Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zece fac cât doi.

#1
Well, cum am promis, am să pun un one-shot. Este vechi, tocmai l -am găsit într- o arhivă. Well, sper c-o să vă placă şi iertaţi-mă dacă nu are diacritice, dar lenea...îmi spune să -l las fără.
Lectură plăcută!

Drumul spre nimic

- Crezi in povesti?
- Cred!
- Crezi in zane si spiridusi si vrajitoare si troli si elfi si balauri si zmei?
- Cred!
- Crezi in minuni?
- Cred!

Odata…
Odata puteam sa cred…
“Odata” a trecut, s-a pierdut intre blocuri gri, intre deseuri toxice, intre bulgari de noroi…

- Crezi in dorinte?
- Cred!
- Crezi in demnitate si inocenta si onoare si principii?
- Cred!

Odata…
Odata era de admirat sa crezi…
Odata puteai sa iti pastrezi inocenta.
Odata demnitatea, onoarea, principiile erau mai presus de bani, de aur, de petrol, de arme…

- Crezi in dragoste?
- Cred!
- Crezi ca dragostea poate invinge orice?
- Cred!
- Iubesti?
-….
- Iubesti?
- Defineste a iubi.
- Daca am fi morti de foame si tu ai avea doar un colt de paine l-ai imparti cu mine?
-…
- Daca as fi singura ta sursa de hrana m-ai ucide, taia si manca?
-…

Toti eroii se sacrifica pentru cei de langa ei. Toti eroii isi risca viata si salveaza oameni pe care nici macar nu-i cunosc. Toti ne dorim sa fim eroi. Dar in fata unei bucati de mancare ne ucidem ca animalele salbatice.


- Crezi in minuni?
- Cred!

Minuni… Speranta… Lumina de la captul tunelului care se pierde printre mii de faruri de masini.

- Crezi pe dracu’! Nu crezi in nimic pentru ca nu ti-a mai ramas nimic in care sa crezi! Nu stii in ce sa crezi, nu mai intelegi. Ai pierdut esenta credintei, ai pierdut esenta ta! Nu mai crezi nici in ploaie, nici in soare, nici in firele de iarba, nici in puritatea unui nou nascut, nici in munti, sageti atintite spre cer, nici in mari si oceane. Nu mai crezi in lume pentru ca nu mai crezi in tine si nu mai crezi in tine pentru ca nu mai poti sa crezi in lume.
- Nu cred…
Nu cred de asta nu vad, nu aud, nu simt, nu adulmec si nu vad, nu aud, nu simt, nu adulmec de asta nu cred. Nu traiesc, doar supravietuiesc. M-am pierdut in mediocritate, m-am inecat in prostie si indifernta, m-am drogat cu promisiuni fantasmagorice. M-am ratacit printre faruri de masini…
Si luna… si luna ne priveste… Priveste cu regret lumea putrezita, printre gratii de nori. Sau poate noi privim luna printre gratii… Dar noi nu o privim deloc, o ignoram ca si cum nu ne-ar fi vegheat intreaga existenta de gandaci umani care misuna printr-o baltoaca imputita.

Si vreau! Vreau sa stau in ploaie, vreau ca ea sa curete noroiul asta de ipocrizie si falsite. Vreau sa ma tavalesc prin iarba, sa ma acopar cu naturalete, cu puritate. Vreau sa ma inec in mare, in libertate si vreau sa ma ratacesc intre piscuri ascutite de munti care sa ma intepe cu demnitate si curaj! Vreau sa ma uit la luna direct in fata fara sa-mi aplec capul in fata privirii ei neiertatoare.
Vreau sa vad!
Vreau sa aud!
Vreau sa adulmec!
vreau sa simt!
Vreau sa cred!
Vreau sa iubesc!
Vreau sa traiesc!


F.

#2
Salut, so I"m first?
Oh well
Textul nu ştiu mi s-a părut, doar un schelet a unui corp măreţ, dacă mă înţelegi. Dar dacă e doar o răbufnire pe moment, un text pentru jurnal, pentru a te descărca, atunci înţeleg şi scuz simplitatea.
Ai tu nişte greşeli din neatenţie, le ştii tu, şi nu uita să pui diacritice, ştii tu cine îţi va da două capace :))

Åži titlul spune ceva.
Dacă ne îndreptăm spre nicăieri, de ce aceste întrebări? De ce aceste răspunsuri? Ce rost îşi mai au?

AÅŸtept alte texte!
Noroc!
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#3
'ello! I'm here and... i'm not teh first -.- Enieui, i hope it's not a problem. I'm here to leave a comment :] Soo... let's start xD

Deci, deci, de salutat am salutat, mai am sa iti multumesc ca m-ai anuntat :"> Zici ca e mai veche? Eh? Dar mi-a placut xD Ai folosit multe repetitii, dar cu sens, exact acolo unde isi aveau locul. Imi place cum ai imbinat unele lucruri, iar dialogul acela pe care l-ai folosit a fost esenta textului tau.
Am gasit si o nota de amuzament ce s-a imbinat perfect in atmosfera atunci cand devenise asa melancolica, odata ce ai adus vorba de iubire, apoi, punctele de suspensie ce m-au pus pe ganduri - si sunt sigura ca nu numai pe mine, ci si persoana cu care vorbea -
Citat:- Crezi pe dracu’!
Despre asta vorbeam, nota de amuzament combinata cu o nota de ipocrizenie. Continuarea, nu o mai discutam, e buna, cum am zis si mai sus, folosind repetitii, dar cu un anumit scop. Deci intr-un cuvant e bun. Ma intreb ce ne mai pregatesti 8->

Ah, da, stiu si eu cum e cu lenea -__- Dar nu m-a deranjat ca nu ai avut diacritice, iar dupa greseli nu prea m-am uitat, sau poate nu au fost, ca le-as fi vazut din prima. Sunt o termina cand vine vorba de greselile de tastare :">

Ba'bye diăr. *big hug*
:bye:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Când nimic nu este ceea ce pare a fi Leontina 74 21.229 11-03-2012, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Miss M
  Când fulgerul loveÅŸte Meal. 7 4.463 10-09-2011, 12:43 PM
Ultimul răspuns: matzaplouata
  [split] Când cortina cade Diid` 0 1.174 21-08-2011, 10:29 PM
Ultimul răspuns: Diid`
  Când ciorile zboară Mad Hatter 8 3.425 11-08-2011, 01:05 PM
Ultimul răspuns: Dragonz Eyez
  Cântecul nebunului Teh 23 12.079 05-02-2011, 07:29 PM
Ultimul răspuns: Paradox
  Cântec pentru tine Ekkaterinna 2 2.066 08-09-2010, 01:17 PM
Ultimul răspuns: Yuki Onna
  Oare cât? (SasuHina) Abbeh. 20 10.578 05-07-2010, 08:35 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)