Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Comedy life of an assassin
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Capitolul 1
Stateam calma in pat piveam tavanul mov. Asteptam un telefon important de la seful meu. Ma intreb pe cine mai trebuia sa omor? Un director? O asistenta? Oricine ar fi fost tot reuseam. Fiind asasina e si normal sa reusesc. Deodata aud usa cum se deschide. Ma ridic si il vad pe fratele meu mai mare.
-Helley iar mi-ai umblat pe messenger? intreaba el nervos
-De ce crezi ca as face asta?
-Pentru ca iubita mea mi-a lasat mesaj ca sunt magar si porc si eu nici n-am vorbit cu ea,iar tu fiind singura cu dispozitiv de spart parole imi dau seama ca e vina ta.
-Mike n-am facut nimic. zic eu parand complet nevinovata
-Da sigur. Las ca mi-o platesti tu.
Mike a iesit afara trantind usa. Ce greu e sa ai un astfel de frate. Ultima oara cand a vrut sa se razbune a dato in bara.

Flashback
Era dimineata si mersesem in bucatarie sa mananc ceva. Fratele meu era acolo si sa uita intr-una la frigider. Ieri il enervasem ca ii tunsesem iubita in timp ce doarmea. Oricum blonda aia nu e pentru el. Am mers si am luat cutia de lapte. Mike se uia la mine si imediat i-am zisc eva uratsi am inceput s ane certam. Ne-am facut in toate felurile apoi Mike nervos s-a ridicat de pe scaun a luat cutia de lapte si a inceput s amea. Dupa 2 minute il vad ca da drumul la cutie si fuge la baie. Am luat usor cutia si amediat ce am mirosit laptele mi-am dat seama. Laxative. Idiotu tot idiot ramane.
End of flashback


Imediat tlefonul a inceput sa sune. Am luat repede aparatul negru si am raspuns. Seful mi-a dat toate detaliile. Trebuia sa omor un alt asasin pe nume Lay. Floare la ureche nimic mai usor. Trebuia sa ma aranjez. Plecam eu in misiune dar asta nu insemna ca nu pot arata bine. Am mers la baie si am dat drumul la apa. Mi-am facut repede un dus si m-am spalat pe cap. Cand am iesit din cada si m-am uitat in oglinda am strigat. Parul meu negru era acum albastru inchis. M-ai aveam umpic si spargeam oglinda daca nu venea Mike.
-Ce ai surioara? intreaba el zambind
-Ce ai facut?!
-Eu? Nimic.
-Te omor!
Mike a inceput sa aerge dar nu m-am chinuit sa ma iau dupa el. Miam pus costumul din piele neagra si am plecat. Ma urcasem pe un acoperis la mare inaltime. Aveam o luneta si eram pregatita sa impusc tinta. Eram pe cea mai inalta cadire din centrul orasului dar nu-l vedeam. Seful imi spusese clar ca asasinul va fi acolo. Am incercat sa privesc mai atenta. Cladirile aveam luminile aprinse. Strazile pe care circulau oamenii erau luminate de felinare. Trebuia sa vad ceva pana acum. Deodata cineva ma prins d ela spate si am scapat luneta. Am simtit lama rece a unui cutit la gatul meu. Oare voi muri?

Siu e cam mic capitolul dar asat e ca un fel de introducere. Va promit ca celalalt capitol va avea o marime mai mare si va avea si mai multa descriere.
Wow un nou fic, interesant nume chiar foarte tare, dar sa nu crezi ca ai scapat asa de usor de mine. Pai incepem cu partea cea mai grea adica o mica corectura: ai multe greseli adica unele litere sunt puse anapoda, se mai intampla dar incearca sa scri mai bine si fia tenta, corecteazate de 2 ori. Actiunea umpic cam grabita se intampla cam repede toate acelea si asta nu-mi place incera sa descri mai multe, adica na sa fiu sincera puteai scrie mult ami multe, mai ales in partea cand merge dupa celalalt asasin Lay.Ce nu am vazut eu la tine sunt virgulele in acest capitol.. dar sa fiu sincera nu mi-am dat seama pana acuma, nu ai pus nici una.. pricum nu te critic din cauza virguleleor ca nici eu nu le pun mereu cum trebuie. Dar data viitoare punele ca ai nevoie de ele.
Incerca sa te corectezi, chit ca-ti ia 100 de ani ca e bine ca noi cititori sa privim dintr-o alta perspectiva ficul tau, unii pot crede ca le lasi asa .. in vant.
Dar nu sa stii mie una imi place este foarte interesant sia bia astept sa vad cum o sa iasa urmatorul capitol, dar nu uita fi atenta la descriere, actiune si semne de punctuatie.. si mai ales corecteazate. :* :*
Spor la lucru astept nextul cu nerabdare.

A si pe langa toate acestea pot spune ca meriti multe laude, indiferent de greseli reuseti sa compui lucruri frumoase, adica ai ficuri foarte atragatoare, interesante.
Le faci originale si minuntate asa ca sa nu te lasi vreodata din ele.. mai ales din asta indiferent de critica.
Mersi pt comentariu.Voi incerca sa tin cont de ceea ce ai zis:X

Capitolul 2
Ma intrebam,speriata,cine e cel ca ma prins. Tremuram din toate inchie de spaima fara sa stiu daca voi muri sau nu. Imediat am simtit ca sunt eliberata si impinsa pe jos. M-am intors si l-am vazut pe cel pe care tebuia sa il omor. Ma intrebam de unde stia ca voi veni dupa el. Ne uitam unu la altul fara sa vorbim. El mai mult se incrunta la mine oar eu ma uitam nedumerita. M-am mai uitat o data la el din cap pana in picioare. Parul lui era de un albastru deschis,iar ochii verzi. Semanam mult,ma rog acum cat eveam parul asa. Era imbracat intr-un costum negru,parca fiind nepregatit pentru atacul meu. Deodata i-am auzit vocea care suna ca un cnet de cplopotel,asta pana cand am asimilat ceea c ea zis,iar cuvintele s-au transformat intr-o spartura de geam.
-N-am mai vazut asasin cu par albastru. a zis el
-Esti prost? Tu ai par albastru. Al meu e defapt negru,dar fratemiu e prost.
-Sunt sigur de asta,Helley.
-De unde imi sti numele?
-Am fost anuntat inca de o luna ca tu vei incerca sa ma omori asa ca,te-am urmarit.
-Cam urat din partea ta.
-Da ca tu nu oi mai fi facut chestia asta.
-Ia mai lasama.
M-am ridicat si am plecat. Nu a incercat sa ma opreasca. Drumul spre casa era lung asa ca m-am oprit la un rau. Luna se oglindea perfect in apa de cristal. Mi-am bagat capul in apa iar cand l-am scos parul meu isi recapatase culoarea neagra si stralucitoare. M-am uitat mai atenta in apa si am observat cateva suvite argitii pe care le vopsisem cand aveam 12 ani. Niciodata nu mi-au placut. Probabil ca vopseaua pe care a puso fratemiu in sapna afectat si vopseaa aceea neagra. M-am ridicat si am continuat sa merg pe strazile luminate. Cand am ajuns acasa,sforaitul lu fratemiu se auze inca de la intrare. Era vremea s ama razbun. Am scos din dulap o peruca d ela pestrecerea de Halloween,am luat un parfum puternic primit cadou de al mama,unghii false pe care nu le folosisem niciodata pentru ca erau roz,niste ruj rosu si cateva bijuterii. Am mers in camera la fratemiu si am inceput treaba. Am lipit usor unghiile alea roz bombon,l-am dat cu acel ruj,am dat cu parfumul de liliac si am pus bijuteriile. Peruca a urmat dupa. Perfect. Fratele meu arata exact ca o femeie. Nu trebuias a uit imaginea asta. Bine c am telefonul. L-am pozat si am iesit usor din camera. Ajunsa la mine in camera am vrut sa ma schimb dar am vazut o scrisoare. Am deschiso si am inceput sa o citesc. Era de la Lay. Scrie ca vreas a ne intalnimi la rau la ora 24:00. Ok. Nimic speciala. Stai! De ce zice sa port rochie de gala? Ma rog. Am mers la calculator si am bagat pozele cu fratemiu pe net. Nu a durat mult pana cand fratemiusrezit si a venit in camera.
-Ce mi-ai facut?! zbiara el ca si cum las fi omorat
-M-am razbuat. spun eu razand malefic. Nu uita frate ca eu sunt printesa intunericului si a razbunarii.
-Te urasc. Incurand o sa iti pierzi titlul.
-A deci tu vrei sa fi printesa? Eu nu te opresc.
Mike a iesit din camera si imediat am strigat in urma lui.
-Frate verifica internetul la imagini cu tonti!
-Ce vrei sa zici?
Dupa ce vede incepe sa strige ca nebunu "Nu!!!". M-am schimbat intr-o rochie neagra cu petale rosii din material si am iesit pe geam. Am mers pana la rau si am asteptat vreo ora dar nu a intamplat nimic. M-am intors si am dat sa plec dar cineva ma tras in apa tinandu-ma strans. Eram in apa si aproape c ama incasem pentru ca nu puteam scapa de aceea persoana. E clar ca voi muri. Imediat spiritul de razboinica mi-a revenit si l-am lovit cu cotul in stomac pe cel ce ma tine. Imediat ce m-am simtit libera am iesit la suprafata apei. Am iesit chiar in lumina lunii. Nu aveam timp sa vad cat de bine arat. Am iesit repede din apa si am fugit cat de repedputfara sa mai astept sa iasa si cealalta persoana din apa. Am ajuns si am inchis usa cu zavorul. M-am schimbat si m-am culcat asa,plina de apa cum era. Eram mult prea obosita.
Yey urmatorul capitol.. dar sunt umpic dezamagita. Iara ai grabit actiunea, nu ai descris, nu trebuie sa te grabesti sa postezi sa stii poti sta ore, luni si ani intregi daca e necesar numai ca sa scrii cum trebuie. Noi oricum te asteptam cu bratele deschise.
In fine, incerca ca data viitoare sa faci umpic mai bine, sa stii ca nu ai reusit sa te corectezi nici acuma, ai multe greseli de tastare. Asa idea mi-a placut enorm, mi s-a parut comica partea cu fardatul.. dar incerca sa descri mai multe pentru ca noi, cititorii, sa pricepem despre ce este vorba.
In mare parte vad ca ai mai descris asa si asa.. cred.. dar incerca si sa te concentrezi. Oricum frumos capitol, cam scurt actiunea chit ca e grabita mai ales la sfarsit.. e na.. asa imi place, puteai scrie mult mai mult decat atata.
Pai cam atata am de spus sper ca nu te-am deranjat cu acest comm. Sper ca ai inteles mesajul. Abia astept nextul fiind ca chit ca ai greseli mie una imi plac ideeile tale. :X:X
Greselile :-? Pana si eu pot face multe greseli asa ca nu am de gand sa zic ceva de asta.Actiunea e cam grabita.Puteai sa deschi de explu ce simtea Helley cand era in apa.Mai erau portite unde puteai descrie.Actiunea grabita? Pot spune ca si eu fac asta uneori si la descrie pot avea probleme , nu sunt inca mare scriitoare. Insa actinea e grabita... insa nu foarte tare!Abea astept next-ul!Imi place ideia ta!;)