Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: SasuSaku Schimbarea
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
O.K. Deci acesta este primul meu fic si sper sa ma luat putin mai usor. Astept comentarii pentru a sti daca sa il mai continui sau nu.

Disclaimer: Nu detin personajele prezentate ce apartin lui Masashi Kishimoto din anime-ul Naruto si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.




Capitolul 1: Inceputul...
Soarele sta pe bolta cereasca de o buna bucata de vreme. Pasarile zboara anuntand noua zi. Oamenii merg grabiti prin intregul sat ducandu-se la echipele lor, la academie sau la hokage. Intr-o camera roz, cu mobilier din lemn de cires se aude sunetul strident al alarmei ceasului. Din pat iese o mana incercand sa inchida alarma dar fara succes. Dupa cateva minute in care alarma ceasului suna in continuare reusesc sa ma trezesc. Inchid frumos alarma si ma indrept spre oglinda din camera. Ma uit si vad cum parul meu cel roz sta cum vrea. Ochii mei verzi precum smaraldul se vod foarte putin din cauza suvitelor mele rebele. Camasa mea de noapte lasa la vedere un decolteu voluptos pe care nul arat nimanui deoarece nu vreau sa par o fata care vrea doar sa arate bine. Pe fata mea se citeste putina tristete, probabil dupa noaptea trecuta pentru ca nu prea am dormit dar si din cauza amintitilor care inca ma mai bantuie. Sa ma prezint. Sunt Sakura Haruno si am 16 ani.
Ma duc la toaleta facandu-mi mica siesta de dimineata ma imbrac cu un maieu roz, iegari scurti nehri si o fusta crem despicata pe parti pe deasupra. Imi inchid casa si ma indrept spre locul de antrenamet al echipei sapte. Prin jur vad o echipa care probabil abea au facut cunostinta cu senseiul lor. Ma opresc brusc si imi amintesc de vremurile in care eram in vechea echipa sapte. Impreuna cu persoana la care am tinut atat de mult si inca mai tin. Numele lui fiind Sasuke Uchiha. Un baiat cu parul negru precum abanosul si ochii de aceeasi culoare care iti dau mici fiori cand te uiti la ei. Am petrecut timp frumos impreuna insa el a parasit satul pentru a reusi sa se razbune pe fratele sau. Au trecut trei ani de atunci. Insa in acesti ani m-am antrenat impreuna cu Tsunade si am devenit un ninja medical.
Mai stau putin apoi ma grabesc pentru a nu intarzia. Ajung si acolo il vad pe Naruto un baiat blond, cu ochii albastri precum cerul care atunci cand te uiti la ei iti arata doar dragostea si prietenia lui. Blondul ma vede si ma saluta cum o face mereu dar din neatentia lui s-a impiedicat. Ca de obicei, Naruto stie cum sa ma faca sa rad. El a fost mereu aproape de mina in acesti ani. Ma mai uit prin prejur si il vad pe Sai. Un baiat care seamana destul de bine cu Sasuke.
Mai asteptam putin si apare si Kakashi. Incepe a se scuza pentru intarziere cautand o groaza de minciuni deja folosite. Ne spune ca trebuie sa ne antrenam mai mult. Desi nu inteleg de ce pentru ca ne antrenam la fel de mult in fiecare zi. Dar in aceasta zi e ceva diferit. Kakashi-sensei are o fata putin mai ciudata de obicei, desi nu se poate vedea prea clar din cauza mastii pe care o poarta. Dupa trei ore de antrenament plecam. Naruto ma opreste inainte de a pleca si ma invita la ramen dar incerc sa-i spun frumos fara se-l deranjeze ca nu pot sa merg. De fapt daca stau sa ma gandesc acum trei ani pe cand era si Sasuke aici pe Naruto nu prea il bagam in seama. Chiar ma comportam urat cu el si acum nu inteleg de ce.
Dupa cateva minute de gandire revin cu picioarele pe pamant si plec. Drumul spre casa este acelasi. Fara evenimente. Descui usa casei si ma duc in camera mea . Ma trantesc in pat si ma mai gandesc putin. Inchid ochii si reusesc sa adorm.
Topic mutat la sectiunea corespunzatoare.

P.S: Anaid, se vede cat dai pe la reguli ^^, chestia ai cu 40 de randuri a fost scoasa ^^. Inca o dovada cat de preocupati sunteti voi de reguli. :]
pai sa incep cu inceputul :
Iti sugerez sa schimbi titlul cu unul mai atractiv,ceva original care sa defineasca actiunea fic-ului.
Nu imi place ce ai facut in prima partea, absolut deloc. Descrierea la persoana a treia nu isi are rostul acolo, asa ca mai bine incepeai direct cu relatarea la persoana I.
Textul mi se pare umpic cam sec ( no offence), parca ar fi o schema. Trebuie sa mai lucrezi la partea asta. Ai trecut cam repede prin actiune. Puteai sa descrii mai profund ce a simtit Sakura sau ce mai simte pentru Sasuke, ce a facut in ultimii anii s.a.m.d
Lipsesc figurile de stil ...dar asta nu ar fi asa o mare problema, dar e bine sa fie prezente in text, il infrumuseteaza( ai acolo cateva comparatii. dar sunt cam uzuale , incearca sa vii cu ceva nou).
Ideea- da a mai fost intalnita, dar eu merg pe ideea ca modul de a scrie un text il face original.
Iti sugerez sa citesti textul inainte sa il postezi, atunci vei mai elimina si din greselile de tastare.
O.K. Deci vreau sa anunt ca acest fic il inchid...am avut o groaza de idei pentru a-l continua dar am avut in ultima peroada o multime de teste si nu prea mai am idei pentru fic...voi incepe unul nou de care ma voi tine sa-l si termin dar asta dupa teze..adica peste vro trei saptamani