Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Te-ai mandri cu desenele realizate de altii
Da
9.09%
1 9.09%
Nu
90.91%
10 90.91%
Total 11 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

despre plagiere

#1
Salutare la toata lumea, ma numesc Mihai si sunt realizatorul desenelor de pe situl www.corabia-piratilor.com Navigand printre ultimele accesari am descoperit un refferer in acest site, si un post cu un desen care imi apartine. Insa, persoana respectiva s-a inscris cu desenul meu pe situl vostru avand pretentii la Art Critic. A comis copilareasca greseala de a posta link-ul direct de pe situl meu. Ii multumesc intr-un fel nu as fi descoperit eu acest forum. Acum mi-am facut si cont. Stiu ca plagiatul este la moda, dar este pacat ca unii se lauda cu materialele altora, si altii ca mine incearca de ani de zile sa se promoveze fara rezultat. O zi placuta va doresc si spor la desenat! ... atasez aici si link-ul cu problema de plagiat http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=26117 precum si linkul cu desenul meu original http://www.corabia-piratilor.com/2011/02...reion.html ... am originalele acasa deci pot demonstra oricand

#2
Imi pare rau pentru situatia creata.
Nu toleram plagiatul aici si, din fericire, am observat ca si altii si-au dat seama ca lucrarile erau furate.
Cum insa situatia a fost depistat relativ repede, intrebarea mea este ce anume ai dori sa se faca 39
Userul clar va fi avertizat si de acum o sa introduc in regulament si penalizari explicite pentru astfel de practici nesimtite. Nu l-as bana pentru ca e probabil doar un copil si n-a apucat sa se laude prea tare cu munca altuia.
Momentan in topic stiu ca s-a specificat ca desenele iti apartin. Ai dori sa le stergem cumva link-urile de acolo? Sau preferi o editare a postului lui in care sa se mentioneze ca le-a furat?

Nu prea stiu cum sa procedez in cazul de fata. Au mai fost situatii similare in care un user isi facea topic in care se lauda cu desenele altuia, dar atunci am inchis topicurile dupa ce a fost dezvaluit adevaratul autor. In cazul de fata, fiind vorba de un post in cadrul altui topic, situatia e ceva mai diferita

Btw, felicitari pentru desene, sunt foarte reusite




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)