Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: iubire de gheata
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
capitolul 1

Vantul naprasnic sufla in rafale peste Atlantic,pustiind campurile tinuturilor vestice.Gloantele reci si ascutite ale ploii izbeau pamantul si,brazdandu-ti pielea,iti patrundeau adinc la oase.Plantele multicolore,care inflorisera din primavara pina in toamna,vestejisera sub gerul ucigator.
In cabane si carciumi,oamenii se adunau in jurul focului si discutau despre fermele lor,despre casele lor,despre cei dragi,care emigrasera in germania sau in statele unite.Nu avea nicio importanta ca acestia ploecasera de o zi sau de o generatie.Irlanda isi pierdea poporul,asa cum se intamplase cu toate celelalte,mai putin cu limba.
La cativa km de sat,din bucataria incalzita si inmiresmata de aromele cuptorului,Sara Concannon privea pe fereastra cum spicul de gheata al ploii ii ataca gradina.
-Cred ca voi pierde caldarusii.Si degetaritele.I se rupea sufletul dupa ele ,insa avea sa scoata din pamant ce avea sa mai ramana din ele si avea sa le puna la iernat,in mica si inghesuita baraca din spatele casei.Furtuna venise prea devreme.
-Vei sadi mai multe,la primavara.Maggie studie atenta profilul sorei sale.Sara se preocupa de florile ei,asemeni unei mame care isi facea griji din pricina pruncilor ei.Oftand,Mggie isi masa pintecul rotunjit.Tot nu-i venea sa creada ca ea era cea maritata ,cea care astepta un copil si nu sora ei,care era o femeie de casa.Osa-ti faca mare placere,adauga ea.
-Cred ca da .Ceea ce-mi trebuie este o sera .M-am uitat la schite.Cred ca poate fi facuta.
-Sigur ca da.Maggie afisa un zambet larg si,furind o prajitura din cos,incepu sa o arunce ,dintr-o mana in alta,ca sa se raceasca inainte de a musca din ea.Iti jur,Rogan nu face decat sa-mi cantaresca fiecare bucatica pe care o bag in mine.
-vrea ca tu si bebelusul sa fiti sanatosi.
-oh,sigur.Cred ca ceea ce-l preocupa acum este cat am luat eu in greutate si cat a luat bebelusul.
Sara isi fixa sora cu privirea .Se rotunjise bine acum,cand nu mai avea decit 3 luni pana la nastere,iar pe chipul ei se intiparise un sentiment de multumire,care contrasta puternic cu energia si vitalitatea cu care era obisnuita Sara.
Este fericita,se gandi ea,si indragostita.Si stie ca dragostea ii este impartasita.
-Trebuie sa te mai ingrasi putin Margaret Marie.rosti Sara.
-Sunt la intrecere cu una dintre vacile lui MUrphi si,in scurt timp voi castiga.Ea termina de mancat briosasi ,jenata ,imtinse mana dupa inca una.In cateva saptamani nu voi mai putea vedea ,de burta,capatul tevii de suflat sticla.Va trebui sa schimb procedeul si sa trec la prelucrarea prin tragere.
-Ai putea sa mai lasi si tu putin sticla .Ti-ai putea lua o mica vacanta,zise Sara.Stiu ca rogan tia zis ca deja ai facut tot ce trebuia entru toate galeriile lui.
-Si ce ai vrea sa fac?Sa stau si sa mor de plictiseala ?Mi-a venit ideea pentru o piesa deosebita pentru galeria de aici ,din Claire.
-Care nu se va deschide pina in primavara.
-Pina atunci,Rogan isi va pune in aplicare amenintarea de a ma lega de pat,daca voi mai indrazni sa fac un pas spre atelierul meu.Maggie ofta ,insa parerea lui Sara era ca sora ei nu era deranjata de amenintare.Nu o deranjau caile subtile de dominare ale lui Rogan.Se temmea de neputinta.Vreau sa lucrez cat mai pot,adauga Maggie.Este atat de bine sa fii acasa ,chiar si pe o asemenea vreme.Sper ca nu astepti nici un fel de musafiri.
-Adevarul este ca astept.Un yankeu,saptamana viitoare.Inainte sa se aseze ,Sara reumplu cu ceai ceasca lui Maggie si apoi pe a ei.Cainele care asteptase rabdator langa scaun ,isi puse capul mare in poala ei.
-Un yankeu?Unul singur?Un barbat!
-Mmmm,facu Sara,mangaind capul lui con.Este scriitor.A rezervat o camera ,doreste si pensiune,pe o perioada nedeterminata.A platit in avans pentru o luna.
-O luna!In acesta perioada a anului?Amuzata,Maggie privi la ferestrele zgaltaite de vant.Asta numai vreme imbietoare nu era.Dar se spune ca artistii sunt excentrici.Ce fel de scriitor este?intreba ea.
-Genul enigmatic.Am citit si eu cateva din operele lui;este talentat.A castigat premii cu aceste scrieri si multe dintre ele au fost ecranizate.
-Un scriitor de mare succes,un yankeu care sa-si petreaca iarna intr-un han din tinutul Claire .Ehei,sa vezi ce-o sa se mai discute la carciuma pe aceasta tema.
Maggie isi linse firmiturile de pe degete si-si studie sora cu ochiul artistului.Sara era o femeie draguta,toata rozie si aurie,cu o piele alba si o alura placuta si distinsa.Avea o fata ovala clasica,o gura delicata ,deseori prea serioasa ,ochi de culoare verde-deschis,cu tendinta spre visare ,picioare lungi,zvelte,par care pastra stralucirea-par des,matasos care, deseori scapa din ace.
E blinda ,se gandi Maggie.Mult prea naiva in privinta lucrurilor care existau dincolo de poarta ei,in ciuda contactelor pe care le avea cu strainii,in calitate de proprietara a unui local.
-Nu stiu daca imi place asta Sara,tu singura ,in casa ,cu un barbat,timp de cateva saptamani.
-De cele mai multe ori sunt singura cu oaspetii,Maggie.Asa im castig existenta.
-Rareori ai avut unul singur si in toiul iernii.Nu stiu cand va trebui sa ne intoarcem de la dublin si....
-Nu vei fi aici ca sa ai grija de mine?rosti Sara,zambind mai mult amuzata decat ofensata.Maggie sunt o femeie in toata firea.Ofemeie de afaceri matura,care isi poate purta singura de grija.
-Mereu esti prea ocupata cu ingrijirea altora.
-Nu incepe iar cu mama.Buzele Sarei se subtiara.Acum,de cand sa mutat cu lottie,in cabana,fac foarte putin.
-Stiu exact ce faci,i-o intoarse Maggie.Dai fuga ori de cate ori isi misca degetul,ii asculti toate vaicarelile,te cari cu ea pe la toti doctorii,ori de cate ori isi imagineaza ca a mai contacta o boala incurabila.Maggie isi ridica mina,enervata ca se lasase din nou prada miniei si sentimentului de vina.Deocamdata asta nu este treaba mea.Acest barbat....
-Grayson Thane ,asta ii este numele,zise Sara ,recunoscatoare ca mama lor nu mai este subiectul discutiei.un scriitor american respectabil,care a pus gand rau unei camere linistite,dintr-un local bine organizat din vestul Irlandei.Nu a pus gand rau proprietaresei lui.Ea isi ridica ceasca de ceai la gura si lua o sorbitura.In plus,banii lui imi vor plati sera.[/align][posturi unite]
Astept pareri.scuzati greselile dar sunt noua.:zuppy02:
Salluty! Vad ca sunt prima la com:P Ai cateva greselli:P Si dupa [.] , [!] , [,] etc se pune [space]. Astept nextuu. si trebuie sa pui Dislamer
Hye my dear,,I'm here;).Am vazut cateva greseli care mi-au sarit deadreptul in ochi..In primul rand Germania se scrie cu "G" mare,in al doilea rand ai prescurtat kilometri cu "km",in al treilea rand,oh,mama mea.."vrea ca tu si bebelusul sa fiti sanatosi.
-oh,sigur.Cred ca ceea ce-l preocupa acum este cat am luat eu in greutate si cat a luat bebelusul."Eu zic ca acolo era inceput de propozitie,tu ce zici?Si daca ai aceeasi parere ca si a mea,sa stii ca se scrie cu litera mare:|.In al catelea rand,ca am uitat,al patrulea cred,yep?Pai Furand se scrie cu a din a..sper ca ai inteles ca la prima ma refeream cu diacritice;).Mai,mai,m-am ratacit eu cumva,huh?Nu eram la sectiunea Naruto Fics..sau am aterizat eu p'alt undeva=)).Eh,naratiunea e ok,dialogul e cam in exces,cam sec.In rest totul e ok!Sper sa te invadeze imaginatia si sa pui cat mai repede next-ul...asadar si prin urmare Ja ne!
capitolul urmator e pe drum.nush daca va place povestea da na ,ce sai faci.:zuppy03:
Oke am venit si eu pe aici ^_^ Daca e fic Naruto trebuie sa pui Disclaimer sau cum s-o numai sau ficul tau o sa fie sters. Din cate am observat nu e niciun personaj din Naruto. In cazu in care nu este un fic Naruto [scuze de repetite da mi'e sila sa gandesc -_-'] roaga un moderator sau pe administrator sa ti-l mute la Original Fics. Revenind la fic. Imi place ideea :>. Descriere ai dar parca tot ar mai merge cat si cat.Actiunea este ok, dialogul si naratiunea la fel. Am vazut greseli de tastare dar nu e grav. Numele tarilor se scrie intotdeauna cu litera mare! Dupa semnele de punctuatie se pune space nu inaintea lor. In rest nimic. Sa ma anunti cand pui continuarea :*
Salut. Trec si eu pe la ficul tau si ce pot spune, imi place! :X Imi place tot la el, cel mai mult m-a atras titlul, foarte original, dar si continutul e foarte bun! Dar nu stiu din ce anime sunt personajele, ca daca sunt dintr-un anime, trebuie sa iti pui disclaimer, daca nu ti se inchide ficul. Te rog sa iti pui si sa mentionezi si animeul din care fac parte personajele. Daca sunt personajele tale, trebuie mutat la original.
Ai cateva greseli se ar putea fi corectate in ficul tau, nu-mi place cum e asezat dar in rest e ok!
Succes in continuare!
capitolul 2

Nu era ceva neobisnuit ca Sara sa aiba unul sau doi oaspeti la Blackthorn Cottage , in timpul celor mai grele furtuni de iarna.Iarna era un sezon mort , de cele mai multe ori casa ei fiind pusite.Pe ea nu o deranja singuratatea , nici suieratul vantului , nici macar cerul plumburiu care cernea zi dupa zi , ploaie , lapovita sau zapada.Avea astfel timp pentru planuri.
In anii ce urmara mortii tatalui ei si mutarii mamei ei,Sara transforma casa in caminul dupa care tinjise in copilarie, cu focuri de turba , perdele de dantela si arome imbietoare , venind din bucatarie.Totusi , un rol deosebit avusese Maggie , arta lui Maggie , care-i permisese sa se extinda.Acesta era un lucru pe care Sara nu avea sa-l uite.
Probabil ca vremea era cea care-i aduse aminte de tatal ei.El murise pe o vreme ca asta.Uneori , cand era singura, ea descoperea ca inca mai purta pungute de durere, pline cu amintiri , unele frumoase altele urate.
Munca e singurul lucru de care am nevoie,isi zise Sara , departandu-se de fereastra , inainte de a se lasa napadita de amintiri.
Abia mai auzea vintul care batea in ferestre si ploaia care le izbea.Prin intermediul cartii lui Grayson Thaine,Sara se trezi in mijlocul verii inabusitoare din sudul Statelor Unite , urmarita de un criminal.
Trecuse de miezul noptii cand oboseala o rapuse.Adormi tinand cartea in mina , in timp ce cainele sforaia la picioarele patului , iar vantul urla ca o femeie inspaimantata.
Avu bineinteles un vis de groaza.


Grayson Thaine era un barbat impulsiv.Deoarece recunostea acest lucru , interpreta nenorocirile ce rezultau din comportamentul sau , in general , ca fiind la fel de normale ca victoriile. De asta data el fu obligat sa admita ca imboldul de a calatori cu automobilul de la Dublin la Clare ,pe timp de iarna, pe o vreme napraznica,cum nu mai intalnise in viata lui ,fusese o greseala.
Era totusi o aventura .Iar viata lui din astfel de lucruri era facuta.
La iesirea din Limmerick , i se desumfla un cauciuc.A facut pana ,se corecta Gray.Cand termina de schimbat roata , arata si se simtea ca o curca plouata , in ciuda faptului ca purta o pelerina pe care o cumparase , cu o saptamana in urma de la Londra.
Ii era foame ,era ud pana la piele si se temea sa nuramana fara benzina pana la gasirea unu i han sau a unui sat
Privi incruntat prin intuneric .O lumina? Spera sa fie una.Zari o frintura dintr-o firma ,care se misca puternic in bataia vantului .Gray se dezmetici , mari faza farurilor si zimbi uracios.
Pe firma se putea citi Blackthorn Cttage.Simtul de orientare nu daduse gres.Spera ca gazda lui sa fie la inaltimea legendarei ospitalitati irlandeze-in definitiv el sosise cu 2 zile mai devreme.Si , in plus , era si ora 2 dimineata.Acesta gasi cu greu usa de la intrare .Nimeni nu raspunse ciocanitului sau,asa ca se hotarise sa-si deschida singur usa In clipa in care a intrat auzi un miriit-amenintator si salbatic-si se incorda.Capul i se ridica tresarind,sprancenele i se incruntara.Apoi ,pentru o clipa ,mintea i se bloca.
Mai tarziu ,avea sa-si inchipuie ca era o scena dintr-o carte.Probabil dintr-una de-a lui.Femeia frumoasa,camasa de noapte ,lunga,alba, invaluitoare,parul revarsat pe umeri ca o flacara aurie.Chipul ei,scaldat de lumina luminarii pe care o tinea in mana,era palid.Cealalta mina era inclestata pe zgarda unui caine care arata si maraia ca un lup.Un caine a carui spinare ajungea pina la talia ei.
Ea il privea din capul scarilorca si cand ar fi fosto naluca invocata de el.Parca ar fi fost sculptata in marmura,sau in gheata.Atat era de linistita,atat era de perfecta.
-Faci ca ploaia sa intre inauntru domnule,rosti femeiia cu o voce care adauga un plus senzatiei de vraja.
-imi pare rau.El xauta usa bajbaind pe la spate si ,inchizand-o,ploaia isi estompa zgomotul.
-Te-ai ratacit?il intreba ea.
-nu.el zambi usor.Am nimerit.Aici este Blackthorn Cottage?
-Da,este.
-Eu sunt Grayson Thane.am sosit cu cateva zile mai devreme,insa domnisoara Concannon ma asteapta.
-Oh!exclama Sara.Te asteptam vineri domnule Thaine.Dar esti binevenit.Ea incepu sa coboare scarile ,tinand cainele alaturi.Eu sunt Sara Concannon,rosti ea si-i intinse mana.
El o fixa o clipa.Se asteptase sa dea peste o femeie cu par grizonat,strans in coc.
-Te-am trezit,rosti el.
-De regula,dormim aici noaptea.Vino langa foc.Ea intra in salon si aprinse luminile si, dupa ce stinse luminarile ,Sara se intoarse sa-i ia haina uda.Este o noapte groaznica pentru calatorii.
-Am constatat si eu.
-Ati dori un ceai?Sau ai prefera sa-ti...Ea vru sa-i arate camera ,dar isi aminti ca se culcase in ea.
-Visez de o ora la o ceasca de cafea.Daca nu este prea mare deranjul.
-Nu este nici o problema,Absolut nici una.Fa-te comod.
-Am sa te insotesc la bucatarie.Ma simt si asa destul de jenat ca te-am trezit din somn,la o asemenea ora.
-Esti binevenit sa stai in bucatarie.Iti este foame?
-Domnisoara Concannon,cred ca te iubesc.
Complimentul lui o facu sa roseasca.
-Iti dai inima cam usor,daca o faci numai pentruun castron de supa.
-Nu cred,judecand dupa ceea ce se spune despre felul in care gatesti.
-Oh?Ea il condu-se in bucatariesi ii agata pelerina de cuiul de la usa.
-Un prieten de-al varului editorului meu a stat aici acum vreun an.S-a dus vestea ca hangita de la Blackthorn Cottage gateste ca un inger .El nu auzise nimic despre faptul ca si arata ca unul.