Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

buna

#1
Sunt Ofelia, am 19 ani si sunt pasionata de anime si manga de vreo 9 ani. Ma bucur ca am ocazia sa ma alatur unui forum ca al vostru si imi doresc sa ma integrez printre membrii. De asemenea, am inclinatie spre literatura, iar de curand am inceput sa scriu ceva, fara inspiratie anime si mi-as dori foarte mult sa impartasesc si cu ceilalti, sa aflu parerea lor. Daca mi se va permite, voi posta.

#2
Bine ai venit pe Animezup, alexandraofe!
Sper ca o sa iti placa aici, o sa te simti bine si o sa iti faci multi prieteni!
Zuppy te primeste cu bratele deschise!

Happy posting si have fun! Nu uita sa te distrezi! Citeste-mi semnatura too!
Salut! Eu sunt Zuppy, mascota oficiala a Animezup!
Daca esti nou pe site, poti citi aceasta introducere, si sa afli mai multe despre noi.
Nu uita nici de regulament!
Sper sa ne vedem pe forum sau pe portal. Pe forum iti poti posta fic-urile sau desenele, sau poti discuta cu ceilalti utilizatori. Avem categorii multe si diverse, pe gustul fiecaruia!

Daca esti fan manga, sa stii ca poti citi manga-uri traduse in romana pe Mangazup.

Zup e cel mai tare!

#3
Buna! Bine ai venit! Imi place foarte mult numele tau, este numele de botez sau porecla? Ce carti ai citit pana acum si care sunt autorii tai favoriti? Ai cont pe goodreads? Ma bucur ca scrii, sunt curioasa ce vei posta. Enjoy your stay! 055
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

#4
Bun venit aici Ofelia! Mdeterminated

Ma bucur sa vad ca-ti place site-ul nostru! Suntem prietenosi inafara de Yondaime
Poate doresti sa ne prezinti animeurile sau mangaurile preferate? Sau poate ceva legat de muzica sau carti citite?

Welcome here! Pulpfiction
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#5
Ofelia e numele meu de botez, dar toti prietenii imi spui Ofe, de aceea m-as bucura ca toti sa imi spuneti asa. Nu am cont pe goodreaders, dar ma voi uita pe site. Imi place foarte mult Jane Austen, am citit Emma, Mandrie si prejudecata, Ratiune si simtire. De asemenea, mi-a placut foarte mult si Crima si pedeapsa. Nu mai prea am mult timp de citit, dar, ramane una din pasiunile mele. Pe langa asta, vorbind despre anime, mi-a placut Nana, Naruto, Inuyasha, Vampire knight,Paradise Kiss, Full metal panic si lista mai poate continua. Destul despre mine, care sunt anime-urile si cartile tale preferate, Ayrin? Dar ale tale, Stormrage?

#6
Bine ai venit, Ofelia!
Mai ai cumva si un alt nume inafara de Ofelia care e unul foarte rar si rafinat?
Poti oricand sa iti permiti sa postezi topic-uri de "literatura". Chiar esti invitata noastra!

Ti-a placut mai mult de Nana Osaki sau Nana Komatsu?
Cu cine ai fi vrut sa ramana Hachiko pana la urma? (Nobu, Takumi sau poate vreun alt pretendent) Dar Yuuki?
Care e culoarea ta favorita?

Apropo, daca vrei sa afli mai multe despre useri, mai bine te duci si ii intrebi la profil. Multi dintre noi suntem prietenosi inafara de mine, am inima ca de piatra.

/edit Sunt idioata. Uimata-mi prima intrebare... sau poate...
Mai ai cumva vreun alt nume inafara de Ofelia si Alexandra?
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#7
Ma chinui de ceva timp sa termin "crima si pedeapsa" ...cred ca va mai dura, avand in vedere ca am p= imprumutat "Mizerabilii" , de Victor Hugo, pe care de abia astept sa am timp sa o citesc. Mi-a placut enorm atmosfera din "Crima si pedeapsa", eu fac naveta si obisnuiam sa citesc in masina sau in gara, imi placea atmosfera aceea de saracie, de mizerie , in care se scalda Razkolnikov. Imi placea duritatea Rusiei si lupta lui interioara, insa m-am pierdut in nume si va trebui sa o recitesc.
Cartea mea favorita e "Portretul lu Dorian Gray", de Oscar Wilde care pana acum e autorul meu favorit si pe care ti-l recomand din toata inima. Citeste "De profundis", este fantastica!
Am citit "Necunoscuta de la Windfell Hall" , scrisa de Anne Bronte, daca iti place perioada romantica, ti-o recomand. E in principal despre conditia femeii in societate in anii 1800. Apoi "copilul divin" de Pascal Bruckner, un roman oarecum SF, cu un subiect interesant si controversat , as putea zice. "Boala neagra" de Nina Berberova e din nou superba. A trait in aceeasi perioada cu Dostoievski si ii impartaseste putin din stilul sobru. Este o povestiora, insa sigur iti va placea. "Sunetul muntelui " de Yasunarii Kawabata a fost linistitoare, "Dragostea, si moartea si valurile" de Yasushi Inoue are niste povestiaore dragute asupra carora poti reflecta. "Lolita" de V. Nabokov a fost f. controversata si e destul de greu de citit daca nu esti obisnuita cu acest stil sobru, dur si mai ales cu multitudinea descrierilor care cu greu capteaza atentia, insa la sfarsit, dupa ce analizezi toata cartea , realizezi ca defapt subiectul a fost interesant si te gandesti daca Herbert era vinovat, sau nu. "Interviu cu un vampir", mi-a placut foarte mult iar dupa ce am citit "Sezonul otravit" de Tasha Alexander , am ajuns sa fiu pasionata de antichitati. Mai sunt, insa as scrie mult prea mult 21.
"Nana" e animeul meu favorit, in el ma regasesc si chiar am ajuns sa atribui numele personajelor unor prieteni 21. Osaki e favorita mea, insa Hachi e absolut adorabila. REn e idealul , iar Yasu e probabil , cel mai loial prieten pe care il poate avea cineva. Acel tip de prieten care ajuta, care stii ca e acolo. Mi-a parut rau pt. Nobu si as fi vrut sa ramna cu HAchi, sunt sigura ca ar fi iubit-o mult.
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

#8
Ziua buna Ofelia si bun venit in simpatica noastra comunitate, speram sa te simti cat mai bine posibil printre noi. Daca ai probleme/ nelamuriri cauta persoanele verzi, albastre sau rosii. m/

19 ani, huh? Clasa a XII-a sau primul an de facultate?

Ne citim pe-aici! ^^
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#9
In ultima luna de liceu e greu, dar ma pregatesc intens pentru admiterea din iulie.
Vorbind despre anime-ul Nana, nu cred ca as putea alege intre cele doua, adica, fiecare are ceva care o individualizeaza. Mi-as fi dorit ca Hachi sa fi ramas cu Nobu, sunt adorabili impreuna. In urma cu vreo 2 ani, am citit manga-ul si am plans la moartea lui Ren. Cuplul Ren-Nana e extraordinar si cred ca fiecare fata viseaza sa aiba parte de asa ceva, sau cel putin eu.
Pacat ca manga-ul s-a intrerupt brusc, mi-as fi dorit sa aflu cum evolueaza lucrurile dupa moartea lui Ren.
Ayrin, o sa-ti ascult sfaturile, dar inca sunt blocata de al doilea volum din Morometii, nu prea am timp, dar sper ca in vacanta de vara sa ma pot relaxa citind cartile pe care mi le-ai sugerat.
Culoarea mea preferata e rosu, chiar daca nu-mi place sa-l port. Numele meu intreg este Feies Ofelia Alexandra.
Nu ma prea dau in vant dupa cartile scrise in epoca noastra, citesc numai scriitori clasici.

#10
Bine ai venit printre noi, sper sa te distrezi!3
Si trebuie sa te contrazic asupra cartilor scrise in epoca noastra, daca vrei iti pot recomanda o groaza de carti care sunt foarte interesante si prezinta niste idei captivante. Asta desigur, daca iti plac cartile din genul urban fantasy sau paranormal sau sf. Pentru ca este o mare diferenta(o diferenta de care sunt sigura ca esti constienta) intre cartile din timpul nostru care sunt o parte din miscarea suprarealista si cele clasice care fac parte din alte categorii.
Mi-ar face placere sa avem o discutie despre cartile pe care le-ai citit, le citesti sau vrei sa le citesti din moment ce eu sunt putin obsedata cu cititul si citesc foarte mult atunci cand am timp.10




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)