Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Dragoste in pasi de dans
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2
Buna...:*:*iata inca un fic...facut cu prietenele mele:D:D.Lectura placuta!

Disclaimer: Nu detin niciun personaj din anime-ul/manga-ul Naruto si nu fac profit de pe
urma acestor personaje/intamplari.


Partea 1
Capitolul1



Dupa ultimul concurs la care au participat,clubul de dans numarul 24,unde cele mai renumite trupe de dans au luat nastere,se hotaraste sa se mute in alt oras,pentru a gasi alte talente.Din cea mai buna trupa de dans faceau parte:Hinata,capitanul eschipei, Sakura,vedete echipei si capitanul din spatele cortinei,TenTen,energia grupului,Temari,mintea echipei,Ino,rasfatata trupei,Karin , mezina echipei,Ana si Andreea coregrafele echipei,Ana alegand coregrafia si Andreea bagand in dans miscari mai indraznete,senzuale.
Pe drum fetele erau plictisite,Iar TenTen incepuse sa tipe si sa se agite.Nervoasa ca nu mai ajung la destinatie,Sakura ii spuse putin nervoasa:
-TenTen,calmeaza-te!Ma inebunesti si o iau razna.Celelalte fete incepand sa chicoteasca ,intr-un final razand si Sakura si TenTen.
Dupa inca 2 ore autobuzul ajunse la destinatie.Oprise la marginea unui parc.Drumurile acestuia erau marginite de copacii ce formau un tunel linistit in care sunetul pasarelelor era singurul care iti mangaia auzul.Putin mai departe de locul unde oprise autobuzul,se afla un lac linistit;suprafata acestuia era neteda ,nici un val nu se arata.Lumea se plimba linistita,copii se jucau in liniste.
Cand au coborat,fetele au ramas cu gura cascata,numai Sakura isi puse mana in cap spunand:
-O nu...nu-mi spuneti ca aici vom locui,si se duse la profesorul care le indruma mereu trupa.Domn` profesor,va roog,spune fata lungind ultimul cuvant,spuneti-mi ca nu vom ramane aici!
-Ce s-a intamplat Sakura,nu-ti place orasul?Este un oras linistit in care va puteti relaxa.
-Exact asta este problema mea.Eu ma relaxez in zgomot si zarva,nu in liniste de mormant.
-Sakura calmeaza-te!Ok?Nici nu ai cunoscut orasul si deja te plangi?
-Dar...,fata nu apuca sa termine propozitia deoarece fu intrerupta :
-Ai terminat?!spune profesorul putin saturat de atitudine acesteia.
-Da domnule!spune fata apoi se indeparta.
Dupa ce discutia s-a terminat ,Sakura a observat ca o masina le astepta pentru a le duce la casele lor.
Prima casa era a Sakurei.Cand masina se opri,Sakura ramase uimita.Casa era alba,cu trei etaje si balcoane la fiecare camera.In fata acestui loc,se intindea o gradina plina cu flori si un cires in mijlocul acestora.Din coroana acestuia cadeau petale roze ale florilor de cires,ce formau o perdea peste flori.
Sakura intrase in casa si se indrepta spre camera ei,salutandu-si mama.Aceasta era o femeie frumoasa de 39 de ani.Avea parul roz,prons intr-un coc si ochii albastrii.
-Buna mama!Cum ai ajuns asa repede?
-Buna draga mea!Cu elicopterul am ajuns destul de repede.
-Mama ,eu merg in camera sa despachetez,iar pe urma merg cu fetele la mall.
-Bine scumpo.
Fata se indeparta de mama ei si se indrepta pre camera ei.Dupa o jumatate de ora,au venit si fetele.Sakura era deja gata.Era imbracata intr-un maieu rosu,o pereche de pantaloni scurti de blugi si niste sandale rosii cu talpa joasa.
Cand fetele au venit,rozalia fu chemata jos de mama ei.Fata alerga pe scari,impiedicandu-se de propriile picioare.
-Buna fetelor!spune fata tragandu-si sufletul.
-Buna Sakura!raspunse fetele.
-Hai sa mergem ca vreau sa mai prind si eu magazine deschise.Nu am chef sa-mi iau resturi.spuse Temari.
-Haideti sa mergem,ca ramane Temari fara haine.spune TenTen ,incepand sa rada cu celelalte fete .
Pe drum,Sakura era ganditoare.Se intreba daca vor fi toate in aceeasi clasa,daca isi vor face prieteni.Hinata o vazu pe Sakura ca era pierduta in ganduri,dar nu spunea nimic.
Dupa ce se plimbara prin magazine,fetele au trecut prin fata unui magazin de bijuterii.
Cand s-a uitat in vitrina,Hinata le-a strigat pe celelalte fete sa vada.In vitrina se afla o bratara de argint cu diamante colorate.
-Haideti sa vedem daca mai are si pe alte culori,si ne luam si noi!spune Ino.
-Buna idee!spune TenTen.
Au intrat toate inauntru si fiecare sia ales culori diferite la diamante.Hinata de culoare albastra,Sakura roz,Ino alb,Temari mov,TenTen crem,Ana portocaliu,Andreea galben si Karin rosii.
-Acestea sa fie bratarile echipei,ce spuneti fetelor?O dovada a prieteniei dintre noi.spune Andreea.
-Asa e!tipara toate fetele,iesind apoi din magazin,vrand sa manance ceva.
Acolo,Hinata o vede iar pe Sakura afundata in propriile ganduri.
-Sakura,ce este cu tine?spune Hinata.
-Ce vrei sa spui?intreaba Sakura afundata in ganduri.
-Pai,de cand ai plecat de acasa,erai cam abatuta de la subiect.La ce te tot gandesti?
-La ce se va intampla cu noi,cu trupa.
-Cum?intreba Temari nedumerita si putin speriata de spusele prietenei sale.
-Ma refer la faptul ca mai sunt 3 zile si incepe scoala,si nu stiu daca ne vom face prieteni,sau daca vom fi toate in aceeasi clasa,daca ne vor desparti?
-Asta era?spuse Ana razand.
-Ce ti se pare amuzant?Pe mine chiar ma ingrijoreaza lucrul asta.
-Pai,dupa ce ne-am despartit la sosire,am trecut pe la scoala sa ma interesez.Aveam eu o presimtire ca una din voi v-a intreba.
-Si?!
-Si sunteti in aceeasi clasa,iar eu ,Andreea si TenTen la fel.
-Uau,chiar m-ai usurat.Parca mi-ai luat o piatra de pe inima.spuse Sakura rasufland usurata.
-Este de datoria mea.raspunse Ana punandu-si mainile la ceafa,iar celelalte fete incepura sa rada.
Ajungand tarziu acasa,Sakura intra in camera ei si se intinde in pat.Nici nu se aseza bine ca fu strigata de mama ei.
-Sakura,vino sa mananci!Masa e gata.
-Acum vin.
Dupa ce a terminat de mancat s-a dus sa se culce.Aceasta adormi ca un prunc.


Sper ca v-a placut:D:D:zuppy02: si sa imi spuneti parerile voatre...Si scuzati-ma daca am facut greseli de punctuatie:*:*:Ja`ne!
Fiic nou :X So .... imi place la nebunie ideea . Nu stiu ... am eu impresia sau tu mai ai o sumedenie de ficuri >.< . Ma rog .. nu conteaza ... sa trecem la punctul culminant al comurilor :))
Descrierea: Scumpo ... este o parte la locul ei ... cealalta s-a ratacit ce a facut ?
Naratiunea: La fel ca descrierea . Ce-ai facut nu a mai fost loc in masina si pentru ea ?
Dialogul: Cam in exces ... si cam sec in unele fraze . Mai ingrasa-l nitel ;) .
Actiunea: Nu stiu ... eu am avut impresia ca a fost cam grabita . Ori citesc eu ca naiba . Ori asa este .
Greseli tastare/exprimare : Am vazut nitele pe ici pe colo ... dar hai ... lenea de la ora asta isi spune cuvantul ^-^.
So .... „ -Dar...,fata nu apuca sa termine propozitia deoarece fu intrerupta : ” . Nu prea arata bine . Ce zici de : „ Dar fata nu apuca sa termine propozitia deoarece fu intrerupta . ” Arata mai frumos nu ?
Nu stiu ... te-ai cam repetat cu cea mai buna trupa de dans am inteles ca e cea mai buna . Gata acum (:
Gata cu comentariul meu . Vine urmatorul acum (:
Chuu & Kissu ^.^
Deci....:X:X:


Capitolul 2


Zilele ramase pana la inceperea scolii se scurgeau ca nisipul din clepsidra.Astfel veni si prima zi de scoala din clasa a 11-a.
Sakura se trezi de dimineata pentru ca nu avea de gand sa ajunga tarziu,din prima zi de liceu.Pentru ca nu aveau uniforma,se imbraca cu o pereche de bligi strimti.Mijlocul ii era incins cu o centura de piele neagra,cu tinte aurii.Avea un tricou cu decolteu nu prea adanc,insa sa i se vada o inima tatuata deasupra inimii.Isi puse bratara la mana si se duse sa se macheze.La usa casei cineva batea insistent cu pumnu.Vazand ca nu raspunde nimeni,Sakura se indrepta spre usa.Acolo o asteptau prietenele ei.Aceasta isi lua ghiozdanul si plecara spre scoala.Nu le luara prea mult ,deoarece,Sakura nu statea chiar asa departe dce scoala.
Cand au intrat pe poarta liceului,au vazut ca nu numai ele erau emotionate.Fetele au inaintat catre liste cu clasele,pentru a vedea cu cine si in clasa erau.Intr-un final s-a sunat si clopotelul anuntand inceperea orelor.Fetele erau admirate de baieti,si invidiate de fetele care le stiau de la TV.Ajungand la un hol mai ingust,fetele se despartira,deoarece TenTen,Ana si Andreea erau mai mari si clasa lor era in alta directie.
Cand au ajuns in clasa, Sakura s-a asezat in banca cu carin,Ino cu Temari,iar Hinata cu o alta colega,vrand sa isi fac multi prieteni.Ora de muzica trecuse foarte usor pentru cele 5 fete.In fata clasei se aflau TenTen,Ana si Andreea,care le asteptau sa iasa din ora.In timpul pauzei,fanele trupei 412 ii puneau Hinatei o multime de intrebari
In curtea scoli,fetele se oprira langa un cires.Deodata a aparut un grup de baieti ce le intrerupsese fetelor,convorbirea cu fanii.
-Trupa 412,hm.Am auzit de voi.
-Da si eu.dar sincer sa fiu,este prea slaba pentru ca sa se numeasca trupa,se auzi o voce din coroana ciresului,este demna de mila.
"Cum indrasnea?Cum indrasnea sa spuna ca trupa 412 nu se poate numi trupa?Si cum a zis,demna de mila?Oh,ce as vrea sa se arate,sa pot sa-i trag un pumn.Cine era el sa-si dea cu parerea?Trupa 412 este cea mai faimoasa trupa de fete ,care intreceau orice trupa la dans,si chiar si la cantat.Indiferent ca erau baieti sau fete,nu puteau intrece trupa 412"isi spuse Sakura in minte,scoasa din pepeni de tipul din copac.
Cele 8 prietene si membre ale trupei puteau fi descrise ca fiind zeite.Trupul fiecareia dintre ele era bine format.Fiecare fata era inalta,insa fiecare avea propriul ei stil.Hinata era tipul de fata timida mai retrasa.Daca nu o cunosteai ti se parea o fata puternica,sigura pe sine,dar daca un baiat o baga in seama ,se rusina.Insa fetele au asles-o ca capitan al echipei pentru intelepciunea ei .Puterea sa de convingere si conducere era uimitoare,ii placea sa rezolve totul pe cale pasnica.Dar acum si ea stia ca aceata problema poate fi rezolvata dor prin razboi:
-Razboiul trupelor.
-P..poftim?Ingaima ea.
-Am spus razboiul trupelor,sau va e frica?
-Nu ne este frica maimutoi impaiat.Daca tu vrei razboi,asta vei primi.
-Sakura inceteaza!Sakura era infiorator de exasperanta,invapatanata,violenta si razbunatoare,dar era si foarte amuzanta,atragatoare si imprevizibila.Era unica.Intre fetele care erau adunate in curtea scolii,Sakura era ca o bijuterie.
-Dar ce am spus?intreba ea furioasa.Astia ne-au provocat si eu le-am raspuns.Nu ne este frica de o trupa de baieti,mai ales condusa de un pampalau..
-Auzi tu,pe cine faci pampalau?
-Pe ala care se simte,dar de ce.te simti cumva?
-Sakura inceteaza,scuze,Sakura e...
-Un boboc care se da mare din prima zi de liceu.
-Poftim?!Cine si-a deschis gura?intreba Sakura nevoasa.
-Eu,boboc rozaliu!
-Aratate la fata ,lasule!
-Asa se vorbeste cu colegii tai mai mari?
-Vorbesc cum vreau ,unde sti?
-Uite-ma.Si atunci misteriosul baiat se arata.Pentru un moment,Sakura a ramas uimita.El aparu-se in fata ei ,ca un obiect de arta.Era inalt,zvelt,emanand forta si eleganta.Era putin mai inalt decat ea,dar se potriveau perfect.Parul lui de culoarea carbunelui era mai lung decat se purta,dar era ingrijit si curat.Sakura adora acel par.Ochii erau si ei de un negru intens.In acel moment,ochii lui erau reci,aratand profunda nemultumire.Daca nu i-ar fi vorbit cu atata nesimtire,Sakura ar fi crezut ca era un inger caut din cer.
-Ti-a mancat pisica limba?intreaba Sasuke cu un ton smecher.
-Vorbesc cand am chef,si cu cine vreau.
-Sa inteleg ca sunt exclus din cercul tau de noi prieteni?
-Ia-o cum vrei,acum vorbim de dans,sau incerci cumva sa ocolesti subiectul?
-Eu ocolesc doar canalizarile.spuse el pe un ton sarcastic.
-Ha!M-ai facut sa rad.Nervoasa pe sine ,pntru ca se simtea atrasa de el,ii replica:
-Sper sa fiti pregatiti!
-Pentru ce?Pentru dans?Rozalio,suntem pregatiti de dinainte sa te nasti tu.
-Ai ma,vorbesti serios?Si ma rog cati ani ai?
-19.Sunt in clasa a 12 spre deosebire de tine,rozalio ,care esti boboc!
-Sunt a 11-a.Si nu-a boboc.Si ia uitate mai bine,te-ai uitat in oglinda inainte sa pleci de acasa?Daca eu sunt rozalie,tu ce mai esti?
-Adica?Ce vrei sa spui?
-Da-ti seama si singur,desteptule!ii spuse intorcandu-se si indepartandu-se,dar il auzi pe blond zicand:
-Sasuke,ai tricoul roz,esti si tu un rozaliu.
Ceilalti baieti au incepu sa rada ,insa cand Sasuke si-a intors privirea spre ei,toti au tacut,speriati fiind de privirea lui rece.
-Da,se pare ca nu a putut sa isi dea seama singur!spuse Sakura astfel inat sa fie auzita de toti.
-Hai sa mergem.Ora a inceput!zise brunetul dupa care au inaintat spre intrarea scolii.
Bună! Ficul e chiar genial. Ideea mii se pare originală, faza cu tricoul roz a lui Sasuke e chiar amuzantă. Dar să trec la subiect şi să comentez. Dialogul nu este sec, un punct în plus. Naraţiunea e şi nu prea e, o bilă gri. Descrierea e prezentă şi nu prea, tot o bilă gri. Acţiunea nu mii se pare grăbită deci o bilă albă. Ce vreau să spun e că nimeni nu e perfect. Aştept nextu şi dacă comentariul meu te-a deranjat îmi cer scuze şi îmi poţi trimite P.M. şi o putem rezolva. Succes!

*ILY Yaoi Maniac*

Hei :X Titlul....titlul , nebunul de titlul m-a atras :X SI cand am vazut ca e la NarutoFics :X Asa Deci sa icnep cu primul capitol xD Asa in primu capitol mi s-a parut ca ai avut cam mult , dialog , iar naratiunea si descrierea posibil si ele sa fie plecate la lat fic ;)) Fara suparare xD Dialogul in unele parti era cam sec D Asa nu am zis de idee , ideea mi se pare foarte original , adic anu am mai vazut vre'un fic cu idea asta ;d Ce sa'ti mai spun asa despre al doilea capitol , am vazut ca a aparut putin mai multa descriere si naratiune , dar totusi nu cat trebuie xD Dialogul , la sfarsit putin cam sec , si tare rau faza cu Sasuke cu tricoul roz =)) Ce tare in gura e Sakura :> IMi place :> Avand in vedere ca sunt primele capitole sper ca pe parcurs , sa ai mai mult dascriere si naratiune si sa descri sentimentele personajelor mereu ca asa o sa para capitolul mai , o sa arate mai frmos cum sa zic asa la tine se vad prea multe liniute de dialog xD Asa eu iti urez spor la scris si imaginatie , si sa aduci next'ul :D Daca nu te superi sa ma anunti cand il aduci xD Pa ;-h
Nu-i rau. Adica, se putea si mai rau. Nu stiu cat de originala este ideea ta, fiindca am mai intalnit povesti cu personaje din Naruto care duc o viata mai 'normala', sau sunt artisti(cantareti, actori and so on). Ai un mod dragut de a scrie, desigur, se mai poate imbunatatii. Mereu se poate mai bine, si mereu se poate mai rau. Nu-i asa? Ma rog, parca e un pic inspirat din filmele Disney(nu, nu rade de mine, ca nu's fana, dar am o verisoara de 5 ani care imi povesteste TOT. Aha, tot, chiar si de cate ori l-a pupat pe unu.) Cred ca este prea mult dialog. Sau mi se pare?
Ah, sa mai zic ceva. Am observat ca mai nou 70% din ficurile SasuSaku(sau alte cupluri Naruto) sunt scrise ca si cum ei ar fi adolescenti obisnuiti. In majoritatea le schimbati FOARTE mult caracterul. Eh, sa nu o iei in parere de rau, dar mie mi se pare cateodata penibil. Adica, eu nu mi-l imaginez pe Sasuke cantaret. O.O
Imi este dor de vechiile ficuri in care ei erau ninja cu puteri si misiuni misto.
Nu conteaza, faci ce vrei, nu?
Super tare ficul si lafel si fazele. Ca de exemplu "Si ia uitate mai bine,te-ai uitat in oglinda inainte sa pleci de acasa?Daca eu sunt rozalie,tu ce mai esti? "
Cat am putut sa rad la faza asta=))
Asa insa sa terminam cu rasul si sa revenim la fic. Greseli de ortografie sau de tastatura am vazut doua, trei dar nu le am bagat in seama.Dialogul nu este sec si actiunea nu este grabita.
Hugs si asteptam urmatorul capitol.
Greseli:
carin ~ Karin Asta am observat-o din prima.
Mai sunt cateva dar nu ma de gand sa iau tot capi sa-l corectez, unu la mana pe mine ma deranjeaza asta, iar doi la mana dureaza mult. Nu pot sa spun ca ai multe greseli, ai cateva si sunt mici cat o furnica.
Descrierea este mai scazuta, cred ca si tu ti-ai dat seama de asta dar nu ai avut ce sa faci, iese ai prea mult din cauza dialogului.
Actiunea este cam grabita dar nici rau.
Dialogul este mult, imi dau seama ca nu ai avut ce sa faci. Sfat: Daca nu poti sa pui si descriere si tot dialogul intr-un capi continui ce ai icepun in alt capi.
:x:x:x Ja ne:x:x:x
Hello! E prima data cand iti las comm, asa ca o sa incerc sa comentez si primul si al doilea capitol deodata. Imi place, ai destul talent si imaginatie, actiunea nu mi se pare prea grabita, descrierea e destul de buna, dar eu cred ca esti in stare de mai bine, dialogul nu mi se pare sec, iar greseli de tastare nu am vazut. Ideea este orginala, ca de altfel toate ideile tale ;)). Am gasit o singura problema, mare mare de tot: Unde-i cap 3?
Cam atat deocamdata. Spor la scris! Buh bye>:D<
Bunaaa!! Deci ficul chiar e dragut iar ideea e destul de originala. Mai ai de lucrat la descriere( pe care nu prea o vad), la naratiune( la fel ca descrierea) si la dialog.. care este foarte mult.. iar in capitolul doi.. ai avut numai dialog ( aproape).. a da si ai spus undeva in primul capitol ca Sakura avea un cires cu flori roze? cires cu flori roze la inceput de toamna( ai zis ca mai sunt 2 zile si incepe scoala.. adik toamna nu? ).. incearca sa eviti cacofoniile( ai avut pe undeva).. si ai grija la ce timpuri verbale folosesti, incearca sa nu le schimbi prea des ca nu suna deloc bine.
Deci mie imi place mult :X :X :X, insa trebuie sa mai lucrezi putin.

Daca te- am deranjat cu ceva te rog sa- mi spui.... :)

Astept next- ul !!
Pagini: 1 2