Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Va rog ppoate fi inchis acesta.
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Heloo'

Buna si voua! Pai sper sa va placa cea ce am sa scriu. Este vorba in mare parte care era o super dulcica fata, si foarte nepopulare si cea ce ii sppune intuitia ei e ceea ce vrea ea defapt sa fie. ma rog.. daca o sa cititi, o sa aflati mai multe ;)
Este vorba chiar de un fapt real [nu din viata mea]. Subiectul este despre o fetita ce vrea sa fie cea ce este ea defapt, nu ceea ce vor parintii ei sa fie!
Gata cu fata cea buna!

Linda: Gata cu fetita cea cumintica, vreau si eu sa ies la suprafata!

Capitolul 1: Prietena imaginara?

Foarte foarte bine...Zum Bumm...ce nu si voi ati fost in momente de nepopularitate? Cea ce vreau eu sa zic este ca oh...nu ma baga nimeni in seama si alo...mai sunt si cateva "mate" in clasa care sigur ma cred "fetita cumintica" dar stai asa ca si eu pot fi rea!
-Haide mai sora! Iar vorbesti singura in oglinda? Mai termina si tu..pune-ti o masca pe fata si gata. Spui ca esti colega cea noua.
-Fraierule, vrei sa iesi din camera mea?
Si uite povestea vietii mele..Sunt tupeista cu familia mea si cand sunt la scoala...is "cumintica" ca asa ma vrea mama si tata...si de aceea am numai " de castigat ". Ca cica " Sa dai bine pe langa diriginta, si profesori nu?" Dar trebuie sa iti asculti parinti, nu? Trebuie sa ma duc la scoala acum...cosmarul vietii mele!
-Meri haide scumpo, fugi la scoala! Nu vrei sa primesti absenta nu?
Pai...si asta este mama. Uneori super buna si alte ori de speriat! :))
-Am plecat mama! Pupici si vezi sa ii spui lui Lucian ca de la prea mult fixativ, o sa ii se faca parul tufis!
-Ce draga?
Planul meu parea sa functioneze.Fug eu spre scoala, sa nu ma prinda fratele meu, cand o sa ii se faca parul tufis! :)) Si numar 3 2 1..
-Meri!!!! Las' ca te prind eu, mucoaso! Uite ce mi-ai facut la par!
Eee nu strica sa ii enervezi pe fratii mai mari, nu? Ma duc sa imi cumpar pachetul si apoi voi intra in superba mea scoala. Dar stai umpic, trebuie sa ma descriu...blonda, am 14 ani si merg la ,liceul " I.L. Caragiale ". Sunt o fire mai sensibila dar si tupeista...depinde de persoana. Trebuie sa intru in clasa. O acum vine si prietena mea, Iulia.
-Meri!
-Iulia!
-Meri, ce mai faci? Ti-ai facut tema la geografie?
O nu! Am uitat de tema la geografie! Nu! Asta chiar nu este posibil sa mi se intample! Profesoara de geografie este mai rea decat ori ce alt profesor. Nu ai voie sa misti la ora ei ca iti a un catalog in cap...Nici vorba sa vorbesti sau sa nu iti faci tema. Atunci primesti un 2.
-Nu! Chiar am uitat de aceasta tema! Pot sa o vad pe a ta? Poate ma pot si eu inspira?
-Sigur,poftim. Dar oare cum ai uitat?! Te poti inspira si sa scrii si tu una asemanatoare.
-Multumesc Iulia, esti o prietena foarte buna.
Da, aceasta est prietena mea cea mai buna. Eu o iubesc si o respect. Este o fata cu totul speciala. Are un comportament bland cu toata lumea, inafara de Heder si "cobaia" ei, Corina. Iuliei ii place mult de un baiat numit Carl. Problema este ca ea nu se crede frumoasa niciodata! Mereu spune" Cu parul meu roscat si cret, cu fata mea, cu ochii mei verzi si cu hainele mele, nu ma va placea niciodata! Nu se imbraca ea ca un fotomodel si sa spun, ca nici eu nu. Nu ca nu as avea bani sa imi cumpar haine la moda dar, parintii mei vor sa fiu o adevarata domnisoara cand merg la scoala.
O nu. Acum le vad si pe "matele" clasei/scolii. Heder si Corina in urma ei, ca deobicei. Se indreapta spre noi. Oare ce ne-au mai pregatit de data aceasta?
-Buna fraierelor! Oo...Iulia ti-ai facut tema? Dar ce s-ar intampla daca s-ar rupe tema? Ai sa-i spui doamnei ca ti-a mancat-o cainele? :)) Te rog...sper ca nu te-ai suparat din cauza temei!
Sa vedeti cum i-a smuls Heder foaia iar apoi sa o rupa in buzati si sa o arunce in balta. Biata mea prietena este distrusa acum. Acum, aud in minte o voce " Hello! Nu o sa le faci nimic acestor mate? Bate-le! Asa de bleguta esti? De stai si te uiti la prietena ta cum plange? Si ce daca este fata directorului? Bate-o pe Heder!" Sunt cam speriata acum. Sa aud o voce in mintea mea, este cam, cam ciudat. Totusi sa speram ca a fost doar intuitiaa mea si nu ceva mai mult!
-Sti ce Heder?!spun eu destul de sigura pe mine ca ii voi spune vre-o doua.
-Ce fraiero? Ai nevoie la baie? :)) rase Heder impreuna cu carpa ei de sters pe jos, Corina.
-Nu. Vreau doar sa spun ca esti o r..
-Oh draga, poate nu vrei sa te duci la director sa ii spui de ce ai vorbit urat cu fica lui? Fi atenta la mine Meri ,Mari cum te numesti tu. Sa nu indraznesti sa imi faci ceva sau sa imi vorbesti in vre-un fel! Inteles? Sau sigur clipele tale de a mai sta la aceasta scoala, s-au scurs. Inteles , da ori ba? intervine ea.
-Da...spun eu si prietena mea.
Pai ce puteam sa fac? Poate mitui pe toata lumea de aici. Nu prea aveam nici o putere.
Au inceput orele. Am trecut peste toate, pana am ajuns la geografie. Eu cu prietena mea vrem sa ne invoim neaparat. Nu este cu siguranta. Dar sa luam un 2 nu suna tocmai grozav. Eu sunt ingrozita. Vad cum cineva intra in clasa. Ma bag sub banca, poate este doar un vis urat. O dar ce domnisoara draguta a intrat! Nu este profa mea de geografie...sper sa fie una mai buna.
- Buna ziua copii! Profesoara voastra Miruna Liberescu, a iesit la pensie. Deci eu voi fi profesoara voastra de geografie. Eu ma numesc Trandafir Camelia.
Este o veste de milioane! Gata vin spre profesoara si o iau in brate.
-Ne bucuram ca am scapat de acea scorpie. Multumim ca ati venit, doamna Camelia.

Puteti comenta. mai am putin de lucrat revin in 1-2 ore.
Hmm...am citit si eu minicapitolul tau :)
Iti sugerez sa il refaci cat mai repede caci daca nu va avea minim 40 de randuri, va fi inchis.
Ai cateva greseli de tastare.
Pana acum nu am ce sa comentez...pentru ca ai scris foarte putin...de unde sa iti cer descriere mai multa sau mai mult dialog...sau o naratiune complexa...pentru ca la cat ai postat nu e cazul...nici nu imi pot face o idee despre ce vrei sa scri...sa inteleg ca este vorba despre o fata care incearca sa dea bine in ochii profesorilor de dragul parintilor...si numai acasa isi arata "coltii".
A si inca ceva...nu se pun emoticoane in cadrul uni fic...decat daca avem de aface cu o parodie...si nu cred ca este cazul.
Astept continuarea ca sa imi pot face o idee mai amanuntita despre povestea ta.
Succes!



Edit:

Bun...vad ca ai marit capitolul...un plus pentru asta...si acum sa vedem cum ai facut acest lucru:)
Inca nu ai renuntat la emoticoanele din cadrul textului...si asta nu e tocmai un avantaj...sunt inutile...acestea pot fi inlocuite cu propozitii gen...a izbucnit aceasta in ras...sau ceva de genul...in functie de caz...
Inca ai greseli de tastare...si cateva gramaticale deci o sa te rog sa fi mai atenta pe viitor...
Nu stiu ce sa zic...pana acum ideea este cam banala...adica...doua scolarite...o ceartra intre fete...probleme cu profii...dar poate ficul tau va deveni mult mai interesant pe parcurs...
Ai mici probleme de exprimare...adica textul tau nu prea seamana cu unul literar, este la polul opus de stilul beletristic...se aseamana mai mult cu unul colocvial...si iar...chestia asta nu e tocmai un plus.
Sper ca povestea ta sa capete un aer inovator pe parcurs...pentru ca pana acum este mai mult banala decat interesanta...
Mult succes si mai multa atentie atunci cand iti alegi ideile sau cand tastezi.
/Da... mersi de comentariu,


Dragi moderatori va rog, sa imi inchideti acest topic.

va multumesc.