Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: This or That?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
This or That?

Disclaimer: Nu detin niciun personaj din animeul naruto si nu fac profit de pe urma acestora.

Capitolul 1

Te-ai intrebat vreodata cum e sa iubesti doi barbati in acelasi timp? Defapt... nu, nu spun bine. Mai bine ar fi sa pun intrebarea: Ti s-a intamplat vreodata sa iubesti doi baieti in acelasi timp. Cred ca, oricui i s-a intamplat o data in viata. Insa, daca trebuie sa alegi pe unul dintrei ei, dar sa-i iubesti pe amandoi la fel, dar, acum vine partea mai nebuna; sa iti placa sa stai cu amandoi in acelasi timp, insa, evident fara sa stie unul de altul. Ei bine, daca nu ti s-a intamplat asta, asculta povestea mea si ai sa aflii...

Totul a inceput intr-o zi friguroasa de iarna. Miliarde de fulgi cadeau incet din plapuma intunecata a cerului. Soarele nu-si mai trimitea razele ca altadata fiind impiedicat de norii cenusii ce pluteau necontenit pe cerul odata senin. Toata natura era fara viata. Copacii erau lipsite de frunzele sale jucause. Toate acestea faceau din natura un peisaj sumbu, desprins dintr-un film de groaza, insa mie asta nu-mi pasa. Ma plimbam pe strazile imaculate semn ca, chiar daca era un oras mare, nimeni nu contenea sa iasa pe acea vreme si, pe buna dreptate si eu inghetasem.
Ma plimbam de nebuna pe strazi, insa, asteptam pe cineva si... dupa mai multe minute de asteptare, zaresc in departare un baiat inalt, trupul bine facut ii era acoperit de un palton negru ce-i ajungea pana la genunchi, iar parul negru ca abanosul ii era flusturat de vant. In acel alb, el era singurul diferit. Prin atata alb, el parea un demon, un demon menit sa-mi fure inima fugind cu ea in adancurile iadului.
Acesta s-a apropiat de mine apucandu-ma cu o mana de talie, iar cu cealalta mangaindu-mi parul. S-a apropiat de mine lipindu-si buzele fierbinti de ale mele, ce spre deosebire de ale lui, erau reci.
M-a lipit de el, mii de fiori placuti strabatandu-mi corpul.

Da, il iubeam, il iubeam mai mult decat insumi viata, insa, chiar si asa, jumatate din inima mea ii apartinea lui, cealalta jumatate ii apartinea altuia. Unui blond superb pe care il iubea la fel ca pe acesta. Da, stiu, sunt constienta ca am fost o mare proasta atunci, insa stiu ca inima era atunci cel mai mare dusman al meu. O urasc pentru ca m-a facut, in acele momente ale vietii mele sa simt asa ceva.

Insa, sa revenim la istorisirea mea;
Ajunsi in casa acestuia mi-am dat haina jos si m-am ghemuit langa focul din semineu ce ardea mocnit. Era atat de bine, insa placerea a crescut atunci cand am simtit ca cineva s-a asezat langa mine si cum doua maini mi-au cuprins talia. Nici nu a trebuit sa intorc capul pentru ca am stiut cine era. Da, Itachi al meu ce, din pacate a reusisit sa-mi acapareze doar jumatate din inima.
Am tresarit atunci cand buzele sale, mereu fierbinti mi-au atins gatul mangaindu-l. M-am intors spre el incepand sa-l sarut. M-am lasat peste el, acesta trebuind sa se intinda pe podea.
Da, simt si acum fiorii fierbinti ce-mi strabateau corpul atunci si intotdeauna cand el ma atingea. In seara aceea, am petrecut cele mai fierbinti momente pe care, credeam atunci, ca le voi trai toata viata.

A doua zi, cand m-am trezit, Itachi nu era langa mine. M-am imbracat cu camasa lui ce inca ii mai purta parfumul si m-am indreptat cu pasi mici spre bucatarie. Acolo, un miros placut de cafea m-a intampinat si nu doar atat, ci si brunetul meu. Mi-a zambit calduros-ah, si dupa atatia ani zambetul sau nu-mi da pace- si s-a apropiat de mine sarutandu- ma bland. Ne-am dezmierdat buzele ceva timp dupa care am inceput sa pregatim micul- dejun, insa nu fara sa ne jucam prin bucatarie.
Acea zi a fost perfecta, am alergat unul dupa altul, ne-am batut cu faina, chiar si cu lapte. A fost, cred, cea mai frumoasa zi petrecuta cu el, insa, ceea ce nu stiam, din pacate era faptul ca ceva se va intampla in continuare si... nu era nimic bun, chiar deloc...
Ok am aparut si eu p'aici. Prima impresie a fost faptu` k acest capitol a fost scos dintr-o telenovela jalnica. Descriere nu ai deloc ceea ce nu e bine. Puteai sa descrii localul in care erau Sakura si Lee, desi cu totii stim cum arata personajele nu strica sa le descrii si tu,trebuia sa mai descrii sentimentele personajelor de exemplu ce simtea Sakura cand a fost prinsa.Casa Sakurei cum arata? Cu capitolul descriere am terminat.Cred.Actiunea este grabita datorita lipsei descrierii iar dialogul este sec.In loc sa pui atata dialog puteai sa pui descriere.Gata acum am terminat cu descrierea. Ideea nu stiu ce sa zic.Ti-am zis mi s'a parut ca a fost scos dintr-o telenovela proasta. Oricum astept nextu`.Sa nu cumva sa te lasi de fic :-w. Si apropo, Sarbatori fericite alaturi de cei dragi! >:D<


Ps:Sper ca nu te-a suparat commul meu daca e ceva da'mi un pm si rezolvam ;)
so...ma sacrific la ora asta, desi mor de somn
tu numesti asta fic?...de disclaimer ai auzit in viata ta?...ca sa nu mai vorbim de restul
dupa ce am citit (ma mir cum) ce ai scris aici am ajuns la concluzia urmatoare:

stateai si tu in fata monitorului si citeai fic-uri...la un moment dat "ding" se aude clopotelul. Pot si eu sa scriu un fic...asa ca ai creat un topic nou, ai scris direct aici niste randuri aiurea si ai dat Post Reply, fara sa te mai gandesti a scoate limbajul de mess, fara sa corectezi, sa stergi spatiile alea enervante si fara sa ai o idee clara despre ce vei scrie in continuare

din ce ai scris tu aici si facand legatura cu titlul nu stiu ce ai putea sa mai continui :))...pare un one-shot, dar unul extrem de prost scris...descrierea impreuna cu naratiunea sunt la schi in Alpi probabil, dialog scartaie mai rau ca o roata neunsa...nici nu are rost sa mai continui, mi-ar lua prea mult

plus ca limita de 40 de randuri nu e atinsa...am stat sa numar si, daca nu gresesc, ai decat 24 de randuri scrise...sau sperai sa te folosesti de tasta Enter pentru a castiga randuri?

parerea mea e ca trebuie sa-ti corectezi total ficul, sa insinsti pe descriere (nu neaparat haine si evita pe cea apersonajelor...toti stim cu arata, sunt fic-uri inspirate din Naruto pentru numele lui D-zeu), naratiunea e bine-venita oricand si renunta la dialogul lung si sec

plus ca la inceput zici ca Sakura sta in fata bancii si vine Lee si deja sunt intr-un local :-o...cum pana mea???...asta este decat una din multele greseli evidente

daca te-a deranjat ceva ma poti anunta si rezolvam ;)
Buna! Deci... stiu ca acest fic este... putin spus, jalnic, insa eu o cunosc cat de cat pe autoare si va spun ca nu are mai mult de 10 ani, deci nu cred ca v-ati putea astepta la ceva mai bun.
Da, intr-adevar, descriere si... defapt, ce sa o mai lungim... Toate figurile de stil sunt varza si ai greseli de tastare si gramaticale cu miile.
Ideea... pai nu... adica e.. nu stiu... in principiu e destul de originala, insa ... actiunea e extrem de grabita si dialogul e foarte, dar foarte sec... ma rog.
Apropo... nu ai 40 de randuri. trebuie a ai atatea pentru ca ficul sa nu fie sters.
Insa, pentru un copil de varsta ta e destul de bun....
Pai... ar dura mult prea mult sa-ti enumar toate fgreselile de tastare, insa sp[er ca pe viitor sa te perfectiopnezi.
Stiu ca nu pot sa cer prea multe de le un copil, dar... incearca, straduieste-te si sigur vei reusi sa scrii mai bine, mult mai bine ca un copil; de aceeasi varsta cu tine.

Te poop dulce si astept continuarea dear :*
Uh..I'm here.De ce mi se pare asa de cunoscuta ideea fic-ului:-?Greseli de tastare cu carul,eh,dar daca a zis Marina ca ai 10. ani se mai accepta.Descrierea,dialogul,neah,nu'mi plac(vorbeam eu=))).E cam grabita acctiunea,nu crezi:-?.Si iar o aprob pe Marina:))..am numarat,n'ai 40 de randuri:|.Mai insista inainte sa'l postezi si o sa'ti iasa(sper).Si app. nu te lasa de ic dear,e pacat.Bye si anunta'ma cand pui next-ul;)!
Pai ce sa zic ... :| au zis altii destul . Nu este chiar bun , dar o sa te perfectionezi in timp la 10 ani nu ai ce sa ceri prea multe Curcubeu fara culori ;) .Sincer fata ce ai patit ... alooo are 10 ani , macar incearca si ea , iar tu o iei tare nu se vorbeste asa . Intradevar ai zis niste chestii foarte adevarata dar incearca sa le formule ca niste sfaturi pe viitor deoarece ai adus jigniri la adresa autoarei ;) . Adica : ,, tu numesti asta fic?...de disclaimer ai auzit in viata ta? '' ,,stateai si tu in fata monitorului si citeai fic-uri...la un moment dat "ding" se aude clopotelul'' . Chiar /:) ... am specificat si mai sus ai dreptate in ceia ce zici dar poti si sa reformulezi deoarece uite asa no sa mai puna continuarea si tot ce o sa zica o sa fie ,, Nu sunt buna de nimic mai bine numai intru pe forum '' , ti-o spun din propria experienta :) .
Scuze daca te-am suparat dar asta-i adevarul :| .
Si Ana.Maria la cati ani ai tu nu poti face un fic cum poate sa faca cineva la 13 , 14 , 15 etc . daca nu ma insel esti in clasa a 4 , eh .. ai multe de invatat . Debea intra 5 o sa inveti mai multe :) , parerea mea este sa pui continuarea si sa dai la cineva mai mare decat tine sa ti-o corecteze sa iti explice unde ai gresit si dupa sa o pui pe site . Parerea mea defapt tu faci cum vrei . :)

Pa-pa :* !
Buna! Pai m-am strecurat si eu pe aici. Am vazut ca este un fic nou si daca tot n-am ce face sa citesc si eu.

Ce pot spune? Mi-a dat dureri de cap acest asa numit capitol. La un moment dat ai vrut sa spui din perspectiva Sakurei insa ti-ai schimbat ideea. Ori erai pe mess si scriai. Ma rog, intr-un fic nu se scire cu limbaj de messenger. Dupa cum arata tu n-ai facut cunostinta cu regulamentul.

Disclaimerul lipseste. Nu ai 40 de randuri. Chiar ii inteleg pe moderatori cand se enerveaza ca regulile nu sunt citite. Nu-ti ia mai mult de 5 minute, iti spun eu.

Pai cum a spus Marina idea este origina (intr-un fel) insa cum ti s-a mai spus pare a fi o telenovela. Ba este cu Lee ba cu Sasuke. Descrierea, nu ai asa ceva. Un fic sau ma rog nu neaparat un fic ci o compunere nu este alcatuita doar din dialog. In nici un caz nu este piesa de teatru.

Actiunea este fugarita de caini, pisici, gheparzi. Nici nu stiu insa in nici un caz n-am ineteles ce se intampla la sfarsit. Cine pe cine saruta? o.O

Sincer, inainte sa scrii un fic mai citeste si altele (si nu ma refer la cele pline de dialog). Carti, si alea sunt folositoare. Citeste si vezi cum este scrisa o carte, un fanfic, ce vrei tu. Daca nu vrei sa citesti prea mult dute la One-shouts. Sunt scurte si vei observa si acolo cum este.

Sper ca nu te-am suparat cu nimic.
In primul rand sa pui disclamer ca ti se inchide ficul:
Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul Naruto al caror posesor adevarat este defapt Kishimoto Masashi si nu fac profit de pe urma personajelor sau intamp ( copi- paste)

Mie nu imi pasa daca o persoan scrie bine sau nu, doar sa aiba o idee buna. DE multe ori ma plictiseste descrierea dar si ea este importanta. NU vreau sa spun ce au spus cei de sus, dar doar atat, capitolul ar trebui sa fie mai lung.
(26-12-2010, 02:07 PM)IngerasDinCiocolata A scris: [ -> ]Curcubeu fara culori ;) .Sincer fata ce ai patit ... alooo are 10 ani , macar incearca si ea , iar tu o iei tare nu se vorbeste asa . Intradevar ai zis niste chestii foarte adevarata dar incearca sa le formule ca niste sfaturi pe viitor deoarece ai adus jigniri la adresa autoarei ;) . Adica : ,, tu numesti asta fic?...de disclaimer ai auzit in viata ta? '' ,,stateai si tu in fata monitorului si citeai fic-uri...la un moment dat "ding" se aude clopotelul'' . Chiar /:) ... am specificat si mai sus ai dreptate in ceia ce zici dar poti si sa reformulezi deoarece uite asa no sa mai puna continuarea si tot ce o sa zica o sa fie ,, Nu sunt buna de nimic mai bine numai intru pe forum '' , ti-o spun din propria experienta :) .
Scuze daca te-am suparat dar asta-i adevarul :| .

imi cer scuze ca am fost atat de dura si daca te-am jignit in vreun fel, dar nu aveam de unde sa stiu varsta pe care o are si nivelul la care se afla...ma irita cand vad atatea fic-uri pline de dialog, de parca ar fi scrise la repezeala, doar pentru a spune ca ai un fic...sunt destule persoane care au mai mult de 10 ani si nu sunt prea departe de ce e scris in capitol

inca o data imi cer scuze pentru cum am pus problema si sa stii ca vreau sa continui...o sa vezi ca pe viitor o sa te prinzi cum e cu scrisul asta de fic-uri, in cazul in care nu ai facut-o pana acum

daca vrei, te pot ajuta pe viitor sa-ti dau niste sfaturi...si eu scriu un fic si principiul pe care ma axez e sa nu repet greselile altora...daca te apuci sa citesti mai multe ficuri pe forum o sa vezi ca sunt decat putine fic-uri bune, majoritatea sunt cu greseli, asa ca ai destule exemple de "asa nu":))

repet, daca ai nevoie de ajutor sau pur si simplu un sfat, aici sunt :D
(26-12-2010, 02:47 AM)Ana.Maria A scris: [ -> ]
M-au lasat amandoi

Capitolul 1

Intr-o zi foarte frumoasa Sakura sedea pe o banca din fata blocului.Dintr-o data se aud niste sunete care o deranjau chiar foarte rau.S-a ridicat somnoroasa zicand:
-Tu nu observi ca sunt si alte persoane in acest local(ai zis ca era pe o banca nu intr-un local?), cand a ridicat capul l-am(daca nu e la pers. I si la a III ar trebui l-a atentie la persoana X_X) vazut pe Lee, prietenul ei cel mai bun defapt iubiti(???nu ar trebui ceva in genu' iubitul ei?)
Ea rosindu-se la fata i-a cerut iertare.S-au asezat pe o banca si au inceput sa povesteasca cele intamplade cand dintr-o data Lee se apropie de mine(iar ai gresit persoana) si punandu-i mana pe spata dreapta a apucat-o ` tremuratul si dintr-o data si-a lipit buzele lui pe ale ei sarutandu-o foarte duios.Dintr-o data se aud pasi apropiindu-se, si s-a oprit langa ei, temuta de cine v-a fi si-a dezlipit buzele de buzele(repetitie X_X) lui si a tras o privire scurta, era Sasuke zicandu-i:
-Cum ai indraznit sa imi faci asa ceva tocmai acum 3 ore mi-ai spus ca nu te-ai despartit de mine niciodata.
-Dar.....
-Nu mai vreau sa aud nimic de la tine tu m-ai mintit si nu te pot ierta.
-Dar Sasuke te rog ascultama putin, el nu stiu cine e el m-a lua si ma sarutat.Lee incruntandu-se ii zise:
-Poftimmm...acum nuici nu ma mai cunosti?nustiu(nu stiu) ce e cu tine Sakura de cand ne-am despartit nu stiu ce s-a intamplat cu tine.
-Dar nu am zis ca nu te cunosc.
-Nu dar atunci ce ai zis???
-Ca nu cunosc tipul acela..
-Pff...acum nu ma mai cunosti de un an esti impreuna cu mine si acum nu ma mai cunosti??nustiu(nu stiu O_O) ce s-a intamplat cu tn(cred ca ar trebui scris neprescurtat) Sakura.Dintr-o data se uita amandoi in acelas timp la ea dezamagitipleaca(dezamagiti pleaca) amandoi in directi diferite.
-Asta merit.Suparata se duce acasa .
Intrand pe usa mama sa a intrebat-o de ce e trista s-a certat cu Sasukedar(aceeasi greseala) Sakura nici nu vrea sa o auda plecand in camera ei foarte suparata.peste(din clasa I ar trebui sa stii ca atunci cand incepe o alta propozitie pui litera mare TT_TT) cateva minute ii vine in gand sa stea la calculator ca poate o sa ii mai treaca supararea,cum aprinde calculatorul toti prieteni ei de pe mess o urasc,pentru ca s-a despartit de Sasuke si l-a facut sa se supere si frumusetea lui disparea din ce in ce mai n(m)ult era mort nu mai putea re(a)bda din ce in ce era si mai trist.Intr-o zi,o vede pe Sakura mergand pe aleia din parc si pentr ai face nacaz a luat o fata si a sarutato tocmai atunci cand Sakura se uita la el, Sakura vazand fugi spre casa trantind toate usile in urma ei.
Nu te supara,dar FATA tu stii sa citesti si sa-l corectezi dupa ce termini?Ai o groaza de greseli,ca sa nu mai spun ca nu ai deloc descriere,iar dialogul este sec,actiunea grabita,te sfatuiesc sa ai grija la ortografie,poate sa-l corectezi dupa ce termini,sa folosesti descrierea si sa arati putin mai mult ce simt personajele
Ja ne'
Pagini: 1 2