Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Retrospectiva literara 2009
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
2009 si-a tarait picioarele spre propria groapa, lasand in urma sa noul 2010. Acum poate e timpul sa privim in urma la acel trecut an si sa vedem ce am reusit sa citim din ce ne-am propus la inceput (daca au fost asa planuri, bineinteles), ce noi culmi ale literaturii am reusit sa cucerim si ce noi autori au reusit sa ne atraga in opera lor.

Cu ce va mandriti dupa 12 luni de lectura in 2009? Ce ati citit si cu ce impresii noi ati ramas acum?
Ati descoperit un autor nou ce sa va intoarca complet pe dos?
Aveati ceva propus la inceputul anului in materie de carti? Cat ati respectat?
Si tot asa...va descurcati voi sa postati la un asa subiect.
Well, la inceputul anului 2009 mi-am propus sa citesc cat mai mult posibil. Nu am reusit mare lucru, am citit aproximativ 10 carti...nu stiu sigur, nu stau sa le numar pe degete. Insa nu mi-am propus sa citesc anumite carti, ci am citit ce mi-a picat in mana.
Mi-am propus sa NU citesc seria "Amurg" si iata ca n-am facut-o(si nici nu cred c-o voi face prea curand).
Citat:Ati descoperit un autor nou ce sa va intoarca complet pe dos?
Da. Am gasit in biblioteca o carte numita "Omul care aduce ploaia", in care era vorba de un tanar avocat care se lupta cu o firma de asigurare de viata(sau ceva de genul asta), deoarece clientul sau bolnav de leucemie n-a putut beneficia de un transplant de maduva. A fost o carte frumoasa. Apoi am mai auzit ca mai are multe carti, dar am mai citit inca 3 scrise de Grisham. Tot cu si despre avocati... "Camera Mortii" a fost impresionanta, a avut un sfarsit destul de urat, dar mi-a placut cel mai tare.
Marea mea dezamagire a anului a fost "Dracula" de Bram Stocker. A fost sub asteptarile mele, ce-i drept, scrisa destul de bine, dar ma asteptam la ceva mai scary.
Am citit multe carti, majoritatea primite de la prieteni de ziua mea cu ani in urma si pe care nu am avut vointa sa pun mana.
Am prins pasiunea pentru citit la sfarsitul anului 2008, iar in 2009 mi-am propus sa citesc cat mai mult, caci se pare ca nu este asa de rau cum credeam.