Animezup - forum manga si anime

Versiunea completă: Iubirea unei sirene
Momentan vizualizezi versiunea simplificată a conținutului publicat. Vizualizează versiunea completă a acestuia.
Pagini: 1 2 3
Ok...ideea acestui fic poate parea nebuneasca.Insa am decis sa renunt pentru un moment la yaoi,ca sa imi deschid alte orizonturi.Prin acest fic,incerc sa arat alta latura a mea.


Marea ascunde lucruri

Era o noapte linistita in orasul Tokio.Pe faleza linistitului ocean se plimba agale un tanar ce nu parea sa aiba mai mult de optisprezece ani.Era imbracat intr-un costum negru si o camasa alba.Parea ca tocmai iesise de la un eveniment important.In fata intinderii de apa ce se retragea,se afla o vila somptuasa.Luminiile erau aprinse la toate etajele,iar tortele inconjurau piscina dandu-i un aer misterios.Baiatul avea parul blond precum spicul graului si ochii de un caprui patrunzator.Insa privirea sa era trista,pierduta.Obosise sa faca pe fiul perfect,pentru reputatia tatalui sau,un important om de afaceri.Avea totul la picioare:o avere imensa,cateva fabrici si o logodnica incredibil de frumoasa.Insa el nu era fericit.Detesta sa faca totul de fatada.Ura ca tatal sau sa ii controleze viata,sa faca totul in locul sau.Pana si logodna ce tocmai avuse-se loc in urma cu o ora era stabilita de el.Brusc,s-a oprit,intorcandu-se cu fata spre ocean.Parea atat de linistit.O dara de lumina creeata de Luna se alungea pe suprafata sa,creeand o atmosfera tipica noptilor de vara.In timp ce privea nestingherit intinderea mare de apa,i s-a parut ca aude o voce trista si singura.Cantecul acela minunat strapungea aerul ca un cutit,ajungand la urechile tanarului.Cine ar putea canta la miezul noptii,pe o proprietate privata.Deodata,i s-a parut ca vede pe o stanca o silueta zvelta,ce se oglindea in apa.Curios sa afle cine sau ce este,a strigat cu putere:
-E cineva acolo?
Insa nu a primit nici-un raspuns.A auzit doar zgomotul apei,ca si cum ceva s-ar arunca in ea.Brusc,a simtit cum o mana ii atinge umarul.
-Elliot,ce bine ca te-am gasit.Eram ingrijorata pentru tine.
-Nu trebuia Samy.Stii ca imi place sa vin aici cand vreau sa fiu singur.
Samantha era logodnica acestuia.Era o tanara de optisprezece ani,parul si ochii avand aceiasi nuanta minunata de albastru.Era o fata de familie buna,sau mai bine spus,de vita nobila,cum ii placea sa o numeasca tatal lui Elliot.Purta o rochie alba si o pereche de pantofi albi,cu toc cui.La gat avea un lantisor subtire,din aur,iar ca pandant purta initiala numelui sau.
-Cred ca ar trebui sa ne intoarcem in casa.Nu e bine ca tatal tau sa se enerveze.
-Mda,intodeauna tata!La mine se gandeste cineva?Scuza-ma ca am tipat la tine.Spune acesta privind in gol.
-Ce e cu tine?Sunt cateva minute de cand te uiti necontenit la ocean.
-Nu...mi s-a parut ca am avzut pe cineva.Insa cred ca m-am inselat.
Cuplul a plecat de pe faleza,intrand in casa aglomerata si luminata.Se tineau de mana,doar asa poruncise tatal lui Elliot.Iar in acel oras,nimeni nu indraznea sa ii incalce cuvantul.
In adancurile oaceanului,unde lumina Lunii patrandea cu greu,se desschidea o lume subacvatica.Era ca intr-o poveste,parea atat de ireal.Intr-un castel asezat pe fundul oceanului,intra o creatura ce erajumatate-om,jumatate-peste.Parul ei albastru se rasfata prin apa,in timp ce coada ei lunga de culoarea azurului o propulsa in interiorul palatului subacvatic.In intampinarea ei,au aparut doia sirene,uan verde si una roz.Pareau a fi surorile ei.
-Hei Coral,iar ai iesit la suprafata?Tata se va supara foarte tare cand va afla.Spune sirena ce avea culoarea smaraldului.
-Karen,te rog sa nu ii spui.Am vrut doar sa mai vad o data Luna.Este minunata.
-Stii ca nu avem voie sa parasim palatul pana la varsta de optisprezece ani.Insa tu intodeauna faci cum vrei.Se aude alta voce.
-Crina,nu am facut nimic.Spune Coral ingrijorata pentru propria soarta.
Cele doua sirene au plecat de langa fata,lasand-o singura.Era cea mai mica,si intodeauna trebuia sa suporte mofturile surorilor ei.De fiecare data cand aceasta facea ceva gresit,acestea nu ezitau nici un moment sa o parasca zeului marii.Hotarata,a iesit din palat,incepand sa inoate in oceanul albastru si infinit.Stia ca e gresit ce face,insa vroia sa se simta libera.Insa in fata ei,a aparut Crina,ce purta un zambet satisfacut pe chip.
-Tata a spus sa te duci la el.Acum.
Sirena s-a conformat,facand cale intoarsa.Dupa ce a strabatut niste mici tuneluri,a ajuns in incaperea unde se afla zeul marii.Se putea citii pe chipul acestuia cat este de dur in ceea ce priveste regulile si respectarea lor.
-Am aflat ca m-ai chemat.
-Coral,am obosit sa iti suport impertinentele.Este ultima oara cand te iert.Imagineaza-ti ce s-ar intampla daca in intamplator,te vede un muritor.
-Tata,nimeni nu il va crede.Aminteste-ti ca noi suntem creaturi mitice si pana acum am avut grija sa nu ne lasam vazute.Stiu ca iti dau batai de cap,insa nu imi place sa ma simt ca o prizoniera.Vreau sa aflu ce se ascunde dincolo de regatul tau.
-Destul!Ai vorbit prea mult.De azi inainte nu mai ai voie sa iesi din palat decat insotita de surorile tale.Poate asa te voi impiedica sa iesi la suprafata.
Coral a aprobat din cap,dupa care a iesit din incapere.Coada ei se misca usor prin apa,indreptand-o spre locul ce parea sa fie camera ei.Era nerabdatoare sa implineasc varsta de optisprezece ani,sa fie libera.

Personaje:
Elliot: http://i147.photobucket.com/albums/r301/...fulboy.jpg
Coral: http://i219.photobucket.com/albums/cc127...paper1.jpg
Samantha: http://i219.photobucket.com/albums/cc127...57dac1.jpg
wow.este interesanta.imi place mult .seamana cu povestea mica sirena dar asa un 5% .imi place foarte mult.elliot e foarte sweet si coral la fel.se potrivesc dak va fi sa fie impreuna.coral cati ani are?
cam atat .astept capitolul urmator.
Intalnirea

Soarele isi facea aparitia din ocean,spargand intunecimea cerului.O mingie uriasa de foc se ridica pe cer,luminand totul in jurul ei.In mareata vila situata pe tarm,cativa servitori pregateau micul dejun.Stapanul adora punctualitatea,iar cei ce intarziau chiar si cu un mic amanunt erau aspru pedepsiti.Era asemenea unui tiran,iar Elliot detesta acest lucru.Intr-o camera mare si spatioasa,intr-un baldachin,blndul deschidea ochii.In fata sa,era Samantha ce parea ca se pregatea pentru o noua zi.Cand l-a vazut,acesta a zambit spunand fericita:
-Buna dimineata iubitule.Mai e o luna si ne casatorim.
-Neata si tie.Mda...cum zici tu.Spune Elliot punandu-si palmele pe genunchi.
-Parca nici nu te bucuri.Vine replica fetei deranjata de atitudinea viitorului sot.
-M-as bucura daca nunta asta nu ar fi aranjata.Obsesia lu tata de a pastra averea il face sa ma insoare de la oprisprezece ani,cu cine vrea el.Nu ma intelege gresit,te plac dar ar fi mai bine daca acel domn m-ar lasa pe mine sa traiesc.Acum sa ne pregatim pentru micul-dejun.Nu vreau sa intarzii.
Blondul s-a ridicat plictisit din pat,indreptandu-se spre sala de baie.Incaperea era foarte mare,iar marmura alba predomina peste tot.Baiatul a intrat in jacuzzi-ul,pregatit in urma cu cateva minute de una din servitoare.Dupa aproximativ un sfert de ora,Elliot s-a reintors in camera pentru a se imbraca.Acesta isi lua din dulap o pereche de pantaloni negri si o camasa alba pe care o lasa deschisa la nasturii de sus.Cand au coborat in salonul principal,cuplul a fost intampinat de strigatele stapanului.
-Elliot,ce e cu tinuta aia?Ti-am spus sa nu te mai imbraci asa?
-Tata,acum ma inveti ce sa port si ce nu?Nu sunt o marioneta,sunt fiul tau si iti place sau nu,eu asa ma imbrac.
Christopher,cum il chema pe stapan,a renuntat la ideea de a mai tipa la fiul sau.Stia ca nu o va scoate la capat.Insa era multumit cu faptul ca acesta face ce spune el,chiar daca in alte privinte.
Afara,oceanul era foarte linistit,iar vantul inca nu isi facuse aparitia.Razele soarelui cadeau pe suprafata plana,facand-o sa straluceasca.Curioasa din fire,Coral inota spre suprafata,pentru a vedea cum arata lumea de sus pe timp de zi.Usor,s-a ascuns dupa stancile ce ieseau din apa,incercand sa scape de surorile ei.Razand,fata a inceput sa inoate spre tarm.Pe nisipul fierbinte,se plimba Elliot care vroia sa se relaxeze putin.Deodata,a auzit un clipocit in apa.Cand si-a intors privirea,a vazut pe cineva cum se cufund ain adancuri.
-Deci e cineva aici.Ei bine,de data asta nu imi mai scapa.
Blondul a intrat in ocean,incercand sa vada cine sau ce ii da tarcoale casei.A inotat putin,insa fara nici un rezultat.Cand a vrut sa renunte,s-a uitat la stancile din fata sa si a avut impresia ca vede un par lung si albastru cum se intindea pe apa.Precaut,blondul a inceput sa inoate pana la stanci,in speranta ca nu il va vedea nimeni.Deodata,a prins-o de mana pe fata ce se rasfata sub atingerea razelor soarelui.
-Ce esti tu?Striga Elliot speriat.
Fata s-a smucit din mana lui,intorcandu-se in adancuri.Insa era prea tarziu,Blondul deja ii vazuse coada.Stia ca daca tatal ei va afla acest lucru,se va infuria teribil.Intors la tarm,baiatul a stat catvea minute pe mal,incercand sa inteleaga ce vazuse.Oare imaginatia ii juca feste?Sau undeva,in adancuri exista o creatura mitologica.Deodata,o voce blanda l-a trezit din visare.
-Domnisorule Elliot,tatal dumneavoastra va cauta.
-Walter,ti-am spus sa imi zici pe nume.M-ai crescut de cand mama mea a plecat.Ai avut grija de mine cand tatal meu era mult prea ocupat cu intalnirile lui de afaceri atat de importante.Renunta la apelativul "domnisorule".
-In regula,Elliot.Dar in fata domnului va trebui sa iti spun asa.Spune barbatul ce parea sa aiba cinzeci si cinci de ani.
-Cum spui tu.Ia loc langa minte,te rog.
Majordomul,s-au mai bine spus "dadaca" baiatului,s-a conformat poruncii venite din partea blondului.Relatia dintre cei doi era foarte buna,asemanatoare cu cea dintre un bunic si nepotul sau.
-Ce s-a intamplat?Intreaba batranul bland.
-Walter,tu crezi ca exista sirene?Stiu ca vei crede ca sunt nebun,sau ca am inceput sa delirez,insa chiar ma intereseaza raspunsul tau.Intreaba baiatul serios.
-Tanare Elliot,aerul nu il vedem,dar totusi el exista.Il simtit prin vant si alte lucrui.Daca nimeni nu a vazut aceste creaturi,insa nu inseamna ca ele nu exista.Dar de ce ma intrebi acest lucru?
-Din pura curiozitate.Spune tanarul continuand sa priveasca intinderea de apa.
In ocean,Coral se indrepta speriata spre palat.Insa in fata ei au iesit Karen si Crina,ce purtau un zambet siret pe chip.
-Ai iesit la suprafata,nu?Intreaba sirena roz pe un ton sarcastic.
-Nu..sigur ca nu.Raspunde fata incercand sa minta,chair daca nu ii iesea bine deloc.
-Nu ne mintii.Te-am vazut cand te-ai apropiat de tarm.Tata nu va fi bucuros sa auda asta.
Cele doua sirene au inceput sa inoate in fata surorii mai mici,cu gandul sa o parasca la imparat.Coral stia ca de data asta nu va scapa nepedepsita.Kazejin,cum se numea tatal fetelor nu ii placea ca fetele lui sau oricare supus din castel sa ii incalce ordiinele.Era speriata dar intr-un fel si placut impresionata de ce vazuse la lumina Soarelui.Si mai ales de chipul minunat al acelui baiat,pe care nu si-l putea scoate din minte.
aaa deci ia placut la coral elliot:P.interesant.in lokul ei as fi ramas cu el
oricum super capitolul.sfat:incerca sa faci capitole si mai lungi>.<'''
ce surori rele are coral:((saracuta ma intreb ce va pATII:(
ASTEPT THE NEXT CHAPTER
Salvarea

In incaperea principala a palatului subacvatic isi facea aparitia Coral.Aceasta era speriata,pentru ca nu stia ce pedeapsa ii va da tatal ei,avand in vedere ca a iesit la suprafata,pe timpul zilei.Pe tronul confectonat din coral,statea Kazejin,iar de o parte si de alta a lui erau Karen si Crina.Fata a oftat adanca la vederea zambetului satisfacut de pe chipul surorii mai mari,dar nici cea mijlocie nu era mai prejos.Cu miscari usoare din coada,Coral s-a apropiat de tatal ei ce parea foarte furios.
-Accept orice pedeapsa.Stiu ca am fost imprudenta si neascultatoare insa...
Dar vocea stapanului a rasunat in intreaga incapere.
-Taci si apropiete.
Cu sufletul cat un purice,fata s-a dus langa tatal ei,care,spre uimirea ei si a surorilor,a mangaiat-o usor pe obraz.
-Intodeauna ai fost o fiica razvratita.Semeni atat de mult cu mama ta.Ea...intodeauna facea exact opusul la ceea ce ziceam eu.Acum esti libera sa pleci.
Bucuroasa,Coral si-a sarutat tatal pe obraz dupa care a plecat grabita din incapere.Tatal ei nu o pedepsise,defapt nici nu o certase.Doar o asemana cu mama ei,iar fata iubea acest lucru.Era aproape miezul noptii iar sirena se intreba daca este sau nu bine sa iasa la suprafata,din nou.
In vila de pe tarmul oceanului,era liniste.Insa era doar o aparenta.Pe nisipul ud se plimba Elliot.Acesta purta o pereche de pantaloni negri si o camasa alba complet deschisa la nasturi.Vantul incepea sa se intensifice,iar pe apa se formau valuri din ce in ce mai furioase.Insa baiatului nu ii pasa.Era mult prea cufundat in ganduri ca sa ii mai pese de o furie a oceanului.Obosise ca tatal sau sa ii controleze toate actiunile,sa nu il lase sa traiasca liber.Uneori si-ar fi dorit sa se transforme intr-un pescarus si sa zboare nestingherit deasupra lumii,fara ca cineva sa ii tina contul.Deodata,in spatele lui a aparut Samantha,ce purta o camasa de noapte.Formele ei se puteau dinstinge prin materialul vaporors si transparent,furandu-i privirea blondului pentru catvea minute.
-Iubitule,ce faci la ora asta aici?
-Cand vreau sa ma relaxez,stii ca imi place sa vin aici.Vezi,e luna plina.Spune baiatul privind cu interes astrul noptii.
-Da,mi-am dat seama.Eu ma duc sa dorm.Sa nu intarzii.
Elliot si-a sarutat logodnica,dupa care aceasta s-a reintors in casa.Valurile erau din ce in ce mai furioase,insa baiatul parea sa fie complet hipnotizat de lumina stralucitoare a Lunii.Inconstient,si-a dat camasa jos,dupa care a intrat in oceanul agitat.Nu a trebuit mult timp pana ca un val sa il indeparteze de tarm,bagandu-l sub apa.Stand aproape un minut fara oxigen,blondul si-a pierdut cunostiinta.Insa de dupa o stanca,a iesit Coral ce a inotat rapid spre Elliot,scotandu-l de sub apa.Aceasta a trebuit sa se lupte cu valurile,pentru a-l duce pe blond la tarm.Era trecut cu mult de miezul noptii,iar pe uscat nu era nimeni.In clipa in care l-a asezat pe nisip,Elliot parea sa fie inconstient.Inghitise destula apa.Sirena a inceput sa il apese pe stomac,in speranta ca acesta isi va reveni.Si asa a si fost.Cand a vazut ca in cele din urma acesta respira,Coral s-a reintors in ocean,dar nu inainte de a-i lasa colierul de perle ce il avea infasurat in jurul cozii.
Dis-de-dimineata,in jurul orei sapte,blondul a fost trezit de vocea calda a majordomului.
-Tanare Elliot,ce este cu tine pe plaja la ora asta.Si mai ales dezbracat.
-A ce?Nu stiu...tot ce imi amintesc este ca am intrat in apa.Si de acolo,mintea imi este incetosata.Raspunde baiatul punadu-si palma pe frunte.
-Domnisorule,ce ai in mana?
Elliot l-a privit suspicios,dupa are s-a uitat in jos.In palma dreapta,avea pus un sirag de perle foarte valoroase,ale caror nuante se schimba in functie de lumina soarelui.De unde il avea,sau mai bine spus cine il daduse.Plaja aceea era proprietate privata,si nimeni nu incerca sa calce pe acolo.Iar logodnica lui nu avea un colier atat de pretios.Perlele semanau cu cele ascunse in carapacea scoicilor,ce domneau pe fundul oceanului.
-Chiar nu stiu de unde sunt.Nu imi amintesc.
-In regula.Acum va trebui sa va reintoarceti in casa.Tatal tau vrea sa te vada.
Baiatul s-a ridicat de pe nisip,indreptandu-se spre intrarea in vila.Insa s-a mai intors o data cu fata spre intinderea infinita de apa.Ceva ciudat se petrecea acolo,insa nu stia sigur ce.
In adancurile oceanului,Coral inota vesela printre constructiile naturale ale coralilor.Pesti multicolori ii ieseau in fata,rotindu-se in jurul ei.Dar deodata,in spatele ei au aparut cele doua surori.
-Hei,mezino,unde e colierul de pe coada?Intreaba Karen.
-A...cred ca l-am pierdut.Nu sunt sigura.Incerca fata sa gaseasca un motiv cat mai plauzibil.
-Sper ca nu l-ai dat cuiva.Cred ca stii faptul ca acel colier trebuie sa ii apartina baiatului de care te-ai indragostit pentru prima oara.Si din cate stiu eu,tata inca nu ti-a dat voie sa vezi sirenii ce se ascunt in palat.Sau i l-ai dat muritorului?Intreaba Crina zambind malefic.
-Ce muritor?Ce vrei sa spui?Intreaba sirena speriata.
-Coral,te-am vazut acum doua zile,cand te-ai intalnit cu baiatul acela cu parul ca soarele.Ai fost foarte agitata de la intalnirea cu el.
Sirena cu parul albastru a inceput sa inoate,plecand de langa cele doua surori ale ei.Daca tatal ei ar fi aflat ca si-a dat colierul unui baiat care locuieste pe uscat,s-ar fi infuriat foarte tare.Acest lucru era inadmisibil
In vila situata la tarm,membrii familiei Grant luat micul-dejun.Elliot era prezent cu trupul,insa mintea lui zbura la cu totul alceva.Tatal sau si-a dat seama de acest lucru,si incepu sa ii puna intrebari.
-Fiule,ti s-a intamplat ceva?
-Nu...sigur ca nu.Sunt putin distrat.Ma scuzati.Vreau sa ma duc in camera mea.
Cand baiatul s-a ridicat de la masa,din buzunarul de la pantaloni a cazut colierul de perle dat de Coral.Samantha l-a vazut,si l-a ridicat fericita de jos.
-Elliot,asta e pentru mine?Este minunat iubitule.
Insa tanarul i l-a luat din mana,punandu-l inapo in buzunar.
-Nu...sa zicem ca acest colier este un dar de la ocean.Acum ma scuzati.
Atat tala cat si logodnica sa nu intelegeau ce vroia sa spuna baiatul.Vorbele blondului erau atat de ciudate,aproape de neinteles.Insa lui ii era suficient sa stie cui ii apartinea acel sirag.Si era hotarat sa isi intalneasca din nou sirena.
:D interesant.so...^.^ micuta noastra coral sa indragoistit
-O.O sireni??? tare as vrea sa vad unul:)) sa vad ce a pierdut coral:P
interesant capitol.astept continuarea
Fata in fata

Soarele se ducea la culcare,intorcandu-se inapoi in ocean.Cerul care in timpul zilei era albastru si senin,avea acum o nuanta rozalie.Vantul sufla usor,creeand mici valuri,ce se spargeau de tarmul nemilos.Norii albi si pufosi incepeau sa dispara,facandu-si aparitia din loc in loc cate o faclie ce stralucea necontenit.Din strafunudurile marii,isi facea aparitia misterioasa Luna,ce se inalta mandra pe cerul ce capata usor culoarea abanosului.In somptuasa vila,inca era agitatie.Pana stapanula dormea,nici-unul dintre servitori nu se putea odihni.In camera sa,Elliot statea pe pervazul geamului si privea in gol.In mana avea colierul de perle,cu care se juca.Din sala de baie si-a facut aparitia Samantha ce purta o camasa de noapte scurta de culoare roz.Parul il avea strans intr-o coada,la spate,pentru a evita ciufulirea lui.
-Iubitule,nu vrei sa dormi?Intreaba fata asezandu-se pe pat.
-Inca nu...mai am ceva de facut.Vine replica blondului ce a iesit vijelios din camera.
Logodnica acestuia nu prea stia ce se intampla.Poate ca avea de rezolvat o problema sau cine stie ce alte lucruri,asa ca hotara sa nua corde atentie.
Precaut,Elliot,se strecura afara din casa,sperand ca nu l-a vazut vre-un servitor.Ajuns pe tarm,a inceput sa strabata nisipul rece si lumiant de Luna.Deodata,a auzit acelasi cantec minunat si trist,ce venea din dreptul stancilor.Era hotarat.Vroia sa vada ce este creatura care ii da tarcoale casei lui.Usor,a inceput sa inoate,indreptandu-se spre acel loc.Pentru a nu mai scapa,blondul isi puse bratele de o parte si de alta a sirenei.Aceasta era mult prea uimita pentru a realiza ce se intampla cu ea.
-Stai!Te rog sa nu mai fugi.Spune Elliot ce incerca sa isi dea parul ud de pe fata.
-Nu pot sa stau cu tine.Daca ma vad surorile mele,cu siguranta ma vor spune tatalui meu.
-Poftim?Vrei sa spui ca sunt mai multe...ce esti tu?Intreaba blondul socat de descoperirea facuta.
-Sunt sirena...si da.Sunt mai multe creaturi ca mine.Acum te rog sa ma scuzi dar trebuie sa plec.Nu am voie sa stau la suprafata.Apropo,eu sunt Coral.Spune fata inainte sa dispara in adancuri.
Elliot s-a intors fericit pe tarm.In sfarsit cunoscuse fiinta care il salvase de la inec si de la care avea acel colier minunat.Nu stia ce sa faca:sa spuna ca a vazut o sirena sau sa pastreze secretul pentru el?dupa ce s-a gandit cam o ora,a hotarat sa taca.Oricum,nu l-ar fi crezut nimeni.Ud din cap pana in picioare,s-a reintors in camera lui,unde era asteptat de Samantha.Aceasta l-a privit uimita dupa care a spus:
-Da ce se intampla cu tine?Esti fleasca!
-Am vrut sa fac o baie.Raspund ebaiatul in timp ce isi freca parul cu un prosop.
-Dar ai fi putut face in jacuzzi.
-Eu am vrut in ocean.Acum hai sa ne culcam ca e tarziu.
Elliot s-a dezbracat de hainele ude,ramanand doar in lenjerie.Vroia sa adoarma,insa nu putea.Chipul inocent al sirenei era omni-prezent in mintea lui,lucru care nu il lasa sa doarma.
In ocean,Coral se indrepta spre palatul ei.totul parea linistit,iar acest lucru o faceau sa creada ca surorile ei nu au vazut mica escapada.Coada ei albastra se misca in voie prin apa,propulsand-o spre intrarea in palat.Deodata,in fata ei a aparut sirena mijlocie,Crina.
-Ai fost din nou la suprafata,nu?
-Nu...nu am fost.
-Coral,nu ma mintii.Promit ca nu voi spune nimic,insa trebuie sa imi zici tu mie cum arata lumea de sus.
Sirena albastra era putin uimita de atitudinea surorii ei.De cand era asa bine-voitoare?Si nu o spunea imparatului?Ceva ciudat se petrecea.Bucuroasa de faptul ca sirena roz se schimbase,a luat-o de mana,indreptandu-se spre camera ei.Incaperea lui Coral era destul de spatioasa,peste tot dominand mai multe nuante ale aceleiasi culori:albastru.Crina s-a asezat in scoica ce parea sa fie patul lui Coral.
-Acum spune-mi,ce e sus?
-Nici nu stiu cum sa iti explic.La granita cu oceanul exista mult nisip auriu,pe care e situat o casa.Asa se numeste.
-Cum sunt fiintele de acolo?
-Ei nu au cozi ca noi,ci niste membre cu ajutorul carora pot sta in pozitie verticala.Insa am fost impresionata de un baiat.Nu stiu cum il cheama,insa sunt sigura de frumusetea lui.Razele lunii se reflecta atat de frumos pe chipul lui.
-Coral,nu ai voie sa te indragosteti de un muritor.Daca afla Karen,ii va spune imediat tatei.Si asta nu e de bine.
Sirena cu par albastru nu a dat nici-un raspuns.Stia ca dreptul la iubirea ii era restrictionat pana la varsta de optisprezece ani,cand tatal ei ii v agasi un logodnic din interiorul regatului.In nici un caz un muritor ce traia la suprafata.Acest lucru era de neconceput.
-Nu sunt indragostita de el.Sigur ca nu.
-Nici eu nu cunosc multe despre acest sentiment,insa stiu ca tu te duci la suprafata cu speranta de a-l vedea,nu?
-Da si nu.Adica nu stiu.
-Si apropo,lui i-ai dat colierul?
-L-am salvat de la inec.Nu stiu ce a fost in capul meu de i l-am dat.
-Esti indragostita Coral!
Asa era?Acel sentiment frumos ii intarse in inima mai devreme de termen?Da...asa era.Insa nu conta.Poate ca acel baiat avea deja o stapana a inimii sale,si in al doilea rand,imparatul Kazejin nu ar fi permis ca una dintre ficele lui sa ii incalce ordinele.
yupy
frumoasa intalnira.deci chiar sa indragostit de el!!1 stiam eu!!!
astept ciontinuarea sa vad ce va mai fi!!!
Printesa rebela

Pe nisip,unde valurile furioase se spargeau de tarmul nemilos,se plimba Elliot.Era aproape ora 19:00,iar soarele se ducea la culcare,dandu-i cerului o nuanta rozalie.In vazduhul a carui culoare se inchidea din ce in ce mai mult,rasarea cate o faclie sclipitoare,pregatind intrarea misterioasei luni.Blondul statea asezat pe nisipul rece,sperand ca sirena va iesii la suprafata,din nou.Iar acest lucru nu a intarziat sa apara.Din oceanul intunecat,isi facu aparitia Coral urmata de minunata ei coada.Baiatul era din ce in ce mai uimit de creatura din adancuri.
-M-ai asteptat?Intreaba fata continuand sa isi miste coada in apa.
-Stiam ca vei venii.Nu poti sa stai fara sa ma vezi?Raspunde Elliot apropiindu-se de ea.
-Aminteste-ti ca sunt o sirena.Pot sa vrajesc pe cine doresc.
-Incerca numai.Spune blondul provocand-o pe fata.
Coral a inceput sa cante,iar glasul ei angelic se auzea pe intreaga plaja.Elliot asculta si isi simtea trupul foarte usor.Inima ii cerea sa o sarute,dar mintea refuza sa faca acest lucru.Cand sirena a incetat,baiatul parca fuse-se hipnotizat.Pentru catvea secunde nu a stiut cine este sau ce face.Insa si-a adus brusc aminte de tot ce se intamplase.
-Imi dai voie sa iti ating coada?Intreaba Ellie sfios.
-Sigur ca da.
Coral i-a luat mana,ducand-o pe suprafata albastra.Solzii se imbinau perfect,fiind reci la atingere.Coada parea sa fie puternica dar in acelasi timp eleganta.Brusc,baiatul a scos din buzunar colierul infasurnadu-l pe inotatoare.Sirena a privit uimita,nestiind motivul pentru care i-l returneaza.
-Dar asta e...al meu!
-Asta e.Mi l-ai dat in noaptea in care era sa ma inec.SI acum ti-l returnez.Aceste perle vin mult mai bine la tine,decat la mine.Raspunde blondul razand.
Insa o miscare din gradina a facut-o pe sirena sa se reintoarca in ocean.Stia ca nu trebuie sa mai fie vazuta de alta persoana.Putea sa fie mult prea periculos pentru ea.De Ellie s-a apropiat Walter,ce parea ingrijorat.
-Tinere,ce cautati la ora asta,afara?
-Pur si simplu ma relaxez.Stii foarte bine ca imi place sa vin aici atunci cand ma simt rau.
-Ar trebui sa intrati in casa.Domnul Grant se poate trezii in orice moment.
Elliot a dat din umeri,dupa care s-a reitors in casa.Insa inainte de a intra,a mai privit o data oceanul peste care se asezase o perdea de liniste si intuneric.Totul parea atat de misterios.
In adancuri,Coral inota fericita printre pesti si corali.Colierul de perle stralucea sub atingerea razelor lunii,la fel si coada ei.Insa brusc,in fata a aparut sora ei mai mare,Karren ce o privea suspicioasa.
-Vad ca ti-ai recuperat siragul.
-Asa e.L-am gasit intr-o grota.Ti-am spus ca l-am pierdut.
-Sa fie asa motivul,sau l-ai daruit cuiva?
Sirena albastra nu a mai stat sa dea raspunsul,doar a inceput sa inoate spre palat,mai precis spre locul unde se afla tatal ei.Zeci de meduze erau in jurul ei,aratandu-i drumul pana la cea mai mare sala din regat.Cand a deschis usa,a vazut ca langa tatal ei se afla un siren.Acesta avea parul la fel de negru ca si coada,iar ochii sai verzi o priveau adanc pe Coral.
-Tata,am venit sa vorbesc ceva cu tine.
-Draga mea fiica,cea mai pretioasa perla din ocean.El este Ishida,si incepand de astazi,logodnicul tau.
Brunetul se apropie de sirena,sarutandu-i mana.Fata nu prea intelegea despre ce vorbeste tatal ei.Acel baiat era logodnicul ei?Insa cum?Inca nu imiplinse optisprezece ani.Pe bratul puternic al baiatului se afla un colier de perle negre,ce trebuia purtat pana in momentul casatoriei.
-Sa inteleg ca de astazi,suntem promisi unul altuia.
-Nu...nu se poate asa ceva.Tata nu poti face asta!Nu vreau sa imi dirijezi viata.
-Nimeni nu imi incalca ordinele!
-Da-mi voie sa fiu prima care face acest lucru!Si daca tu nu mai vrei sa fiu fiica ta,sunt de acord!
Dupa ce a tipat la imparat,Coral a iesit rapid din incapere.Cum putea sa fie logodnica acelui tip,daca ea il iubea pe Elliot?Pentru ca asta simtea.Era indragostita de un muritor.
Transformarea

In camera ei,Coral statea cuminte pe patul in forma de scoica,jucandu-se cu colierul ce il avea pe coada.Se simtea rau.Avea impresia ca isi dezamagise tatal cu comportamentul ei.acesta era in stare sa o izgoneasca din palat.Insa tocmai ii venii o idee foarte nebuneasca.Stia ca in palat locuieste o sirena batrana,cu puteri nebanuite.Brusc,incepu sa isi miste coada,iesind pe holul principal.Dupa ce a mers mai multe minute pe un coridor intortocheat,a ajuns in fata unei usi albe.Cand a deschis-o,un tremurat i-a cuprins trupul.In fata ei,se afla o sirena cu coada rosie,parul fiind alb si lung.
-Ce doresti copila mea?Intreaba batrana zambind.
-Am auzit prin regat ca tu ai puterea de a transforma o sirena intr-o creatura de la suprafata.
Batrana a privit-o pe Coral pret de cateva secunde,dupa care a zambit.Parea sa stie deja ce vrea fata,chiar inainte ca aceasta sa ii spuna.
-Stiu ce vrei sa imi ceri.Insa trebuie sa te avertizez: daca vei devenii om,trebuie sa renunti la familia ta si sa promiti ca niciodata nu vei mai intra in ocean.Daca vei face acest lucru,vei redeveni sirena.
Coral a stat si s-a gandit,nestiind ce sa faca.Pe pamant se afla baiatul iubit,in timp ce in adancuri era casa ei.Ce trebuia sa faca?Era bine daca risca totul pentru iubire?Nu dupa mult timp,fata a aprobat din cap.Batrana a zambit,dupa care a inceput ritualul.Spunea niste cuvinte de neinteles,insa parea sa mearga.In jurul sirenei au aparut niste cercuri luminoase ce se miscau rapid.In catvea secunde,in loc de coada avea doua picioare de mai marea frumusete.Insa trebuia sa se grabeasca sa iasa la suprafata.Ca om,nu putea sa stea sub apa mai de doua minute.Era foarte greu pentru ca nu stia sa inoate,nemaiavand coada.Intr-un final,a ajuns la suprafata.Cand a calcat pentru prima oara pe pamant a fost atat de ciudat,inca Coral a cazut dupa cativa pasi.Se afla in fata vilei lui Elliot,insa nu stia ce sa faca.In primu rand,trebuia sa invete sa mearga.Era noapte,asa ca nu o vedea nimeni.In timp ce pasea pe nisip,radea zgomotosa.Era atat de bine.Insa deodata,din spatele ei se auzii o voce.
-Cine este acolo?
Fata s-a intors,confirmandu-si banuiala.Blondul purta o camasa deschisa si o pereche de pantaloni negri.Cand a vazut-o,acesta a incremenit.
-Coral?Dar tu esti sirena?Asta nu poate sa fie adevarat.
-Ei bine,acum sunt ca si tine.Ar trebui sa ma inveti cum functioneaza lucrurile pe aici.E destul de ciudat.
Elliot a ras,dupa care s-a apropiat de ea.Coral nu stia ce vrea sa faca,asa ca se dadu cativa pasi in spate.Deodata,baiatul a apucat-o cu mainile de obraji,sarutand-o apasat.Fata nu stia ce sa faca,doar isi misca buzele in acelasi ritm cu cele ale lui Elliot.Dupa ce s-au despatit,fosta sirena a intrebat uimita.
-Asta ce a fost?
-Se numeste sarut.A fosr prima lectie si vreau sa iti spun ca ai trecut cu zece.E noapte si nu ai unde sa stai.Sa mergem la mine in casa.Tata si logodnica mea sunt plecati la o intrunire.
Cei doi au intrat in vila,urcand in prima camera libera.Fata cu parul albastru privea dezorientata in jurul ei.Nu stia ce sa faca in acel loc.Elliot i-a spus sa se aseze pe pat,dupa care el i-a adus niste obiecte.Coral le-a luar,privindu-le insistent.
-Ce ai tu in mana se numeste perie.Este folosit de fetele de aici pentru a-si peria parul.Cam asa.
Baiatul ii peria parul fostei sirene,jucandu-se cu el.Era atat de fin si moale.Deodata,fata a cascat larg,frecandu-si usor ochii obositi.Pe uscat,se simtea mult mai obosita.Vroia sa doarma putin.
-Imi e somn.Unde ma pot odihnii?
-Cred ca aceasta camera e potrivita.Raman cu tine pana adormi.
Coral a aprobat din cap,intinzandu-si trupul pe patul moale.Nu i-a luat mult timp ca somnul sa puna stapanire pe ea,rasfatandu-se sub atingerea fina a cearceafului de casmir.Nemaiputand rezista tentatiei,Elliot i-a dezvelit picioarele,privindu-le pret de catvea secunde.Erau lungi si zvelte.Cu miscari usoare,incepu sa le mangaie.Fata tresarii,insa nu se trezii.Blondul a sarutat-o pe frunte,dupa care a iesit din camera.In drumul spre dormitorul sau,se gandea la un singur lucru.Simtea ca este indragostit de Coral.Insa stia ca tatal lui nu va accepta niciodata o relatie cu o alta fata inafara de Samantha.Insa baiatul era gata sa riste totul pentru iubirea lui.La fel cum facuse si fosta sirena.
Pagini: 1 2 3