Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Miss R. poems
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Tu esti, eu sunt.

Tu esti raul cel cu susur bland
Eu sunt floarea gingasa de camp
Tu esti cainele de vanatoare
Eu sunt steluta sclipitoare
Tu esti ceasca cu ceai de pelin
Eu sunt cerul cel de stele plin
Tu esti dor si despartire
Eu sunt zambet si fericire
Tu esti in ai inselaciunii as
Eu sunt ultimul tau ticait de ceas.


De-as putea.

De-as mai putea macar in gand...
Sa-ti simt parfumu'-ametitor,
Macar sa te mai vad razand,
Sa te sarut si-apoi sa mor...
Nu vreau o viata chinuita,
Asa cum este viata mea,
De-as mai putea macar o clipa,
Sau de-as putea sa fac ceva...



Narcise.


Din teama si dezamagire,
Au rasarit...multe narcise
Aveam zile fara sclipire,
Si noptile reci...fara vise,
Si nu credeam ca tu existi
Nicio speranta nu aveam,
Iar ochii imi erau tot tristi,
Si-n fiecare zi oftam...
Nici n-am vazut ca dintr-o data
Ai aparut dintre petale,
In rochie-alba imbracata,
Si ochii parca de migdale...
Privire blanda,chip angelic
Si sufletul de nedescris...
Traiesc acum realitatea,
Dar parca dorm si sunt in vis...
Si daca totul nu-i real,
As vrea sa dorm o vesnicie,
Sa plang cu lacrimi de cristal,
Voi plange...dar de bucurie...
Ti-am dat ce nu am dat nicicand
Iubire...dragostea promisa
Si ti-am pastrat mereu in gand
Mirosul dulce de narcisa.
Pacat ca visele s-au dus,
Iar soarele pe strada mea
S-a indreptat inspre apus,
Si nu stiu cand va aparea...
Cu el si clipele fierbinti
S-au risipit in bucatele,
E-atat de trist sa vezi...sa simti...
Ca nici pe cer nu mai sunt stele,
Erau acolo-ncununate,
Si steaua ta...si ea sclipea,
Acum au disparut in noapte
De parca nici n-au fost candva...

Deocamdata atat. Daca vi se par cat de cat ca au legatura nu ezitati sa comentati.
Like I said, i'm here.

Tu ești, eu sunt.

Titlul nu mi se pare foarte interesant, dar destul cât să mă întreb despre ce vei scrie. Conținutul a fost greu de citit fiindcă nu sunt diacritice și e mai greu ce citit așa. Ideea nu e urâtă, dar felul în care ai scris-o nu mi-a transmis nici un sentiment, nu m-a înmuiat sau m-a făcut să-mi pară rău de acel „tu”. Nu știu, nu m-a prea surprins. Rima este destul de bunicică, nu am ce comenta. Și, ca să nu cumva să uit, mi-a plăcut ultimul vers. Chiar mi-a plăcut ideea că acel „tu” o să moară.

De-aÈ™ putea.

Hm, ca semne de puctuație, aceasta a fost clar mai bună. Conținutul iarăși nu m-a prea emoționat. Adică, înțeleg că-i vorba despre o dragoste neîmpărtășită, dar nu a reușit să mă facă să-mi pară rău pentru acel personaj. Pur și simplu, au părut niște cuvinte puse pe foaie care nu m-au înduioșat deloc. ( și nu o spun ca să fiu răutăcios ) Am observat o mică greșală, sau așa mi s-a părut mie:

Citat:Nu vreau o viata chinuita,
Asa cum este viata mea,

După mine, cum să nu vrei ceva când deja ai acel lucru ? Poate voiai să scrii „Nu îți vreau (...) ” , dar „nu vreau” nu se prea potrivește când personajul are deja acel lucru.

Narcise.

Asta cred că este favorita mea. A fost mai greu de citit din cauză că nu sunt diacritice, dar mesajul a fost tare și clar și, dacă citeai cu atenție, înțelegeai ce voia să spună. Chiar mi-a plăcut și, pot spune, că e mult mai bună decât primele două. Ce m-au deranjat, au fost punctele de suspensie ce le puneai atât de des.. în rest a fost okay.

Te-aș sfătui să pui mult mai mult suflet când faci o poezie. Nu mă pricep, ce-i drept, dar sunt de părere că atunci când faci una, trebuie să ai sentimente foarte puternice, să simți ce scrii și să-i transmiți cititorului. Cred că asta e una dintre marile calități pe care ar trebui să le aivă un poet.
Succes în continuare.