Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Sasusaku-Cand apa se intalneste cu focul
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Deci,cum este in trend sa scrii fic'uri si sa le postezi pe Animezup,incerc si eu!De,moda asta!:">
P.S:Sunt incepatoare,deci scuzati'mi greselile si ca am scris un capitol foarte scurt!
Nu'mi apartine nici un personaj din acest fic inafara de Aira.Celelalte personaje ii apartin lui Masashi Kishimoto.

Capitolul 1:Un vechi-nou inceput



Edit : Nu ai nici măcar 20 de rânduri maică. Peste 40, te rog.


Sper ca v'a placut.O sa postez urmatorul capitol de'abia cand o sa primesc macar 2 comm'uri.:) See yah~
Chuu~
Hi ya se pare ca am ajuns si la tine la fic... bun sa incepem! Este primul tau fic nu? se cam observa mai ai mult de lucrat!!! Acum o sa comentez in mare.
Descriere: poi cum sa iti spun... nu exista, cea ce ai descris este doar felul in care sau imbracat iar acesta ar trebui sa fie ultimul lucru care ar trebui sa te preocupe. Si mai e o problema nu cred ca ai 40 de randuri however nu ma bag la asta.
Dialog: este aceptabil in sensul ca nu este prea mult dar avem o problema este cam sec, ar trebui sa mai lucrezi si la exprimare. Iar estetica ficlui nu arata prea bine ai pus niste paranteze "si o pereche de UGG'uri de vara(cum ar fii,acelea tricotate)albe." ai fi putut sa pui virgula si iesea foarte frumos sau inlocuiai cuvantul "cum" cu "gen" exemplu" si o pereche de UGG- de vara gen ca acelea tricotate albe".
Greseli:- poi greseli de taste nu am vazut asa in mare dar ai "'" acest apostrof care este in plus acolo unde trebuia sa pui cratima astepta'ti'ma-"asteptati-ma",intr'o-"intr-o", am dat doar cateva ca sa intelegi la ce ma refer . Iar naratiune nu mai vorbesc ca este facuta cam ambiguu.
Eu cam atat am avut sa spun astept next capter, mie una imi place povestea astept sa vad daca te comforezi si cine stie poate va iesi un fic stralucit :>.
Nu e o moda sa postezi ficuri pe Zup, cei care scriu ficuri si le considera bune le posteaza. Bine, nu stiu ce sa comentez pentru ca nu prea ai scris mare lucru si deja ai primit un comment, deci n-as vrea sa mai repet aceleasi lucruri.
1. Descrierea este... nu prea este. Descrierea nu inseamna sa spui cu ce erau imbracate fetele, detalii care nu ne prea intereseaza. Puteai sa descrii mai mult sentimentele, magazinul, totul trebuie descris ca sa ajuti cititorul sa intre in poveste. Nu mai descrie imbracamintea asa, nu-i o parte imporatnta a actiunii. Intelegem ce se intampla si daca nu stim cu ce sunt imbracate. Poti sa inserezi date referitoare la imbracaminte in actiune de exemplu ai putea spune la un moment dat "mi-era cam frig pentru ca nu aveam pe mine decat un tricou" sau "x mi-a complimentat tinuta compusa din...". Nu trebuie sa descri fiecare detaliu al hainelor lor.
2. Actiunea e grabita. Au cumparat, au mancat, au mers la film s-au dus acasa. Trebuia sa insisti mai mult asupra evenimentelor si aveai mult mai multe randuri.
3. Personajele nu se prezinta dintr-o data. Nu descri fiecare personaj pe rand in primul capitol asa cum ai facut tu, ele apar pe parcurs.
4. Capitolul asta nu prea isi are rostul. Nu mi se pare un prim capitol bun, mai ales ca ai terminat cu propozitia "maine plecam la mare". puteai sa incepi direct cu marea.
5. Dialogul este sec.
Stiu ca am scris cam mult, dar asta-i stilul meu. Incearca sa citesti tot ce-am scris atat eu cat si cea de deasupra si sa tii cont de sfaturi. Astept nextul, sa vad daca ai incercat macar sa tii cont de sfaturi. A, si numai post de dragul de a posta. Nu faci un fic ca asa e la moda, ci pentru ca vrei sa-l faci. Daca nu pui suflet, nu iese nimic.
Sa stii ca nu te critic pe tine, ci doar ficul, nu toti suntem buni de la inceput.