Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Leon
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Nu imi place sa ma uit la un film de 2 ori , dar la acest film (Leon) m-am uitat de mai multe ori . Nu stiu ce are , de ce ma atrage ddar de fiecare data ma uit cu sufletul la gura de la inceput pana la sfarsit. Ador cum joaca Jean Reno,are mare talent la ce priveste actoria.Lansarea filmului Leon in SUA, sub titlul The Professional in 1994 este un succes si il aduce pe Jean Reno in atentia marilor producatori de la Hollywood, desi acesta nu va ezita nici pe viitor sa lucreze cu vechiul sau prieten Luc Besson. Reno interpreta rolul unui ucigas platit, analfabet dar un adevarat profesionist, care devine protectorul unei fetite de 12 ani, (rol interpretat magistral de Natalie Portman), rol care ii va aduce in final moartea, dar ii va oferi si sansa unei viziuni diferite asupra vietii. Chiar daca pelicula a fost cenzurata, fiind considerata prea violenta pentru piata americana, iar unii critici au considerat ca este doar o copie dupa La Femme Nikita, filmul a capatat in scurt timp un statut de film-cult.

http://www.artline.ro/files/gItems/image/5/leon.jpg
Astept impresii legate de acest film.
La cererea lui OP

Thread Closed