Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Inceputul are intodeauna si un sfarsit, dar asta nu inseamna ca totul se v-a termina.
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Bn...am venit si eu cu o poveste noua si probabil ca o sa ma las de ea asa de repede cum am si inceputo. Totusi astept pareri din partea voastra.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^


Mainile imi tremurau frenetic in timp ce ma uitam la frumosul tablou din fata mea. El statea acolo, bucurandu-se de ceea ce i-am oferit.
Chiar si dupa moartea mea.



^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^


Capitolul I
Indiferente




Picioarele mi se tarau lenese dupa mine in timp ce traversam lungile srazi ale Japoniei. Desi peisajul era incantator, amurgul pogorandu-se printr-o mare rosiatica peste orasul adormit, petalele ciresilor coborand lin pentru a forma un covor roz si delicat pe care picioarele mele calcau incet neprovocand aproape nici un sunet, eu eram foarte obosita.
Mintea mea era adeseori purtata de vantul lin ce mai adia din cand in cand, catre casa parinteasca pe care am parasito, si catre prietenii pe care i-am lasat in urma.
Mama era o celebra cantareata de muzica pop. Sussan Suy. Iar tatal meu era un celebru top model......iesit la pensie. Avea cinci zeci si trei de ani si era extrem de protector in legatura cu mine, incat devenea extrem de sacaitor. Sussan a fost de fapt cea care l-a convins sa ma lase sa plec. Sau cum a zis ea " - Laso sa zboare Marty. Nu-i taia aripile inainte ca ea sa fi apucat primul zbor." Cu fraza asta l-a convins.
Sussan era o mama buna, dar nu in sensul total al cuvantului. Imi cumpara haine, ma ajuta in legatura cu baietii, si-mi dadea o gramada de bani. Chiar aveam un cont in banca destul de gras. Dar nu putea fi numita chiar mama. Chiar si tata se intreba daca eram intradevar fiica ei, deoarece nu semanam deloc. Ea era blonda, eu bruneta. Ea avea ochii albastrii, eu verzi. Ea avea sanii mari, eu mici. Si in plus ae avea si voce, iar eu cantam oribil. Si nici pe tata nu semanam prea mult. El avea ochii negrii, parul maro, si aici semanam cu el, piele rozalie.
Din cauza mamei am fost nevoita sa ma mut, iar tata m-ar fi urmat, deoarece ma iubea neconditionat. Dar ea l-a oprit stiind ca o adolescenta ca mine are nevoie de spatiu. Ea fiind o cantareata facea un tur in jurul lumii facand concerte in diferite tari si l-a luat si pe el cu ea.
Ma gandeam ca era mai bine asa desi imi era tare dor de el.
Dar prietenii imi lipsea cu adevarat.
Mike imi era cel mai bun prieten de la varsta de cinci ani si il iubeam ca pe un frate. Mai ii aveam si pe ceilalti: Jessi, Loal, Marty, de care imi era foarte dor. Dar acum trebuia sa-i uit.
Dar nu puteam fi trista mai mult de un minut din cauza firii pe care o aveam. Eram foarte curioasa. Curioasa la felul in care ma vor accepta noii prieteni, la cat de repede imi voi face un nou cel sau cea mai buna prietena si la cat de repede il voi cucerii pe cel mai frumos baiat din scoala. Nu vreau sa ma laud dar la vechea mea scoala eu eram un fel de celebritate. Si asta aveam de gand sa devin si aici.
Casa mica alba incepea sa se vada din ce in ce mai bine. Sussan a vrut sa-mi ia o casoaca cu 10 camere " pentru baieti si petreceri", dar eu o preferasem pe asta. Mica, cu doar doua camere in ea si simpla. Am rasucit cheia in usa si i-am multumit Domnului pentru ca in sfarsit imi puteam intinde picioarele amortite.


Mainile mi se intindeau lenese cautand prin intuneric telecomanda de la televizor. Dupa dusul inviorator si salata pe care am mancato, m-am asezat pe canapeaua maronie pentru a schimba plictisita programele. Gentile cu hainele mele tocmai au sosit si nici nu vroiam sa magandesc la ziua de maine cand v-a trebui sa le aranjez pe toate in dulap. Maine avea si prima zi de scoala.
Intr-un final am stins plictisita televizorul si am dat drumul la muzica de pe telefon.
Am adormit gandinduma la urmatoarea zi. V-a fi o zi plina. Eu celebritatea scolii Hawson venind la biata Windom. Si un zambet mi s-a intiparit pe fata. Dar nu era un zambet timid, ci mai degraba un ranjet plin de superioritate si ignoranta.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Deci cam asta a fost cu primul capitol. Nu-i tot, dar am vrut numai sa vad daca merita sa mai scriu la el. Astept pareri.
Bye, bye.
Pai, sa vedem.
Ai un titlu destul de kilometric dupa parerea mea, dar nah :-j
Mda, sper sa nu fie un cliseu ca "fata rasfatata si plina de bani" :-@ Adica cu alte cuvinte sper sa fie ceva original.
Mi se pare destul de ok pana acum, desi e cam delasatoare, adica tu cum te-ai simti daca ti-ai pierde toti prietenii si pe mama ta ar durea-o`n cot de tine? Cred ca nu prea bine. Desigur, curiozitatea isi are si ea locul aici, insa puteai sa descrii mai mult.
Astept nextuu` si sper sa nu te lasi ;)
Cya! >:D<
Heya(*.*)


Un fic nou si ceea ce m`a atras sa citesc acest fic,iti spun sincer,titlul kilometric.Este el imens insa are un inteles,si asta este bine.Ai inceput destul de bine,iar descrierea ai folosit`o cu incredere,insa mai tarziu te`ai plictisit de ea si ai lasat`o mai moale.Pastreaz`o buna pe tot parcursul ficului.Actiunea nu a fost grabita,insa nici nu avea de ce avand in vedere ca in acest capitol ai povestit viata acestei fete,a familiei sale si a prietenilor sai.Tin sa`ti spun ca numele tatalui l`ai folosit si la numele unui prieten de`al fetei,probabil din neatentie.Greseli de tastare/exprimare nu am vazut,insa nu am fost foarte atenta dupa ele.Povestea este interesanta si sunt tare curioasa cum va evolua si cred ca o sa fie din ce in ce mai bine.Iti spun sincer ca imi place si astept next si repede.
PS:poate treci si pe la ficul meu cu un com;;)

Ja ne` si multa inspiratie:*
Heya..stii, n-am mai trecut de mult timp pe aici...asa ca dumneata esti prima pe lista mea [alba-neagra-gri...] :3
So..sa incepem.
Pentru inceput...nu-mi pasa cat de kilometric este titlul...insa macar scrie-l corect! Corect e: se va termina! Te rog frumos sa corectezi :-...Sincer sa-ti spun, nici titlul nu ma atrage nu stiu cat de mult, pare doar unu` asa de forma, fara a ascunde ceva interesant, dar uneori aparentele inseala...sper sa nu ma dezamagesti. :]

Dar ia sa vedem noi ce ai facut tu in ficulet...31 de randuri in cap -_-"...nu ma convingi cu nimic. Si logic, merita sa scrii la el, altfel..n-ai cum sa progresezi. Deci primul sfat: Fa-l mai lung de 30 de randuri!

Greseli ai la tot pasu`...si am gasit:
parasito - parasit-o
Lasao -Las-o
ea - ea
mancato- mancat-o
v-a trebui- va trebui
gandiduma - gandidu-ma
v-a trebui - va trebui
Sa nu uitam ca nu am stat sa ma uit dupa toate greselile...
Uff! Stai cam prost cu greselile, asa ca daca nu le-a spus nimeni, sper ca nu te superi pe mine ca le-am spus eu :-|..avand in vedere ca si capitolul e scurt. :-|

Am observat ca ai scris la persoana I [foarte bine] ..insa te contraziceai la tot pasu` >.<, dand impresia de o fata cu fite si cu ...like a gossip girl, sau mai degraba a pitipoanca >.<
Ex:
Citat:Nu vreau sa ma laud dar la vechea mea scoala eu eram un fel de celebritate. Si asta aveam de gand sa devin si aici.
D`oh! Se contrazice nu gluma..dar cine stie, poate tu vrei sa ne povestesti despre viata unei super vedete, precum perfectiunea intruchipata! Original :]
Totusi, sfatul meu numaru` doi: Incearca sa iti dai seama ce scrii...Nu tot ce scrii suna bine ^^". Unele fraze sunt stupide, monotone..si plictisitoare, iar altele fara nici un sens.
Sunt suficiente 3 puncte, nu 100
ex:top model......iesit la pensie.

Mai incearca sa mai bag descriere, frate..o fii fost el scurt, dar a fost cam sec. Naratiunea, mai trebuie lucrata.
Insa, mi-a placut la nebunie o fraza:
Citat:- Laso sa zboare Marty. Nu-i taia aripile inainte ca ea sa fi apucat primul zbor."
E asa de dragut...uhh, chiar mi-a placut!

Deci mai ai de lucru pana sa ajungi la un nivel O.K... insa te rog, nu renunta, o sa stau cu ochii pe tine, poate cine stie..minuni se intampla :]

Kya, sper ca nu te-am ranit cu postu` meu, si astept nerabdatoare nexu` sa vad ce ai mai facut! :P
Nu uita...am comentat fan fic-ul, in speranta ca poate tu o sa-l ridici la un nivel mai sus, daca te-am ranit cu ceva..s-a inventat PM-ul <3

Bai-bai! :3 Lots of love... Kagome<3