Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zodiacul-adevar sau minciuna?

#11
Daca vei crede prea mult ce citesti, poate deveni adevarat.
Depinde si cum interpretezi, de obicei fiind vorba de chestii ma generale.
Dar mai bine sa nu fii interesat/a de astea.

#12
Sincer eu nu cred deloc in zodiac... eu sunt balanta, iar dupa spusele celor care prezinta aceasta rubrica ar trebui sa fiu mereu in centrul atentiei, egocentrica, egoista, lacoma, sa fac pe sefa cu toti, si sa ma iau la bataie cu toti care nu sunt de acord cu spusele mele... insa eu nu sunt deloc asa...
Sunt exact opusul... nu prea conteaza ce zodie suntem, ci mediul din care facem parte, cum am ajuns sa crestem, cum interpretam fiecare lucru marunt...
Viata se poate schimba radical de la o simpla alegere sau intamplare, nimic nu e concret, ne alegem singuri propriul drum, nu ne lasam condusi de niste aberatii stupide despre pozitia stelelor si a planetelor care ar putea sa ne favorizeze sau nu.





#13
Personal, nu cred in zodiac, desi recunosc ca anumite trasaturi ale zodiei mi se potrivesc. De acord poate temperamentul uman are la baza ceva anume, dar atat.
Nu cred ca se poate prezice cum va fi ziua de maine, sau orice altceva in legatura cu persoana mea de exemplu.
Daca intr-o zi scrie la pesti "Maine vei castiga o suma mare de bani?" asta inseamna automat ca gata toti din zodia pesti castiga la loto? Nu prea cred.
In concluzie zodiacul mi se pare o aiureala si nu cred in el catusi de putin so: minciuna.
[Imagine: elegance1.png]
Arigatou Luinil hug


#14
Mi s-a intamplat o singura data sa ce s-a scris in zodiacul meu pe acea saptamana. Asta tin minte si m-am aratat foarte uimita, cum sunt si acum. In afara de asta, nu stiu ce sa zic. Cred ca ar tine de supranatural sa fie adevarate zodiacurile insa plus de asta sunt sute de variante si nu iti poti da seama dupa care sa te iei sau care varianta e corecta. Nu obisnuiesc sa citesc zodiacul deci asta asta ar trebui sa inseamne ca nu cred in zodiac. Altfel, e o minciuna4.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#15
Acum depinde din ce punct de vedere privim aceasta tema.
Fiecare are propia lui personalitate. Daca Dumnezeu a vrut ca acel berbec sa fie nu stiu cum, sa aiba calitati de pesti sau de gemeni, atunci, orcum, in zodiac nu o sa scrie asta [ sper sa intelegeti ce vreau sa zic ]. Zodiacul e doar -cica- o stiinta in stele care -cica- este adeverata. Acum depinde si de oameni. Daca ala vrea sa creada o va face, daca nu, nu.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#16
Zodiacul nu poate să fie sută la sută adevărat și nici sută la sută minciună.
Dacă ești de exemplu leu, poți să ai unele trăsături ale acelei zodii, dar nu pe toate. Ar fi imposibil ca toți leii să aibă aceleași calități și defecte fiindcă toți suntem unici.
Acum ceva timp, colega mea de bancă își cumpăra diferite reviste despre muzică și, ocazional, îmi mai citea și mie horoscopul săptămânal. God, nici măcar nu se întâmpla ce scria acolo. Deloc ! Spunea că am să iau nu știu ce notă și nici măcar nu mă asculta. Oricum, nu mă așteptam să fie adevărat că doar nu toți cei din zodia mea o să ia o notă bună în aceeași săptămână. Cel mai penibil lucru mi se pare când în horoscop scrie ce zile norocoase o să ai, ce zile ghinioniste o să ai, culoarea preferată și așa mai departe. * laughs *
Oricum, sunt de părere că zodiacul poate fi adevărat într - o anumită măsură.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#17
Mi s-au intamplat multe lucruri, care mi-au dovedit ca nu trebuie sa cred in zodiac. Hai, unele trasaturi mi se potrivesc, dar nu toate. De exemplu, sunt rac, dar am multe trasaturi din leu. Stateam intr-o seara si citeam si pur si simplu mi se facea sila de chestiile pe care le vedeam. Nu ma regaseam in nimic. Cica nu ar trebuii sa ma inteleg deloc cu balantele si varsatorii, dar prietena mea cea mai buna e balanta, iar prietenul meu e varsator. Fiecare e unic in felul sau, si da, am observat ca oamenii din aceeasi zodie se aseamana la comportament, dar nu sunt identici. Se aseamana intr-o masura sau alta. La un moment dat, incepusem sa cred, in zodiac, dar nu in horoscop. Niciodata nu am crezut in horoscop. Insa nici zodiacul nu trebuie ascultat atat de mult, chiar daca iti sunt prezentate caracteristicile zodiei.

#18
Eu de prin septembrie nu mai cred in zodiac, dar din obisnuinta, cand cumpar o revista, citesc si rubrica aia, la Balanta si Berbec, de curiozitate, nimic mai mult 21
Daca era sa ma iau dupa zodiac, la ora actuala, trebuia sa fiu putred de bogata 24 dar nu suuuuunt. Plus ca am auzit de anul trecut ca zodiacul e de umplutura. Au nevoie oamenii sa creada in ceva, sa tina cont de ceva si alti binevoitori s-au oferit sa inventeze horoscopul 21
[Imagine: mboi6o.png]

#19
Eu una sunt pasionata de astrologie.
Zodiacul in ziua de azi e facut doar de dragul de a mai scrie ceva interesant... pentru tinerii care isi doresc sa citeasca lucruri posibile.... in viitorul apropiat. Cu horoscopul nu sunt de acord... acest horoscop zilnic nu prea este sigur... din simpla idee ca fiecar il face dupa bunul plac.... si ceva atat de exact precum horoscopul zilnic mi se pare imposibil.

Dar astrologia este cu totul altceva. Astrologia este o stiinta, se ocupa cu pozitia planetelor in momentul nasterii cu anumitele influente pe care le au. Sincer tot ceea ce stiu despre Astrologie mi-a demonstrat ca aceia chiar sunt oameni de stiinta care chiar au habar de ceea ce spun.

Sunt persoane care spun... doamne sunt Berbec dar uite ca nu am toate caracteristicie de acolo. Asta pentru ca cel mai important este momentul nasterii mai exact ora, ca sa iti poti calcula ascendentul. Decada, ascendentul si uneori micile particularitati si influenta celorlalti sunt cele care aduc diferente intre persoanele aflate in aceeasi zodie. Spre exemplu... ma iau pe mine: Berbec in decada 1, sunt foarte activa si incapatanata si toate cele... dar verisoara mea este in decada 2 si este mult mai aproape de Taur, ceea ce inseamna ca este o lenesa desi Berbecul ar trebui sa fie activ. De asemenea dupa o anumita varsta ascendentul este cel care conteaza foarte mult.
Spre exemplu parintii mei sunt Capricorn si rac... pamant si apa... la un loc mocirla... si niciodata nua m inteles cum au reusit ei totusi sa cada de comun asupra anumitor lucuri... pana recent cand tata mi-a dezvaluit ca desi e Capricorn are ascendent in rac si asa se pot explica asemanarile d ecaracter dintre ei doi.
In fine acestea sunt mici exemple... se pot vorbi o gramada despre asta si mie chiar imi face mare placere.

Eu una nu cred in zodiacul zilnic... dar Astrologia ca si stiinta este uimitoare si foarte dar foarte adevarata

#20
Da sau nu, omul are nevoie să creadă, că altfel nu ar mai fi om.
Şi în mod bizar, unele lucruri se adeveresc, altele nu. Coincidenţe le las
pe mâna celor pasionaţi de straniu.
Keep on beliving victorie



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Minciuna Rain 25 15.717 17-05-2015, 12:35 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Adevar sau minciuna? Verrine 6 5.059 05-10-2011, 03:43 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)