Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

sasusakufanfic(a new world)

#1
Disclaimer:...personajele nu imi apartin..mie si nu fac profit de pe urma lor


acest fic il fac din perspectiva lui sakura...si apoi din a lui sasuke......(.dak il mai vedeti pe alte forumuri..sa stiti ca este postat tot de mine..deci sa nu credeti k e copiat) :=)




intr'o noapte cand apa era tulbure...si era mai intuneric ca de obcei......intr'o camera din casa de sub a apa a familiei Haruno,cea mai bogata familie din lume,o fata visa foarte frumos......
*se facea .ca era intr'un pat mare de baldachin.....imaginandu'si baiatul ideal..ascultand muzica lenta....cand deodata isi aude numele strigat ....cand vrea sa se ridice din pat...vede la marginea patului ...un baiat pe o motocicleta Suzuki,cu casca in cap.....si care ii face o declaratie.... :??
baiatul:...Saku esti cea mai frumoasa.....te iubesc..vrei sa fi....
Saku:...ce?...ce sa fiu??...spun eu rusinata.....
baiatul...vrei sa fiii.............................*

...SAKURA:
-Sakura.micul dejun
- x-( ...mamii....de ce trebuia sa ma trezesti chiar acum(...,spun eu mamei ,inca un pic adormita...
-ce e draga mea..ce s'a intamplat....ma intreaba mama cu vocea ei calma de inger protector...
-tocmai mi'ai ruinat visele.spun eu foarte suparata.....dar totusi cu o voce mai calmata
-cum asa?
-tocmai visam.....baiatul ideal....spun eu deja facand un ''dans de onion'' gandindu'ma la baiatul cu suzuki....
....deodata..am avut o strafulgerare....................si am tipat ca din gura de sarpe...speriind'o si ingrijorand'o pe mama......
-ce e?ce s'a mai intamplat....?.....spune mama incercand sa ma calmeze
-nu i'am vazut fata....,ma plang eu in timp ce ma sclifoseam
-a cui?
-a......
dar dupa ce mi'am da seama ca numai are rost si ca era doar un vis,i'am spus mamei :....a nimanui,nu mai conteaza ,poti sa lasi tava cu dejunul pe noptiera
-bine pufulete,apoi imi da un pupic calduros pe frunte si iese din camera...
-apoi ma tarasac pana la marginea patului,ma pun in fundulet.....ma scarpin in cap gandindu'ma la ce trebuie sa fac ...
apoi cobor alene...imi iau pufuletii n picioare,adica papuceii de casa....si ma tarasc pana la usa baii..cand sa pun mana pe clanta...imi reamintesc visul,ma bosumflez...si cred ca mos Ene a vrut sa'mi faca vizeta scurta.....pt ca apoi nu'mi mai amintesc decat k m'am trezit cu capul razemat de usa de la baia cand mi'a sunat telefonul
~trzzz....oeoeoeoe..trz,,,oeoeoeoeoe......raspunde rozalio.....oeoeoeeo trzzz...~melodie telefon_
in gandul meu "doamne ,trebuie sa'mi schimb soneria asta"....
-alo>?spun eu ica putin ametita
-hey hey...ohayo......ce faci.....?
-dorm ...de ce ma suni la ora asta....?spun eu putin nervoasa.putin mai mult...
-ce ora...e 11:30...si la tn e devreme.....orikm...somnorila....am vrut doar sa'ti reamintesc ..ca maine sa'ti faci bagajul...sa nu uiti.....
-~casc~....ahhh....bn...bn....pa...
ii inchid telefonul in nas.....si ma duc in baie.....dau drumul la apa in jacuzzi....ma dezbrac..imi admir putin formele date de la mama..si mama natura).....apoi ma bag in apa calda,pun un gel in apa ca sa se fac spuma...apoi ma scufund in bulele albe ca zpada cu miros de capsuni

**......hopa...am uitata sa ma prezint,......asa ca o voi face acum......si va voi spune si cate ceva despre trecutul meu....ca sa va faceti o idee.....
ma numesc sakura haruno..am 18 ani....parul roz..nu prea lung...ochii verzi ca smaraldul...niste forme bine defintite.....sunt foarte energica ,distractiva dar asta doar de fata cu cn merita.....cu ceilalti...*pa si pusy*.....si imi place sa citesc foarte mult..si sa urmaresc animeuri sau alte filme interesante
locuiesc intr'o casa sub apa deoarece..tatal meu ma apara.....fiindca nu vrea sa se repete ce s'a intamplat acum 4 ani
**flashback**
....:de jos se aud strigate si impuscaturi... ...alerg repede sa vad ce se intampla.....cand vad,raman socata ,mama mea era cat pe ce sa fie violata de un porc care era cu mana pe sub bluza ei in timp ce ea plangea si se zbierea de nu mai putea...iar tatal meu er pe jos intr'o balta de sange.. ..cand l'am vazut am inceput sa plang...si m'am dus lanaga el.....avea puls,dar foarte slab.......
deodat alt animal din cei care au intrat in casa..m'a prins de mana si m'a ridicat in sus..apoi a inceput sa ma pipaie si sa puna mana la zona intima....atnci am inceput sa dau ca nebuna in el..pana am apucat o vaza de flori si i'am trosnit'o de frunte.. .apoi am fugit la mama car inca era chinuita de tampitul ala...i'am dat si lui una in cap....
nu stiu cum de....dar boul caruia i'am dat prima data in cap si'a revenit si a sarit pe mine...incercand sa ma violeze......atunci mama s'a dus inspre el....dar el a lovi'to cu putere si a lesinat.....
in acel moment am zis ca aici sfarsesc. ..dar desi aveam doar 14 ani....si nci macar nu stiu de unde atata putere pe capul meu chair in seara aia.....am reusit sa scap din mainele boului,am luat un pistol din mana altuia lesinat pe acolo.......si l'am impuscat pe agresorul meu,,care venea ca un taur ufrios spre mine....direct in cap. ...apoi alti 5 care pana acum doar au stat a priveasaca au venit...ai i'am impusat pe toti...
era sange prin toata camera..nici nu stiu cum de nu am inceput sa vomit pe acolo.....ntr'un moment de libera satisfactie.....(nici nu stiu de ce ,,dar eram foarte satisfacuta0..)...am sunat la politie si salvarea...si le'am spus sa vina urgent pe strada :ZAMBILELOR...nr 11.....
cand au venit au intrat rapis in casa......si desi eu nu imi mai amintesc absolut delo acest moment....se pare ca eram pe canapea...ma uitam la tv....si cand au intrat pe usa am zis...:
::^:-a fost ireal...^ ...si apoi am lins sangele de pe degetul aratator..m'am uitat la primul care a intrat pe usa cu niste ochi care parca doreau doar sa ucida....apoi am lesinat.....
prima data...au crezut ca eram vreo criminala nebuna ...dar apoi au dat parintii mei declaratiile...si dupa ce am trecut eu..testul psihologic...am dat declaratie cu ce s'a intamplat...si ei au constat ca atunci cand i'am impuscat a fost pt a ma apara si pt k mi'era fica...
asta credeau ei.....dar eu si acum knd imi amintesc..inca am un sentiment...de satisfactie..ceea ce nici makr nu mi se pare ciudat...

...***end flashback***...


dupa un timp am aflat ca cel pe care l'am impuscat in cap a murit...iar celalti sunt in puscarie....
de atunci tata..a strans bani...a intrta intr'o afacere buna...a castigat treptat milione de bani...iar acum suntem cei mai bogati din lume.....
Pentru a ma apara a construit aceasta casa sub apa in oceanul Atlantic.......si de atunci nu am iesit decat de 2 ori pe an (o dat de ziua mea..si o dat cand imi alegam eu)......in mijlocul unui vast desrt de apa ...la plaja.......
o sg data am ''parcat''...cu submarinul....langa o insula...unde am stat vreo spatamana..si mi'am facut si eu o pritena:...Hinata...cu care inca tin legatura..si care vine de 2 ori pe an invacanta a mine......iar acum pentru prima data merg si eu in vacanta pt o saptamana la ea..
cand ne vedem suntem ca 2 pritene care se cunosc din copilarie si ne jucam..parca am fi copii...si privim pestii pe geamul din camera mea.....asta e sportul nostru preferat......
cu ea am si vorbit adineaori la telefon........m'a sunat ca sa'mi aduc aminte..sa'mi fac bagajul(de parca as uita cv asa de importanat).....

Acum k v'am zis despre. mine ...sper ca o sa va placa ce v'a urma..........si apropo din cauza voastra..am stat prea mult in apa si am pielea zbarcita....(.........
....



(..camera mea este foarte mare...am doar 3 pereti facuti din lemn...estu ...adica celalat peret plus 3 sferturi din tavan sunt din sticla.......am un pat mare dublu....in fata lui un fel de terasa interioara....unde urci 3 scari...si acolo este un legan,o masa cu 2 scaunel moi...si locul unde cuibareste de obisei pisicutza mea:Renna......adica un scaun special si moale pt ea....asezat langa leagan.....restul este format din mobila si cateva ornamente...este foarte simpla dar totusi pe gustul meu)

scuze dar nu prea am stiut unde spun descrierea cu camera,..asa caam pus'o la sfarsit

Astept macar un com..si aveti nextu,,,asta daca va place...scz ppt greseli:*,,ja-ne

...poze::::::::.......prima este sakura: http://media.photobucket.com/image/saku ... 7058_f.jpg


hinata: http://media.photobucket.com/image/hinat...a.jpg?o=40


camera sakurei: http://stylefrizz.com/img/underwater-hot...m-view.jpg


fotoliul pisicii lui sakura.... http://www.vet-shop.ro/upload/produse/Co...P90435.jpg


poza este cu patul pe care l'a visat sakura.......

#2
Buna!Am venit si eu pe aici,si ma luat durerea de cap.In primul rand la un fic nu da bine emotiile acelea pe care le-ai pus.In al doilea rand disclaimerul pe care lai pus tu este o bataie de joc.(daca gresesc va rog frumos un PM si sa rezolvat)Draga mea tu nu ai litera mare?Nu ai invatat ca la inceput de propozitie se pune litera mare,la fel ca si la numele propii.Inca ceva ce ma deranjat printre miile tale greseli,este faptul ca pui prea multe "...".Ca sa te informez,acele puncte tin locul unui enunt ne exprimat(daca asta ai vrut sa faci sau sa ne arati cu acele puncte).Ce sunt cu atatea stelute?Draga mea nu suntem la Surprize,surprize.Daca vrei sa ne ti in suspans poti folosii o gramada de chesti,sa bagi ceva intamplari fantastice,multa actiune etc.Am vazut ca folosesti limbajul de messenger,cea ce dovedeste ca nu ai trecut deloc pe la regulament.De ce sa treci,e o pierdere de vara sa citesti niste prostii nu?Te-as ruga sa dai un click aici ---> http://animezup.com/index.php?pid=11 si sa citesti ce nu ai voie!Greseli ai o gramada,mai ales de exprimare,am si eu o intrebare cand ai trecut ultima oara la scoala?Si mai ales la ora de romana?Sunt curioasa...Nu cred ca ai 40 de randuri daca scoti toate acele semne si toate emotiile de acolo.
Dialogul este atat de sec,descrierea lipseste,naratiunea,vai de capul ei.Tu practic ti-ai batut joc de acest fic.Totul este gresit,si nu am ce sa-ti zic nimic pentru a te incuraja deoarece la tine totul este facut in bataie de joc.Sa ti minte de la mine,imaginea ficului tau te reprezinta,ca si proverbul acela"Zimi cu cine esti prieten,sa-ti zic cine esti."E asa e si la noi numai ca putin mai schimbat.Ai un fic,nu zic neaparat perfect ca oricui ii lipseste descriere,sau mai are greseli de tastatura,dar daca este ordonat cu un TITLU destul de atragator(cea ce la tine lipseste cu desavarsire)lumea te priveste cu alti ochi,pe langa tine ,ficul tau este dezordonat cu greseli de tastatura,cu mult spatiu,cum crezi ca te pot privi eu?In nici un caz o fata serioasa!
Sper sa te perfectionezi,daca am gresit cu ceva un PM,te-as ruga sa pui un disclaimer adecvat,si sa citesti regulamentul,ca nu este pus degeaba!
Ne vedem data viitoare,pana atunci Ja! :bye:
[Imagine: senjo.gif]

#3
Heya(*.*)


Scuze fato,da trebuie sa vezi o critica dureroasa de la Onytsa,deci pregateste`te!

Ma,asta nu este fic,plus ca atunci cand l`am citit m`a luat durerea de cap.Un sir de cuvinte fara sens si plictisitoare,asta ai pus aici si a iesit o tocana de cuvinte.In primul rand titlul este vai de el.In al doilea rand ce ai pus tu acolo nu este disclaimer,nu iti mai bate joc de anime`ul asta si de ficul tau.In al treilea rand cand incepi o propozitie noua se incepe cu litera mare,la tine nu s`a vazut asta.In al patrulea rand asta nu`i fic si hai sa`ti explic de ce.Pai,nu ai descriere.Este total neexistenta,amesteci cuvintele intre ele fara rost,crezand ca descrii si tu ceva,sau ce?Descrie si tu lucrurile,locurile si sentimentele personajului asta.Tu una nu ai descris nimic,mai citeste si tu carti sau cel putin ficuri de pe zup,si ai sa vezi diferenta sigur.La dialog pot spune foarte multe lucruri,avand in vedere ce "opera" ai creat,dar o sa scurtez asta.Ai un dialog sec,plictisitor,fara sens,banal si nu in ultimul rand neatragator.Actiunea ai amestecat`o cu niste baliverne care nu isi au locul acolo,plus ca nu inteleg de ce trebuie sa aiba o casa sub apa,hai sa zicem ca pleca din tara ca sa nu mai fi ranita printesa lu` tati,dar sub apa,asta`i chiar foarte ciudat.Cat despre visul acela,nici acolo nu`mi pot da seama ce ai vrut sa spui,nu cred ca si`a dat cineva seama.Ficul tau arata inestetic,prea multe expresii ciudate,prea multe smiles,care nu isi au locul intr-un fic,daca nu stiai.Faci exces de puncte de suspensie,plus ca in loc sa pui trei puncte,caci atatea sunt,tu pui zece.Nu se permite limbajul de messenger,mai treci si pe la reguli.Inca odata,cand incepi o propozitie,o incepi cu litera mare(a se apasa pe CapsLock,la tastura,este langa litera A),semne de punctuatie infara de puncte de suspensie,nu am vazut.Inca ceva , dialogul se incepe cu litera mare(ti`am explicat mai sus cum o folosesti).
Per total ficul asta este varza,fara sens,plictisitor si de asta am sarit peste multe lucruri ce m`ar fi plictisit si mai rau.Nu are logica,ti`ai batut joc de el.Titlul este si el banal,neatragator,plictisitor,puteai sa gasesti si tu ceva care sa atraga cititorul.Greseli de tastare si gramaticale am vazut multe,dar nu le mai enumar ca si asa nu ar avea rost.Si inca ceva,cei de pe alt forum ti`au acceptat ficul asta,daca da... nu mai continui.Ti`as recomanda sa citesti vre`o cateva carti,apoi sa citesti si niste ficuri,sa te documentezi despre descriere,dialog,naratiune si actiune si abia apoi sa scrii un fic.

Ar mai fi multe de zis,dar mi`e tare lene sa mai scriu.Ar fi bine sa asculti de criticile pe care le`ai primit si sa evoluezi,si sper sa nu renunti la povestea ta,poate va iesi ceva frumos de aici,desi...

Ja ne` si multa inspiratie!

#4
Am trecut si eu pe la fic-ul tau si mi-a venit sa mor, sa fac cu inima. Ti-ai batut joc de el in ultimul hal. Hai sa o luam cu inceputul, ca sti ce vreau sa spun. Disclaimerul este pus doar de forma la tine si nici aia cum trebuie. Eu nu am inteles nimic din el. Nu stiam din ce anime sa le iau, daca nu ma uitam la titlui tau - ti s-a spus deja ce e banal, eu ii zic fooarte plictisitor si iti respige cititori - ca sa imi dau seama. "Lui Sakura", aceste doua cuvinte ma zagarie pe timpane si pe creier. Sakura nu este baiat, ci fata si vine "Sakurei". Vad o gramada de diminutive si ma gandeam ca Sakura are vreo 5-6 ani, ca sa aflu cu stupoare absoluta ca are 18 ani. Deci eu am sa repet unele lucruri, dar sper sa ti cont si de sfatul meu si celor care te-au critica, ca vrem sa evoluezi. Am mai observat ca ai scris marca motocicletei cu litera mica. Niciodata =_=" in viata ta sa mai scri denumiri de tari, marci de motociclete sau masini cu litera mica. Sunt nume, firar sa fie. Calmeaza-te Manu, gandeste-te la ceva frumos si placut. Ok sa trecem mai departe.
Descriere este inexistenta si neobservabila, nici cu microscopul. Ai incercat sa descri putin pe acolo ceva, dar este ca si cand nu ar exista. Dialogul este mai mult decat suficent si fooarte plictisitor, ca aproape am adormit in fata monitorului. Naratiunea este aproape in aceeasi oala cu descrierea. Am Citit ca dormitorul Sakurei avea pereti de lemn si se afla sub apa? Aolo, cea mai mare minciuna pe care ai spus-o acolo. Lemnul absoarbe apa si se umfla, mai ales daca este in apa sarata. Puteai sa spui beton sau beton armat, dar nici intr-un caz lemn =_=". M-am uitat in poza si am vazut ca lemnul era lipit de un perete de beton-armat si nici intr-un caz expus la apa. Eu una nu cred ca acest fic a fost acceptat si pe alte forumuri, dar daca tu spui, eu una nu te contrazic. Greseli cu duimui, iar semnele de puctoatie sunt date disparute rau de tot. Disparute fara urme, ca sa spun asa, cu exceptia celor mentionate deja in comenturi. Ce sa mai spun? :-?
Numai are rost sa repet ce s-a spun deja, dar unele lucruri le-am spun deja. Ma rog :-j. Puteai sa descri si tu putin personajele, pe langa Sakura si putin camera ei sau patul acela de la piscina sau pe baiatul de pe Suzuki. Ca sa descri ca lumea, punete in pielea personajelor si incearca sa descri cat de mult poti si fara repetiti de cuvinte - prea mult repeti acel "apoi", incat mi-am obosit ochii sa tot sa-l gasesc la fiecare doua cuvinte - nici in halul acesta, dar pe aproape - sau niste diminutive ce nu isi iau locul acolo.
Astept nextul si sper sa ne dai la toti peste nas, ca acest fic sa devina o capodopera, dar ma cam insel. Eu iti spun sa citesti si sa te apuci de treaba pentru ca ce ai tu aici, nici macar nota 4 nu ai primi, daca l-ai fi facut pentru ora de romana.
AStept nextul si noroc :)
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#5
Cu riscul de a repeta ce au zis si altii, o sa spun si eu ce m-a deranjat .
Disclaimer – ala nu e disclaimer , unde e numele animeului a celui care l-a creat si asa mai departe . E ceva pus de forma acolo, iar asta e enervant.
Ce ai scris tu nu se poate numi fic sau capitol, e plin de smiles . Din cate stiu eu nu ai voie sa folosesti smiles intr-un fic decat daca e parodie. Acesta “capitol “ este fara noima sunt cuvinte aruncate l-a intamplare care ar trebui sa formeze propozitii , dar nu formeaza. Semnele de punctuatie si-au luat vacanta , exceptand punctele de suspensie , care sunt folosite in exces , unde nu isi au rostul . Nu ai auzit de litera mare , se pare ca nu. La ora de romana in clasa intai este unul din primele lucruri pe care le inveti “Orice propozitie se incepe cu litera mare “.
Titlu : e varza . Defapt nici nu se poate numi titlu . Nu atrage cititorul , absolut de loc .Nu inteleg de ce ai scris in paranteza “A new world “?? Poate vroiai sa scrii “ A new world (SasuSaku ). Alta treaba, dar asa e chiar neinspirat.
Atunci cand ai descri visul , nu iteleg de ce ai pus baiatul , in fata dialogului , cred ca ne dadeam si noi seama cine vorbea , dar in fine. Puteai sa pui dupa “ a zis baiatul “ .
Si cu statul sub apa , foarte interesant . Mi se pare exagerat , dar in fine ideea ta . Din lemn , ma faci sa rad. Cum naibii sa fie lemn sub apa ? Tu ai citit ce se intampla cu lemnul sub apa ,inainte sa spui prostia asta. Pai se cam umfla si putrzeste ,apoi pur si simplu cedeaza, asa ca ai grija ca nu cumva rozalia ta sa se trezeasca brusc intr-o camera plina cu apa. Macar daca te-ai fi uitat in imagine .
Descrierea : e absenta rau de tot ... e plecata , ai incercat sa descrii camera sau ca se simtea ca o criminala, dar nu ti-a reusit , pur si simplu nu a mers . Si e de lucrat, foarte mult .
Naratiunea : si ea varza , mai ales din cauza semnelor de punctuatie care lipsesc sau puse in exces. Nu prea se poate numi naratiune acolo , foarte ciudat intr-un fic. O problema ra mai fi cai greseli foarte multe , dar nu are rost sa fie enemurate.
Dialogul : sec , fara sens si foarte mult .

Cam la asta se rezuma fic-ul . Sfaturi nu prea am cum sa iti dau in legatura cu fic-ul .
Poate ar trebui sa incerci sa rescrii capitolul sau sa fii mult mai atenta cum il faci pe al doile . Nu mai folosi smiles sau limbaj de chat .
Pentru tine ca sfaturi : Cred ca ar trebui sa citesti niste descrieri , niste romane sau fic-urile de pe Zup . Si fii mai atenta la orele de romana( sper sa nu te superi pe mine ) .
Cam atat . Iar cu alte forumuri . Sunt destule care accepta asa si ei bine daca incerci sa le spui ca nu e bine se crizeaza si iti fac panarama, asa ca mai bine ii lasi in pace , daca vezi ca nu exista intelegere.
When the world gets in my face,
I say, Have A Nice Day.
There was a time
When I was so broken hearted
Love wasn't much of a friend of mine
The tables have turned, yeah
Cause me and them ways have parted

[Imagine: 2iv08c4.jpg]
weakness ??[/i][/b]

#6
Buna, am trecut si eu pe-aici..doar din lipsa de ocupatie.
Userii de mai sus, au spus cam tot ce era de comentat, dar am sa o fac si eu pentru a vedea (tu) cat de popular este "ficul" tau :))
Bun, incepem cu titlul:
Aiurea si lung, nu ma atrage, scris cu litera mica..in fine.
Disclaimer, ti-ai batut joc de el, la fel ca si de restul fic-ului, si ai pus acolo si tu niste cuvinte..ai de scris doar o propozitie. Uita-te la alte fic-uri si invat-o.
Povestea. Ma crezi ca am citit doar vreo doua randuri si deja n-am mai putut?
Estetica este varza. Faci exces de virgule si puncte, si nici corect gramatical nu scrii, plus ca tot ce tine naratiunea, descriere, dialog este in exces ori deloc sau aiurea pus, si ma dor ochii cand incep sa citesc ceva de-aici. Ai si greseli de tastare, dar nu mai conteaza acum. Sunt multe alte lucruri pe care trebuie sa le inveti.
:)) cred ca ai scris pe intuneric, deoarece ai inceput fiecare prop. cu litera mica. Inveti in clasa I ca se incepe cu litera mare 8-|.
Nici noi nu suntem experti..toti am fost la inceput, dar daca vei tine cont de cateva sfaturi, poate vei evolua.
"......(.dak il mai vedeti pe alte forumuri..sa stiti ca este postat tot de mine..deci sa nu credeti k e copiat)" - =)) voi tine minte. Cand voi mai vedea ceva de genu' prin alte site-uri voi sti ca iti apartine cu desavarsire.

#7
Se pare ca nu imi mai ramane nimika de comentata pentru ca ceilalti useri mi-au luat-o inainte si au criticat tot ce era de critic asa ca nu stiu ce sa iti spun inafara de a lua-o de la inceput si yo. Iti zic sincer ca am citit numai cateva fragmente din capitol si mi sa facut rau. In primul rand vreau sa te intreb daca tu stii ca propozitia se incepe cu literea mare. Vreau si eu sa stiu de ce ai pus atatea puncte , nici nu scriai bine doua cuvinte si repede mai punei puncte puncte. Prea multe si arata inestetic. Sentimentele personajelor nu le ai descris, singurul loc in care le-am vazut a fost in dialogul de la inceputul capitolului, prin vorbe si prin acel semn de messenger pe care l-ai pus. Actiunea este grabita foarte mult, inteleg ca esti la inceput dar nici chiar asa. Greselute pentru greselute, aici chisr stai prost, inafara de gramatica ta nemaipomenita, astea sunt cireasa de pe tort. Vocabularul tau de messenger poti sa il folosesti unde vrei tu, din partea mea si la examene, teze etc. dar intr-o compunere/fic/povestire etc. nu merge, deloc, eu zic ca inainte sa treci la capitolul doi sa citesti regulile si sa mai treci pe la lectiile de romana. Incearca sa mai citesti carti, ficuri mai ales ca doar incerci aici de or sa faci unul si iti iese groaznic.
Cam atata sper sa ti cont de sfaturile noastre si sa nu te superi de la critici. Noroc pentru urmatorul capitolul si straduieste-te si tu mai mult.

Ja Ne si noroc,
Helen
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#8
Cei de mai sus au spus tot ce era de comentat. Nici nu a trebuit sa citesc, pentru ca deja estetica m-a deranjat la ochi. Cum au zis si ceilalti pui prea multe puncte, nu ai scris la inceput de propozitie cu litera mare, in loc de cratima pui apostrof.
La faza cu porcu' chiar am crezut ca e vorba de un porc. :)) La flashback ai grabit actiunea si descrierea a cam lasat de dorit. Boul si porcul? Nu stiu, pare ciudat. Imi pare vulgar si grosolan. Puteai sa descrii sentimentele Sakurei cand mama ei era cat pe ce sa fie violata.
Si nu-mi place faptul ca Sakura apartine unei familii de bogatasi, chiar cea mai bogata din lume. Nu prea am vazut ficuri cu o Sakura saraca (sau poate nu le-am citit eu pe acelea) . Nu te invinuiesc. La prima mea poveste pe care am scris-o (nu este postata, aici n-am postat nimic inca) si eu am facut-o pe protagonista cea mai bogata din lume.
"....cand vrea sa se ridice din pat...vede la marginea patului ...un baiat pe o motocicleta Suzuki,cu casca in cap.....si care ii face o declaratie.... " - cred ca esti un pic obsedata de bogatie. Si plus fraza e lunga, plictisitoare si ai adaugat, dupa parerea mea, prea multe informatii seci in ea. Si ai si repetat cuvantul "pat". Punctele alea multe de suspensie imi dau senzatia ca naratorul gafaie. :))
Oricum ,sa tii cont de sfaturile ce ti s-au dat si vreau sa-ti contiunui povestea. Si sper ca nu te-am suparat sau debusolat in vreun fel.
Succes in continuare! Bye! >:D<

#9
Offf...chiar daca si alti useri au comentat"minunatia"ta o voi face si eu.(iti spun de pe acum ca nu am postat niciun fic si poate vei crede ca sunt o idioata care zice si ea ceva ca sa se afle in treaba)
Descrierea-nu exista-cred ca la scoala invatatoarea sau profesoara ti-a dat de facut compuneri.Daca compunerile tale sunt ca si ficul asta ma mir ca treci clasa.Dialogul este sec.Nu-mi arata nimic,nu ma induioseaza,pur si simplu este patetic.Cum au spus si altii,scrii cu litera mica,ceea ce nu este normal,dar hai sa trecem cu vederea asta deoarece si eu cand comentez sau cand scriu ceva la calculator mai uit sa apas pe Caps Lock.Esti obsedata de puncte de suspensie si de virgule.Titlul este varza(poate te-ai referit la faptul ca este anul 2155, probabil, si ca Sakura sta sub Oc.Atlantic si Sasuke e un fel de cyborg care o salveaza de la un viol-multe ficuri vin cu ideea ca asta-ma rog inafara de cyborg si de Oc. Atlantic.)Pot spune ca este original,dar nu in sensul bun.Stiu ca e nepoliticos...dar cati ani ai?

#10
Sallky ..am citit si eu ficul tau si poate ca au spus si ceilalti dar descriere a plecat la plimbare si intr-un fic nu se pun emoticoane .. acelasi lucru pot sa spun si de naratiune, ai pus prea multe puncte de suspensie, ideea ficului ar fi un succes daca l-ai scrie asa cum trebuie, fara atatea puncte de suspensie, la greselile de gramatica nu mai vorbesc, scri cu litera mica la inceput de propozitie, :?? ( - x-( ...mamii.. in caz ca va intrebati unde am vazut emoticoane:D) crek' prima si ultima oara cand ai scris cu litara mare era atunci cand ai scris -Sakura si sa scri numerele cu litere. Sper ca nu te-ai suparat si sa postezi in continuare fara greseli ca in acest capitol.;)


Ja':*
[Imagine: 785221jsouazkpi8.gif]
[Imagine: 443890s90k8wp5tg.jpg]





Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)