Citat: astazi ma voi imbraca in mov asa ca imi iau o rochie pana deasupra genunchilor,o pereche de sandale cu toc, o poseta care aveam cele necesare pentru cumparaturi dupa adaug la tinuta un lantisor de argint,niste cercei lungi si o mie de bratari .

-> trebuia pe scurt sa zici cu ce se imbraca . Era de ajuns sa zici ca se imbraca in mov , nu si alte cinci - sase chestii despre imbracamintea ei si in legatura cu ` ` o mie de bratari ` ` : ineleg ca sunt multe dar o mie :)) ? Suna mai bine asa : ` ` niste cercei lungi si mai multe bratari . ` ` .

Citat: Primul nascut Naruto, este innalt ca bradu` si prost ca gardu` , are 23 de ani, ochii ii avea albastii si parul blond.

-> Prost ca gardu . Nu prea suna bine dar fie . 23 trebuia sa il scrii in litere si nu intele . Acum nu mai are ochii albastrii si parul blond ? Si - a pus lentile si s - a vopsit sa inteleg .

Citat: -Sa de-a ciuma in tine daca zici ceva

-> Nu se intelege la ce se refera Sakura . Ce sa zica Sasori ? Si nu suna bine : Sa dea ciuma in tine . Si nu se scrie dezlegat .

Citat: -Stf ? O nu...

-> Stf ? Serios ? Mda . Interesant . Daca vroiai sa injuri spuneai : Sa te f*t , nu prescurtai si daca scriai complet cenzurai .

Citat: a voi sa va radeti de ea

-> Exista verbul : A se rade ? Daca exista scuza - ma . Dar eu una nu stiu de : ` ` a se rade ` ` .

Citat: primit-o vreodata, va iubeeesc !

-> Va iubeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeesc ! Asa trebuia sa fie . Numai repeta literele . Nu are rost sa pui o mie de ` ` e ` ` .


Mai mult nu mai comentez , decat niste lucruri generale .

-> Dialogul este sec si prea mult .
-> Descrierea este obositoare si uneori inutila . Sentimentele persoanjelor nu exista aici . Au loat vacanta sau sunt in greva .
-> Greseli gramticale am vazut mai multe . Corecteaza capitolul de vro trei - patru ori .
-> Ideea ficului este banala , nu este asa originala .
-> Actiunea este o.k .

Cam atat . Sper ca nu te - ai suparat pe mine . Vreau sa te ajut . Data viitoare promit ca las comentariu . Daca uit da - mi un mesaj la profil . Toate cele bune si bafta in continuare >:D<
hai ca am ajuns si la tine. dat fiind ca imi dai com la ficul meu, asa voi face si eu ^^
pai, ideea nu e rea pentru inceput, depinde cum o vei dezvolta.
nu am sa te critic prea tare..am sa te iau mai usor...
in primul rand, titlul nu e atat de tragator...in toate ficurile personajele trec prin multe probleme asa ca ...nu e prea interesant acest titlu
descrirea nu e prezenta decat la inceput si nici aia nu a fost formulata cum trebuie..descriere nu inseamana doar cum arata persoana ...ci si cum, si ce anume gandeste.
naratiunea e ok
greseli am vazut...nu stiu daca este vreun fic care sa nu prezinte greseli fie de tastare fie gramaticale.
actiunea mi s-a parut cam fugarita ce-i drept, pentru faptul ca a existat prea mult dialog si nu ai expus deloc sentimentele tinerei
da, precum spuneam, dialogul a fost cam prea mult si nu e bine in cantitati exagerate pentru ca plictisesti cititorii... un fic nu se rezuma doar la comunicarea dintre doua sau mai multe personaje...ci si gandurile lor, actiunile intreprinse de acestia and soo on...
pai, hai ca termin cu critica si astept sa pui urmatorul cap care, sper sa fie mai incitant ca acesta
sper ca nu te-am suparat...doar te ajut...
chu&gambate! spor la treaba!! :D

:bye:
=)) =)) =)) . NU vreau sa te superi pe mine dar comentariul tău la adresa mea ma deranjează. "Mintea cocosului" sincera sa fiu mi-a venit pe moment, este prima oara când o folosesc. Ai spus ca vine maicasa, dar atat Karin cat si Naruto impreuna cu Sasori doresc sa vina cineva. Înseamna ca doua persoane o sa vina, deci mai trebuie sa vina cineva. Si am spus de Sasuke si Itachi deoarece ma așteptam la ei, nici de cum la maicasa.

P.S.= Am ras din cauza ca inainte am citit com. lui Zuz.

Daca eu am fost dura nu vreau sa stiu cum te simti la al ei.

Pa :love:
Acum stiu ca fac Off Topic dar sper sa nu imi stearga cineva comentariul sau sa o ia in nume de rau .

1 . Ma bucur ca te - ai amuzat Miranda .
2 . Sper ca nu te - ai simtit prost pentru ce ti - am zis IngerasDinCiocolata .
3 . Si daca am fosr ironica / sarcastica s - a intamplat fara sa vreau . Sorry .

Si iti mai zic inca o data : Bafta ! + Sa nu renunti .
Ahh...Zuz stai linistita ;)) ... nu ma supar:) sunt sugestii si ma bucur ca lumea citeste ce am scris eu :) . Si Miranda :)) wow ... stai =)) ca nu te-ai lamurit cu cuvantul/expresia ''Masa'' n`am zis ca vine mama lor =)) ... mai citeste odata comentariul =)) si sunt 3 persoane care tre` sa vina =))) ...
Tz...tz...tz ... scuze daca te-am enervat sau suparat Miranda dar uneori pot fi cam impulsiva :"> [ sa fie clar ca nu ma mandresc cu asta=)) ]