Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Viata intre doua paralele
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Disclaimer: Personajele sunt ale mele, iar actiunea e pur gandita de mine, asa ca nu vreau ca comantatorii de ficuri sa-mi urle in cap ca nu am pus disclaimer.


Capitolul I

O zi de vara în București. Cam pustiu orașul pentru vara. Toti sunt plecati. Numai Alice nu! Nu are cum sa iasa in afara orasului ca o mai are numai pe mama ei. Toti prietenii ii sunt plecati.
Acum sa revenim la Alice. Este o adolescanta de 17 ani,, are ochii precum luna plina, parul rosu ca focul. Culorile ei preferete sunt: rosu, negru, mov, bleumarin si galben pal. Este calma, deobicei, dar nu-l poate suporta pe Marius, cel mai fitos din liceu, care mai e si colegul ei de clasa.
"Ce plictisitor e fara prieteni! Vreau si eun sa plec in afara Bucurestiului!" ofteaza fata intr-o zi cand vroia sa iasa afara, dar nu era nimeni in oras, doar Marius. "Mai e fitosu` de Marius, da cu ala daca ies ma cert non stop, mai ales daca il scot eu afara! Aaaaaaa! Mor de plictiseala! Eu ce fac pana trece vara? Ma arunc de la balcon? O sa ma ia dracu` pana se face septembrie! Da chiar, ce data e azi? Cat? Nu citesc eu bine? 20 iunie!?!?!?!?!?" urla fata in casa si se tranteste in pat.
Dupa o ora de zvarcolit in pat si gandit la ce sa faca, se hotaraste sa coboare la masa, apoi sa iasa in Tineretului. Zis si facut. Dar sa te plimbi singur e foarte plictisitor! Nu ai cu cine barfi, nu ai cu cine rade, nu poti face farse nimanui.
"Ce plictisitor e? Unde e Maria? Unde e Marcu? Unde e Silvia? Unde sunt toti?" spune Alice oftand. Se indreapta spre Skate Park, doar ca are obiceiul sa sa o ia pe aleile mai intunecoase. Ii place foarte mult intunericul, se poate spune ca e adepta a laturii intunecate.
Pe una din alei gaseste un lantisir argintiu cu un medalion negru cu ceva rosu pe el. Fata il ridica si si-l pune la gat.
Acasa , Alice observa ca culoarea ochilor ei e un rosu-negricios. "Ce naiba? Cred ca mi se pare mie! Nu am cum sa am ochii asa! Oi fi prea obosita!"
Dar nu era deloc obosita. Ceea ce vedea, vedea bine. Ochii ei chiar eram schimbati!

Ce schimbari ii va mai face lantisorul lui Alice?
~va urma~

[Imagine: rmx2gv586660-02.png]

Aly

~Thread Moved To Original~
Sinceră să fiu, titlul ficului e ales cum trebuie. Îmi place, dar conţinutul lasă de dorit.
Nu mai scrie îngroşat se vede ciudat. Am văzut câteva greşeli de tastare şi de ortografie şi de exprimare, off ..

,, deobicei " - de obicei
,, fitosu` " - fiţosul
,, 17 ani,, " - > 17 ani [ şi o singură virgulă, nu două ]
,, După o oră de zvârcolit în pat şi gândit la ce să facă " [ ar suna mai bine ] - > După ce s-a zvârcolit în pat timp de o oră, gândindu-se la ce să facă ...
Åži aÅŸa mai departe ....
Nu vreau să fac un comentariu kilometric, doar cu greşeli de genul asta. >.<'
Se vede că ai probleme grave cu limba romană, sunteţi certate ? Vai, vai ...
Numele sunt comune, banale, aş putea spune, nu mă atrag în mod special. Dialog nu ai avut, naraţiunea e prezentă, dar în fine, iar descrierea se poate îmbunătăţii mai mult ca sigur.
Capitolul este scurt, nu e bine ~ încă un punct în minus.
Ai avut un final, omg : |. Nu trebuia să pui acea întrebare şi nici va urma .. Nu este serial TV.

Să mai scrii, vreau să văd ce mai inventezi şi de data asta, poate, noi reguli în limba romană.
Citat:O zi de vara în București. Cam pustiu orașul pentru vara. Toti sunt plecati. Numai Alice nu! Nu are cum sa iasa in afara orasului ca o mai are numai pe mama ei. Toti prietenii ii sunt plecati. [ Ce introducere . Toti sunt plecati . Deci orasul este gol , numai Alice locuieste in el pe timpul verii cu mama ei . Misto rau de tot . ]
Acum sa revenim la Alice. Este o adolescanta de 17 ani,, are ochii precum luna plina, parul rosu ca focul. Culorile ei preferete sunt: rosu, negru, mov, bleumarin si galben pal. Este calma, deobicei, dar nu-l poate suporta pe Marius, cel mai fitos din liceu, care mai e si colegul ei de clasa. [ Vaaai ! Ce tragedie ! Sa suna, la 112 ca Alice il uraste pe Marius ! Sa facem si un oracol :> ]
"Ce plictisitor e fara prieteni! Vreau si eun sa plec in afara Bucurestiului!" ofteaza fata intr-o zi cand vroia sa iasa afara, dar nu era nimeni in oras, doar Marius. "Mai e fitosu` de Marius, da cu ala daca ies ma cert non stop, mai ales daca il scot eu afara! Aaaaaaa! Mor de plictiseala! Eu ce fac pana trece vara? Ma arunc de la balcon? O sa ma ia dracu` pana se face septembrie! Da chiar, ce data e azi? Cat? Nu citesc eu bine? 20 iunie!?!?!?!?!?" urla fata in casa si se tranteste in pat. [ Nu are prieteni saraca ! Si eu vreau sa plec din Pitesti dar nu pot :( . Da ! Sa se arunce de la balcon , ce m - as bucura si sa o ia si dracu :X ]
Dupa o ora de zvarcolit in pat si gandit la ce sa faca, se hotaraste sa coboare la masa, apoi sa iasa in Tineretului. Zis si facut. Dar sa te plimbi singur e foarte plictisitor! Nu ai cu cine barfi, nu ai cu cine rade, nu poti face farse nimanui. [ S - a zvarcolit in pat ? Deci este clar . este intre viata si moarte ! ]
"Ce plictisitor e? Unde e Maria? Unde e Marcu? Unde e Silvia? Unde sunt toti?" spune Alice oftand. Se indreapta spre Skate Park, doar ca are obiceiul sa sa o ia pe aleile mai intunecoase. Ii place foarte mult intunericul, se poate spune ca e adepta a laturii intunecate. [ Poate o prind hotii si ii fac ceva rau , saracuta . Si cati prieteni are , deci m - am inselat are multi prieteni care toti s - au evaporat :> ]
Pe una din alei gaseste un lantisir argintiu cu un medalion negru cu ceva rosu pe el. Fata il ridica si si-l pune la gat. [ Poate era furat si te acuza pe tine de furt :-SS ]
Acasa , Alice observa ca culoarea ochilor ei e un rosu-negricios. "Ce naiba? Cred ca mi se pare mie! Nu am cum sa am ochii asa! Oi fi prea obosita!" [ Este chioara fata ! nu este oboseala ! ]
Dar nu era deloc obosita. Ceea ce vedea, vedea bine. Ochii ei chiar eram schimbati!

Ce schimbari ii va mai face lantisorul lui Alice? [ Ce se va intampla ? Alice sa va arunca de la balcon :X ]


Deci scuza - ma dar mai ai de lucrat . Am zis ce am zis pentru ca sa iti dai seama ca este aiurea ce spui .

Descriere nu ai asa cum trebuie . Naratiunea este vai de ea . Asa zisu dialog lipseste si actiunea este ok .

Da nu te lasi . Data viitoare incearca sa il faci mai lung , sa mai descrii si mai multe . Daca e vin si data viitoare cu un comentariu .