Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: desenele unei zuze ^_^
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Stiu ca arata mai bine pe viu...mereu arata...4

Desenele tale sunt interesante. Am observat o predispozitie spre detalii[cea ce e foarte bine], deasemenea pentru umbre si diferite pozitii[pozitii ale corpului, cea ce e iarasi bine pentru ca eu imi facusem obiceiul sa desenez personajele dintr-o singura pozitie, si mia fost greu sa ma dezobisnuiesc]. Desenele dau dovada de creativitate, se cunoaste ca mai ai de lucru la unele lucruri[cum sunt proportiile corpului, se gasesc pe net o groaza de tutoriale pe aceasta tema], dar astea se dezvolta si de la sine in timp.

Bafta in continuare...

See ya
Mmm...
Ai de lucrat, mult.
Proportile corpului au o problema... maricica sa spunem, uite cateva lucruri de bun simt:
-> umerii au doua capete. Adica iei inaltimea capului si o pui la mijlocul gatului, un cap in stanga idem in dreapta, pui doua puncte, ca reper, si te apuce de treaba
-> in corp sunt total opt capete, idem ca mai sus, iei inaltimea capului si-o pui in tot corpul pana la talpi.
-> Pubisul e cam la al patrulea cap(adica acolo unde ar trebui sa fie partea interioara a coapselor)

Tu nu ai probleme doar la proportii ci si la expresivitate, nu prea m-ai impresionat cu desenele tale. Sunt de apreciat detaliile si incercarea de diverse pozitii, insa mi se par lipsite de expresivitate, teapane.
Te-as sfatui sa faci antebratele si picioarele ca niste semi cercuri putin deformate, fiind forme circulare o sa dea mai multa expresivitate. Daca le faci pe segmente spre exemplu: La picior, pana la genunchi faci coapsa ca doua paranteze unite la genunchi, apoi faci partea din spate a piciorului tot ca un semicerc
Incearca sa faci si coatele si genunchii sa se vada, sa intepe aerul, vor da senzatia de spatiu.
ah si apropo de linii, incearca sa nu faci una si dreapta, va arata teapana, incearca, cel putin la corpuri umane, sa faci micute si fine pana gasesti o linie care-ti place si cu ea construieste trupul.

Ai de exersat, mai cauta tutoriale pe net etc etc.
succes.
te pricepi la desen, dupa mine. eu una sunt varza la materia asta, desi cateodata fac unele reusite.
oricum nu vreau sa fac Off, asa ca te rog din suflet sa mai pui. astept cu nerabdare sa vad urmatoarea serie de desene.