Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: 16 ani si inca o zi
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
16 ani si inca o zi

Capitolul 1-Si zgomotul se sperie de zgomot


Metrourile circulau in voie,avioanele isi duceau pasagerii la destinatia dorita ,forfota orasului parca te molesea.Totul era normal.Chiar si cei doi soti chimisti =Ayano si Ryo= lucrau la fel de intens in micutul lor laborator.
Da! sa le retineti numele.Acesti doi soti aveau un laborator ticsit de eprubete, halate albe, pahare de diferite dimensiuni, unele sparte sau ciubite, sudoare chiar...si stiu ca va intrebati: pentru ce atata truda?
Ei bine,acestia au descoperit formula pentru Vortex.V-am spus eu ca merita sa le retineti numele.Vortexul este un fel de camera de refugiu,o mica gaurica neagra care apare si dispare dupa nevoia omului.Tot ce trebuie sa faci este sa picuri de doua ori pe podea si gata treaba.
Da si au inventat Vortexul si cum se intampla de obicei ,au fost tinta jafurilor,nelegiuilor si multe altele.
Au reusit ei sa se fereasca dar,la scurt timp au dat nastere unui copil,unei fetite,pe nume Chou.Totul era frumos,vesel,roz chiar in jurul ei...toate acestea pana la un moment dat cand... Ei bine parintii fetei au fost prinsi de 2 rau facatori pe nume Shin si Shou.Acestia aveau puteri fabuloase deoarece...ei bine pentru ca aveau.
Ayano a avut ingenioasa idee de a se ascunde in Vortex,dar fara Chou,aceasta a fost trimisa la matusa ei , KAori, sora geamana a lui Ayano.Doar de precautie se pare ca vroiau sa se ascunda,dar din nefericire,gaurica neagra se transforma in ditai gauroaia neagra care i-a inghitit...

Dupa 16 ani...

-Chou! Imediat sa te trezesti din pat sau vezi tu!
Chou,acum adolescenta , dormea cu un picior pe perete, cu o mana peste pisica si cu jumatate de ochi deschis.
Tiptil,tiptil, Kaori se furisa pana la patul acesteia ,vrand sa-i ,,plateasca'' toate farsele facute: -CHOU!
-Da!
-Pai cum ne-a fost vorba?In 10 minute vine autobuzul,unde te crezi?
-Nu ma duc la scoala! raspunse ea.
-Um,si de ce ma rog frumos?
-Sunt racita! Chi chi! -spune ea tusind nervos-
-In 2 minute te vreau jos!
Si cu zambetul pe buze,Kaori bolborosi ceva doar pentru sufletul ei:Si va spune:Nimeni nu ma iubeste! Haide pisicuto! Doar tu ma intelegi''
La cateva secunde,tarsaindu-si papuceii imbraniti ,Chou se apropia de baie spunand:Nimeni nu ma iubeste!...si de restul v-ati dar voi seama.
Chou avea acum 16 ani,avea parul negru ca taciunea,ochii verzi ca iarba de abia atinsa de roua si pe par,semnul Vortexului...magic nu?
-Ehei! 4 minute si jumatate! Haide ,ia-ti caciulita si fugi la scoala!
*aici as vrea sa fac o micuta paranteza pentru a va explica ce-i cu aceatsa caciulita: Chou purta mereu o bascuta cu urechi de pisica,pentru a-i acoperi semnul ciudat de pe par*
-Matusa Kaori,nu uita ca astazi esti sedinta.
-Cum as putea uita?Economisesc bani de jumatate de an pentru scricaciunile tale,ia spune la ce sa ma astept?Geamuri sparte? Jumatate de scoala daramata?
-Nu! Dar totusi,daca te intreaba de un laborator de fizica distrus si de jumatate de milion de dolari sa sti ca nu-i vina mea.
-POFTIM?
-Nu,nu-ti face griji glumeam doar...poate
-Acum! spuse KAori deja rosie la fata.
Si Chou pleca spre autobuz,cu fata in pamant,gandindu-se la rautatile pe care i le vor spune colegii.Retrasa? Nu,doar dezamagita de mentalitatea oamnenilor care o considerau o parie , o neghioaba.Ea,o fata zvelta,inalta,deschisa cu toata lumea care ii intindea o mana de ajutor,era mult mai draguta si mai desteapta decat fetele din clasa ei.Nu,nu va ganditi la vreo competitie sa ceva ci doar la caracterul fetelor.
Ma rog,pleca deci cu fata aplecata cand ,fara sa vrea observa doi indivizi in spatele autobuzului ei,ciudat era faptul ca o urmarea...dubios nu?
Stiu ca sunteti destepti,v-ati prins nu? Shou si Shin asteptau fata pentru ca acolo unde era ea ,exista si Vortexul.
Fara nici cea mai mica idee,fata urca in autouz,cu gandul la briosele calde care o asteptau pe tejgheaua bucatariei.
Bună :].
Ce titlu ciudat ai ales, zgomotul se poate speria ?! Nu am ştiut ... Lasă spaţiu după virgulă, ar arată mai bine.
,, .. la destinaţia dorită,SPACEforfota "
,, Chiar şi cei doi soţi chimişti =Ayano şi Ryo= " - > ,, Chiar şi cei doi soţi chimişti, Ayano şi Ryo , "
Ce caută ,, = " ? Arată destul de inestetic.
,, de 2 ori " - îţi era lene să scrii ,, două " ?
,, tarsaindu-si " - ,, târâindu-şi "
Au fost multe virgule puse aiurea. >.<' Şi mai sunt câteva cuvinte pe care nu le-ai scris corect, îmi e silă să caut.
Naraţiune ai avut puţină, descrierea ... aproape inexistentă, iar dialogul în anumite cazuri a fost total sec şi în exces.
Celebrul " Va urma " nu are ce căuta aici, am mai spus la cineva ... NU este serial TV. -.-
Cam atât aş avea de spus. Spor :].
Multumesc si da stiu ca am greseli de ortografie si clar nu le-am pus intentionat si mai am de completat inainte de va urma, doar ca eram prea obosita...si stiu ca mare putin *mai mult* plictisitor,dar nu este...
Citat: Chiar si cei doi soti chimisti =Ayano si Ryo= lucrau la fel de intens in micutul lor laborator.

-> Ca sa eviti cele doua ` ` = ` ` puteai sa zici asa : Chiar si cei doi soti chimisti , Ayano si Ryo , care lucrau la fel de intens in micutul lor laborator .

Citat: o mica gaurica neagra care apare si dispare dupa nevoia omului.

-> Ba ! Crede - ma ca am ras ! Trebuia mai bine o ` ` o mica gaura neagra ` ` . Daca tot ai pus mica deja nu mai este nevoie si de ` ` gaurica ` `.

P.S. : Am ras pentru ca m - am gandit la o prostie :))

Citat: gaurica neagra se transforma in ditai gauroaia neagra care i-a inghitit...

-> Iar am ras :)) . Suna ciudat . gaurica mica care se tranforma in datai gauroaia . Suna mai bine asa : Acea gaura mica se transforma intr - o gaura mare , intr - una uriasa care pana la urma i - a inghitit mai pe toti .

Si mai incolo sa comentez in general .

-> Descrierea cam lipsa , sentimente nu , nici macar niste obiecte nu sunt descrise .
-> Naratiune o ai , macar asta mai este prezenta .
-> Greseli de tastare am cam vazut .
-> Actiunea este cam fugarita de kangur .
-> Ideea nu am mai vazut - o dar nu prea este dezvoltata cum ar trebui .
-> Sa nu mai scrii cu Caps si cifrele sa le scrii in litere .
Stiu ca am facut un pleonasm si povestea in sine este extrem de draguta doar ca m=am grabit si nu am avut timp sa o editez si ma rog nu prea am ce sa descriu pentru ca practic partea de inceput este putin..mai mult trasa de par