Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: A book to another world
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Buna tocmai ma lovit si pe mine inspiratia cu un topor in cap si mam hotarat sa scriu primul meu fic .Sper sa va placa si sa primesc cat mai multe comuri.
Lectura placuta!

Capitolul 1:Visul!

“Sunt la aproximativ un metru departare de o usa din lemn.Pasesc nesigura spre aceasta si cu aceeasi nesiguranta apas clanta prafuita deschizand astfel usa.Sunt intampinata de un tunel lung ,acoperit de panze de paianjen, ce ma duce spre o scara in spirala.
Daca luminozitatea era la inceput redusa, acum ajunsesem sa merg prin intuneric, tinandu-ma de unul dintre pereti pentru a reduce riscul unei neplacute caderi.
Deodata o lumina orbitoare ma obliga sa inchid ochii pentru cateva secunde, iar apoi sa ii deschid incet pentru a se obijnui cu aceasta shimbare brusca.Acum pot sa observ ca sunt intr-o incapere spatioasa pe pereii careia se pot observa diferite desene si simboluri pe care nu le puteam destlusii.De tavanul aramiu era atarnat un candelabru urias din aur ,acesta fiind sursa luminii ce ma orbise cu cateva minute in urma.In camera erau asezate peste tot lucruri din acelasi material ca si candelabrul- ori argint- si impodobite cu tot felul de pietre pretioase,insa ceea ce mi-a atras atentia cu adevarat, a fost o carte veche si prafuita, asezata pe o masuta din lemn, acoperita cu o fata-de-masa cusuta din fir de aur, in dreapta si stanga careia era asezata cate o lumanare aprinsa.
M-am apropiat incet de acea carte ,am atins-o si am incercat sa o deschid,dar...,,
-Taaarrrrrr!Taaaaarrrrrr!Trezestete!
-Inca....5......minute.spun eu pe jumatate adormita.
-Taaarrrrrr!Taaaaarrrrrr!Trezestete!
-Inca 5 minute!repet dinnou punandu-mi perne peste urechi.
-Taaarrrrrr!Taaaaarrrrrr!Trezestete!
-Am spus inca 5 minute!!!!incep eu sa urlu luand ceasul si izbindu-l de perete.
-Trezestete...acesta a fost ultimul ,,cuvant”al ceasului innainte ca acesta sa isi dea ,,suflarea”.
-Ups! nu dinnou!
-Saori Hosokaya!Sper ca nu ai spart iarasi ceasul !
-Imi pare rau mama!spun eu tinand mana dreapta la ceafa.Nu o sa se mai repete.
-Asta spui de fiecare data!!
-He , he ,he!
Terminand aceasta discutie ma indrept spre baia mea cu faianta albastra –culoarea mea preferata dupa verde-si gresie asemeni nisipului in care se aflau toate necesare unei bai.
Dupa ce imi termin siesta de dimineata ,ma indrept spre dulapul din lemn de stejar ,de unde imi iau uniforma pentru scoala care era compusa dintr-o camasa alba,o vestuta din blugi ,neagra,o fustita de aceasi culoare ca si vestuta si niste cizme albe fara toc.
Dupa ce ma imbrac,completez tinuta cu patru bratari-doua neagre si doua albe- ambele pe mana dreapta si un lantic din argint.Ochii mei verzi arunca o ultima privire in oglinda pentru a ma asigura ca parul meu negru si lung este perfect aranjat, luandu-mi apoi rucsacul si coborand in bucatarie unde ma astepta micul dejun .
Dupa ce am mancat repede si mi-am luat la revedere de la mama ,am inceput sa alerg spre scoala, deoarece eram in intarziere

Poze:
Saori:http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://i219.photobucket.com/albums/cc202/Shinea-Yuki/Anime%2520pic/Anime%2520girl/girl1-2.jpg&imgrefurl=http://thecityofsecrets.webs.com/nomads.htm&usg=__nqv-NGd-mKqz4Fiep18KwQ4pV8Q=&h=400&w=400&sz=28&hl=ro&start=0&sig2=BtrcfnYD9NrAsZ1a96v7fA&tbnid=dhNYU5X0sPIKRM:&tbnh=158&tbnw=158&ei=VyZhTMnjMM6e4Qan35jeCQ&prev=/images%3Fq%3Danime%2Bgreen%2Beyes%26um%3D1%26hl%3Dro%26safe%3Dactive%26sa%3DN%26biw%3D1280%26bih%3D800%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=315&oei=VyZhTMnjMM6e4Qan35jeCQ&esq=1&page=1&ndsp=25&ved=1t:429,r:5,s:0&tx=51&ty=110
Hello! "Un fic trebuie sa aiba minim patruzeci de randuri " regula asta mi-a sarit in minte cand am citit pentru prima data ficul tau. Oare de ce?
Mi s-a parut foarte ciudat faptul ca in mesajul de la inceput am gasit greseli de genul :
Citat:tocmai ma lovit
(tocmai m-a lovit), iar in fic nu, insa ma bucur ca am putut sa citesc fara sa ma uit dupa chestiile alea.
La descriere...cred ca se poate si mai bine, sunt sigura ca daca ti-ai da silinta ar iesi ceva minunat. Inca nu pot sa-mi spun parerea despre fic, inca nici nu stiu despre ce e vorba, ai fi putut sa scrii mai mult. Mi-a placut chestia cu bratarile, eu port cate cinci pe-o mana, insa ale mele sunt albastre si negre.
Acum cateva sfaturi:
-Lasa spatiu si dupa semnul exclamarii si ghilimele, arata mai... placut.
-Da un alt link catre poza, da click pe "vezi imaginea la dimensiunea completa" si apoi copiaza linkul.
Cam atat, astept capitolol urmator si sper ca o sa fie mai bun.
Bye!