Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zetsuai 1989

#1
[center]Zetsuai 1989[/center]

Genres: Drama, Music, Romance, Shounen Ai, Sports, Yaoi.

[CENTER][Imagine: 24axuso.th.jpg][/CENTER]


Koji Nanjo, a young rock star, falls in love with soccer player Takuto Izumi. Koji eventually learns that Izumi's mother killed his father out of severe and intense love. Izumi took all the guilt for his father's murder and refuses to go pro because of fear that his past will be discovered by the media. Izumi detests Koji's company and encouragement and severely dislikes the attention from the press, but Koji cannot stay away for he soon realizes that his love for Izumi is very similar to the love that Izumi's mother felt for his father.


[center]Bronze: Zetsuai Since 1989[/center]

Famous rockstar Kouji Nanjou has fallen in love with Izumi Takuto, a soccer player with dreams of seeing "real" soccer in Italy. In angsty boy-love fashion, the story consists of Kouji stopping at nothing to have Izumi stay with him, Izumi dealing with his feelings until the time comes where he has no choice but to decide, and all the other things the two must face and the problems from Kouji's family.

Sursa: http://myanimelist.net
*********

Am vazut in sfarsit aseara aceasta serie scurta si vreau sa spun ca am impresia ca niciodata nu am fost mai atasata de un anime ca de acesta. E inutil sa spun ca e cea mai frumoasa poveste de dragoste la care am fost martora si jur ca am plans pana am adormit pentru ca mi s-a parut atat de trista povestea lor. Mi-a placut atat Kouji cat si Izumi, mai ales pentru ca aveam personalitati atat de opuse, dar chiar si asa, tineau unul la altul aproape la fel de mult, in feluri diferite. Preferata mea este scena cand Kouji ii spune ca-l iubeste, momentul ala in care plange si il roaga sa-l omoare, toata scena aia mi-a placut infinit frate, am si plans la ea, atat de minunata a fost, de mana unui maestru parerea mea. Cum a luat ciobul in umar, cum a plans cand a vazut cicatricea, cum i-a dat lui Izumi ciobul. Doamne, e cea mai pasionala si mai minunata scena de dragoste pe care am vazut-o vreodata si ma gandeam : Izumi, zapaucule, daca cineva mi-ar fi facut mie asa ceva, m-as fi predat clar21. Oricum, a fost foarte frumoasa scena aceea. Pe urma, partea cu spitalul a fost bestiala, plina de sentimente, desi si partea de dinainte mi-a placut foarte mult, cu accidentul, disperarea lui Kouji desi ii spusese Izumi ca avea sa se intoarca, imi place felul disperat in care-l iubeste, asta il face pe Kouji preferatul meu pentru ca traieste intens povestea asta de dragoste. Chiar si terminat, tot e in stare sa se agate de Izumi. Felul in care a a stat langa patul lui, vorbind cu el insusi, a fost minunat, m-a facut sa-l iubesc pe Izumi mai mult decat pana atunci. Discursurile lui, gandurile, supararea, felul cum a lesinat cand l-a vazut pe Kouji intins pe pat, doamne, pe masura ce scriu imi toate in minte, sincer, si aproape ca-mi dau lacrimile. Din partea cu spitalul, preferata mea este cea cand urla la el Izumi, pregatit sa renunte la ei doi, urla sa se trezeasca si pe urma Kouji cade peste el. Am plans cand si-a pierdut vocea si cand s-au despartit, a fost atat de trist. Momentul in care l-am adorat pe Izumi a fost cand a sarit la bataie cu fotografii aia (btw, wow cum ii statea cu ochelari I mean wow) si pe urma cand l-a gasit Kouji a fost atat de frumos, desi ma asteptam la idea asta. Cum l-a invitat in pat doamne cat de dulce a fost faza aiaaaaa, m-am indragostit total de anime-ul acesta serios. Am scris un mic roman despre el, dar imi place asa mult incat nu ma pot opri. Cine ar fi zis ca o sa-mi place yaoi-ul atat de mult? Nu eu. Am o mica nelamurire people. Ultima faza cand ei stau pe banca. Nu sunt morti nu? Ca m-am tot gandit, erau niste comentarii in engleza mai jos. In fine, dupa a scos Kouji (care arata asa hot god era bestial cu unghiile pictate si cu buzele alea omg) ultimul album, nu m-am putut opri din a asculta melodia aia jur. Si acum o ascult. Sincer, m-a impresionat mult. Mare fan al acestei serii forever.
[center][Imagine: sunsetsig.png][/center]

[center] My Anime List[/center]

#2
L-am vazut acum o saptamana sau doua si dupa ce l-am terminat am gasit pe net si continuarea, adica Bronze: Zetsuai 1989.
Anul trecut am incercat sa citesc mangaul, dar nu m-a atras grafica asa ca am renuntat, pana anul acesta cand iar am dat peste el. Si am zis daca nu-mi place mangaul hai sa vad animeul.
Si m-am uitat, la inceput sceptica, n-are cum sa fie mai bun, dar da a fost, mult mai mult. Grafica, dupa parerea mea e foarte buna, personajele sunt bine "desenate" *ce urat suna*.
Personajul meu preferat e Koji si nu pentru ca e frumos, cantaret, are o groaza de fane si curg banii pe el. Da, normal ca te atrage si frumusetea, dar caracterul completeaza foarte mult. Iubirea ce i-o poarta lui Izumi si tot ceea ce a facut ca sa se apropie de el si sa fie luat in seama e mult. Pentru ca nu e ca in alte animeuri yaoi in care cei doi se vad si gata sunt impreuna.
Pur si simplu animeul e complex si personajele sunt la fel, chiar daca Koji se indragoseste, cam nebuneste, nu-si pierde capul. Sau Izumi, care la inceput nici macar nu-l suporta langa el.

Eu zic ca e un anime bun, cu actiune bine conturata, personaje aproape umane si care merita vazut. Si nu neaparat pentru ca e yaoi.
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)