Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Ati face cosplay?
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3
Ati face vreodata cosplay?

Nu stiu daca eu as face vreodata asa ceva dar nu pot spune ca nu m-a tentat niciodata ideea 4 N-am gasit insa nici un personaj al carui costum sa nu fie greu de facut sau cu care sa seman indeajuns de mult (din punct de vedere fizic).
Cu toate acestea, mi-ar placea sa fac odata cosplay in Ace din One Piece. Nu pot sa zic ca e personajul meu preferat dar are un costum foarte tare si seman putin cu el (am parul cam la fel de lung si pistruii i-as putea face cu markerul 4 )

Voi in ce personaj ati face cosplay? Sau daca nu ati face.. de ce? Ce va opreste? Vi se pare greu de realizat costumul sau va este teama ca va rade cineva de voi?
*Ati face vreodata cosplay?

Da,de fapt fac cosplay..pot zice ca nu e foarte usor e chiar costisitor.Materialele costa destul de mult iar uneori mi se intampla sa iau mai multe pentru ca sunt perfectionista si vreau sa am culorile cat mai identice iar asta necestia foarte,foarte,foarte multa munca .. dupa parerea mea uneori nu se merita aici 21 .Dar daca asta e hobby-ul nostru,ne place ceea ce facem nu mai conteaza asa mult ..doar sai fi apreciat pentru munca depusa.

*Voi in ce personaj ati face cosplay? Sau daca nu ati face.. de ce? Ce va opreste?

In general fac cosplay in personajele care imi plac foarte mult si care cred eu ca ma avantajeaza .
Nu cred ca pot alege unul,imi plac mai multe 21.

* Vi se pare greu de realizat costumul sau va este teama ca va rade cineva de voi?

Da,cam greu..uneori costumele care par banale sunt greute..de ex. school uniform care nu par asa dificile,dar daca va ajuta cineva cu niste sfaturi sau va mai invata o ruda sau poate mergeti la cursuri,e bine.Eu de obicei ma folosesc mult de tutoriale(puteti gasi foarte multe tutoriale pe net,mai ales la acele gulere de marinar enervante >.>) .Pentru mine cele mai grele costume sunt cele cu aplicatii si cu muuule accesorii ><'' te doare capul si te enervezi 21.
Nu cred ca ar rade cineva daca persoana respectiva care se costumeaza seamana destul de bine cu personajul iar costumul arata bine..
Eu una chiar as vrea sa fac cosplay.
Dar nu ma prea pricep la croitorie si nu am nici calitatile fizice ale personajului pa cera vreau sa-l fac.(daca va intrebati cine e , ei bine e Sakura, dar mi-ar placea si Runo (Bakugan), sau Sora din Kaleido star).
Ei bine tot timpul mi-am dorit sa fac cosplay. Nu cautam personaje cu costume foarte simplu de creeat. Cautam tot timpul personaje care sa ma atraga, cu care sa seman si fizic dar si la comportament. Cel mai mult mi-am dorit sa fac cosplay dupa Kaitou Jeanne (Kamikaze Kaitou jeanne), dupa Ophelia (Romeo x Juliet) si dupa Mikuru Asahina sau Haruhi Suzumiya (The Melancholy of Haruhi Suzumiya).
In final am facut primul meu cosplay dupa Chii din Chobits. Am noroc ca am parul lung si blond si nu am nevoie neaparat de o peruca..desi nu mi-ar strica macar niste spray blond ceva mai deschis..
Chii este personajul care imi place cel mai mult dintre toate! Si imi inebunesc parintii pentru ca nu trece nici o discutie fara sa folosesc expresia "chiiiii" macar de 2 ori ^^"
Cred ca as face cosplay la Niji daca o sa am si timp sa imi fac costum.
De obicei am idei ciudate, si daca aleg un costum care pare usor de realizat, in final ma dau cu capul de pereti la detalii si incep sa il urasc. Btw, mai e foarte putin timp 2.
(07-09-2010, 11:19 AM)Tsuki A scris: [ -> ]Cred ca as face cosplay la Niji daca o sa am si timp sa imi fac costum. De obicei am idei ciudate, si daca aleg un costum care pare usor de realizat, in final ma dau cu capul de pereti la detalii si incep sa il urasc. Btw, mai e foarte putin timp 2.
In sfarsit o persoana care este de aceeasi parere cu mine(cand vorbeai de timp) mai e foarte putin si deabea am facut jumatate din ce mi-am propus ><.
Ma simt fara timp dar totodata simt o provocare iar uneori cand sunt presata de timp imi iese bine.
21 Anul acesta dupa ce am vazut costumele geniale la cosplay-ul de la otaku am ramas impresionata:X ....M-am hotorat sa particip si eu la Otaku.... iar costumul nu este o problema415 .... am alta problema 24 mi-e frica sa urc pe scena aia.... sa stau in fata a 10 de oameni....cred ca picioarele mi-ar tremura ....dar am sa incercSmile pentru ca imi place mult ideea ... hm... in ce m-as costuma... pai m-am gandit in Ciel din Kuroshitsuji sau as mai avea si alte optiuni 39 am sa vad... desi mi-e teama ...dap mi-e teama sa nu rada careva de mine... (PARANOIA)
Pai, si da si nu 4 din cateva motive.
Da, pentru ca si eu ador cosplay-urile si mi-ar placea ca macar o data sa ma imbrac si eu in ceva ce-mi place si sa-mi vina bine, sa ma simt bine in pielea mea cand ma cosplayez 21
Nu, pentru ca trebuiesc bani ca sa-ti faci costumatia respectiva, rabdare, timp si multi nervi 21 in cazul in care te enerveaza careva cu vreun comentariu sau iti distruge tinuta, dar sa zicem ca asta nu-i cazul. Ah, si complimentele aruncate aiurea sau asa, doar de dragul de a da un compliment.
Si-asa, am porunca de la 18 ani sa ma cosplayez in Eclair din Kiddy Grade, dar cine a avut timp 22
Ati face vreodata cosplay?

Ei bine, da as vrea insa din pacate nervi ma lasa usor, daca nu imi iese ceva cum vreau eu de obicei arunc sau rup cea ce am facut .

Voi in ce personaj ati face cosplay? Sau daca nu ati face.. de ce? Ce va opreste?

Ei bine nu m-am gandit insa nu cred ca voi face vreodata

Vi se pare greu de realizat costumul sau va este teama ca va rade cineva de voi?

Ei bine nu cred ca va rade cineva de un anume cosplay pentru ca in fiecare reprezinta munca cuiva insa probabil din cate am auzit este destul de greu de realizat un asemenea costum
Eu am facut odata Cosplay si as mai face insa nu gasesc timp. Primul meu cosplay a fost destul de reusit doar ca s-a cam speriat fratele meu de mine. M-am "costumat" ca sa zic asa in Amane Misa (death note) si Hinata (naruto). Partea cu Misa a iesit destul de bine dar nu pot sa zic ca am fost o Hinata stralucita. As mai face cosplay si daca o sa am posibilitatea, m-as axa pe ideea de Zatsune Miku. Costumul il am insa am o problema cu peruca. Nu mi s epare deloc greu de realizat un costum si nu ma deranjeaza daca rade cineva de mine, asra imi place sa fac.
Pagini: 1 2 3